Pory to małe otwory na powierzchni skóry, w których znajdują się mieszki włosowe i gruczoły łojowe odprowadzające pot i łój. Mogą być większe i bardziej widoczne lub mniejsze i mniej widoczne, w zależności od osoby. Dzięki obecności porów skóra oddycha.
Rozszerzone pory to struktury powierzchniowe skóry, które wyglądają jak małe dziurki. Ukrywają one wypukłości powiększonych i zgrubiałych gruczołów łojowych, które występują głównie w przypadku cery tłustej, ale także wtedy, gdy skóra traci elastyczność. Zazwyczaj pojawiają się na nosie, policzkach lub czole.
Jest wiele przyczyn, dlaczego niektóre typy skóry mają większe pory niż inne, oto kilka z nich:
Odpowiednia pielęgnacja skóry może pomóc zmniejszyć pory i ilość zaskórników. Aby właściwie dbać o skórę, powinniśmy znać jej typ, ponieważ stosowanie niewłaściwych produktów może mieć skutki uboczne dla skóry właściwej.
Oto kroki wskazanej codziennej pielęgnacji skóry:
Zaleca się również stosowanie raz lub dwa razy w tygodniu maseczek, takich jak maseczki wygładzające i oczyszczające na bazie glinki.
Poniżej znajdziesz zabiegi zalecane w przypadku rozszerzonych porów.
Peeling chemiczny to zabieg, polegający na złuszczeniu warstw skóry w celu regeneracji naskórka; do tego celu stosuje się mieszanki chemiczne o łagodniejszym lub silniejszym działaniu w zależności od stanu skóry pacjenta, a także zawierające składniki aktywne.
Peeling pozwala usunąć martwe komórki, a także pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Substancje aktywne przenikają do głębszych warstw skóry i pomagają nie tylko zamknąć pory, ale też spłycić zmarszczki, zniwelować cienie pod oczami, blizny, wągry i regulować produkcję sebum. Przed nałożeniem preparatu peelingującego należy odpowiednio przygotować skórę – przed zabiegiem pacjent powinien codziennie stosować krem przepisany przez specjalistę. W dzień zabiegu oczyszcza się skórę, aby wykonać pre-peeling, który polega na aplikacji kremu, który jest zmywany około jedną minutę później. Następnie specjalista nałoży wybrany preparat złuszczający, który pozostanie na skórze około 2 minuty, po czym leczony obszar zostanie oczyszczony. Podczas zabiegu pacjent może odczuwać mrowienie lub ciepło, a zaraz po zabiegu skóra będzie zaczerwieniona i napięta. Przez kilka dni należy unikać ekspozycji na słońce i stosować produkty wskazane przez specjalistę. W zależności od potrzeb skóry konieczne może być wykonanie kilku sesji.
Laser frakcyjny to nieablacyjny laser, który pozwala odmłodzić skórę. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie – wykorzystuje się go m.in. w celu zmniejszenia porów, wygładzenia zmarszczek wokół oczu i zmarszczek mimicznych, zniwelowania przebarwień i blizn. Laser frakcyjny ma zwykle dwa tryby działania (na większej i mniejszej głębokości: 1927 nm lub 1550 nm). Zabieg odmładzania z wykorzystaniem lasera zwany jest jako resurfacing. Martwy naskórek usuwany podczas zabiegu jest zastępowany nową warstwą skóry. Zabieg jest bezbolesny, jednak zaraz po sesji skóra może być zaczerwieniona i konieczne jest stosowanie kremów przeciwsłonecznych.
Rezultaty są zazwyczaj bardzo satysfakcjonujące, jednak zazwyczaj należy wykonać kilka sesji, w zależności od potrzeb pacjenta.
Mikrodermabrazja to zabieg polegający na złuszczaniu naskórka w celu pobudzenia procesów przebudowy komórek. Mikrodermabrazja to działa jak powierzchowny peeling, wygładzając skórę twarzy. W przeciwieństwie do opisanej wyżej metody peelingu chemicznego w mikrodermabrazji nie stosuje się preparatów złuszczających, a mikrokryształy (złuszczanie mechaniczne), przez co zazwyczaj jest to delikatniejsza metoda złuszczania. Jedna sesja zabiegowa trwa około 20 minut, a zabieg jest bezbolesny, chociaż bardziej wrażliwi pacjenci mogą odczuwać lekki dyskomfort. Mikrodermabrazja nie tylko pomaga zmniejszyć pory, ale także spłycić zmarszczki mimiczne, zniwelować blizny i przebarwienia.
Mikronakłuwanie (też: microneedling) to zabieg podobny do mezoliftu. Podczas zabiegu wykorzystuje się niewielkie urządzenie elektryczne wyposażone w wyjmowaną końcówkę, zawierającą od 12 do 15 mikroigieł, które nakłuwają skórę, co pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Przez powstałe w skórze mikrootwory łatwiej przenikają substancje czynne. Microneedling pozwala poprawić jakość skóry, zredukować oznaki starzenia, wyrównać koloryt cery i zmniejszyć pory. Technika może być stosowana również na skórze głowy. Podczas zabiegu pacjent odczuwa dyskomfort, ale nie ból, mimo to istnieje możliwość zastosowania kremu znieczulającego. Przed zabiegiem specjalista oczyszcza skórę, po czym przykłada urządzenie do mikronakłuwania do skóry i przesuwa je po obszarze zabiegowym do kilku razy i zmieniając parametry dotyczące głębokości, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Następnie aplikuje maseczkę zawierającą składniki aktywne dopasowane do potrzeb skóry pacjenta. Należy wykonać kilka sesji, a efekty są bardzo zadowalające.
Fox, J. (10.09.2019). Large Pores: Identification, Causes, Treatments and Prevention [online]. Dostępny: https://dermcollective.com/lar... [dostęp: 23.05.2022]