Powikłania po peelingach chemicznych

Powikłania po peelingach chemicznych
(0)
Katowice
To pododdział Centrum Medycznego Angelius, specjalizujący się w dermatologii i medycynie estetycznej. Ta nowoczesna, luksusowa placówka znajduje się w Katowicach.
Utworzono: 4 sty 2013 · Zaktualizowano: 27 lip 2022

Czym jest peeling chemiczny?

Zabieg polega na kontrolowanym niszczeniu wierzchnich warstw skóry za pomocą produktu chemicznego – kwasu. Kwasy mogą mieć łagodniejsze lub silniejsze działanie (np. kwas salicylowy, glikolowy, fenolowy, migdałowy czy trójchlorooctowy, czyli TCA). Działanie peelingu zależy od doboru produktu, jego agresywności, czasu działania oraz od stężenia. W gabinetach można wykonać zabiegi złuszczające od bardzo powierzchownych (warstwa rogowa naskórka) do głębokich (naskórek i górna część skóry właściwej). Peelingi bardziej agresywne ze względu na ryzyko poparzeń i wystąpienia powikłań muszą być wykonane przez doświadczonego lekarza. 

W artykule nie będziemy jednak poruszać korzyści wynikających z dermabrazji chemicznej. Przedstawimy tutaj powikłania, jakie mogą wystąpić po zabiegach z użyciem agresywnych peelingów stosowanych w gabinetach lekarskich.

Przebarwienia – najczęstsze powikłanie po peelingu chemicznym

Najczęściej występującym powikłaniem są zaburzenia barwnikowe. Częściej są obserwowane u osób o ciemnej karnacji, po użyciu peelingów powierzchownych lub średnio głębokich. Mogą się one pojawić na skutek podrażnienia lub powstałego stanu zapalnego. Rzadziej od przebarwień obserwowane są odbarwienia – trudniejsze do leczenia i pojawiają się po użyciu peelingów średnio głębokich, ale także po wysokich stężeń kwasu TCA 35-50%. Aby zapobiegać zmianom barwnikowym, po zabiegu peelingu należy stosować kremy przeciwsłoneczne i chronić skórę przed słońcem.

↪️ Przeczytaj też: Laserowy peeling węglowy

Rzeszów, Podkarpackie
Warszawa, Mazowieckie
Dream-med
Brak opinii
Łódź, Łódzkie
Klinika Wójcicki
Polanica-Zdrój, Dolnośląskie

Inne komplikacje

Kolejnym skutkiem mogą być linie demarkacyjne – wyraźne odgraniczenie skóry leczonej od otoczenia; można temu zapobiec nakładając kwas na całą twarz. Innym możliwym powikłaniem jest bliznowacenie – może się zdarzyć u osób o skłonnościach do powstania bliznowców poprzez pobudzenie procesu kolagenezy. U osób zdrowych bliznowacenie może być działaniem niepożądanym raczej przy działaniu peelingów bardzo głębokich. Blizny przerosłe częściej są obserwowane u osób wcześniej leczonych izotretynoiną i u osób o ciemnej karnacji. 

Pozostałe możliwe komplikacje to przede wszystkim:

  • Zakażenia bakteryjne – pojawiające się do kilku godzin po wykonanym zabiegu, miodowe wilgotne strupy i sączenie, czemu może towarzyszyć świąd. Należy wtedy przyjmować antybiotyki. 
  • Zakażenie wirusowe – objawem jest ból przekraczający typowe dolegliwości po peelingach chemicznych. Należy przyjmować leki przepisane przez lekarza w celu wyleczenia zakażenia.
  • Zmiany rumieniowe – są naturalnym objawem po wykonanym złuszczaniu chemicznym. Po zastosowaniu kwasu glikolowego o stężeniu 40% zaczerwienienie może utrzymać się nawet do 14 dni. 
  • Prosaki – mogą być wynikiem stosowania zbyt tłustego kremu po eksfoliacji. Nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne (wiatr, słońce, ciepło, zimno) – mija po pewnym czasie, jest to wynik naruszenia bariery ochronnej skóry. 
  • Kontaktowe zapalenie skóry – liczne swędzące drobne grudki i pęcherzyki w miejscu po wykonanym peelingu. Wskazane leczenie miejscowe przeciwalergiczne.

Powikłania po peelingach głębokich

Peelingi głębokie są obciążone najwyższym ryzykiem powikłań, dlatego niezwykle ważne jest, aby na zabieg udać się do wykwalifikowanego, doświadczonego lekarze medycyny estetycznej, który prawidłowo wykona zabieg, udzieli odpowiednich zaleceń pozabiegowych i w razie wystąpienia komplikacji będzie w stanie udzielić nam specjalistycznej pomocy.

Po głębokich peelingach chemicznych może dojść do zaniku skóry (atrofii), zaburzeń rytmu serca w wyniku wchłaniania fenolu do organizmu, obrzęku krtani i wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego (ból mięśni, gorączka, przekrwienie błon śluzowych, objawy świadczące o upośledzeniu działania nerek i wątroby). 

Zabiegi z użyciem peelingów chemicznych są bardzo popularną metodą wśród osób praktykujących zabiegi estetyczne. Z uwagi na istniejące powikłania bardzo ważne jest, aby zabiegi tego typu przeprowadzać u specjalisty tej dziedziny, który nie tylko wykona zabieg, ale także zaleci dalsze wskazówki dotyczące leczenia.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.