Modelowanie sylwetki, przegląd technologii (część I)

Modelowanie sylwetki, przegląd technologii (część I)
Działające od 1999 roku centrum medycyny i dermatologii estetycznej w Katowicach.
Utworzono: 14 cze 2023 · Zaktualizowano: 14 cze 2023

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, których celem jest modelowanie sylwetki. Producenci prześcigają się w nowinkach, które wprowadzają do swojej oferty. Obecnie jedną z ważniejszych cech urządzeń do modelowania sylwetki jest niska inwazyjność zabiegów. Ten fakt nikogo nie powinien dziwić, ponieważ każdy z nas ma codzienne zobowiązania, plany i aktywności. Nie chcemy, by troska o swoje ciało, twarzy, skórę, wygląd utrudniła ich wykonywanie.

Pomimo dużej dostępności różnych zabiegów na rynku, w Centrum DER-MED, dzięki ponad 20-letniemu doświadczeniu, wybraliśmy kilka technologii, które według naszych specjalistów przyniosą najwięcej korzyści pacjentom. Należy jednak pamiętać, że przed każdym zabiegiem konieczna jest konsultacja, która pozwoli poznać pacjenta, jego oczekiwania oraz wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Endermologia

Przegląd zaczniemy od bardzo lubianej technologii, jaką jest endermologia. Pod tą obco brzmiącą nazwą kryje się opatentowany masaż głowicą, który wykonujemy w specjalnym kombinezonie. Głowica, dzięki wytwarzanemu podciśnieniu, oddziałuje na tkankę łączną skóry i, co bardzo ważne, jest techniką zupełnie naturalną i bezinwazyjną, która nie wymaga żadnej ingerencji w głąb skóry. Dzięki temu jest też świetnym zabiegiem dla pacjentek po liposukcji czy kobiet w ciąży (po konsultacji z lekarzem).

Endermologia swoim oddziaływaniem łączy w sobie trzy rodzaje masażu – anycellulitowego, drenażu limfatycznego i ujędrniającego. Urządzenie wyposażone jest w głowice ssącą z dwoma rolkami, które podczas zabiegu rozmasowują zassany fałd skóry, powodując wzmożenie lipolizy w tkance tłuszczowej, zwiększenie syntezy kolagenu i elastyny, usprawnienie przepływu chłonki i krwi, działa przeciwobrzękowo i wspomaga detoksynację tkanek.

Każdy zabieg endermologii na ciało wykonywany jest w specjalnie do tego przeznaczonym kombinezonie zabiegowym, który chroni skórę przed podrażnieniem oraz zwiększa skuteczność zabiegu. Kosmetolog opracowuje tkankę specjalnie określonymi ruchami za pomocą głowicy zasysającej. Masaż jest intensywny, ale zabiegi wykonywane nie są bolesne. Do osiągnięcia widocznych efektów potrzebnych jest od 10 do 20 zabiegów, w zależności od oczekiwań pacjenta. 

Nieinwazyjna liposukcja
Obecnie dostępnych jest wiele technologii pozwalających na modelowanie sylwetki w małoinwazyjny sposób

Jakich efektów możemy się spodziewać po endermologii?

  • poprawa lokalnego mikrokrążenia,
  • wzmocnienie tkanki łącznej,
  • zwiększenie przepływu chłonki,
  • redukcja komórek tłuszczowych,
  • zniwelowanie lub zmniejszenie cellulitu,
  • przyspieszenie metabolizmu tkankowego,
  • pobudzenie produkcji gęstego kolagenu i elastyny,
  • zwiększenie dopływu krwi i substancji odżywczych do tkanek.

Jakie są główne przeciwwskazania do zabiegu?

  • zapalenie żył, stany zapalne naczyń krwionośnych,
  • infekcje skóry, stany zapalne skóry,
  • choroby nowotworowe,
  • stosowanie leków przeciwzakrzepowych,
  • mechaniczne uszkodzenia skóry oraz naskórka,
  • wszczepiony stymulator serca,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • epilepsja, choroba Raynauda, choroby nowotworowe, cukrzyca, hemofilia.

Fala uderzeniowa

Kolejną technologią, na którą warto zwrócić uwagę, szukając sposobów na wymodelowanie sylwetki, a w szczególności na redukcję nawet opornego cellulitu, jest fala uderzeniowa (inaczej akustyczna).

W kosmetologii do zabiegów wykorzystuje się radialną falę akustyczną (RSWT) o szerokim spektrum zastosowania. Zakres częstotliwości impulsu wynosi od kilku kHz do około 10 Mhz, która powoduje zwiększenie siły stymulacji skóry do regeneracji oraz zmiany.

Emitowana fala akustyczna na skórę powoduje rozluźnienie tkanki łącznej i zwiększenie jędrności naskórka. Poprawia tym samym lokalne krążenie krwi w tkankach oraz stymuluje rozpad komórek tłuszczowych, co powoduje, że zmniejszają one swoją objętość. Skóra i tkanka łączna stają się ponownie elastyczne i jędrne poprzez produkcję nowego zwartego kolagenu, a tym samym oznaki cellulitu w postaci wgłębień na skórze ulegają redukcji.

Jakie są główne zalety fali akustycznej?

Do najistotniejszych zalet użycia fali akustycznej w terapii antycellulitowej zaliczyć można wysoką skuteczność, potwierdzoną licznymi badaniami klinicznymi, nieinwazyjność, bezpieczeństwo bez konieczności podawania znieczulenia, szybką poprawę stanu klinicznego, brak efektów ubocznych, a przede wszystkim długotrwały rezultat leczniczy na okres minimum 6 miesięcy. Dla uzyskania najlepszych rezultatów zaleca się serię 6-12 zabiegów od 1 do 2 zabiegów w tygodniu, co około 3 dni. Najlepsze efekty można zauważyć po 2-3 miesiącach po przeprowadzonym w ostatnim czasie zabiegu.

Miejscowe nagromadzenie tkanki tłuszczowej
Metody liposukcji nieinwazyjnej pozwalają usunąć miejscowo nagromadzoną tkankę tłuszczową
lek. med. Jacek Ściborowicz
Tarnów, Małopolskie
Rzeszów, Podkarpackie
Calma Centrum Relaksu
Brak opinii
Tarnów, Małopolskie

Kriolipoliza

Kolejną technologią, która cieszy się dużą popularnością ze względu na skuteczność w redukcji miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej jest kriolipoliza.

Kriolipoliza polega na kontrolowanym zamrażaniu komórek tłuszczowych prowadzącym do ich rozpadu, w wyniku tego procesu jest trwała redukcja tkanki tłuszczowej. Terapia wymrażania wywołuje stan zapalny, efektem czego jest obumieranie adipocytów oraz trwałą redukcję tkanki tłuszczowej. Zabieg wpływa również na ukrwienie skóry oraz zagęszczenie kolagenu, dzięki czemu skóra jest bardziej napięta i jędrna.

Wychłodzone lipidy pochodzące z komórek tłuszczowych są usuwane z organizmu naturalnie, przez układ limfatyczny, nerki oraz wątrobę. Ilość tkanki tłuszczowej maleje, a wymrożone komórki zostają wyeliminowane na stałe i się nie regenerują. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, gdyż niszczy tylko komórki tłuszczowe, a oszczędza inne tkanki, takie jak skóra, mięśnie i nerwy.

Temperatura schładzania wynosi -80℃, a na oczekiwane efekty trzeba poczekać do trzech miesięcy.

Przeciwwskazania do zabiegu

Kriolipoliza ma pewne ograniczenia – nie można jej stosować na niektóre obszary skóry, w tym na rany, otarcia naskórka, znamiona. Przeciwwskazania to również łuszczyca, bielactwo, liszaj, infekcje i alergie skórne czy stany zapalne. Kriolipolizy nie powinny przeprowadzać kobiety podczas miesiączki, w ciąży i karmiące piersią. Choroby, które mogą być przyczyną dyskwalifikacji z zabiegu, to:

  • problemy z tarczycą (nadczynność i niedoczynność),
  • krioglobulinemia,
  • hipoproteinemia,
  • schorzenia wątroby i nerek,
  • choroby serca.

Mamy nadzieję, że w naszym artykule przybliżyliśmy Wam jedne z najchętniej wybieranych technologii, które pozwolą skutecznie wymodelować Waszą sylwetkę. W kolejnej części napiszemy kilka słów o fali radiowej. 

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.