Mezoterapia mikroigłowa – jeden zabieg, który przynosi wiele korzyści
Są zabiegi, których mają wypełnić zmarszczki. Są zabiegi, które mają usunąć przebarwienie. Są także zabiegi, które odmładzają, regenerują i przebudowują jednocześnie. Przykładem zabiegów, które pozwalają osiągnąć wiele efektów jest mezoterapia mikroigłowa. Zabieg ten wykonujemy dedykowanymi urządzeniami, które przypominają „duże długopisy”. Jednak najważniejsze są igły, które się z nich wysuwają. To właśnie igły odpowiedzialne są dostarczanie substancji aktywnych w głąb skóry, ale i wywoływanie kontrolowanego stanu zapalnego.
Czym jest mezoterapia mikroigłowa?
Mezoterapia mikroigłowa za pomocą igieł rozszczelnia warstwę rogową naskórka i umożliwia dzięki temu penetrację substancji aktywnych, ale także powoduje kontrolowane mikrouszkodzenia skóry, dzięki czemu dochodzi do jej przebudowy.
Mikronakłuwanie w zależności od długości igieł i głębokości uszkodzenia skóry dzieli się na kosmetyczne i medyczne. Przy kosmetycznym igłami pracuje się na głębokości 0,1-0,3 mm. Przy takiej głębokości nie pobudza się kolagenu, ale zwiększa się transport składników aktywnych przez naskórek aplikowanych przy zabiegu i zabieg nie jest bolesny. Medyczne mikronakłuwanie stosuje się na głębokość 1-2 mm. Uszkadza się sploty naczyniowe skóry właściwej, wymuszając hemostazę, aktywację płytek krwi i uwolnienie czynników wzrostu, dzięki czemu następuje stymulacja procesów regeneracji, przebudowy i pobudzenia kolagenu. Niewielkie ilości składników krwi, przedostające się do przestrzeni pozanaczyniowej wydzielają szereg cytokin, wpływających na procesy regeneracji skóry. Przy tego typu głębokości pracuje się w terapii blizn, rozstępów, w cellulicie i wiotkości skóry. Zabieg jest bolesny, dlatego często stosuje się znieczulenie.
Jak to działa?
Zabieg mezoterapii mikroiglowej często jest nazywany „frakcyjnym mikronakłuwaniem”, ponieważ pokrywa skórę gęstą siatką mikronakłuć, otoczonych zdrową tkanką. Nakłuwanie skóry wywołuje reakcje zapalne i pobudza w skórze naturalne procesy naprawcze. Liczne nakłucia powodują mikrourazy oraz mikrokrwawienia. Z uszkodzonych naczyń krwionośnych wypływa niewielka ilość krwi, która rozpoczyna proces aktywizacji trombocytów. W procesie gojenia można wyróżnić następujące fazy: hemostazę, stan zapalny, fazę ziarninowania czyli proliferacji. Mikrourazy nie powinny nigdy doprowadzać do ostatniej fazy, charakterystycznej dla głębokich urazów czyli powstania blizny. Świeży uraz prowadzi do intensywnego uwalniania z płytek krwi, komórek skóry i komórek układu białokrwinkowego czynników. Pobudzają one fibroblasty i keratynocyty do podziału, czego efektem jest produkcja kolagenu i elastyny. W następnym etapie powstaje kolagen typu III i IV, elastyny, nowe tkanki i naczynia krwionośne. Pobudza się także proces angiogenezy oraz namnażanie keratynocytów, dzięki czemu zachodzi intensywne naskórkowanie. W ostatnim etapie kolagen remodeluje się do typu I, nadal produkują się nowe naczynia krwionośne, ale także wzrasta poziom glikozaminoglikanów, elastyny i kwasu hialuronowego. Dodatkowym elementem procedury jest pokrycie nakłutej skóry koktajlem składników aktywnych, które penetrują głębiej dzięki rozszczelnieniu bariery warstwy.
Wskazania
Zabieg mezoterapii mikroigłowej ma bardzo szeroki wachlarz wskazań. Przede wszystkim jest to pogrubienie warstw żywych naskórka w przypadku starzenia się skóry, ale także w przypadku widocznych naczynek, które po zabiegu stają się miej widoczne. Daje możliwość spłycenia drobnych zmarszczek, zmniejszenia rozszerzonych porów, rzadsze czerwienienie się, uelastycznienie i poprawa napięcia skóry, poprawia koloryt skóry, zmniejsza przebarwienia posłoneczne, ale także zmniejsza występowanie trądziku pospolitego zmniejszając produkcję sebum. Zabieg pobudza skórę do odbudowy w przypadku blizn i rozstępów. Znajduje także zastosowanie w leczeniu łysienia. Zabieg wykonuje się przede wszystkim w celu poprawy i biorewitalizacji starzejącej się, wiotkiej skóry, rozstępów, cellulitu, blizn wszelkiego rodzaju, łysienia, przebarwień, rozszerzonych porów, zaczerwienienia.
W zależności od problemu, czy defektu skóry stosuje się różne preparaty. Produkty mogą składać się ze składników aktywnych takich jak witaminy, minerały, białka lub substancje usprawniające krążenie, wyciągi roślinne, kwas hialuronowy, czynniki wzrostu, leki blokujące powstawanie barwnika, hormony, enzymy, a także peptydy.
Przebieg procedury zabiegowej
Zabieg z wykorzystaniem mikronakłuwania nie wymaga wcześniejszego przygotowania się pacjenta do wizyty, gdyż procedura jest bezpieczna i szybka. Przed przystąpieniem do zabiegu bardzo ważne jest prawidłowe zakwalifikowanie pacjenta – czy ma odpowiednie wskazania i nie posiada przeciwwskazań. Ważnym elementem jest dokładny wywiad z pacjentem oraz ocena stanu skóry. Kosmetolog lub lekarz przed przystąpieniem do zabiegu informuje pacjenta o zaleceniach po zabiegu, skutkach ubocznych i możliwych powikłaniach. Po dokładnym oczyszczeniu skóry jeśli plan zabiegu tego wymaga, skórę znieczula się miejscowo. Zabieg przeprowadza się ściśle przestrzegając zasad aseptyki. W zależności od problemu skórnego dobiera się preparat z odpowiednimi składnikami aktywnymi i rozpoczyna się mikronakłuwanie skóry.
Zabieg zwykle nie trwa krócej niż 10 minut, wszystko zależy od obszaru poddanego terapii. Po wykonanym zabiegu skóra powinna być zabezpieczona łagodzącym i regenerującym kremem ochronnym z filtrem SPF – najlepiej 50. Schemat zabiegu to wykonanie 2-4 zabiegów w odstępie 2-4 tygodni. Jednak jest to kwestia indywidualna i przede wszystkim zależna od problemu, z jakim klient/klientka się zgłasza do gabinetu. Najlepsze efekty widoczne są po serii 4-6 zabiegów.