Mezoterapia igłowa – 5 przykładów najczęstszych zastosowań
Na czym polega zabieg mezoterapii igłowej?
Zabieg mezoterapii igłowej polega na wstrzykiwaniu w skórę niewielkich dawek substancji leczniczych. Zazwyczaj wykorzystuje się mieszanki składników o działaniu regenerującym oraz odżywczym. Wśród podawanych substancji wymienić możemy m.in. witaminy, aminokwasy, antyoksydanty i peptydy, a także na przykład kwas hialuronowy. Specjalnym rodzajem mezoterapii jest zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego.
Podany preparat rozprzestrzenia się w skórze (w miejscu iniekcji) i stopniowo poprawia jej stan. Co ważne, zabieg nie jest bolesny, a ślady po wkłuciach szybko przestają być widoczne. W celu uzyskania satysfakcjonujących rezultatów zaleca się poddanie się serii kilku zabiegów w odstępach co kilka tygodni. Liczba sesji jest ustalana indywidualnie z pacjentem i zależy od różnych czynników. Wykorzystywana substancja lecznicza dobierana jest do potrzeb danego pacjenta i do rodzaju problemu, z którym się on boryka.
Zabieg mezoterapii igłowej – najpopularniejsze zastosowania
Mezoterapia igłowa wykonywana jest od kilkudziesięciu lat. Początkowo jej zastosowaniem było leczenie uciążliwych bólów głowy, chorób neurologicznych oraz żylaków. Obecnie zabieg ten ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, gdzie jest jedną z najchętniej stosowanych i sprawdzonych metod walki z różnymi problemami estetycznymi, zarówno na twarzy, jak i na ciele. Mezoterapia igłowa jest stosowana do leczenia wielu problemów. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne zastosowania tej metody.
Regeneracja skóry
Zabieg umożliwia znaczącą poprawę kondycji skóry. Po wstrzyknięciu substancji o działaniu rewitalizującym staje się ona jędrna oraz nawilżona. Widoczne jest zwiększenie napięcia oraz elastyczności, dzięki czemu cera wygląda na młodszą i bardziej wypoczętą. Z tego względu mezoterapię stosuje się u osób z pierwszymi lub bardziej zaawansowanymi oznakami starzenia, a także z przesuszoną, odwodnioną, źle odżywioną i zmęczoną cerą.
Zniwelowanie drobnych zmarszczek
Jednym z zastosowań mezoterapii igłowej jest redukcja objawów starzenia się. Odpowiednio dobrany preparat leczniczy, wstrzykiwany w skórę pacjenta, ma za zadanie pobudzić syntezę kolagenu. Dzięki temu zmarszczki stają się płytsze, a cera sprężysta. W tym celu stosowane są preparaty z antyoksydantami, kwasem hialuronowym, kwasami tłuszczowymi, witaminami (A, C, E), flawonoidami, polifenolami itp. Zabieg ten wykonuje się zarówno w obrębie twarzy, jak i innych miejsc – delikatnej skóry wokół oczu, dekoltu oraz dłoni.
Profilaktyka przeciwzmarszczkowa
Mezoterapię igłową wykonuje się również w ramach profilaktyki przeciwstarzeniowej. W ten sposób pobudza się produkcję kolagenu odpowiedzialnego za elastyczność skóry i dba się o odpowiedni poziom nawilżenia. Zapobieganie powstawaniu zmarszczek pozwala na dłuższe zachowanie młodej, gładkiej cery. Specjalista dobiera odpowiednią ilość sesji zabiegowych. W tym przypadku zaleca się powtarzanie zabiegu co jakiś czas (np. 6-12 miesięcy) w ramach profilaktyki i podtrzymania efektów.
Terapia skóry głowy
Zabieg stosowany jest również w celu leczenia wypadania włosów (np. po zakończeniu karmienia piersią czy w przypadku osób borykających się z łysieniem plackowatym). Wstrzykiwana w skórę głowy substancja lecznicza ma za zadanie zahamować utratę włosów i stymulować wzrost nowych cebulek. Preparaty stosowane w tym przypadku najczęściej zawierają takie składniki jak biotyna, retinol, żeńszeń, tokoferol czy oligopeptydy. Zaleca się wykonanie przynajmniej 3-4 sesji zabiegowych, a na efekty należy zaczekać kilka miesięcy.
Redukcja cellulitu
Mezoterapia igłowa pomaga także w walce z niechcianym cellulitem i skórką pomarańczową znajdującą się najczęściej na pośladkach i udach. Stosowana substancja lecznicza składa się m.in. z kofeiny, która poprawia mikrokrążenie krwi i wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej. Zabieg pobudza produkcję kolagenu oraz elastyny. Powoduje to, że skóra staje się gładka, jędrna i sprężysta. To jedna z najskuteczniejszych metod walki z tym problemem. Aby osiągnąć pożądane rezultaty zaleca się wykonanie od 4 do 6 sesji zabiegowych co kilka tygodni.