Lipotransfer w chirurgii plastycznej

Lipotransfer w chirurgii plastycznej
Specjalista chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. Członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (PTChPRiE). Zawodowo związany z Wrocławiem.
Utworzono: 9 maj 2024 · Zaktualizowano: 10 maj 2024

Lipotransfer, znany także jako przeszczep tłuszczu, to procedura medyczna, w której tłuszcz jest pobierany z jednej części ciała pacjenta i przeszczepiany do innej, aby poprawić objętość, kształt lub kontur tej drugiej części ciała. Może być stosowany w celu korygowania ubytków tkanki tłuszczowej, takich jak bruzdy, fałdy lub nierówności, oraz w celach estetycznych, np. w powiększaniu ust, piersi, wypełnianiu zmarszczek, modelowaniu pośladków. Autologiczny tluszcz jest jednym z najlepszych i najbezpieczniejszych materiałów wykorzystywanych do augmentacji tkanek czy wypełniania ubytków. Dodatkowo lipoaspirat uzyskany w wyniku liposukcji, sedymentacji i wirowania zawiera komórki macierzyste, które działają regenerująco na okoliczną tkankę.

Dr Paweł Jaremków
Lipofilling

Skąd pobiera się tłuszcz do lipotransferu?

Najczęściej tłuszcz jest pobierany z obszarów ciała, gdzie występuje jego nadmiar, a jednocześnie jest to miejsce, które nie zagraża znacząco zmianom w wyglądzie po jego usunięciu. Typowe miejsca to brzuch, biodra lub uda. Ilość pobranego tłuszczu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz celów procedury.

Dla kogo jest to rozwiązanie?

W swojej praktyce z lipotransferu korzystam najczęściej u pacjentek, które chcą powiększyć piersi, ale nie chcą w tym celu wkładać sobie implantów sylikonowych. Przychodzą one w konkretnym celu, jakim jest uzyskanie wypełnienia biustu, ale bez konieczności zastosowania ciała obcego. Na drugim miejscu są pacjentki, które „przy okazji” liposukcji brzucha, ud lub pełnej abdominoplastyki czy liftingu ud z liposukcją, chciałyby wykorzystać odciągany tłuszcz do polepszenia wyglądu innych okolic ciała i delikatnie wymodelować pośladki czy piersi. Na trzecim miejscu mamy pacjentki, które zgłaszają się do mastopeksji (uniesienia opadających piersi) i marzą o dobrym wypełnieniu górnego bieguna. Często wtedy proponuję jednoczasowy przeszczep tłuszczu np. z brzucha, co polepsza rezultaty, ale wskazań do lipotransferu jest dużo więcej. Może być on stosowany do wypełnienia ubytków w tkance tłuszczowej spowodowanych urazami, zabiegami chirurgicznymi lub wrodzonymi deformacjami, poprzez estetyczne upiększenia na twarzy, takie jak powiększenie ust, wypełnienie zmarszczek, konturowanie policzków czy podbródka, aż do rekonstrukcji i wielu wielu innych.

Czy efekt utrzymuje się na stałe?

Niestety część przeszczepionego tłuszczu może zostać wchłonięta przez organizm w ciągu kilku pierwszych miesięcy po zabiegu. Wgaja się go około 30-70% i nie da się tego przewidzieć przed zabiegiem. Jednak zazwyczaj część tłuszczu, która zagoi się poprawnie, pozostanie na stałe w nowym miejscu, co prowadzi do trwałych efektów. Dlatego przed zabiegiem umawiam się zazwyczaj ze swoimi pacjentkami na hiperkorekcję i dokładnie tłumaczę, że początkowo musimy podać tłuszczu więcej, gdyż częściowo ulegnie on resorpcji. Warto pamiętać, że utrzymanie ostatecznych rezultatów może być również zależne od czynników takich jak styl życia, dieta i aktywność fizyczna. Z dobrych informacji, to zabieg można powtórzyć i wykonywać kilkukrotnie w tej samej okolicy.

Dr Paweł Jaremków
Lipofilling

Jak wygląda zabieg?

Zabieg lipotransferu do piersi lub pośladków przeprowadza się zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym. Zakres liposukcji jest wówczas zazwyczaj duży i wymagane jest pobranie dużych ilości tłuszczu. W znieczuleniu miejscowym można wykonać mniejsze zabiegi, np. lipotransfer do ust lub celem wypełnienia zmarszczek. Tłuszcz jest pobierany za pomocą specjalistycznej kaniuli lub strzykawki do sterylnego pojemnika. Pobrany tłuszcz jest następnie przetwarzany, aby oddzielić zdrowe komórki tłuszczowe od innych substancji, takich jak krew czy płyn komórkowy. W tym celu najczęściej tłuszcz poddaje się sedymentacji i/lub wirowaniu. Następnie jest wstrzykiwany za pomocą strzykawki w określone miejsca ciała w niewielkich kompartmentach, w wielu warstwach, aby zapewnić mu jak najlepsze warunki do wgajania. Po zakończeniu zabiegu miejsca pobrania są zabezpieczane za pomocą ubrania kompresyjnego. 

Po zabiegu pacjent może odczuwać niewielkie dolegliwości i opuchliznę, które zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni do kilku tygodni. Pełne efekty zabiegu zazwyczaj stają się widoczne po kilku tygodniach, gdy przeszczepiony tłuszcz się zagoi i osiada w nowym miejscu.

Jak pielęgnować miejsca po liposukcji i lipotransferze?

Zarówno miejsca po liposukcji, jak i po lipotransferze należy odpowiednio pielęgnować, aby zapewnić szybkie i skuteczne gojenie się skóry oraz minimalizację ewentualnych powikłań. Warto stosować specjalne ubrania modelujące, z większym uciskiem w miejscu po liposukcji, co przyspieszy wycofywanie się obrzęków i pomoże w obkurczaniu skóry. Staramy się unikać nacisku na obszarach poddanych lipotransferowi, aby uniknąć przemieszczenia wszczepionego tłuszczu. Śpimy więc najlepiej na brzuchu przy lipotransferze w pośladki i na wznak przy lipotransferze w piersi. W początkowym okresie rekonwalescencji unikamy intensywnego wysiłku fizycznego, zaleca się masowanie okolic poddanych liposukcji i stosowanie specjalnych kremów lub maści, które pomagają w procesie gojenia. Dodatkowo warto pamiętać, że przez około 3 miesiące należy unikać nadmiernego wystawiania obszaru poddanemu zabiegowi na słońce, ponieważ może to prowadzić do powstania przebarwień skórnych.

Dr Paweł Jaremków
Lipofilling
Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.