Liposukcja laserowa – smuklejsza sylwetka dzięki laserowi
Dr n. med. Marta Raczkowska-Muraszko może się pochwalić 20-letnim doświadczeniem jako specjalista chirurgii plastycznej. Od 2013 prowadzi prywatny Gabinet Chirurgii Plastycznej w Krakowie, w którym konsultuje oraz przeprowadza zabiegi chirurgiczne, terapie laserowe i zabiegi estetyczne.
W swoim gabinecie posiada szereg wysokiej klasy urządzeń laserowych, m.in. do liposukcji laserowej.
Na czym polega liposukcja laserowa i czym różni się od zabiegu tradycyjnej (mechanicznej) liposukcji?
Liposukcja laserowa jest zabiegiem, który łączy odsysanie tkanki tłuszczowej z zabiegiem laserowym wykonywanym jednocześnie. Światłowód o długości fali 1470 nm jest umieszczony wewnątrz kaniuli do odsysania, działając bardzo skutecznie na skórę i tkanki miękkie. Włókno światłowodu emituje światło radialnie, co redukuje emisję w miejscu zabiegu, a zarazem zmniejsza ryzyko wystąpienia oparzeń i powstawania wewnętrznych trudnych do usunięcia zbliznowaceń.
Liposukcja laserowa dodając do liposukcji mechanicznej komponent termiczny, powoduje nie tylko mechaniczną lipolizę tkanki tłuszczowej, ale również zmniejsza ryzyko krwawień przez koagulację sieci podskórnej naczyń, stymulując skórę do obkurczania się. Umożliwia również uzyskanie adipocytów (komórek tłuszczowych) o lepszej żywotności, co przy ich przeszczepianiu wpływa korzystnie na efekty pooperacyjne.
W jakim znieczuleniu wykonywany jest zabieg lipolizy laserowej?
Procedura wykonywana jest w znieczuleniu nasiękowym, co znacząco zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych i skraca czas rekonwalescencji, przez co jest bardzo dobrze tolerowana przez pacjentów.
Jak należy przygotować się do zabiegu? Czy przed operacją należy wykonać jakieś badania?
W pierwszej kolejności konieczna jest konsultacja z dokładnym wywiadem i badaniem lekarskim w celu oceny wielkości depozytów tłuszczowych i oszacowania rozległości zabiegu. Na wizycie lekarskiej zlecane są również badania do wykonania (typowe do zabiegu liposukcji + rozszerzone w przypadku obciążeń chorobowych) oraz wykonywane są pomiary w celu doboru ubrania uciskowego dla pacjenta.
Jakie okolice ciała są najczęściej poddawane zabiegowi liposukcji laserowej?
Najczęściej u kobiet są to okolice brzucha i kończyn dolnych, a u mężczyzn okolice klatki piersiowej przy zabiegu ginekomastii oraz powłoki brzuszne.
Jak przebiega zabieg krok po kroku?
W trakcie zabiegu operacyjnego wykonywane są drobne nacięcia skóry oraz infiltracja specjalnym płynem (płyn Kleina) do znieczulenia nasiękowego, równocześnie dla poprawy komfortu pacjenta podawane są dożylnie leki przeciwbólowe. Po wykonaniu znieczulenia do kaniuli służącej do odsysania tkanki tłuszczowej wprowadza się światłowód o długości fali 1470 nm i wykonuje się odsysanie tkanki tłuszczowej z równoczesną stymulacją skóry i tkanek miękkich pod skórą wiązką lasera. Po wykonaniu zaplanowanego zabiegu zakłada się pojedyncze szwy na miejsca wprowadzenia kaniuli i wykonuje się opatrunki, a następnie zakłada się dobrane wcześniej dla pacjenta ubranie uciskowe.
Jak długo po zabiegu konieczne jest stosowanie ubrania uciskowego?
Zaleca się stosowanie ubrania uciskowego przez 2 tygodnie w trybie ciągłym, a później w zależności od indywidualnego gojenia przez 2-4 tygodni do noszenia okresowo, najczęściej w ciągu dnia.
Jak długo trwa rekonwalescencja? Jakie są zalecenia pozabiegowe i kiedy można ocenić efekty?
Wizyty kontrolne najczęściej odbywają się w 1 i w 5-7 dobie oraz po upływie 1, 3 i 6 miesięcy od zabiegu.
W pierwszych dwóch tygodniach po zabiegu należy ograniczyć wysiłek fizyczny. Po tym czasie przy niepowikłanym przebiegu pooperacyjnym można stopniowo wracać do aktywności fizycznej. Wszystkie zalecenia indywidualne są omawiane na wizytach kontrolnych. Pierwsze efekty są widoczne po 2-4 tygodniach po zabiegu, a ocena odległa jest możliwa po 3-6 miesiącach.
Czy liposukcja laserowa przyniesie dobre rezultaty u pacjentów z mniej jędrną skórą?
Wyniki oraz ich ocena są zawsze indywidualne i zależą od wielu czynników, ale z moich obserwacji u pacjentów przestrzegających zaleceń i pilnujących, aby przyrost masy ciała nie był większy niż 2 kg, efekty są dobre nawet u pacjentów z bardzo wiotką skórą.
Dr n. med. Marta Raczkowska-Muraszko ukończyła Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Krakowie. Posiada I stopień specjalizacji z chirurgii ogólnej oraz II stopień z chirurgii plastycznej. Jest Członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (PTCHPRiE). Doświadczenie zawodowe zdobywała w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera w Krakowie, pracując na Oddziale Chirurgii Plastycznej i Leczenia Oparzeń, następnie na Klinice Chirurgii Plastycznej Akademii Medycznej w Gdańsku (specjalizacja z chirurgii plastycznej 2002 r.) i Szpitalu Św. Rafała w Krakowie. Współpracowała przez kilka lat z I Katedrą Chirurgii Ogólnej Collegium Medicum UJ (chirurgia piersi- Breast Unit). Swoją wiedzę poszerza, uczestnicząc corocznie w wielu konferencjach naukowych, takich jak Bottis Best Breast, Bottis Best Face, Bergamo Open Rhinoplasty, International Breast Symposium i inne. Jest również autorem publikacji naukowych związanych z tematem chirurgii plastycznej, chirurgii piersi i nowotworów skóry.