Czy liposukcja jest drogą do osiągnięcia doskonałych kształtów ciała?

Czy liposukcja jest drogą do osiągnięcia doskonałych kształtów ciała?
Katarzyna Gołko
Ukończyłam filologię hiszpańską i translatorykę na UJ. Specjalizuję się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywałam w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 28 sie 2008 · Zaktualizowano: 1 lut 2023
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Liposukcja nie jest metodą polegającą na redukcji wagi, tzn. nie jest metodą odchudzania. W języku angielskim istnieje trafna terminologia – body contouring, co oznacza dosłownie korygowanie konturów ciała. Stąd liposukcja paradoksalnie jest bardziej odpowiednia dla osób ze szczuplejszą budową ciała – stosuje się ją, kiedy trzeba usunąć tylko mniejszy, zlokalizowany miejscowo nadmiar tłuszczu.

Następnym koniecznym warunkiem udanej liposukcji jest dobra elastyczność skóry, a jak wiadomo z wiekiem tą elastyczność traci. Można powiedzieć, że górna granica wiekowa umożliwiająca przeprowadzenie udanej liposukcji to około 35-40 lat. W przypadku pacjenta zbliżającego się do górnej granicy wieku stosuje się indywidualne podejście.

Są takie części ciała, na których nie proponujemy wykonywania liposukcji w ogóle. Chodzi o tzw. zakazane obszary, do których należy, m.in. dolna połowa pośladków. Inne nie są zupełnie zakazane, ale też nie są raczej polecane na przeprowadzenie liposukcji, ze względu na ich anatomiczne umiejscowienie, np. obszar pleców. Obszary nieodpowiednie do przeprowadzania na nich liposukcji to również te, gdzie znajdujemy nadmiar skóry. Czasami ten nadmiar występuje razem i z obwisłą skórą. Po liposukcji konieczne jest noszenie specjalnej bielizny uciskowej.

Po liposukcji obowiązkowe jest noszenie specjalnej bielizny uciskowej. Długość noszenia jej ustala się w zależności od miejsca jej noszenia, ilości odessanego tłuszczu i od jakości skóry.

Instrumenty medyczne – narzędzia do liposukcji

Istnieje kilka sposobów wykonania liposukcji w zależności od używanych instrumentów medycznych. Mówiąc o instrumentach, mamy na myśli narzędzia, za pomocą których przeprowadza się liposukcję. Współczesna medycyna ma do dyspozycji różne rodzaje narzędzi. Częścią każdego instrumentu medycznego są kaniule najróżniejszych kształtów, długości i średnic.

  1. liposukcja klasyczna – liposukcja przeprowadzana tylko przy pomocy podciśnienia wytwarzanego pompą, do którego jest przyłączona kaniula za pomocą specjalnego węża;
  2. liposukcja wibracyjna – różnica między tą techniką a sposobem opisywanym powyżej, polega na tym, że kaniula jest podłączona do specjalnego narzędzia, który wprowadzi w drganie kaniul, a co ułatwia przeprowadzanie liposukcji chirurgowi, w sensie siłowym;
  3. liposukcja ultradźwiękowa – najprościej mówiąc, chodzi o rozbijanie błony komórkowej komórek tłuszczowych za pomocą ultradźwięków;
  4. liposukcja laserowa – laser działa podobnie jak ultradźwięki.

Każda z przedstawionych metod ma swoje plusy i minusy. Należy pamiętać, że najnowocześniejsza pod względem technicznym metoda, niekoniecznie okaże się tą najlepszą. Rezultat operacji zależy przecież przede wszystkim od zręczności chirurga, jego doświadczenia, opanowania określonej techniki liposukcji.

Kaniule do liposukcji
Istnieje kilka różnych technik wykonywania zabiegu odsysania tłusczu

Metoda

W istocie liposukcja jest przeprowadzana za pomocą, tzw. suchej lub tzw. mokrej (tumescent) metody.

  • metoda sucha – obszar, który planujemy odsysać, nie jest przed zabiegiem wypełniany żadnymi płynami. Dlatego logiczne jest w tym przypadku przeprowadzenie operacji w znieczuleniu ogólnym;

  • metoda mokra – obszar jest wypełniony specjalnym płynem w celu ułatwienia liposukcji.

Jeśli do tego roztworu dodany jest środek znieczulający, można operację przeprowadzić ambulatoryjnie, bez znieczulenia ogólnego. Należy obowiązkowo podać maksymalną całkowitą dawkę miejscowego anestetyku (w zależności od koncentracji – stopnia rozcieńczenia), żeby nie doszło do intoksykacji organizmu. Roztwór stosowany w zabiegu liposukcji dobrze jest połączyć z anestetykiem. W czasie rozległej liposukcji może dojść do utraty przytomności przez pacjenta w wyniku odwodnienia organizmu. Dlatego proponujemy przeprowadzanie w warunkach ambulatoryjnych tylko liposukcji o określonym zasięgu lub obszerniejszą liposukcję podzielić na kilka spotkań ambulatoryjnych.

Przy obszerniejszych liposukcjach, kiedy to przewiduje się odsysanie większego obszaru lub gdy liposukcję planujemy przeprowadzić w wielu miejscach albo w przypadku kombinacji obu planów, polecamy przeprowadzić zabieg w znieczuleniu ogólnym, metodą mokrą. W okresie pooperacyjnym bardzo łatwo można ocenić stan pacjenta, dopełnić infuzjami utratę wody w organizmie i zlikwidować ból. Po operacji wystarczy krótka jednodniowa hospitalizacja, a następnie 2-4 dzienny odpoczynek w domu.

Specyficznym obszarem jest brzuch, gdzie bezpośrednio z mięśni brzusznych wychodzą dość silne wyrostki komórek nerwowych stopniowo wydłużone i tworzące połączenia z włóknami mięśniowymi (inerwacja) do skóry brzucha. Należy sobie uświadomić, że przy liposukcji przeprowadzanej w miejscowym znieczuleniu odsysamy nie tylko tłuszcz, ale i to miejscowe znieczulenie. W związku z tym pod koniec zabiegu pacjent może zacząć odczuwać silny, nieprzyjemny ból. A co więcej, to kaniulą podczas liposukcji brzucha ciągniemy za wyżej wymienione nerwy, których nie można znieczulić, ze względu na ich ułożenie w mięśniach, także ból może być naprawdę bardzo nieprzyjemny.

Liposukcja brzucha
Podczas liposukcji brzucha trzeba wziąć pod uwagę czynniki, których branie pod uwagę nie jest konieczne w przypadku innych części ciała
Dream-med
Brak opinii
Łódź, Łódzkie
lek. med. Łukasz Banasiak
Brak opinii
Wrocław, Dolnośląskie
Katowice, Śląskie
Wrocław, Dolnośląskie

Wnioski

Z pewnością wielu klientów pocieszy i wpłynie na nich bardzo pozytywnie, gdy dowiedzą się, że odessano im kilkaset mililitrów lub nawet kilka litrów tłuszczu. Przy tym często pacjenci nie zastanawiają się nad absurdem tych liczb. Bowiem bez względu na ilość odessanego tłuszczu, oczywiście najważniejszy jest efekt końcowy.

Tu doskonale sprawdza się jedna ze starszych zasad chirurgii plastycznej, która mówi, że mniej często znaczy więcej. Lepiej jest wykonać zabieg liposukcji dwa razy, niż odessać za dużo za pierwszym razem. Czyni się tak, gdyż miejsca, w których pojawi się niedostatek tłuszczu, nie dają się prawie wcale, a jeśli tak, to tylko częściowo i niedokładnie korygować. Na wielu pacjentów ma bardzo pozytywny wpływ fakt, kiedy dowiedzą się, że w trakcie operacji z miejscowym znieczuleniem, chirurg operujący postawi pacjenta na nogi i to kilka razy, żeby zobaczyć, gdzie trzeba jeszcze zastosować odsysanie, a gdzie już nie i czy ciało jest symetryczne. Takie postępowanie robi duże wrażenie. W pozycji leżącej można za pomocą dotyku ocenić efekt liposukcji, kiedy to między dwoma palcami wyczujemy wysokość warstwy podskórnego tłuszczu, wyrównamy symetrię. Wtedy też nie trzeba się bać, że pacjent straci przytomność. Nie każdy bowiem organizm pacjenta jest w stanie, w pozycji pionowej utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi.

Polecamy wszystkim zainteresowanym zabiegiem liposukcji, aby skorzystali z oferty jedynie doświadczonych chirurgów plastycznych. W podjęciu decyzji niewątpliwie pomoże konsultacja i warto przed umówieniem się na zabieg odwiedzić nawet kilka różnych klinik. Może się bowiem okazać, że zabieg liposukcji niekoniecznie będzie konieczny, może problem nękający klienta da się rozwiązać w inny sposób.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.