Korekta ginekomastii bez tajemnic

Korekta ginekomastii bez tajemnic
To nowoczesna klinika chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej zlokalizowana w Józefowie, pod Warszawą. Oferuje szeroki wachlarz zabiegów operacyjnych i małoinwazyjnych.
Utworzono: 3 lis 2021 · Zaktualizowano: 22 mar 2023

Czym jest ginekomastia i jakie są jej przyczyny?

Ginekomastia to wzrost objętości tkanek w okolicy piersiowej, wokół brodawki sutkowej u mężczyzn. W tej okolicy występują 3 główne typy tkanek: skóra, podskórna tkanka tłuszczowa i tkanka gruczołu piersiowego.

Gruczoł piersiowy rozwija się w podobny sposób u płci żeńskiej i męskiej, jednak efekt  jest inny wskutek różnic w działaniu żeńskiego i męskiego układu endokrynnego. U mężczyzn, ze względu na odmienne działanie i proporcję stężeń hormonów niż u kobiet, tkanka gruczołów piersiowych rozwija się słabo i w niewielkiej ilości.

Główną przyczyną ginekomastii jest zaburzenie równowagi między ilością i proporcją testosteronu i estrogenów w organizmie; co więcej, nie zawsze oznacza patologię – w pewnych momentach życia człowieka może pojawić się ginekomastia o charakterze przejściowym. Na przykład u małych dzieci przed 2 rokiem życia i w okresie dojrzewania zmienia się funkcjonowanie układu hormonalnego – stężenia testosteronu i estrogenów wychodzą poza równowagę przez pewien czas, co skutkuje przejściowym powiększeniem piersi.

W późniejszych okresach życia ginekomastia łączy się zwykle z przebudową tkanki i może objawiać się nie tylko zmianą kształtu klatki piersiowej poprzez powiększenie piersi, ale także ich tkliwością i nadwrażliwością na dotyk. Przyczyną tego zjawiska jest zaburzenie balansu hormonalnego, związane ze stanami chorobowymi lub przyjmowaniem leków. Powiększenie piersi może być też spowodowane złym odżywianiem i odkładaniem tkanki tłuszczowej w tej okolicy – w takim wypadku mamy do czynienia z ginekomastią tłuszczową, zwaną również lipomastią lub pseudoginekomastią.

Często mylone są ze sobą pojęcia lipomastii i ginekomastii. Jakie są różnice między tymi schorzeniami?

Jak już wspomniałem, ginekomastia to rozrost tkanek w obrębie i okolicy sutka. Można ją podzielić na 3 podstawowe rodzaje ze względu na typ tkanki, która u danego pacjenta przyczynia się w największym stopniu do powiększenia piersi.

Wyróżniamy wówczas:

  • Ginekomastię gruczołową – czyli typową, klasyczną ginekomastię, w której powiększenie piersi jest spowodowane głównie poprzez zwiększenie objętości tkanki gruczołowej. W tym typie ginekomastii zmiany są najbardziej zgrupowane i zlokalizowane blisko okolicy brodawki sutkowej, bo właśnie tam jest jej najwięcej i jest to jej typowa, fizjologiczna lokalizacja.
  • Ginekomastię tłuszczową – tzw. „lipomastię”, gdzie przyczyną jest zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej w okolicy piersi. Ten typ charakteryzuje się bardziej jednolitym i rozlanym powiększeniem piersi na większym obszarze.
  • Ginekomastię mieszaną, czyli powiększenie objętości tkanki gruczołowej, jak i tkanki tłuszczowej. Obserwujemy wówczas cechy wspólne dla obu wspominanych wyżej typów.

Dodatkowe różnice w powyższych typach stanowią przyczyny ich występowania i postępowanie lecznicze.

Ginekomastię gruczołową obserwuje się u pacjentów, u których zaburzona jest gospodarka hormonalna. Może być to spowodowane przyjmowaniem niektórych leków, chorobami tarczycy, nerek i wątroby, chorobami i urazami jąder (spadek poziomu testosteronu), spożywaniem alkoholu, przyjmowaniem sterydów anabolicznych i niektórych środków odurzających (wzrost poziomu estrogenów). Niektóre nowotwory również mogą przyczyniać się do rozwoju ginekomastii, dlatego zawsze wymaga ona specjalistycznej konsultacji lekarskiej w celu wykluczenia wszystkich poważnych przyczyn zagrażających życiu i szybkiego wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Ginekomastia tłuszczowa jest najczęściej spowodowana nadmierną podażą kalorii w diecie. Prowadzi to do zwiększenia objętości tkanki tłuszczowej w obrębie całego organizmu, również w okolicy piersiowej. Dodatkowo wpływ na nasilenie i zaawansowanie lipomastii mają osobnicze skłonności do odkładania się tkanki tłuszczowej w tym regionie ciała.

Dream-med
Brak opinii
Łódź, Łódzkie
Wrocław, Dolnośląskie
Kraków, Małopolskie

Czy utrata wagi lub tycie mogą spowodować złagodzenie lub nasilenie się problemu?

Tycie z całą pewnością może przyczyniać się do rozwoju ginekomastii i to wbrew pozorom, zarówno ginekomastii tłuszczowej, jak i gruczołowej. Duża ilość tkanki tłuszczowej w organizmie może wpływać na gospodarkę hormonalną, m.in. zaburzając równowagę pomiędzy testosteronem a estrogenami, co w mechanizmie tzw. „błędnego koła” może nasilać zarówno ginekomastię gruczołową, jak i tłuszczową, a także prowadzić do rozwoju ginekomastii mieszanej. Istotną rolę odgrywają tu też skłonności indywidualne.

Odchudzanie z drugiej strony może powodować redukcję objawów. Poprawa kondycji organizmu i poprawa profilu metabolicznego wpływa na uzyskanie i utrzymanie stanu równowagi również w układzie endokrynnym.

Jaka jest najskuteczniejsza metoda walki z tym problemem?

Pierwszym najważniejszym krokiem prowadzącym do wyleczenia problemu ginekomastii jest konsultacja specjalistyczna u doświadczonego lekarza, który prawidłowo rozpozna przyczynę, zleci odpowiednie badania i zaproponuje odpowiednie leczenie. 

Niezależnie od typu i przyczyny, na pewnym etapie leczenia niezbędny może być zabieg operacyjny, polegający na usunięciu przerośniętej tkanki.

Przy ginekomastii gruczołowej należy wykluczyć stany nierównowagi hormonalnej, ewentualnie zastosować odpowiednie leczenie farmakologiczne, tkankę gruczołową natomiast usunąć się w trakcie krótkiego zabiegu.

W przypadku ginekomastii tłuszczowej usuwa się nagromadzoną tkankę tłuszczową, gdzie najlepszą i najbezpieczniejszą metodą jest liposukcja. Nowoczesne metody liposukcji umożliwiają uzyskanie doskonałych kosmetycznie rezultatów przy maksymalnym bezpieczeństwie i minimalnie inwazyjnej ingerencji w tkanki organizmu.

W przypadku ginekomastii mieszanej łączy się obie metody chirurgiczne – wycięcie tkanki gruczołowej oraz liposukcję. Zazwyczaj udaje się wykonać cały zabieg jednoczasowo, lecz czasem niezbędne jest podzielenie leczenia na 2 etapy, kiedy gruczoł i nadmiar tłuszczu usuwa się oddzielnie.

Ginekomastia
W przypadku ginekomastii zazwyczaj konieczne jest leczenie operacyjne

Jak przebiega operacyjna korekcja ginekomastii?

Leczenie operacyjne zależy od typu ginekomastii. Po konsultacji z lekarzem i wzięciu pod uwagę preferencji pacjenta, wspólnie z nim wybieramy najlepszą metodę leczenia i omawiamy jej szczegóły.

Przy usuwaniu ginekomastii gruczołowej wykonuje się niewielkie nacięcie i wycina powiększony gruczoł. Usuniętą tkankę wysyła się na badanie histopatologiczne, aby wykluczyć dodatkowe patologie w jej obrębie takie jak np. nowotwory. Sam zabieg trwa około 60 minut. 

Usuwanie lipomastii to zabieg liposukcji. Polega on na wykonaniu drobnych, kilkumilimetrowych nacięć, znieczuleniu skóry i tkanki podskórnej oraz usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej w tej okolicy. W celu zmaksymalizowania wydajności i efektów zabiegu tkankę tłuszczową można dodatkowo najpierw uruchomić przy pomocy wody, lasera czy ultradźwięków, a następnie usunąć.

Czy zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym?

W części przypadków jest możliwe wykonanie zabiegu w znieczuleniu miejscowym, jednak czasem mogą wystąpić okoliczności i dodatkowe czynniki warunkujące zastosowanie szerszego znieczulenia, tzw. sedacji z analgezją – pacjent śpi i nie czuje bólu, ale oddycha samodzielnie, nie jest intubowany. Po takim zabiegu nie można prowadzić pojazdów i wymagana jest obserwacja przez kilka godzin w sali pooperacyjnej.

Czy w przypadku ginekomastii można wykonać liposukcję laserową?

Liposukcja laserowa, jak każda inna, może być zastosowana przy leczeniu ginekomastii tłuszczowej albo mieszanej. Odpowiadając na pytanie w największym uproszczeniu: tak, ale tak naprawdę to zależy...

Obecnie mamy dostępnych na rynku wiele rodzajów technologii wspomagających liposukcję. Liposukcja wspomagana laserowo jest jedną z najnowocześniejszych i jest dość modna w środowisku chirurgii estetycznej, należy jednak pamiętać, że każda metoda ma swoje wady i zalety.

Niebagatelne znaczenie ma także doświadczenie lekarza wykonującego zabieg i wyposażenie sprzętowe ośrodka, w którym poddajemy się leczeniu. Zabieg operacyjny korekty lipomastii można wspomóc między innymi strumieniem wody pod ciśnieniem, właśnie laserem, energią fal radiowych lub ultradźwiękami. Konkretną metodę wybieramy razem z lekarzem podczas kwalifikacji do zabiegu.

Jaki rodzaj liposukcji jest zalecany w przypadku ginekomastii?

Jak wspomniałem wcześniej, metod liposukcji jest wiele. Wszystko zależy od wyposażenia ośrodka i doświadczenia lekarza. Z naszego doświadczenia wydaje się, że metoda ultradźwiękowa pozwala uzyskać najlepsze rezultaty przy zachowaniu najmniejszej inwazyjności i największym profilu bezpieczeństwa. Dodatkowo odpowiednio technicznie przeprowadzony zabieg umożliwia obkurczenie nadmiaru skóry rozciągniętej przez rozrost tkanki tłuszczowej, a ponadto pobudza komórki tkanki łącznej i skóry do wzmożonej produkcji kolagenu, co daje znakomity efekt kosmetyczny.

Jakie zabiegi pomogą poprawić jakość skóry po zabiegu korekcji ginekomastii?  

Po zabiegu usunięcia ginekomastii możemy mieć do czynienia z nadmiarem skóry lub może być ona wiotka i sprawiać wrażenie obwisłej, co wynika z faktu, że rozrastająca się pod skórą przez pewien czas tkanka prowadzi do rozciągnięcia i pogorszenia jakości skóry. Usunięcie nadmiaru tkanki (tłuszczowej, gruczołowej lub obu) powoduje, że skóra na klatce piersiowej może wyglądać niezadowalająco. 

Na szczęście medycyna ma wiele sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. W tym miejscu należy podkreślić, iż bardzo duże znaczenie dla osiągnięcia najlepszego możliwego efektu jest rygorystyczne stosowanie się do zaleceń lekarskich. Należy przestrzegać zasad dotyczących noszenia ubrania uciskowego wspomagającego proces gojenia, co w połączeniu kompresji z działalnością aktywnych fibroblastów w skórze, produkujących na nowo elastynę i kolagen, pozwala skórze w pewnym stopniu się obkurczyć.

Jednak zdarza się, że po wygojeniu i wstępnej rekonwalescencji pacjent nadal ma problem z nadmiarem wiszącej skóry. Można wówczas wykorzystywać metody takie jak: karboksyterapia, masaże endermologiczne, zogniskowane fale ultradźwiękowe (tzw. HIFU), co widocznie poprawia efekt terapeutyczny.

Zabieg usunięcia ginekomastii, szczególnie u pacjentów z nadwagą i/lub otyłością można łączyć z liposukcją nie tylko klatki piersiowej, ale dodatkowo lipomodelowaniem, czyli rzeźbieniem odpowiednich konturów.

Najnowocześniejszą metodą leczniczą, którą można zastosować w takich przypadkach jest zabieg polegający na obkurczaniu rozciągniętej skóry plazmą helową. Są jednak przypadki ginekomastii, gdzie po usunięciu głównego problemu, uporczywy nadmiar skóry trzeba wyciąć w trakcie zabiegu plastycznego, aby uzyskać najlepszy efekt kosmetyczny. 

Jak długo trwa rekonwalescencja?

Zarówno w przypadku ginekomastii gruczołowej, jak i tłuszczowej podstawowy okres rekonwalescencji i gojenia trwa ok. 4 tygodni, jednakże do normalnego funkcjonowania można wrócić nawet po kilku dniach, a np. do treningów sportowych w racjonalnym zakresie i intensywności, po 7-10-ciu dniach.

W przypadku ginekomastii tłuszczowej, kiedy zabieg rozszerzono o procedurę lipomodelowania, na osiągnięcie ostatecznych rezultatów potrzeba nawet do 6 miesięcy, dlatego tak ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarskich, dotyczących postępowania po zabiegu. Warto o to zadbać, aby móc cieszyć się możliwie jak najlepszym efektem końcowym zabiegu. Czy problem może powracać?

Ginekomastia może być problemem przewlekłym, zanikać i nawracać przez dłuższy czas. Po znalezieniu przyczyny, uzyskaniu równowagi hormonalnej poprzez odpowiednie leczenie, organizm nie powinien wymuszać zmian w tkance gruczołowej. Dzięki zabiegowi problem najczęściej pozostaje jedynie wspomnieniem. Po liposukcji tej okolicy tkanka tłuszczowa też nie odnowi się w tym miejscu. Jeśli pacjent stosuje się do zaleceń lekarza, dba o zdrowie, masę ciała i dietę, będzie cieszyć się życiem bez ginekomastii.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.