Badanie wideodermatoskopem jako najlepsza profilaktyka przeciwnowotworowa
O jakie zmiany chodzi? O zmiany barwnikowe. Zmiany barwnikowe najczęściej nazywane są przez pacjentów pieprzykami. To niewinnie wyglądające ciemne „kropeczki”, które umiejscowione mogą być na twarzy i ciele.
Znamiona mogą mieć różną wielkość. Jednym przeszkadzają wizualnie, dla innych są neutralne, a jeszcze inni uważają, że dodają uroku. Jednak w przypadku znamion barwnikowych nie estetyka jest tutaj najważniejsza, a nasze bezpieczeństwo – zdrowie i życie. Dlaczego? Bo zmiany barwnikowe, mimo że często są niewielkie i wyglądają niewinnie, mogą być zmianami złośliwymi, nowotworowymi (czerniakiem). Dlatego tak ważna jest częsta kontrola, a przed wszystkie świadomość, że pieprzyki trzeba sprawdzać u specjalistów, ponieważ mogą być groźne dla zdrowia i życia. To zmiany, których nie możemy bagatelizować.
Zadbaj o siebie – zacznij od wideodermatoskopii
Wideodermatoskopia to nowoczesne badanie znamion barwnikowych, które jest zupełnie bezbolesne. Samo urządzenie wyglądem przypomina połączenie monitora i kamery o najlepszych parametrach. Co więcej, kamerę w dłoni trzyma doświadczony lekarz, który wie, jak należy oceniać znamiona oraz przede wszystkim wie, które należy wnikliwie zbadać oraz obserwować w czasie.
Co wyróżnia wideodermatoskopię?
Główną zaletą tego urządzenia jest to, że pozwala szybko zdiagnozować i wykryć zmiany złośliwe. A jak powszechnie wiadomo, czas przy tego typu zmianach ma kluczowe znaczenie. Czerniak wcześnie wykryty daje możliwość 100 procentowego wyleczenia!
Wideodermatoskopia jest więc niezbędnym urządzeniem do diagnostyki. Dzięki niej lekarz ma możliwość obejrzenia znamienia pod bardzo dużym powiększeniem optycznym przy zachowaniu pełnej ostrości obrazu. Taki obraz pokazuje dokładnie granice zmiany oraz jej kształt i kolor. Te parametry pozwalają lekarzowi na ocenę znamion i wykrycie tych, które należy usunąć. Po usunięciu zmiany, pobrane próbki wysyłane są na badania histopatologiczne w celu ich dokładniejszego zbadania.
Ale to nie jedyny plus wideodermatoskopii. Obrazy poszczególnych znamion można archiwizować oraz wracać do nich po czasie i porównywać jak znamię zmienia się. Takiej możliwości nie dają badania za pomocą np. dermatoskopu, który także używany jest do badania znamion.
Wideodermatoskopia umożliwia także tzw. mapowanie, czyli oznaczanie gdzie na całym ciele znajdują się pieprzyki. Pozwala to monitorować, czy na danym obszarze ciała pojawiają się kolejne, nowe zmiany.
Dodatkowo dzięki zaawansowanym technikom i oprogramowaniu lekarz może nagrać badanie na płytkę i przekazać pacjentowi.
Jak przygotować się do badania wideodermatoskopowego?
Badanie wideodermatoskopowe nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta. Zalecamy tylko wygodne, czyli łatwe w zdjęciu i w założeniu ubranie, jeżeli znamiona są ulokowane na całym ciele.
Wynik badania wideodermatoskopowego
Na wynik wideodermatoskopii nie trzeba czekać. Lekarz podaje go od razu, wskazując, które znamiona powinny zostać usunięte, a które należy regularnie obserwować. Dermatolog zaleci także kontrolę i wskaże jej termin. Dodatkowo zdjęcia znamion przebadanych pacjent może otrzymać na płycie.
Czy badanie wideodermatoskopowe boli?
Wideodermatoskopia jest badaniem zupełnie bezbolesnym oraz bezinwazyjnym.
Czym różni się badanie dermatoskopowe od wideodermatoskopowego?
Badanie wideodermatoskopowe jest dużo bardziej precyzyjne i dokładne. Dodatkowo, pozwala na wspomniane wcześniej mapowanie oraz wykonywanie i archiwizowanie zdjęć. Określa także stopień zagrożenia konkretnego znamienia oraz pozwala poznać jego charakter.
Na przykład w Centrum DER-MED pracujemy na wideodermatoskopii FotoFinder, niemieckiej produkcji.
Jeżeli chodzi o dermatoskop to przypomina on wizualnie połączenie lupy z małą latarką. Nie daje on możliwości porównania zmian w czasie. Jednak w wielu przypadkach badanie dermatoskopem jest wystarczające.
Czy posiadanie znamion jest powodem do niepokoju?
Posiadanie znamion barwnikowych jest powodem do zachowania ostrożności i bycia „czujnym”. Znamion nie należy lekceważyć. Jeżeli którekolwiek nas niepokoi, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Podpowiadamy dodatkowo, jakie cechy i sytuacje powinny szczególnie zwrócić naszą uwagę:
1. Masz fototyp skóry I i II (karnacja jasna).
2. Często ulegasz poparzeniom słonecznym.
3. Jesteś obciążona/y nowotworem, ktoś z Twoich bliskich miał nowotwór.
4. Posiadasz liczne znamiona barwnikowe.
5. Często korzystasz z solarium, ekspozycji na słońce.
6. Chorowałaś/eś kiedyś na czerniaka.
7. Masz znamię, które zmienia się w czasie – łuszczy, zmienia kolor czy kształt.