Komórki macierzyste – co warto wiedzieć?
Czym są komórki macierzyste?
Komórki macierzyste to grupa komórek pierwotnie występujących w ciele człowieka. Mają one zdolność do nieograniczonej liczby podziałów i namnażania się, a także do przekształcania się w inne typy komórek. Ze względu na te cechy komórki macierzyste mogą stać się budulcem uszkodzonych tkanek – zastępują one chore lub zniszczone komórki, dzięki czemu tkanki mogą dalej prawidłowo funkcjonować. Stąd szerokie zastosowanie komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej. Wykorzystywanie komórek macierzystych stanowi ogromny przełom w medycynie, dzięki któremu zyskaliśmy nowe, skuteczne metody leczenia wielu schorzeń.
W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań klinicznych na całym świecie, dzięki którym wykazano, że zlokalizowane w tkance tłuszczowej mezenchymalne komórki macierzyste (ang. mesenchymal stem cells) mają bardzo duży potencjał regeneracyjny. Badania wykazały także, że tkanka tłuszczowa to doskonałe źródło komórek macierzystych ze względu na łatwość ich pobrania oraz ich większą liczbę w porównaniu z innymi lokalizacjami (krwią obwodową i szpikiem).
Czym są komórki macierzyste ADSC? ADSC to skrót od angielskiego adipose derived stem cell, co oznacza komórki macierzyste pochodzące z tkanki tłuszczowej. Mają one zdolność przekształcania się w kilka rodzajów dojrzałych komórek – m.in. w adipocyty, chondrocyty (budujące chrząstki), osteocyty (budujące kości), miocyty (budujące mięśnie), neurocyty (tworzące układ nerwowy) oraz komórki nabłonka (tworzące skórę) i śródbłonka (tworzące naczynia). Z tego względu komórki macierzyste coraz częściej wykorzystuje się w ortopedii, chirurgii plastycznej, medycynie estetycznej i innych dziedzinach medycyny. Komórki macierzyste ADSC znajdują zastosowanie np. w leczeniu cukrzycy typu II, chorób zwyrodnieniowych i w zabiegach medycyny regeneracyjnej i anti-aging.
Rola komórek macierzystych w organizmie
Komórki macierzyste mają zdolność do nieograniczonego dzielenia się, dlatego też ich rolą w organizmie jest odbudowa tkanek. Jedną z pełnionych przez nie funkcji jest na przykład wymiana komórek tworzących nabłonek jelita cienkiego i naskórek. To właśnie ta nieograniczona zdolność do samoodnawiania sprawia, że komórki macierzyste mają tak wiele zastosowań w różnych dziedzinach medycyny – są stosowane między innymi w leczeniu chorób krwi i układu odpornościowego.
Zastosowania komórek macierzystych pozyskanych z tkanki tłuszczowej
Badania wykazały, że komórki macierzyste pozyskane z tkanki tłuszczowej (ADSC) mają większy potencjał regeneracyjny w przypadku zabiegów z zakresu ortopedii, medycyny estetycznej czy diabetologii niż te uzyskiwane ze szpiku kostnego. Komórki macierzyste przeszczepione do konkretnego obszaru rozpoznają dane środowisko i dostosowują się do jego potrzeb. Po przeszczepieniu rozpoczyna się proces regeneracji, umożliwiający odbudowę tkanek.
Komórki macierzyste mają zdolność rozpoznawania tkanek, które zostały uszkodzone, i ich naprawy. Ta grupa komórek uczestniczy w procesach regeneracji uszkodzonych tkanek, wymiany komórek i odbudowy naczyń krwionośnych; są także stosowane w leczeniu blizn i ran. Mezenchymalne komórki macierzyste są obecne w ludzkim organizmie przez całe życie, jednak w miarę upływu lat ich zdolność do samoodnawiania się maleje. Zabiegi z wykorzystaniem komórek macierzystych ADSC pozwalają opóźnić i zniwelować oznaki starzenia w małoinwazyjny i bezpieczny sposób. Zastosowanie komórek ADSC opóźnia procesy starzenia skóry i pozwala na jej regenerację.
Przebieg zabiegu
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Tkankę tłuszczową pobiera się z ud lub brzucha, wykonując liposukcję. Po pobraniu materiał jest przetwarzany w specjalnych warunkach; komórki macierzyste są odseparowywane z pobranego materiału i podawane w wybrane miejsce metodą iniekcji śródskórnych. W niektórych przypadkach (np. powikłań kardiologicznych, pulmonologicznych i cukrzycowych) komórki podaje się metodą infuzji.
Jako że w leczeniu stosowane są komórki pochodzące od samego pacjenta, nie istnieje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych ani reakcji alergicznej. Skuteczność tej metody jest potwierdzona badaniami, a efekty są długotrwałe.
Nowoczesne leczenie komórkami macierzystymi ADSC
Pobrane podczas zabiegu liposukcji komórki macierzyste ADSC można wykorzystać od razu, a także przechowywać dzięki nowoczesnym technologiom. Rozwój technologii i medycyny pozwalają na uzyskanie optymalnych efektów bez ryzyka powikłań i długiej rekonwalescencji. Komórki macierzyste są obecnie stosowane w licznych dziedzinach medycyny, w tym w okulistyce i ortopedii, i często są uznawane za preferowaną opcję.
Terapia komórkami macierzystymi w Szpitalu Pulsmed
Szpital Pulsmed od lat oferuje zabiegi i metody leczenia z wykorzystaniem komórek macierzystych ADSC, a jego zespół przeprowadził różne badania na temat tej grupy komórek. Komórki ADSC zastosowane w połączeniu z komórkami frakcji komórek zrębu naczyń krwionośnych (SVF) pozyskiwanymi z tkanki tłuszczowej pozwalają na regenerację tkanek, a nawet narządów. Szpital Pulsmed oferuje terapie z zastosowaniem komórek macierzystych ADSC jako element leczenia różnych chorób, a także w ramach usług z zakresu medycyny anti-aging.
Leczenie komórkami macierzystymi – skuteczność i bezpieczeństwo
Szpital Pulsmed uzyskał pozwolenie Ministerstwa Zdrowia na pobieranie i wykonywanie autologicznych przeszczepów komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej, a także zezwolenie od Centrum Bankowania Tkanek i Komórek na preparatyję, przechowywanie, dystrybucję i testowanie komórek ADSC. Z tego względu zabiegi i terapie z wykorzystaniem komórek macierzystych w Szpitalu Pulsmed są całkowicie bezpieczne.
W Szpitalu Pulsmed komórki macierzyste są wykorzystywane w leczeniu chorób z różnych dziedzin medycyny, w tym diabetologii i okulistyki, a także podczas zabiegów medycyny estetycznej i anti-aging. Skuteczność terapii z zastosowaniem komórek macierzystych jest bardzo wysoka, a możliwości ich zastosowania szerokie.