Jaki jest skuteczny sposób na rozstępy?
Wszyscy chcemy mieć ładną, nawilżoną, pełną blasku skórę bez niedoskonałości i dążymy do osiągnięcia takiego stanu. Jednak niekiedy zmagamy się z różnymi problemami i zmianami skórnymi.
Wśród najczęściej występujących niedoskonałości skóry znajdują się rozstępy, które pojawiają się w wyniku szybkiego rozciągania się skóry. Rozstępy mogą być powodem do kompleksów dla wielu osób, ale obecnie można je zniwelować, ponieważ współczesna medycyna estetyczna oferuje bardzo skuteczne metody walki z tym problemem.
Rozstępy mogą pojawić się u każdego. Płeć nie ma znaczenia, chociaż badania wskazują, że rozstępy występują nieco częściej u kobiet (2,5% częściej). Wiek również nie ma znaczenia. Co więcej, ogólna fizyczna kondycja organizmu również nie ma dużego wpływu na ryzyko wystąpienia rozstępów, ponieważ występują one również u sportowców. Wiele osób po zauważeniu u siebie rozstępów, nie jest zadowolonych z tego faktu, ponieważ pozostają one na skórze na zawsze i trudno się ich pozbyć. A przynajmniej do niedawna wyeliminowanie tej niedoskonałości było trudne.
Rozstępy mogą powodować kompleksy i spadek samooceny. Jeżeli jesteś jedną z tych osób i chcesz pozbyć się rozstępów na zawsze, zapoznaj się z tym artykułem, gdzie przedstawiamy najskuteczniejsze metody usuwania tego problemu.
Czym są rozstępy?
Rozstępy to rodzaj blizn, które pojawiają się na skutek zerwania włókien kolagenowo-elastynowych, do czego dochodzi w wyniku szybko postępującego procesu rozciągania się skóry. Wśród najczęstszych przyczyn ich wystąpienia wymienić możemy gwałtowny i znaczny przyrost masy ciała, szybki wzrost w okresie dojrzewania, a w przypadku kobiet także ciąża. Istnieją też inne czynniki ryzyka, takie jak predyspozycje genetyczne, gospodarka hormonalna czy nieprawidłowe metabolizowanie sterydów (leków stosowanych między innymi w leczeniu chorób autoimmunologicznych).
Rozstępy to cienkie, wydłużone i nieco nieregularne linie na skórze. W Stanach Zjednoczonych niekiedy określane są jako tiger stripes, czyli tygrysie paski, ponieważ mogą przypominać wzór na sierści tego zwierzęcia. Rozstępy mogą mieć różny kolor, który zależy od ich rozwoju: nowo powstałe rozstępy mają czerwonawą barwę, podczas gdy „dojrzałe” rozstępy są białe.
Rozstępy mogą występować na całym ciele, jednak najczęściej obserwujemy je w takich okolicach jak brzuch, uda, pośladki i piersi. U mężczyzn, w tym szczególnie tych uprawiających dużo sportu, często pojawiają się też na ramionach. Jednak rozstępy mogą pojawić się nawet na twarzy, jeżeli doszło do przedłużonego i szybkiego rozszerzania się skóry w danym obszarze.
Przeczytaj też: Mezoterapia mikroigłowa – jeden zabieg, który przynosi wiele korzyści
Laser na rozstępy
Trudno jest usunąć rozstępy. U niektórych osób z czasem stają się mniej widoczne i koloryt skóry wyrównuje się, jednak jest to raczej rzadkie. Niestety również stosowanie dostępnych na rynku kremów i preparatów na rozstępy zwykle nie jest zbyt skuteczne, szczególnie w przypadku białych rozstępów.
Jednak dzięki rozwojowi medycyny estetycznej obecnie dostępne są zabiegi, które pomogą poprawić wygląd lub nawet całkowicie wyeliminować rozstępy. Kiedyś zabiegi usuwania rozstępów były bardzo agresywne i znacząco naruszały barierę skórną, przez co też wiązały się z nieprzyjemnym dla pacjenta procesem rekonwalescencji. Ich efekty również nie były całkowicie satysfakcjonujące. Na szczęście jednak dzisiaj medycyna estetyczna oferuje skuteczniejsze i mniej inwazyjne techniki usuwania tych niedoskonałości.
Obecnie najskuteczniejszą metodą usuwania rozstępów jest zabieg laserowy. To jedyna technika, która pozwala całkowicie wyeliminować problem rozstępów i która jednocześnie nie jest szkodliwa dla skóry. Co więcej, rekonwalescencja po zabiegu nie jest długa ani zbyt uciążliwa dla pacjenta; należy stosować się jedynie do kilku zaleceń, o których poinformuje specjalista (unikanie ekspozycji na słońce i stosowanie kremów nawilżających).
Laser jest tak skuteczny, ponieważ emitując skupione wiązki energii, w skórze powstają mikrokolumny o głębokości ponad 1 mm i dochodzi do formowania się milionów stref koagulacji. Dzięki temu możliwa jest intensywna przebudowa włókien kolagenu i elastyny, które uległy wcześniej zniszczeniu. Ponadto laser jest w stanie naprawić uszkodzone mikronaczynia i skorygować powierzchniowe przebarwienia, czyli widoczne na skórze paski.
Przeczytaj też: Laserowa rewolucja – jak odmłodzić skórę?
Zwykle zaleca się wykonanie około 4 sesji zabiegowych, aby trwale usunąć rozstępy, jednak liczba ta zależy od stanu skóry danego pacjenta. Przerwa między zabiegami powinna wynosić od 3 do 4 tygodni. Zabieg z wykorzystaniem lasera wykonywany przez wykwalifikowanego specjalistę, używającego certyfikowane sprzętu, jest bezpieczny, a ryzyko powikłań niskie. Przez pierwsze kilka dni po zabiegu skóra będzie lekko zaczerwieniona w okolicy zabiegowej. Aby zaobserwować efekty, należy odczekać od 3 do 6 miesięcy od pierwszej sesji.
Inne zabiegi pozwalające usunąć rozstępy
Oprócz zabiegów z wykorzystaniem lasera, dostępne są też inne techniki, dzięki którym proces eliminowania rozstępów będzie przebiegał szybciej i efekt będzie lepszy. Jedną z tych technik jest biostymulacja, czyli w tym przypadku mezoterapia z wykorzystaniem krzemionki i autologicznych czynników wzrostu.
Krzem jest pierwiastkiem naturalnie występującym w naszym organizmie, w tym budulcem różnych tkanek, takich jak kości, mięśnie i skóra. Krzem przyspiesza produkcję nowego kolagenu i wpływa pozytywnie na jego jakość. Z kolei autologiczne czynniki wzrostu przyspieszają regenerację naskórka. Zarówno preparat z krzemionką, jak i czynniki wzrostu są podawane podskórnie z wykorzystaniem mikroigieł.
Kolejnym zabiegiem, który wspiera proces usuwania rozstępów jest procedura z zastosowaniem technologii radiofrekwencji. Ta nieinwazyjna technika pozwala ujędrnić i poprawić fakturę skóry. To metoda szczególnie zalecana w przypadku pacjentów, u których występują nie tylko rozstępy, ale też wiotka skóra.
Aktualnie pozbycie się rozstępów jest jak najbardziej możliwe dzięki takim zabiegom medycyny estetycznej jak laseroterapia, radiofrekwencja czy mezoterapia autologicznymi czynnikami wzrostu. Najważniejsze jest jednak znalezienie doświadczonego, wzbudzającego Twoje zaufanie lekarza, który dobierze zabieg do Twoich potrzeb.
Bibliografia
Splane, B. (24.08.2023). Can a Laser Really Get Rid of My Stretch Marks? https://www.verywellhealth.com/can-a-laser-really-get-rid-of-my-stretch-marks-2710222
Urbaniak, A. (09.04.2019). Rozstępy – jak je usunąć? Najlepsze kremy i skuteczne zabiegi https://www.elle.pl/artykul/rozstepy-jak-je-usunac-najlepsze-kremy-i-skuteczne-zabiegi