Fakty i mity o lipolizie iniekcyjnej

Fakty i mity o lipolizie iniekcyjnej
Katarzyna Gołko
Ukończyłam filologię hiszpańską i translatorykę na UJ. Specjalizuję się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywałam w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 30 lis 2023 · Zaktualizowano: 30 lis 2023
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Aktywność fizyczna i zrównoważona dieta stanowią fundament zdrowego stylu życia i są one niezastąpione w procesie utraty nadmiernych kilogramów i kształtowania sylwetki. Te dwie proste, lecz skuteczne zasady nie tylko pomagają w redukcji masy ciała, ale również wpływają korzystnie na ogólne samopoczucie i kondycję. Niemniej jednak, pomimo najszczerszych wysiłków w utrzymaniu tych zasad, czasem pozostają obszary oporne na nasze starania.

W takich przypadkach z pomocą przychodzą nam nieinwazyjne metody modelowania sylwetki, które potrafią pozbyć się uporczywego tłuszczu, którego tak bardzo nie chcemy. Są to metody, które pozwalają na poprawę kształtu ciała bez konieczności przeprowadzania chirurgicznych operacji. Te metody to:

  • Lipoliza iniekcyjna - polega na wstrzykiwaniu specjalnych substancji rozpuszczających komórki tłuszczowe. Po ich rozpuszczeniu, komórki te są przetwarzane przez naturalne procesy metaboliczne organizmu i następnie wydalane;
  • Laseroterapia - wykorzystuje promieniowanie laserowe do redukcji tkanki tłuszczowej. Promieniowanie laserowe dociera do komórek tłuszczowych i pomaga je rozpuścić;
  • Kriolipoliza - jest to technika oparta na działaniu niskich temperatur, które wpływają na komórki tłuszczowe, powodując ich uszkodzenie i stopniowe wydalanie z organizmu;
  • Fale elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej - ta metoda wykorzystuje fale elektromagnetyczne do ogrzewania tkanki tłuszczowej, co prowadzi do jej rozpadu;
  • Zogniskowane ultradźwięki o wysokiej intensywności (HIFU) - technika ta wykorzystuje ultradźwięki o wysokiej intensywności, które koncentrują się na określonych obszarach ciała, powodując rozpad komórek tłuszczowych;
  • Zogniskowane pole elektromagnetyczne o wysokiej intensywności (HIFEM). Ta metoda wykorzystuje pole elektromagnetyczne, aby stymulować mięśnie i spalać tkankę tłuszczową.

Najważniejsze zalety tych technik to fakt, że są stosunkowo bezpieczne, procedury są szybkie, co oznacza, że pacjenci mogą szybko zauważyć efekty, oraz brak konieczności wykonywania nacięć czy operacji chirurgicznych, co eliminuje ryzyko związków z bliznowaceniem.

Lipoliza iniekcyjna jest zabiegiem, który polega na precyzyjnym wstrzyknięciu mieszanki dwóch substancji do tkanki tłuszczowej. Te dwie substancje to roztwór fosfatydylocholiny, pochodzący z ziaren soi oraz deoksycholat, czyli sól żółciowa. To połączenie substancji ma zdolność niszczenia komórek tłuszczowych. W efekcie tego procesu, znanego pod nazwą lipodestrukcja, tłuszcz zawarty w komórkach zostaje stopniowo rozpuszczony, a następnie naturalnie usuwany z organizmu podczas procesów metabolicznych. To nowoczesne podejście do modelowania sylwetki, które umożliwia precyzyjne eliminowanie trudno dostępnych obszarów tłuszczowych, przy jednoczesnym minimalnym wpływie na otaczającą tkankę. Dzięki temu pacjenci mogą cieszyć się bardziej wymodelowaną sylwetką bez konieczności poddawania się skomplikowanym operacjom chirurgicznym.

Lipoliza iniekcyjna
Lipoliza iniekcyjna to nieinwazyjna metoda modelowania sylwetki (brzucha, ud, ramion, pośladków)

Poznaj fakty i mity o lipolizie iniekcyjnej

Istnieje wiele błędnie powielanych przekonań na temat lipolizy iniekcyjnej, dlatego warto poznać prawdziwe i rzetelne informacje oraz dowiedzieć się, jakie efekty można osiągnąć przy jej pomocy. Poniżej potwierdzimy bądź obalimy pięć najczęściej powielanych mitów na temat lipolizy iniekcyjnej.

1. Lipoliza iniekcyjna to niebezpieczny zabieg

Słowo "zabieg" zawsze wywołuje niepokój i niepewność. Szczególnie w przypadku tych, które są nam obce i nieznane, takich jak lipoliza iniekcyjna, nasza reakcja może być pełna sceptycyzmu i obaw. Jednak warto dowiedzieć się, że ta metoda opiera się na wykorzystaniu substancji, które występują naturalnie w naszym organizmie, takich jak kwas deoksycholowy, obecny również w naszym ciele, czy fosfatydylocholina, pozyskiwana np. z ziaren soi. Substancje te są w pełni bezpieczne i skuteczne.

Po zabiegu lipolizy iniekcyjnej mogą wystąpić niewielkie powikłania, takie jak zaczerwienienie, lekki ból, obrzęk w miejscu iniekcji oraz niewielkie krwiaki. Warto zaznaczyć, że są to zazwyczaj łagodne objawy i rzadko występują poważniejsze powikłania. Jednak warto również wspomnieć o pozytywnych skutkach ubocznych lipolizy iniekcyjnej. Ten zabieg ma korzystny wpływ na kondycję skóry. Działa stymulująco na mikrokrążenie i procesy metaboliczne, także te zachodzące w skórze. W efekcie skóra staje się jędrniejsza, zdrowsza i wyraźnie odmłodzona.

Rzeszów, Podkarpackie
Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie
Dream-med
Brak opinii
Łódź, Łódzkie

2. Lipoliza iniekcyjna boli

Choć podczas zabiegów lipolizy iniekcyjnej można odczuć delikatne ukłucie w postaci krótkotrwałego bólu, jest to jedynie minimalny dyskomfort trwający zaledwie kilka sekund. Co więcej, sama procedura jest zazwyczaj bezbolesna, a w razie potrzeby można zastosować znieczulenie miejscowe, które może być zawarte w podawanym roztworze lub być aplikowane przez lekarza w formie kremu lub innego rodzaju znieczulenia miejscowego. Dzięki temu pacjenci mogą przejść przez zabieg komfortowo i bez większych dolegliwości bólowych.

Warto również pamiętać, że po krótkotrwałym dyskomforcie pacjenci mogą cieszyć się korzyściami wynikającymi z lipolizy iniekcyjnej, takimi jak redukcja tkanki tłuszczowej i poprawa sylwetki, co sprawia, że większość osób uważa ten minimalny dyskomfort za akceptowalny w zamian za osiągnięcie pożądanych rezultatów.

3. Lipoliza iniekcyjna pozwala w szybki sposób pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej

Dzięki lipolizie iniekcyjnej można zauważyć efekty redukcji tkanki tłuszczowej już po około 3 tygodniach od przeprowadzenia zabiegu. Zazwyczaj rezultaty obejmują utratę od 2 do 4 centymetrów w miejscu poddania iniekcji preparatu. W przypadku pacjentów o szczupłej budowie ciała, gdzie ilość tkanki tłuszczowej jest niewielka, często wystarczą 1-2 zabiegi, aby osiągnąć satysfakcjonujące wyniki. Jeśli natomiast tkanka tłuszczowa jest bardziej obfita, zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie serii 3-6 zabiegów w odstępach 3-6 tygodniowych, aby dokładniej wymodelować i wyszczuplić sylwetkę.

Jednak należy pamiętać, że ostateczny efekt zależy również od stylu życia pacjenta, sposobu odżywiania i aktywności fizycznej. Lipoliza iniekcyjna stanowi skuteczną metodę, która pozwala szybko pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale współpraca pacjenta i dbałość o zdrowy tryb życia mają wpływ na ostateczny sukces tego zabiegu.

Lipoliza iniekcyjna brzucha
Zastosowanie znieczulenia miejscowego sprawia, że zastrzyki nie są bolesne

4. Lipoliza iniekcyjna to jedynie krótkoterminowe rozwiązanie

Lipoliza iniekcyjna jest trwałą metodą modelowania sylwetki. Często utożsamiamy inwazyjne procedury z długotrwałymi efektami, ale to nieprawda. Lipoliza iniekcyjna to przykład, że nawet nieinwazyjne lub minimalnie inwazyjne metody mogą zapewnić trwałe rezultaty. W trakcie tego zabiegu tkanka tłuszczowa jest rozpuszczana, co oznacza, że zostaje trwale usunięta z określonej lokalizacji i nie powraca.

Jednak, aby utrzymać trwałość efektów lipolizy iniekcyjnej, pacjent musi zadbać o odpowiednią dietę i regularną aktywność fizyczną. Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej pomaga utrzymać osiągnięte rezultaty przez dłuższy czas. Oznacza to, że pacjenci, którzy po zabiegu lipolizy iniekcyjnej prowadzą zdrowy tryb życia, mogą cieszyć się trwałym efektem wymodelowania sylwetki. To ważne, aby podkreślić, że trwałość efektów zależy w dużej mierze od działań i nawyków pacjenta po zabiegu.

5. Dzięki lipolizie iniekcyjnej możesz zrzucić zbędne kilogramy

Niestety nie. Lipoliza iniekcyjna nie jest sposobem na znaczną utratę wagi ani na pozbycie się dużych ilości tłuszczu z obszarów takich jak brzuch czy uda. Lipoliza iniekcyjna to skuteczna metoda, ale przede wszystkim dla osób z niewielkim nadmiarem tkanki tłuszczowej. Zamiast tego, lipoliza iniekcyjna świetnie sprawdza się do precyzyjnego kształtowania mniejszych obszarów, jak podbródek, boczki, ramiona czy kolana. Dla osób borykających się z nadprogramowymi kilogramami konieczna będzie zmiana stylu życia i wprowadzenie zdrowej i zbilansowanej diety bądź skorzystanie z zabiegu liposukcji. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny, i wybór odpowiedniej metody należy skonsultować się z lekarzem.

Bibliografia

Leonik Sz., Smoczok M., Sazanów-Lubelski J., Bergel-Czop B. (2022). Zogniskowane pole elektromagnetyczne o wysokiej intensywności – zastosowanie w medycynie estetyczne. Praca Poglądowa. https://doi.org/10.5114/dr.202...

Lenartowicz I. (29.03.2019). Lipoliza iniekcyjna – kiedy warto zdecydować się na zabieg?. https://zywienie.abczdrowie.pl...

Redakcja Medonet. (29.11.2018). Lipoliza – przebieg zabiegu, wskazania, przeciwwskazania, możliwe powikłania. https://uroda.medonet.pl/medyc...

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.