Endermologia – sposób na szczupłą sylwetkę i nie tylko

Endermologia – sposób na szczupłą sylwetkę i nie tylko
Katarzyna Gołko
Ukończyłam filologię hiszpańską i translatorykę na UJ. Specjalizuję się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywałam w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 1 gru 2023 · Zaktualizowano: 1 gru 2023
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Wielu z nas żyje w ciągłym pośpiechu, przez co nie zawsze mamy czas na ćwiczenia i zadbanie o odpowiednią dietę, przez co niekiedy musimy zmagać się z następstwami takiego stylu życia, czyli między innymi z nadmiarem tkanki tłuszczowej czy oznakami starzenia. Ze względu na brak czasu, ale też sytuację finansową lub ewentualne obawy przed interwencjami chirurgicznymi pacjenci coraz częściej szukają mniej inwazyjnych zabiegów, które pomagają walczyć z tego typu problemami.

Jedną z innowacyjnych, nieinwazyjnych technik, która pomaga walczyć zarówno ze starzeniem się skóry, jak i wspomóc modelowanie sylwetki jest endermologia (lipomasaż) – to podciśnieniowy, mechaniczny masaż, który oddziałuje na tkankę łączną. Endermologia to procedura dla zabieganych i szukających naturalnych rozwiązań, ponieważ nie wymaga od pacjent wcześniejszego przygotowania ani nie wiąże się z długą i bolesną rekonwalescencją.

Endermologia jako metoda modelowania sylwetki

Endermologia może być stosowana w okolicach, gdzie często gromadzi się tkanka tłuszczowa u kobiet, czyli na brzuchu, boczkach, udach i pośladkach. Nie można wykonywać jej w obrębie piersi. Technika masażu wzmocniona działaniem podciśnienia pozwala przyspieszyć metabolizm komórkowy (w tym spalanie tkanki tłuszczowej) i poprawia krążenie i dotlenienie tkanek, oddziałując nawet na głębokie warstwy skóry. Dzięki temu możliwe jest zniwelowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej w wybranym obszarze i przyspieszenie procesu utraty wagi.

Endermologia jest także skuteczną metodą walki z cellulitem, który jest problemem niezwykle często występującym u kobiet. Procedura lipomasażu pozwala mu zapobiegać, hamować jego rozwoju, a także poprawić stan już istniejącego cellulitu. Jako że endermologia działa na poziomie tkanki łącznej, a także przyspiesza metabolizm komórkowy i spalanie tkanki tłuszczowej, jest bardzo skuteczną techniką walki z cellulitem, który tworzy się w wyniku nieprawidłowego rozrostu komórek tłuszczowych.

Endermologia jako zabieg odmładzający

Wspomaganie procesu modelowania sylwetki to nie jedyne, co może zdziałać endermologia. To także technika, która pozwala uzyskać gładszą, jędrniejszą skórę. Warto zaznaczyć, że mimo że zabieg może kojarzyć się z procedurą na ciało, może ona być stosowana również na twarzy, a także szyi i dekolcie, gdzie często wykonuje się ją jako nieinwazyjną procedurę odmładzającą.

Udowodniono, że masaż podciśnieniowy nie tylko pobudza metabolizm komórkowy, ale też wpływa pozytywnie na poziom kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny w skórze, które odpowiedzialne są za poziom nawilżenia i sprawiają, że skóra jest jędrna i napięta. Dlatego też endermologia jest wskazana w przypadku pacjentów z oznakami starzenia takimi jak wiotka skóra, opadający owal twarzy, zmarszczki czy bruzdy. Może być też skuteczna u osób, które chcą poprawić wygląd rozstępów.

Efekty endermologii w okolicach twarzy, szyi i dekoltu to gładsza, bardziej sprężysta skóra, mniej widoczne zmarszczki i lepiej zarysowany kontur twarzy. Pacjenci mogą też zaobserwować bardziej promienną, zdrową i odżywioną cerę.

Kraków, Małopolskie
Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie
Tarnów, Małopolskie

Jak przebiega zabieg?

Jedna sesja endermologii trwa zwykle około 30 minut, jednak czas może być nieco krótszy lub dłuższy w zależności od partii ciała, na której wykonywany jest zabieg; przykładowo trwa on nieco krócej na twarzy niż na udach i brzuchu.

Endermologia nie jest bolesną procedurą, dlatego nie ma konieczności stosowania znieczulenia. Pierwszym krokiem założenie specjalnego ochronnego kombinezonu, który chroni skórę przed bezpośrednim kontaktem z głowicą urządzenia i przed uszkodzeniami.

Ubranie ochronne endermologia
Podczas zabiegu nie jest stosowane znieczulenie, ale konieczne jest założenie specjalnego ochronnego ubrania

Urządzenia do endermologii składają się z głowicy z dwoma rolkami i pompy ssącej. Pompa wytwarza ciśnienie, które powoduje, że fałd skóry jest zasysany między rolki (zassana skóra ma falisty kształt). Parametry urządzenia są ustawiane przez specjalistę w zależności od partii ciała, na której wykonywany jest zabieg. Masaż jest mniej intensywny w obrębie twarzy niż na przykład w okolicy ud i brzucha.

Efekty endermologii

Na wstępie należy zaznaczyć, że aby uzyskać satysfakcjonujące efekty nie wystarczy jeden zabieg endermologii. Jest to technika, w przypadku której konieczne jest wykonanie od kilku do kilkunastu sesji zabiegowych w regularnych odstępach czasu. Ilość zabiegów zależy od kilku czynników, w tym od rodzaju niedoskonałości, z jakimi zgłasza się pacjent, obszaru zabiegowego i stopnia zaawansowania problemu. Pierwsze rezultaty zauważymy już po pierwszym zabiegu i będą one coraz bardziej widoczne po każdej sesji.

Dużą zaletą endermologii jest jej wielokierunkowe działanie, co oznacza, że pozwala nie tylko usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej, ale jednocześnie zniwelować rozstępy i ujędrnić skórę, a stosowana na twarzy, nie tylko poprawia jej owal, ale też sprawia, że nasza cera staje się bardziej promienna. Aby utrzymać efekty endermologii jak najdłużej warto wprowadzić zdrowe nawyki, czyli dbać o spożywanie odpowiedniej ilości wody, codziennie się ruszać i zdrowo się odżywiać.

To technika polecana także dla pacjentów zmagających się z problemem zatrzymywania wody i obrzękami, ze względu na to, że podciśnienie wspomaga przepływ limfy i poprawia krążenie. W związku z tym ta procedura wspomaga również proces usuwania toksyn i zanieczyszczeń z organizmu, co pozytywnie wpływa na stan naszego zdrowia, w tym na układ odpornościowy.

Co więcej, endermologia wpływa też pozytywnie na samopoczucie pacjenta, ponieważ jak każdy masaż pozwala się nam odprężyć i zrelaksować oraz zmniejszyć napięcia mięśniowe. Niekiedy zaleca się ją też w przypadku bólu i uszkodzeń mięśni, ścięgien i stawów oraz jako jeden z elementów rehabilitacji.

Czy endermologia jest bezpieczna?

Endermologia to nieinwazyjna technika, której zastosowanie nie wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry ani z koniecznością zastosowania znieczulenia. W związku z tym jest jedną z najmniej inwazyjnych procedur modelowania sylwetki. Wiąże się z wysokim profilem bezpieczeństwa.

Mimo to przed podjęciem decyzji o poddaniu się zabiegowi tak jak w każdym innym przypadku należy poświęcić odpowiednią ilość czasu na znalezienie zaufanej kliniki, w czym może pomóc nasza wyszukiwarka. Jest to tak ważne dlatego, że wykonanie zabiegu niecertyfikowanym sprzętem może wiązać się z powikłaniami. Podobnie wykonanie zabiegu, jeżeli występują przeciwwskazania, wśród których wymienić można:

  • nowotwory;
  • ciąża i okres laktacji;
  • bielactwo;
  • żylaki;
  • tłuszczaki;
  • przepukliny;
  • stany zapalne i infekcje skóry;
  • trądzik różowaty;
  • stany zapalne żył;
  • rozrusznik serca i implanty podskórne;
  • okres krótko po zastosowaniu wypełniaczy i preparatów do wstrzykiwania;
  • przyjmowanie leków, które mogą rozrzedzać krew i przeciwzakrzepowych.
Endermologia ud
Endermologia powinna być wykonywana przez specjalistów przeszkolonych w korzystaniu z tego rodzaju sprzętu

Należy się też upewnić, że oddajemy się w ręce wykwalifikowanego specjalisty, który przeszedł specjalne szkolenie uprawniające go do korzystania z urządzeń stosowanych do wykonywania endermologii. Wybór odpowiedniej kliniki i lekarza to bardzo ważna kwestia, ponieważ pozwala zapobiegać wystąpieniu powikłań.

Ile kosztuje endermologia?

Cena za zabieg endermologii może różnić się w zależności od kliniki i miasta, jednak średnio za jedną sesję zapłacimy od 100 do 150 złotych. Zwykle opłacalne jest wykupienie pakietu zabiegowego – wówczas cena za pojedynczą sesję jest niższa. Rozważając aspekty cenowe, należy pamiętać, że zwykle wykonuje się od 8 do 15 procedur, aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty.

Bibliografia

Majewska, M. (16.03.2022). Endermologia, czyli masaż podciśnieniowy. Efekty, wskazania i przeciwwskazania do zabiegu https://uroda.poradnikzdrowie.pl/zabiegi-kosmetyczne/endermologia-czyli-masaz-podcisnieniowy-efekty-wskazania-i-przeciwwskazania-do-zabiegu-aa-oyGF-hGft-fnkf.html

Shatzman, S. (02.04.2022). Endermologie: What to Know About the Cellulite Treatment https://www.byrdie.com/endermologie-5211010

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.