Elektrostymulacja, czyli zdrowa metoda modelowania sylwetki

Elektrostymulacja, czyli zdrowa metoda modelowania sylwetki
Katarzyna Gołko
Ukończyłam filologię hiszpańską i translatorykę na UJ. Specjalizuję się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywałam w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 31 paź 2023 · Zaktualizowano: 31 paź 2023
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Być może słyszałeś/aś o elektrostymulacji w kontekście rehabilitacji, leczenia problemów z napięciem mięśni lub łagodzenia bólu, jednak jest to także technika pozwalająca w skuteczny i naturalny sposób modelować sylwetkę.

Na czym polega elektrostymulacja?

Elektrostymulacja to rodzaj elektroterapii, czyli zabieg, podczas którego mięśnie poddawane są działaniu prądu o niskiej częstotliwości, dzięki czemu jesteśmy w stanie pobudzić nerwy i mięśnie. Prąd wywołuje w mięśniach skurcz podobny do tego, którego doświadczamy podczas ćwiczeń fizycznych, jednak w tym przypadku skurcze trwają dłużej i są bardziej intensywne. W czasie jednego zabiegu mięśnie kurczą się około 20 000 razy.

Elektrostymulacja ma szerokie zastosowanie w rehabilitacji i u pacjentów zmagających się z bólem, ale może być też stosowana jako zabieg modelowania sylwetki i ujędrniania ciała. W tym sensie jego dużą zaletą jest nieinwazyjność i bezpieczeństwo.

Jak przebiega zabieg?

Podczas zabiegu pacjent pozostaje w pozycji siedzącej lub leżącej na fotelu lub łóżku zabiegowym. Specjalista dezynfekuje najpierw miejsca, na które nakładane będą elektrody. Aby zapewnić przepływ prądu, na elektrody nakłada się specjalny żel, przypina je rzepami do ciała i podłącza kablem do urządzenia. Elektrody umieszcza się w tzw. punktach motorycznych, czyli w miejscach, gdzie nerwy łączą się z miejscami. Po włączeniu aparatu każdy mięsień jest stymulowany przy pomocy prądu o regulowanej intensywności – zaczyna się od najniższej i stopniowo ją zwiększać, po czym znowu zaczynamy zmniejszać natężenie do minimalnego. Jedna sesja zabiegowa trwa 20-30 minut.

Inną możliwością jest stosowanie elektrod podczas ćwiczeń fizycznych, czyli tzw. trening EMS. Jest to opcja zazwyczaj polecana dla osób, które regularnie trenują i pozwala urozmaicić ćwiczenia oraz szybciej osiągnąć efekty.

Podczas elektrostymulacji nie stosuje się znieczulenia. Należy pamiętać, że aby pobudzić mięśnie do pracy, konieczne jest przekroczenie progu bólu, dlatego pacjent może odczuwać dyskomfort w trakcie procedury (kłucie, pieczenie itp.). O odczuciach bólowych powinno się informować specjalistę wykonującego zabieg, aby mógł on dostosować natężenie prądu.

W przypadku osób, które poddają się elektrostymulacji z myślą o uzyskaniu szczuplejszej sylwetki, wyeliminowaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej i wyrzeźbieniu mięśni, jedna sesja zabiegowa nie będzie wystarczająca. Najlepsze rezultaty uzyskujemy po wykonaniu około 10 sesji, zwykle w odstępach 1-2 dni. W późniejszym okresie warto wykonywać zabiegi przypominające.

Zabieg elektrostymulacji pośladków
Zabieg nie wymaga znieczulenia
Kraków, Małopolskie
Warszawa, Mazowieckie
Tarnów, Małopolskie

U kogo sprawdzi się elektrostymulacja?

Elektrostymulację stosuje się między innymi u pacjentów z uszkodzeniem mięśni, u których wystąpiło porażenie lub niedowład, a także w przypadku problemów w obrębie mięśni dna miednicy. Jednak zabieg ten można wykonywać nie tylko z powodów medycznych, a także u sportowców oraz osób, którym zależy na uzyskaniu szczuplejszej sylwetki z bardziej zarysowanymi mięśniami, bez konieczności poddawania się operacji. Elektrostymulacja to również dobre rozwiązanie dla pacjentów, którzy z różnych względów mogą mieć trudności w wykonywaniu ćwiczeń fizycznych, np. z powodu kontuzji czy otyłości.

Korzyści płynących z elektrostymulacji jest wiele, w tym nie tylko dla zdrowia i samopoczucia, ale także dla osób traktujących tę procedurę jako naturalną metodę modelowania sylwetki. Elektrostymulacja pozwala spalić zbędną tkankę tłuszczową i rozbić cellulit, ale także poprawić krążenie, dotlenić tkanki i pobudzić produkcję kolagenu i elastyny, przez co skóra staje się gładsza i jędrniejsza. To zabieg, dzięki któremu możesz nie tylko zmniejszyć objętość tkanki tłuszczowej, ale też rozbudujesz masę mięśniową, przez co możliwe jest osiągnięcie efektu uniesionych, okrągłych pośladków albo tzw. kaloryfera na brzuchu. Zabieg może być wykonywany również na innych obszarach, w tym na łydkach i ramionach.

Zabieg nie jest jednak przeznaczony dla wszystkich i zawsze powinna poprzedzać go konsultacja z lekarzem. Wśród przeciwwskazań do jego wykonania możemy wymienić między innymi:

  • epilepsję;
  • żylaki nóg;
  • choroby układu krążenia;
  • rozrusznik serca;
  • endoprotezy stawów i metalowe implanty;
  • spastyczne porażenie mięśni;
  • aktywne stany zapalne skóry;
  • ciąża;
  • nowotwory.

Przeczytaj też: Modelowanie sylwetki, przegląd technologii (część I)

Elektrostymulacja – nieinwazyjna metoda modelowania sylwetki

Jak już wspomnieliśmy, podczas zabiegu dochodzi do skurczu mięśni przypominającego ich pracę podczas ćwiczeń fizycznych, dlatego też procedura pozwala skutecznie zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej i zbudować tkankę mięśniową. Z tego względu metoda ta jest chętnie wybierana przez kobiety, którym zależy na poprawie wyglądu i podniesieniu pośladków – pozwala rozbudować mięśnie i zredukować cellulit oraz nadmiar tkanki tłuszczowej. Elektrostymulacja przynosi też doskonałe rezultaty w obrębie brzucha (pacjenci zainteresowani wyrzeźbieniem tzw. sześciopaka powinni zwrócić na nią uwagę) oraz ud.

Dużą zaletą zabiegu jest to, że jest on całkowicie nieinwazyjny w przeciwieństwie do zabiegów operacyjnych, takich jak liposukcja czy przeszczep tkanki tłuszczowej, które wiążą się z dłuższą rekonwalescencją i koniecznością zastosowania znieczulenia. Co więcej, jest to całkowicie naturalna metoda, niewymagająca stosowania chemicznych preparatów, co ma miejsce na przykład w przypadku zabiegów lipolizy iniekcyjnej. Dlatego też możemy ją określić mianem zdrowej, nieinwazyjnej, ale skutecznej metody modelowania ciała.

Elektrostymulacja jako modelowanei sylwetki
To doskonały zabieg dla osób, które pragną uzyskać efekt kaloryfera na brzuchu lub wydatnych pośladków

Co więcej, w przypadku elektrostymulacji nie ma konieczności pozostawania w klinice na noc, ani stosowania się do specjalnych zaleceń. Jedyne, o czym warto pamiętać, to o spożywaniu dużej ilości wody oraz zadbaniu o większą ilość białka w diecie, tak jak po treningu.

Elektrostymulacja mięśni dna miednicy

U kobiet po kilku ciążach i porodach oraz po okresie menopauzy może dojść do osłabienia mięśni dna miednicy, co wiąże się z takimi problemami jak nietrzymanie moczu, wypadanie narządów rodnych czy dolegliwości bólowych podczas stosunku. W takich przypadkach można rozważyć elektrostymulację mięśni dna miednicy. W tym przypadku zabieg przebiega nieco inaczej, ponieważ elektrody są wprowadzane do pochwy, zwykle w pozycji półsiedzącej. Zabieg jest zwykle bezbolesny.

Jedna sesja trwa 20-30 minut i zwykle jest skuteczną metodą walki z wyżej wymienionymi problemami. Liczba sesji zależy od natężenia problemów i powinna być indywidualnie określana z lekarzem.

Ile kosztuje jeden zabieg elektrostymulacji?

Jedna sesja zabiegowa kosztuje średnio od 150 do 500 zł. Cena jest zwykle wyższa w większych miastach i może się wahać w zależności od zastosowanego urządzenia oraz wielkości obszaru zabiegowego. Jedna sesja elektrostymulacji zwykle nie jest wystarczająca, dlatego kliniki oferują pakiety 5-10 zabiegów i wówczas cena jednej sesji jest niższa, dzięki czemu wykupienie pakietu jest bardziej opłacalne.

Elektrostymulacja jest także w niektórych przypadkach finansowana przez NFZ, jednak dotyczy to jedynie zabiegów wykonywanych ze wskazań medycznych.

Bibliografia

Kostyńska, M. (02.10.2019). Elektrostymulacja na odchudzanie, pobudzenie nerwów i mięśni https://www.medonet.pl/zdrowie,elektrostymulacja---opis-zabiegu--przeciwwskazania--opinie,artykul,1726809.html 

Nowak, P. (06.10.2021). Elektrostymulacja – wskazania, TENS, EMS, SMPM, przeciwwskazania, przebieg zabiegu https://portal.abczdrowie.pl/elektrostymulacja-wskazania-tens-ems-smpm-przeciwwskazania-przebieg-zabiegu

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.