Czym jest maderoterapia? Zwalcz cellulit w nieinwazyjny sposób

Czym jest maderoterapia? Zwalcz cellulit w nieinwazyjny sposób
Katarzyna Gołko
Ukończyłam filologię hiszpańską i translatorykę na UJ. Specjalizuję się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywałam w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 14 sie 2023 · Zaktualizowano: 21 wrz 2023
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Naomi Campbell niedawno skończyła 50 lat, jednak dalej może się pochwalić nienaganną figurą i doskonałym wyglądem. Chcesz poznać jej sekret? Na pewno ma więcej niż jeden, jednak dzisiaj zdradzimy Ci jeden z nich. Modelka jest fanką zabiegu maderoterapii, czyli masażu antycellulitowego, który nie tylko pomaga zredukować cellulit, ale także nadmiar tkanki tłuszczowej i obrzęki oraz ujędrnić skórę. Co więcej, maderoterapia pomoże oczyścić organizm z toksyn, dzięki czemu wpłynie pozytywnie nie tylko na Twój wygląd, ale też zdrowie i samopoczucie.

Na czym polega maderoterapia?

Słowo „maderoterapia” pochodzi z języka hiszpańskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „terapię drewnem”. Maderoterapia to technika masażu, która wywodzi się z Kolumbii, do której stosuje się drewniane masażery o różnych rozmiarach i kształtach. Przyrządy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby mogły być stosowane w obrębie różnych części ciała (czyli pośladków, ud, brzucha czy rąk).

Jak przebiega zabieg?

Jedna sesja maderoterapii trwa około 60 minut, chociaż czas sesji może zostać indywidualnie dopasowany w zależności od potrzeb pacjenta. Przed przystąpieniem do masażu skórę naciera się olejkiem – możliwe jest zastosowanie olejków wzmacniających działanie detoksykujące, ujędrniających lub innych. Następnie masażysta wykonuje masaż z wykorzystaniem różnych narzędzi. Mimo że maderoterapia znana jest jako masaż antycellulitowy, zabieg może być także wykonywany w obrębie rąk, a nawet twarzy – wystarczy dobrać odpowiednie narzędzie.

Zestawy narzędzi do maderoterapii zwykle składają się z 8-10 elementów, a wśród nich znajdują się:

  1. wałki: mogą mieć różne kształty i długości, dzięki czemu doskonale dopasowują się do różnych części ciała. Większość przypomina tradycyjny wałek do ciasta, jednak mogą mieć różne struktury, co ułatwia drenaż i redukcję nagromadzonej wody.
  2. pucharki próżniowe i modelujące: pozwalają zassać skórę i wytworzone w ten sposób podciśnienie pozwala zredukować zlokalizowany tłuszcz, dlatego często stosowane są na brzuchu.
  3. deski (łopatki): kształtem przypominają szpatułkę, której brzeg łatwo dopasowuje się do różnych powierzchni.
Zestaw do maderoterapii
Zestaw do maderoterapii zawiera zwykle 8-10 elementów

Jednym z pytań, które możemy zacząć sobie zadawać, widząc zestawy narzędzi do masażu, jest to, czy jest on bolesny? Należy pamiętać, że maderoterapia powinna być odczuwalna, jednak nie powinniśmy odczuwać intensywnego bólu. Jest to metoda holistyczna, dlatego podczas sesji pacjent powinien się także czuć zrelaksowany. Jeżeli podczas masażu odczuwamy ból, należy poinformować o tym masażystę, który dostosuje intensywność masażu do naszego progu bólowego.

Monika Kamińska, DRIMPLANT
Brak opinii
Wrocław, Dolnośląskie
Rzeszów, Podkarpackie

Czy maderoterapia jest dla wszystkich?

Jako że mowa o nieinwazyjnej technice masażu, być może niektórym może wydawać się, że praktycznie każdy może poddać się maderoterapii. Jednak ze względu na silne działanie detoksykujące maderoterapii, zabieg nie jest przeznaczony dla wszystkich. U kogo zabieg jest przeciwwskazany?

Pierwszą grupą są kobiety w ciąży i karmiące piersią, które powinny zaczekać z wykonaniem masażu do porodu lub zakończenia okresu karmienia piersią. Przeciwwskazaniami, które również na pewien czas wykluczą nas z grupy zakwalifikowanych pacjentów, są stany zapalne i choroby przebiegające z wystąpieniem gorączki, poparzenia słoneczne i okres krótko po wyleczeniu złamania lub zwichnięcia. Zmiany dermatologiczne również stanowią przeciwwskazanie do zabiegu.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wykonaniu zabiegu ze specjalistą powinni się skontaktować również pacjenci cierpiący na:

  • zaburzenia krążenia;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • nowotwory;
  • choroby nerek;
  • choroby serca;
  • żylaki.

Masaż antycellulitowy

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, maderoterapia nazywana jest masażem antycellulitowym, ponieważ przynosi doskonałe rezultaty w walce z cellulitem. Podczas sesji masażu tą techniką dochodzi do udrożnienia naczyń limfatycznych, co sprawia, że z organizmu usuwane są toksyny oraz nadmiar wody i zmniejsza się obrzęk. Dochodzi także do pobudzenia krążenia, dzięki czemu skóra staje się gładsza, ponieważ tkanki są lepiej odżywione i dotlenione. Masaż pobudza też procesy spalania tłuszczu, co zapobiega pogłębianiu się problemu cellulitu i pozwala go zredukować.

Maderoterapia określana jest jako masaż antycellulity, ale może być też stosowana na innych obszarach ciała
Masaż antycellulitowy, maderoterapia

Holistyczna maderoterapia

Maderoterapia to jednak nie tylko sposób na walkę z cellulitem. Technika uważana jest za holistyczną, czyli oddziałującą na organizm i ciało w sposób kompleksowy. Masaż tą techniką przyniesie nam również wiele innych korzyści, poza tymi estetycznymi.

Technika maderoterapii pozwala usunąć toksyny z organizmu, co następuje na skutek udrożnienia naczyń limfatycznych. Masaż pozwala także pobudzić krążenie, co pozytywnie wpływa na stopień jędrności i ogólny wygląd skóry.

Maderoterapia pomoże nam także zredukować stres, wpływając pozytywnie na nasze samopoczucie i stan całego organizmu. Pozwala także rozluźnić mięśnie i łagodzić bóle mięśniowe i stawów.

Ponadto nie należy zapominać, że mimo że o maderoterapii często mówimy w kontekście zabiegów ujędrniających i redukujących cellulit w obrębie ud i pośladków, jest to także technika pozwalająca w naturalny sposób ujędrnić skórę innych obszarów, w tym twarzy, będąc nieinwazyjną, naturalną metodą liftingu.

Zalety maderoterapii

Dużą zaletę maderoterapii jest niewątpliwie jej nieinwazyjność – dzięki temu możliwe jest zredukowanie zlokalizowanej tkanki tłuszczowej i cellulitu i ujędrnienie skóry bez zastosowania skalpela. W związku z tym w wyniku zabiegu nie powstają blizny, a ryzyko powikłań jest mniejsze (pod warunkiem prawidłowej kwalifikacji pacjenta do zabiegu).

Istnieją inne małoinwazyjne techniki modelowania sylwetki, takie jak zabiegi z zastosowaniem technologii radiofrekwencji, zabiegi laserowe czy mezoterapia. Niektóre z nich wiążą się jednak z zastosowaniem preparatów i substancji, co ma miejsce między innymi w przypadku kriolipolizy czy mezoterapii. Mimo że podawane podczas tych zabiegów preparaty są bezpieczne, nie są one naturalne, dlatego dla niektórych pacjentek maderoterapia może mieć nad nimi przewagę, jest to bowiem zabieg całkowicie naturalny. Może to być bardzo ważne w przypadku kobiet z alergiami i/lub niektórymi schorzeniami, a także szukających tego rodzaju rozwiązań ze względu na mniejszą ewentualną ingerencję w organizm.

Kolejną zaletą zabiegu jest to, że na efekty będziemy czekać krócej niż w przypadku innych naturalnych metod, takich jak drenaż limfatyczny, inne rodzaje masażu czy bański chińskie.

Za przewagę maderoterapii nad innymi podobnymi zabiegami, uznajemy także to, co opisujemy w akapicie powyżej, a mianowicie że działa ona na organizm holistycznie, co oznacza, że wpływa na różne aspekty związane z funkcjonowaniem naszego ciała.

Ile kosztuje maderoterapia?

Znając już wszystkie zalety maderoterapii, być może zadajesz sobie teraz pytanie, ile kosztuje zabieg. Za jedną sesję maderoterapii trwającą 60 minut zapłacimy od 150 do 300 zł. Pierwsze rezultaty masażu zauważysz już po 3 sesji, jednak aby uzyskać optymalne efekty zaleca się zwykle wykonanie 8-12 sesji co tydzień.

Wiele gabinetów oferuje pakiety zabiegowe obejmujące na przykład 10 sesji maderoterapii, co pozwala uzyskać atrakcyjniejszą cenę. Maderoterapia jest zatem całkiem przystępną cenowo metodą, szczególnie w porównaniu z takimi zabiegami jak HIFU czy procedury z wykorzystaniem technologii ultradźwięków. 

Bibliografia

Corey, W. (14.04.2020). Wood Therapy: Can This Holistic Treatment Reduce Cellulite? https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/wood-therapy

Szymańska, P. (22.10.2021). Zapomnij o cellulicie! Oto jego pogromca - maderoterapia https://natemat.pl/zdrowie/379883,czym-jest-maderoterapia

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.