Co warto wiedzieć na temat liposukcji infradźwiękowej?

Co warto wiedzieć na temat liposukcji infradźwiękowej?
Specjalistka chirurgii ogólnej oraz plastycznej i rekonstrukcyjnej. Wykonuje zabiegi chirurgii estetycznej biustu, twarzy, a także sylwetki. Przyjmuje pacjentów w kilku ośrodkach na terenie Polski.
Utworzono: 11 lut 2020 · Zaktualizowano: 11 kwi 2023

Czym różni się nutacyjna liposukcja infradźwiękowa od tradycyjnej liposukcji?

Różnica polega na wykorzystaniu zjawiska nutacji, co, upraszczając, oznacza, że końcówka kaniuli nie porusza się tylko do przodu i do tyłu, ale wykonuje dodatkowo ruchy rotacyjne i wibracyjne. W sumie jest to ruch 3D. To daje nam możliwość skuteczniejszej liposukcji, a jednocześnie oszczędza cały układ naczyń krwionośnych i  limfatycznych, dzięki czemu mamy zdecydowanie mniejsze zasinienia i obrzęki. Z kolei infradźwięki pobudzają nerwy, które są odpowiedzialne za blokowanie przewodzenia bólu. Ból podczas zabiegu nie jest odczuwalny, co daje nam możliwość wykonania tego zabiegu w znieczuleniu miejscowym. Pacjent odczuwa raczej łaskotanie, powodowane drżeniem przenoszonym z głowicy na kaniule i dalej na pacjenta. W USA nazywa się ten rodzaj liposukcji „liposukcją łaskoczącą“

Jak wygląda i na jakiej zasadzie działa urządzenie do liposukcji metodą infradźwiękową?

Urządzenie składa się z dwóch części głowicy i urządzenia bazowego oraz zestawu sterylnych drenów. Aparat dokładnie zlicza ilość podanego  płynu do liposukcji. Urządzenie bazowe należy połączyć z głowicą za pomocą drenów. Do działania urządzenia niezbędne jest sprężone powietrze, które wprawia głowice w ruch. W zależności od ustawionych parametrów możemy bez większego wysiłku odessać tłuszcz z różnych partii ciała, nawet tych, które są bardzo bogate we włókna kolagenowe, jak na przykład okolice pleców.

Katowice, Śląskie
Kraków, Małopolskie

Jaka jest rola infradźwięków w nautacyjnej liposukcji?

Zadaniem  infradźwięków jest pobudzenie włókien nerwowych blokujących przewodzenie bólu. Dzięki temu ból podczas zabiegu jest znacznie mniejszy lub pacjent w ogóle nie odczuwa bólu. Oczywiście jest to indywidualne odczucie każdego pacjenta.

Dla jakich pacjentów wskazana jest liposukcja tą techniką?

Ten rodzaj liposukcji można wykonać u każdego pacjenta, ale szczególnie zalecany jest w wykonywaniu liposukcji tych partii ciała, które obfitują we włókna kolagenowe, uniemożliwiające innym liposukcjom skuteczne odessanie. Mam tu na myśli chociażby plecy.

Pacjenci z nierównościami i zbliznowaceniem po innych liposukcjach też są dobrymi kandydatami do liposukcji tą metodą, dzięki której jest możliwe wyrównanie istniejących nierówności.

Dzięki zaoszczędzeniu naczyń a szczególnie naczyń limfatycznych jest również możliwe leczenie cellulitu, jednak należy pamiętać, że najskuteczniejszą metodą walki z cellulitem jest schudnięcie.

Na jakich partiach ciała można wykonać nutacyjną liposukcję infradźwiękową? 

Praktycznie na każdej partii ciała, pod warunkiem, że pacjent posiada tkankę tłuszczową. Proszę pamiętać, że liposukcja nie jest sposobem na utratę wagi ciała. Ona służy do modelowania. Poza tym nie należy mylić luźnej skóry z  nagromadzeniem tkanki tłuszczowej.

Jak należy przygotować się do zabiegu?

Do tego zabiegu należy przygotować się tak samo jak do każdego innego zabiegu operacyjnego. Należy:

  • wykonać szereg badań laboratoryjnych, które kwalifikują pacjenta do zabiegu
  • być zdrowym, nie przyjmować żadnych leków przeciwbólowych przeciwzapalnych ani aspiryny na co najmniej 5 dni przed planowanym zabiegiem
  • najlepiej być na czczo, bo choć można zabieg wykonać w znieczuleniu miejscowym, to jednak każdy pacjent odczuwa ból inaczej i niekiedy istnieje konieczność zastosowania znieczulenia ogólnego. 

Jak przebiega zabieg? 

Każdy zabieg składa się z 2 faz: fazy infiltracji i fazy odsysania. Pomiędzy fazą infiltracji powinna być co najmniej 30-minutowa przerwa na zadziałanie podanych leków. W fazie infiltracji podaje się w tkankę podskórną specjalny roztwór soli fizjologicznej, adrenaliny i wodorowęglanu sodu, zwany od nazwiska lekarza, który go opatentował, roztworem Kleina. Następnie po okresie przerwy przystępuje się do fazy odsysania.

Jak przebiega i jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu?

Rekonwalescencja jest indywidualna. Z reguły pacjenci nie odczuwają zbyt dużego bólu i nie są ani nadmiernie opuchnięci ani posiniaczeni. Do 2 tygodni powinny wchłonąć się zasinienia i największy obrzęk powinien powinien ustąpić. Jednak nie jest to koniec procesu gojenia. On nadal postępuje. Mimo, że nie widzimy go na skórze, to w tkankach podskórnych, gdzie przeprowadzona była liposukcja on nadal trwa.  

Czy po zabiegu wymagane jest noszenie bielizny uciskowej?

Po liposukcji techniką infradźwiękową wskazane jest, jak po każdej innej liposukcji, noszenie ubrania kompresyjnego przez okres od 6-8 tygodni. Ja zalecam nawet do 6 miesięcy.

Jakich rezultatów można się spodziewać? 

Dobrych, pod warunkiem, że pacjent został dobrze zakwalifikowany! 

Czy zabieg trzeba powtarzać? 

Wykonany prawidłowo zabieg przynosi trwałe efekty. Jednak wszystko to zależy od oczekiwań pacjenta. Niekiedy oczekiwania pacjenta nie pokrywają się z możliwościami i pacjenci wymuszają na lekarzu powtórne zabiegi, które jednak nie są tak skuteczne jak pierwotny. Niekiedy niezadowolenie pacjenta wynika z tego, że jego problem nie tkwi w tkance tłuszczowej i pacjent zostaje źle zakwalifikowany, co prowadzi do tego, że wykonywane są wielokrotnie zabiegi liposukcji. Z zaplanowanego obszaru nie usuwamy całkowicie tkanki tłuszczowej. Te komórki, które pozostają, nadal mogą przybierać na masie jeżeli pacjent będzie również przybierał na masie.

Jakie są przeciwwskazania do tego rodzaju liposukcji? 

Przeciwskazaniem do tego rodzaju liposukcji są:

  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • ciąża i karmienie;
  • aktywne choroby nowotworowe;
  • przewlekłe choroby narządów wewnętrznych;
  • nieleczone nadciśnienie;
  • przyjmowanie leków antykoncepcyjnych;
  • zmiany skórne typu wypryski;
  • infekcje;
  • rany;
  • przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i aspiryny.   

Czy po liposukcji infradźwiękowej zdarzają się powikłania? Jakie?

Do najczęstszych powikłań po liposukcji należą:

  • krwawienie;
  • infekcja;
  • reakcje alergiczne;
  • zaburzenia czucia i martwica tkanki tłuszczowej.

W żadszych przypadkach może wystąpić zakrzepica żył lub zatorowość płucna, jednak o ile pacjent został dobrze zakwalifikowany, a zabieg wykonany poprawnie, jest to mało prawdopodobne.

Jakie zalety ma nautacyjna liposukcja infradźwiękowa dla pacjenta?  

Zaletą dla Pacjenta jest mała bolesność obszaru poddanemu zabiegowi, brak zasinień oraz zredukowania obrzęku

Czy podczas zabiegu liposukcji infradźwiękowej można wykonać także lipotransfer (przeszczep tłuszczu)?

Oczywiście, tłuszcz można zarówno pobrać z użyciem urządzenia, jak i go przeszczepić. Zaletą przeszczepu tłuszczu z użyciem systemu do lipofillingu jest bardziej równomierne rozmieszczenie przeszczepionej tkanki tłuszczowej, co sprawia, że proces gojenia jest krótszy, a tłuszcz wolniej się wchłania. 

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.