Wszystko, co warto wiedzieć o zabiegu podniesienia brwi

Wszystko, co warto wiedzieć o zabiegu podniesienia brwi
Specjalista chirurgii plastycznej, członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej. Współpracuje z Kliniką Dr Szczyt w Warszawie.
Utworzono: 9 gru 2022 · Zaktualizowano: 9 gru 2022

Na czym polega zabieg podniesienia brwi?

Zabieg podniesienia brwi jest jednym z częstszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej twarzy. Może być wykonywany wieloma technikami, z których ja najbardziej preferuję metodę endoskopową, należącą do jednej z najmniej inwazyjnych oraz mało uciążliwych w procesie rekonwalescencji dla pacjenta.

Polega ona na podniesieniu linii brwi oraz poprawieniu wyglądu czoła i gładzizny (okolica między łukami brwiowymi). Lifting brwi redukuje również częściowy nadmiar skóry powiek, dlatego może być rozważany, jeżeli zastanawiamy się również nad plastyką powiek górnych. Zastosowanie endoskopu pozwala nam na wykonanie bardzo krótkich, mniej widocznych nacięć, które sprawiają, że blizna w linii włosów jest prawie niewidoczna. Metoda ta jest niewskazana w przypadku zbyt wysokiego czoła oraz dużej asymetrii wysokości brwi – w takich przypadkach wybieram tradycyjną otwartą technikę.

Jakie są wskazania do wykonania tej procedury?

Zabieg ten wykonuje się u kobiet oraz mężczyzn, którzy nie są zadowoleni z wyglądu swojego czoła i brwi. Jednym z najczęstszych wskazań do wykonania tej operacji jest zmęczony lub sugerujący niezadowolenie wyraz twarzy. Jest to związane z występującymi na czole zmarszczkami, asymetrią oraz opadającymi brwiami, których korekcja jest możliwa dzięki temu zabiegowi. Bardzo istotne, aby pacjent był w dobrej kondycji zdrowotnej. Przeciwwskazaniami są nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepliwości oraz ciąża. Dodatkowo podniesienie brwi w razie potrzeby może być łączone z innymi zabiegami w obrębie twarzy – jak lifting twarzy czy plastyka powiek.

Jak długo trwa zabieg i jak przebiega krok po kroku?

Czas trwania zabiegu zależy od oczekiwań pacjenta oraz jego budowy anatomicznej i waha się w okolicy 90-120 minut od momentu znieczulenia, które ma charakter ogólny. Etap ten poprzedza odpowiednie przygotowanie do zabiegu, w tym wykonanie ewentualnych rysunków, potrzebnych w trakcie zabiegu.

Na samym początku ostrzykuje się miejsca nacięcia w celu obkurczenia naczyń i ograniczenia krwawienia. Ilość nacięć i poszczególne etapy są zależne od przedoperacyjnego stanu pacjenta i tego, co chcemy osiągnąć. W trakcie zabiegu wykonujemy najczęściej 3 cięcia (1-2 cm każde), po jednym w okolicy skroniowej z obu stron, sięgające do powięzi skroniowej głębokiej oraz jedno w linii pośrodkowej głowy, które prowadzę podokostnowo. Wszystkie nacięcia znajdują się na linii włosów, dzięki czemu blizna jest prawie niewidoczna.

Po preparacji, z zachowaniem szczególnej ostrożności na naczynia i nerwy, następuje uwolnienie więzadeł okolicy oczodołu, dzięki czemu mamy możliwości manipulacji tkankami. Następnie uniesione tkanki są stabilizowane, a rana precyzyjnie zamykana, tak aby nie pozostawić widocznych blizn.

W jakim znieczuleniu wykonywana jest procedura?

Zabieg podniesienia brwi wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, jego zastosowanie gwarantuje, że pacjent nie będzie odczuwać żadnego bólu i dyskomfortu w trakcie operacji.

Czy konieczny jest pobyt w klinice, czy procedurę wykonuje się w trybie ambulatoryjnym?

Po wykonaniu zabiegu pacjent zostaje w klinice pod opieką lekarzy i pielęgniarek przez najbliższą dobę. Pierwsze 2 godziny na sali wybudzeń, następnie zaś w sali na oddziale. Charakter zabiegu i znieczulenia sprawiają, że wykonanie tej procedury w trybie ambulatoryjnym nie byłoby w pełni bezpieczne.

Jak długo trwa rekonwalescencja?

Ze względu na małą inwazyjność zabiegu, związaną z użyciem endoskopu, czas rekonwalescencji trwa około 7-10 dni. Po tym czasie następuje wizyta kontrolna, na której usunięte zostają szwy. W przypadku zastosowania tradycyjnej metody podniesienia brwi, która jest bardziej inwazyjna, okres ten przedłuża się do 14 dni.

Jakich zaleceń należy przestrzegać po liftingu brwi?

Po udaniu się do domu kluczowe jest respektowanie zaleceń pozabiegowych, dotyczących odpowiedniego dbania o operowaną okolicę. Otrzymaną po zabiegu opaskę uciskową należy nosić przez najbliższą dobę. Przez 48 godzin należy pilnować, aby głowa była ciągle uniesiona. W trakcie snu przez najbliższe 4 tygodnie najlepiej podłożyć dodatkową poduszkę, aby podwyższyć pozycję.

Pierwsza kąpiel jest możliwa po 24 godzinach, lecz należy uważać, aby woda nie była zbyt ciepła oraz aby nie stosować środków kosmetycznych mogących podrażnić operowaną okolicę. W przypadku obrzęków można zastosować zimne okłady. Większego wysiłku fizycznego należy unikać przez 3 tygodnie, pacjent nie powinien również palić papierosów i spożywać alkoholu przez najbliższe tygodnie. Należy również stosować przepisane leki.

Jakie powikłania mogą wystąpić po podniesieniu brwi i czy można coś zrobić, aby ich uniknąć?

Nieodłączną częścią każdej procedury chirurgicznej jest ryzyko wystąpienia powikłań. Jednym z najczęstszych powikłań związanych z zabiegiem podniesienia brwi jest upośledzenie czucia (6,2%), które w większości przypadków wraca. Po zabiegu może wystąpić również uszkodzenie nerwu ruchowego – gałęzi czołowej nerwu twarzowego (1,5%), które prowadzi do zaburzenia podnoszenia brwi. Innymi powikłaniami mogącymi wystąpić po zabiegu są: powtórna ptoza brwi (2,4%), asymetria (3,6%), infekcja (0,4%), krwiak (1,0%) problemy z blizną (1,5%), niezdolność do całkowitego zamknięcie powieki oraz łysienie w okolicach nacięć. W celu uniknięcia tych powikłań należy w pełni stosować się do zaleceń pozabiegowych oraz w przypadku wątpliwości kontaktować się z lekarzem w celu jak najszybszej reakcji.

Kiedy będą widoczne ostateczne rezultaty?

Pierwsze efekty są widoczne zaraz po wykonanym zabiegu, ale dopiero ustąpienie towarzyszących mu zasinień i obrzęku (po około 7-10 dniach), pozwala docenić skuteczność zabiegu, a ostateczny efekt widoczny jest do 6 miesięcy.

Jakich efektów można się spodziewać?

Zabieg podniesienia brwi sprawi, że twarz, która wcześniej sprawiała wrażenie zmęczonej lub niezadowolonej, nabierze młodszego i pogodniejszego wyglądu.

Jak długo utrzymują się efekty liftingu brwi?

Efekty powinny utrzymywać się przez co najmniej 10 lat od momentu wykonania zabiegu. Jest to zależne w dużej mierze od czynników genetycznych pacjenta, stylu życia oraz od wykonywanych w przeszłości zabiegów w tej okolicy twarzy. Dodatkowy wpływ będzie również miało odpowiednie stosowanie się do zaleceń pozabiegowych.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.