Problem opuchniętych oczu dotyka więcej osób, niż mogłoby się nam wydawać. To nie tylko defekt estetyczny, ale też funkcjonalny, ponieważ opuchnięte powieki, zaczerwienione spojówki i łzawienie mogą utrudniać funkcjonowanie.
Obrzękowi powiek często towarzyszy swędzenie i pieczenie, a także worki pod oczami.
Jedną z głównych przyczyn stale opuchniętych powiek jest starzenie się skóry i tkanek. Skóra wokół oczu jest bardzo cienka, przez co oznaki starzenia są na niej bardziej widoczne.
Z biegiem lat tkanki tworzące powieki stają się słabsze. Może to prowadzić do przemieszczania się tkanki tłuszczowej, a w konsekwencji do powstawania worków pod oczami.
Z wiekiem nasila się także zjawisko retencji płynów, w tym również w okolicy powieki górnej i dolnej. Gromadzenie się płynu prowadzi do powstania obrzęku. Delikatna skóra pokrywająca powiekę może sprawić, że gromadzenie się płynów w tym miejscu będzie bardziej widoczne i dając efekt opuchniętych powiek.
Poranny obrzęk powiek jest zjawiskiem normalnym. Po przebudzeniu wystarczy kilkanaście minut, aby opuchlizna ustąpiła.
Oprócz procesów starzenia za opuchliznę oczu mogą być odpowiedzialne:
Jest wiele metod, które pozwolą zapewnić krótkotrwałą ulgę w przypadku opuchniętych oczu. Wypróbuj poniższe domowe sposoby na ukojenie oczu po nieprzespanej nocy, słonym posiłku lub płaczu:
Obrzęk powiek może wystąpić jako efekt starzenia się lub jako stan przejściowy wywołany różnymi czynnikami, jak na przykład brak snu, zła dieta lub alergie. Zmiana stylu życia i wprowadzenie zdrowych nawyków pozwala cieszyć się ładną skórą wokół oczu.
Jeżeli obrzęk nie ustępuje i powieki stale wyglądają na spuchnięte, możesz skontaktować się ze specjalistą i rozważyć różne opcje, takie jak:
Technika laserowa to stosunkowo nowa i małoinwazyjna metoda usuwania worków pod oczami. Zabieg ten może być stosowany do korekcji lekko obrzmiałych worków pod oczami, w których nagromadziła się tkanka tłuszczowa, tworząc małe poduszeczki. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i w trybie ambulatoryjnym. Chirurg plastyczny za pomocą lasera usuwa płyn limfatyczny i złogi tłuszczu z worków pod oczami, co jest możliwe dzięki wiązce lasera, która powoduje odparowanie nadmiaru skóry po wewnętrznej stronie dolnej powieki. Zaletą zabiegu jest brak blizn. Efekt liftingu skóry jest możliwy dzięki regenerującymi i stymulującemu działaniu lasera.
Plastyka powiek bez skalpela jest możliwa dzięki zastosowaniu technologii plazmy, która pozwala na zredukowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej i skóry z powieki. Zabieg rozpoczyna się od aplikacji kremu znieczulającego, a następnie specjalista przechodzi do wykonania procedury z wykorzystaniem specjalnego urządzenia emitującego wiązkę plazmy, które pozostawia na leczonym obszarze mikrouszkodzenia. Efektem zastosowania urządzenia jest pobudzenie komórek do regeneracji i zwiększonej produkcji kolagenu, dzięki czemu skóra jest bardziej elastyczna i lepiej podtrzymuje tkanki powieki. Procedura jest minimalnie inwazyjna, trwa 50-60 minut i można ją powtórzyć po około 40 dniach. Po zabiegu stan zapalny może się utrzymywać przez 2-3 dni; w tym okresie zaleca się stosowanie antybiotyku, aby uniknąć zakażenia. Obszar zabiegowy należy chronić przed promieniowaniem UV przez 6 miesięcy po zabiegu.
Blefaroplastyka, czyli plastyka powiek, to zabieg chirurgiczny, który pozwala modelować zarówno skórę powieki, jak i tkankę tłuszczową w jej obrębie, aby odzyskać harmonijny wygląd okolicy oka. Operację można wykonać zarówno na powiekach górnych, jak i dolnych, a także na obu podczas tego samego zabiegu. Zabieg zwykle wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Podczas plastyki powiek górnych nacięcie wykonuje się w linii powieki górnej, a w przypadku plastyki powiek dolnych – kilka milimetrów od linii rzęs. Nacięcie umożliwia chirurgowi usunięcie lub zmianę położenia tkanki tłuszczowej w zależności od przypadku. Ostatnim krokiem jest założenie szwów, które są zdejmowane po 4-6 dniach. Z czasem blizna staje się praktycznie niewidoczna.
Healthline (30.06.2020). 10 Ways to Get Rid of Puffy Eyes [online]. Dostępny: https://www.healthline.com/hea... [dostęp: 25.05.2022]