Worki pod oczami znajdują się pod powieką dolną i sprawiają, że twarz wygląda na zmęczoną. To często występujący problem, który dotyka ludzi w każdym wieku, niezależnie od płci.
Worki pod oczami to niedoskonałość, która w zależności od przyczyny może utrzymywać się przez krótszy lub dłuższy okres. Zwykle są następstwem stresu, niewystarczającej ilości snu, niezdrowego trybu życia i naturalnych procesów starzenia, które prowadzą do utraty sprężystości skóry. Do powstawania worków pod oczami może prowadzić także oddziaływanie kilku czynników, takich jak zmniejszenie elastyczności skóry i napięcia mięśni, gromadzenie się tkanki tłuszczowej pod oczami oraz powstawanie obrzęków (zatrzymywanie wody).
W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy worki pod oczami są tylko problemem estetycznym, czy też są wynikiem problemów zdrowotnych. W tym celu konieczne jest odbycie konsultacji z lekarzem i być może przeprowadzenie serii badań, które pomogą znaleźć przyczynę pojawienia się worków pod oczami.
Oto najczęstsze przyczyny występowania worków pod oczami:
Cienie pod oczami mają ciemną, niemal czarną barwę i zazwyczaj znajdują się we wgłębieniu pod oczami, odbierając spojrzeniu blask. Z kolei worki pod oczami są wypukłe i nie muszą iść w parze z ciemnymi obwódkami. Cienie pod oczami nie powstają w wyniku procesów starzenia, tylko jako następstwo cienkiej skóry pod oczami i kruchości naczyń, co może być dziedziczne. Innymi czynnikami wpływającymi na powstawanie cieni pod oczami są stres i obciążenia fizyczne, a także niezdrowy styl życia, częsta ekspozycja na słońce i życie w miejscu o dużej amplitudzie temperatur. Obwódki pod oczami powstają w wyniku pękania naczyń w tej okolicy, co powoduje uwalnianie niewielkich ilości krwi.
Z kolei worki pod oczami są zwykle definiowane jako widoczne zwiotczenie skóry pod powiekami dolnymi, za które często odpowiedzialne są naturalne procesy starzenia.
Powstawaniu worków pod oczami można zapobiegać, prowadząc zdrowy tryb życia oparty na prawidłowej diecie i stałej aktywności fizycznej, odpowiedniej liczbie godzin snu (nie mniej niż 7,5 godziny), a także nosząc zawsze okulary przeciwsłoneczne i chroniąc skórę wokół oczu, aplikując regularnie kremy ochronne z filtrem SPF, które pomagają zahamować starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek.
Medycyna estetyczna proponuje następujące rozwiązania problemu worków pod oczami:
Wśród rozwiązań chirurgicznych należy wymienić korekcję powiek, czyli blefaroplastykę. W przypadku worków pod oczami wskazana jest plastyka powiek dolnych, która polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia, co pozwala usunąć nadmiar wiotkiej skóry i tkanki tłuszczowej. Zabieg wykonuje się w trybie jednodniowym, z zastosowaniem znieczulenia ogólnego; zazwyczaj trwa około 1,5 godziny. Ostateczny wynik możemy zaobserwować po około 15 dniach.
Dostępne są dwie podstawowe techniki wykorzystywane podczas korekcji powiek:
Humanitas Research Hospital (data nieznana). Bags under eyes [online]. Dostępny: https://www.humanitas.net/dise... [dostęp: 24.05.2022]