Sposób na łysienie – mikropigmentacja skóry głowy

Sposób na łysienie – mikropigmentacja skóry głowy
Studio działające w Łodzi od 2013 roku. Oferta zabiegowa gabinetu skupia się na usługach w zakresie mikropigmentacji skóry głowy i makijażu permanentnego.
Utworzono: 20 paź 2023 · Zaktualizowano: 20 paź 2023

W dzisiejszym wywiadzie doświadczeni linergiści z AMSudioPMU z Łodzi odpowiadają na pytania naszych użytkowników dotyczące łysienia i zabiegu mikropigmentacji skóry głowy u kobiet i mężczyzn.

Czym jest łysienie?

Łysienie zazwyczaj odnosi się do nadmiernego wypadania włosów ze skóry głowy. Dziedziczne wypadanie włosów z wiekiem jest najczęstszą przyczyną łysienia. Niektórzy ludzie wolą pozwolić, aby ich wypadanie włosów przebiegło bez leczenia jako nieukryte i jawne. Inni wolą problem zatuszować fryzurami, makijażem, czapkami lub szalikami. Jeszcze inni wybierają jeden z dostępnych zabiegów, aby zapobiec dalszemu wypadaniu włosów lub przywrócić wzrost.

Wypadanie włosów (łysienie) może dotyczyć skóry głowy lub całego ciała i może być tymczasowe lub trwałe. Może to być wynikiem dziedziczności, zmian hormonalnych, schorzeń lub normalnej części procesu starzenia. Problem z utratą włosów na głowie może dotknąć każdego z nas, lecz najczęściej występuje u mężczyzn.

Przed przystąpieniem do leczenia wypadania włosów należy porozmawiać z lekarzem, trychologiem na temat przyczyny wypadania włosów i możliwości leczenia.

Jakie są rodzaje łysienia?

Wyróżniamy następujące typy łysienia:

  • łysienie androgenowe (dziedziczne) – jest najczęstszym typem wypadania włosów, dotykającym ponad 50 milionów mężczyzn i 30 milionów kobiet w samych Stanach Zjednoczonych;
  • łysienie telogenowe;
  • łysienie plackowate;
  • grzybica owłosionej skóry głowy;
  • nieprawidłowości trzonu włosa;
  • hipotrychoza;
  • anagenowe;
  • bliznowaciejące.
Lek. med. Małgorzata Ornatowska
Brak opinii
Kraków, Małopolskie
Klinika Wójcicki
Polanica-Zdrój, Dolnośląskie
Kraków, Małopolskie
Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie

W jaki sposób przebiega proces łysienia u mężczyzn i u kobiet?

Łysienie typu androgenowego to schorzenie dotykające zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Powoduje trwałą utratę włosów u wszystkich osób cierpiących na tę przypadłość, co oznacza, że ​​dotknięte obszary skóry głowy nigdy nie odrosną w sposób naturalny. Stan ten ma w dużej mierze podobny przebieg u wszystkich pacjentów. Lekarze i chirurdzy zajmujący się przeszczepami włosów mogą śledzić postęp tej choroby, korzystając ze skali Hamiltona-Norwooda u mężczyzn i skali Ludwiga u kobiet. Łysienie jest chorobą dziedziczną. Oznacza to, że jesteśmy do niej genetycznie predysponowani i dziedziczymy ją od rodziców. Łysienie typu męskiego charakteryzuje się cofającą się linią włosów i przerzedzającą się koroną. Chociaż wielu mężczyzn może próbować ukryć to za pomocą miejscowego leczenia (takiego jak Minoksydyl), stan ten będzie się pogłębiał wraz z wiekiem.

Łysienie typu kobiecego klasyfikuje się jako charakteryzujące cieńszymi włosami na czubku głowy, przy czym bezwłosa część w środkowym przedziale, stopniowo poszerza się wraz z wiekiem kobiety.

Mikropigmentacja skóry głowy - przed
Mikropigmentacja skóry głowy - przed
Mikropigmentacja skóry głowy - po
Mikropigmentacja skóry głowy - po

Jak pokazują statystyki, znacznie większy odsetek mężczyzn niż kobiet dziedziczy gen wypadania włosów. Ponieważ nie ma sposobu, aby zapobiec łysieniu typu męskiego, w naturalny sposób doprowadzi to do łysienia większej liczby mężczyzn niż kobiet, zwłaszcza gdy zdecydowaną większośćprzypadków wypadania włosów u kobiet można wyleczyć.

Również dihydrotestosteron (DHT) może przyspieszyć wypadanie włosów. Wypadanie włosów jest spowodowane produkcją przez organizm hormonu zwanego dihydrotestosteronem (DHT). Hormon ten wiąże się z mieszkami włosowymi, powodując ich kurczenie się i brak możliwości odrostu. To właśnie daje efekt cofania się, czyli przerzedzania włosów.

Ponieważ mężczyźni mają naturalnie wyższy poziom testosteronu (i w rezultacie DHT) niż kobiety, jednym z wyjaśnień może być to, że to właśnie powoduje szybsze łysienie u mężczyzn. Im więcej DHT w organizmie, tym szybciej mieszki włosowe będą się kurczyć i powodować łysienie.

Wypadanie włosów u mężczyzn jest łatwiejsze do zauważenia. Chociaż nie oznacza to, że wypadanie włosów nie dotyka kobiet, może być po prostu tak, że kobiety lepiej niż mężczyźni ukrywają łysinę. Ponieważ kobiety zwykle noszą dłuższe fryzury, często łatwiej jest zatuszować przerzedzanie się włosów i łysinę.

U mężczyzn wypadanie włosów może być bardziej widoczne, ponieważ nie maskują oni problemu tak bardzo. Mężczyźni nie tylko mają zazwyczaj krótsze fryzury, ale także u mężczyzn wypadanie włosów jest mniej napiętnowane przez społeczeństwo niż u kobiet. Może się zdarzyć, że mężczyźni mniej martwią się ukrywaniem wypadających włosów w pracy lub w miejscach publicznych.

Innym wyjaśnieniem może być to, że łysienie typu zwykle objawia się w różnym wieku u mężczyzn i kobiet. U kobiet łysienie występuje najczęściej po przejściu menopauzy. Chociaż poziom testosteronu może nie wzrosnąć, w naturalny sposób występuje niższy poziom żeńskich hormonów płciowych, który zapobiega łysieniu.

U mężczyzn łysienie może rozpocząć się już w okresie dojrzewania. Biorąc pod uwagę nieregularny poziom testosteronu w organizmie, nic dziwnego, że wypadanie włosów może rozpocząć się już w wieku 17–20 lat. Zatem wypadanie włosów może występować przez dłuższy okres życia mężczyzny w porównaniu z kobietą.

Na czym polega mikropigmentacja skóry głowy?

Mikropigmentacja skóry głowy to zabieg kosmetyczny stosowany w przypadku przerzedzania się lub wypadania włosów. Czasami nazywany jest także tatuażem włosów. Linergista używa cienkich, małych igieł do osadzania drobnych kropek pigmentu (koloru) na skórze głowy. Te kropki sprawiają wrażenie krótko ściętych włosów. Pigmenty do mikropigmentacji skóry głowy to trwałe tusze kosmetyczne. Zabieg ten może zakryć łysinę lub stworzyć efekt ogolonej głowy.

W przypadku jakich typów łysienia możemy zastosować mikropigmentację skóry głowy, a kiedy jej zastosowanie nie jest wskazane?

Mikropigmentacja skóry głowy to rodzaj mikropigmentacji medycznej (makijażu permanentnego). Tatuaż może sprawić wrażenie grubszych, gęstszych włosów u osób u których potwierdzono:

  • łysienie plackowate, choroba autoimmunologiczna powodująca wypadanie włosów;
  • wypadanie włosów związane z chemioterapią;
  • wypadanie włosów u kobiet;
  • schorzenia hormonalne powodujące wypadanie włosów, w tym zespół policystycznych jajników (PCOS);
  • łysienie typu męskiego, cofająca się linia włosów lub łysina na czubku głowy;
  • anagenowe;
  • androgenowe dziedziczne, bliznowaciejacące, telogenowe;
  • prześwitujące cienkie włosy lub skóra głowy;
  • blizny lub znamiona na skórze głowy.

Kiedy wykwalifikowany specjalista wykonuje zabieg mikropigmentacji, może ukryć przerzedzające się obszary na skórze m.in. głowy. Może również ukryć znamiona lub blizny. Zabieg może również dawać iluzję ogolonych włosów lub „strzyżenia” u osób łysych. Mikropigmentacja skóry głowy jest metodą nieinwazyjną, nie wymaga operacji ani znieczulenia.

Mikropigmentacja brody
Zabieg mikropigmentacji może być także stosowany w obrębie brody

Czy technika mikropigmentacji może być stosowana zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn?

Wiele osób uważa, że ​​mikropigmentacja skóry głowy jest przeznaczona wyłącznie dla mężczyzn, ale w rzeczywistości często zdarza się, że wiele naszych klientek to kobiety zmagające się z wypadaniem włosów. Może to być spowodowane ogólnym przerzedzeniem lub łysieniem, menopauzą, uwarunkowaniami genetycznymi lub innymi stanami, które zwykle są następstwem urazu fizycznego lub emocjonalnego, takiego jak poród i stres. Niezależnie od tego, czy masz długie czy krótkie włosy, czy są one przerzedzone lub czy widoczne są prześwity, mikropigmentacja może zapewnić wygląd grubszych i pełniejszych włosów.

W przypadku mężczyzn mikropigmentację można zastosować do zakamuflowania łysienia jako samodzielną procedurę dla osób, które nie chcą poddać się przeszczepowi włosów, lub w połączeniu z przeszczepem włosów w celu poprawy efektu chirurgicznego.

W skrócie odpowiadając na powyższe pytanie, mikropigmentację skóry głowy przeznaczona jest zarówno dla panów, jak i pań.

Czy zabieg można wykonać niezależnie od koloru włosów?

Tak, osoby z m.in. siwymi włosami mogą odnieść korzyści z zabiegu mikropigmentacji skóry głowy. Po pierwsze, większości klientów zaleca się obcięcie włosów do krótkiej długości. Po wykonaniu tej czynności siwe włosy nie wydają się już jasno szare, a lekko białe, ponieważ sam korzeń włosa jest ciemniejszy. Włosy stają się siwe tylko wtedy, gdy są dłuższe. Po drugie, używamy pigmentu w skali szarości, którego odcień można regulować, aby komponował się z jaśniejszymi odcieniami włosów. Po prostu tworzymy jaśniejsze rozcieńczenie, aby wtopić się w istniejące siwe lub innej barwy włosy.

W jaki sposób wykonywać zabieg na włosach długich, aby uzyskać dobre efekty?

Mikropigmentację skóry głowy stosuje się również w celu zagęszczenia przerzedzonych obszarów. Jesteśmy w stanie nadać odpowiednią gęstość do wspólnych obszarów, takich jak korona, przedziałek włosów i nie tylko. Włosy długie nie stanowią większej przeszkody w zagęszczeniu włosów zabiegiem mikropigmentacji.

Czy mikropigmentacja skóry głowy pomoże zniwelować problem zakoli?

Tak, w prosty sposób zabiegiem tym optycznie można zagęścić zakola. Warunkiem jest krótka fryzura, a mianowicie włosy długości maks. 1 mm. Mikropigmentacja skóry głowy nie spowoduje odrostu włosów, jednakże zabieg SMP, zapewni wygląd krótkiej fryzury lub mocno przyciętych włosów. Aby uzyskać najbardziej naturalny efekt, zalecamy utrzymanie włosów strzyżonych maszynką do strzyżenia włosów, bez nasadki.

Czy procedura jest bolesna?

W przypadku większości klientów ból jest minimalny, zabieg w odczuciu nawet mniej bolesny niż w przypadku tradycyjnych tatuaży. Po sesji nie będziesz już odczuwać większego dyskomfortu. Nie potrzebujesz też brać dnia wolnego z pracy, no chyba, że jest to praca fizyczna w pocie czoła i kurzu, w tym wypadku warto wstrzymać się z pracą na min 4 dni.

Czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu?

Oto lista przeciwwskazań do zabiegu mikropigmentacji skóry głowy:

  • ciąża lub karmienie piersią w pierwszych miesiącach;
  • zaburzenia serca;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • cukrzyca typu I;
  • nowotwór skóry;
  • padaczka;
  • alergie;
  • blizny keloidowe i przerosłe;
  • przyjmowanie leków rozrzedzających krew;
  • zażywanie leków fotouczulających.

Jeśli miałeś zabieg przeszczepiania włosów, przed rozpoczęciem mikropigmentacji tego obszaru, musimy odczekać co najmniej 6–9 miesięcy, aby przeszczepy się osadziły, urosły i zagoiły. Każdy przypadek jest indywidualny, dlatego omówienie tego ze specjalistą zapewni maksymalne wykorzystanie wyników zabiegu przeszczepu.

Jeśli stosujesz miejscowe roztwory do włosów, leki na wypadanie włosów lub poddajesz się terapii PRP, igłowaniu lub zastrzykom sterydowym w skórę głowy, wyjaśnimy, jak kontynuować terapię w połączeniu z mikropigmentacją skóry głowy dla mężczyzn i kobiet.

Czy pacjent powinien w jakiś sposób przygotować się do zabiegu?

4 rzeczy, które warto przygotować przed pierwszą sesją mikropigmentacji skóry głowy włosów

  1. Nawilżaj skórę głowy. Dwa razy dziennie, raz rano i raz wieczorem, porcja kremu nawilżającego. Nałóż go i wmasuj, po takich czynnościach uzyskamy lepszy efekt mikropigmentacji.
  2. Obetnij włosy poprzedniego wieczoru.Użyj maszynki do strzyżenia bez nasadki. Jeśli będą ciut za długie, nie przejmuj się, dostrzyżemy na idealną długość.
  3. Unikaj wszystkiego, co może rozrzedzić krew.Produkty takie jak kofeina, aspiryna, napoje energetyczne rozrzedzają krew. Narkotyki, używki alkohol w przeddzień i dniu zabiegu mocno niewskazane a wręcz zabronione.
  4. Przygotuj wzór fryzury, jaką chcesz uzyskać.

Zajrzyj na Instagram, zajrzyj na YouTube i wybierz sobie linię frontalną włosów, czy to wyraźnie zaznaczoną, czy też w pewnym sensie cofniętą, a może miękki wygląd wypełniony linią włosów. Dążymy do jak najbardziej naturalnego wyglądu z rozsypaną linią frontalną włosów i jest to naszym priorytetem.

Czy zabieg jest bezpieczny? Jakie powikłania mogą wystąpić i w jaki sposób możemy ich uniknąć?

Poddając się tej procedurze, możesz być pewien, że podchodzisz do bezpiecznego zabiegu, niczym nie ryzykując. W porównaniu z dostępnymi na rynku roztworami do włosów na bazie środków chemicznych, ta procedura jest najbezpieczniejsza. Nieinwazyjny charakter zabiegu oznacza, że ​​nie wykonuje się głębokich nacięć na skórze głowy. Oznacza to, że ryzyko rozwoju infekcji jest drastycznie zmniejszone. Jednocześnie tatuowanie techniką mikropigmentacji nie spowoduje konieczności leczenia po zabiegu, antybiotykoterapii i przyjmowania wszelkich leków.

Jedyne powikłania, z jakimi możemy się mierzyć to zaczerwienienie skóry oraz lekkie swędzenie, które trwa nie dłużej niż do następnego dnia. Jeśli powoduje to większy dyskomfort, można zastosować letni okład z gazy wyjałowionej i przegotowanej schłodzonej wody. Można również przetrzeć naskórek rozcieńczoną 1:1 wodą utlenioną.

Jakich zaleceń należy przestrzegać po zabiegu?

  1. Powinieneś unikać gorących relaksujących i długich kąpieli przez 4 do 5 dni pomiędzy każdą sesją. Wskazany szybki prysznic w odpowiedniej temperaturze.
  2. Unikaj wykonywania wszelkich forsownych czynności powodujących pocenie się.
  3. Unikaj drapania, przecierania dłonią głowy.
  4. Nie pływaj ani nie korzystaj z sauny i łaźni parowych przez tydzień po zabiegu.
  5. Nie wystawiaj głowy na bezpośrednie działanie promieni słonecznych zaraz po zabiegu i przez kilka dni po mikropigmentacji głowy.
  6. Postępuj zgodnie ze wszystkimi instrukcjami przekazanymi przez specjalist€ Po pięciu dniach od zabiegu można eksponować leczoną skórę na słońcu do 30 minut.

Jak długo utrzymują się efekty?

Mikropigmentacja skóry głowy jest formą makijażu permanentnego. Jednakże, w zależności od Twojego stylu życia, mikropigmentacja skóry głowy może wymagać korekty po około 1-4 latacht. Istnieje wiele czynników, które wpływają na szybkość blaknięcia pigmentu, ale ekspozycja na słońce jest jednym z najwazniejszych czynników. Im bardziej skóra głowy będzie wystawiona na działanie słońca i innych promieni ultrafioletowych, tym szybciej efekt będzie zanikać. Inne czynniki, takie jak układ odpornościowy, rodzaj użytego pigmentu i jakość pierwotnej procedury, również odgrywają rolę w określeniu czasu utrzymywania się efektu mikropigmentacji skóry głowy. Po zabiegu należy koniecznie pielęgnować i chronić skórę głowy, aby efekt utrzymywał się długo i pigment nie blakł. Niektóre osoby decydują się również na zabieg podtrzymujący lub korekcyjny, aby zmienić kształt linii frontalnej włosów, profili bocznych, lub zwiększyć zagęszczenie, a tym samym zaciemnienie naskórka.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.