Plastyka powiek – otwórz oczy na nową jakość spojrzenia

Plastyka powiek – otwórz oczy na nową jakość spojrzenia
Specjalista chirurgii plastycznej z Wrocławia. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (PTChpRiE)
Utworzono: 27 lis 2023 · Zaktualizowano: 27 lis 2023

Chirurgia plastyczna to dziedzina medycyny, która oferuje wiele różnych procedur mających na celu poprawę wyglądu i samopoczucia pacjentów. Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest plastyka powiek górnych, czyli blefaroplastyka.

W tym artykule zajmę się szczegółowym omówieniem tej procedury, odpowiadając na kluczowe pytania dotyczące przebiegu, efektów i zastosowań.

Na czym polega plastyka powiek górnych?

Blefaroplastyka to zabieg chirurgiczny mający na celu poprawienie wyglądu i funkcji powiek górnych poprzez usunięcie nadmiaru skóry, zredukowanie pseudoprzepuklin tłuszczowych, a czasem zwiększenia napięcia mięśnia okrężnego oka. Linie cięcia prowadzone są w naturalnym zagięciu skóry tak, że blizna pooperacyjna jest niemalże niezauważalna.

Czy zabieg pozwala na usunięcie nadmiaru obwisłej skóry z powiek?

Jak najbardziej tak – w przypadku zwiotczenia skóry powiek, głównym celem blefaroplastyki jest usunięcie nadmiaru skóry i napięcie przegrody oczodołu. Z wiekiem skóra wokół oczu traci elastyczność, co prowadzi do powstania fałdu, przesłaniającego w ciężkich przypadkach pole widzenia.

Usunięcie nadmiaru skóry z powiek nie tylko przywraca młodszy wygląd spojrzenia, ale także przynosi dodatkowe korzyści. Wraz z upływem czasu, opadające powieki górne mogą stwarzać nie tylko estetyczne zmartwienie, ale także wpływać negatywnie na jakość widzenia. Zabieg plastyki powiek pomaga nie tylko odmłodzić wygląd, ale również poprawiać komfort życia, niwelując przesłonięcie widzenia. Jest to więc rozwiązanie, które przynosi zarówno korzyści estetyczne, jak i funkcjonalne moim pacjentkom.

Katowice, Śląskie
Dream-med
Brak opinii
Łódź, Łódzkie
Katowice, Śląskie

Jakie są inne wskazania do zabiegu?

Oprócz usuwania nadmiaru skóry, blefaroplastyka powiek górnych może być również stosowana w celu korekcji opadających powiek, wyrównania asymetrii, uzupełnienie niedoboru tkanek powiek w przypadku zanikowego typu starzenia okolicy oczu.

Przed i po plastyce powiek
Przed i po plastyce powiek

Jak długo trwa procedura?

Czas trwania zabiegu zależy od jego zakresu. Plastyka powiek górnych trwa zwykle od 45 minut do godziny. Po zabiegu pacjentka jest wypisywana do domu. Warto wspomnieć o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych po operacji.

Jakie znieczulenie jest stosowane?

Zwykle stosuję znieczulenie miejscowe, co pozwala pacjentowi być w stanie relaksu, ale świadomym podczas zabiegu. Ten rodzaj znieczulenia niweluje doznania bólowe, natomiast w trakcie zabiegu może być odczuwalne pociąganie za tkanki, co jest absolutnie bezbolesne. Jest to bezpieczna metoda, która minimalizuje ryzyko powikłań i wątpliwości pacjenta związanych ze znieczuleniem ogólnym.

Jak przebiega plastyka powiek krok po kroku?

Zabieg plastyki powiek zawsze poprzedzony jest konsultacją i wykonaniem podstawowych badań, takich jak morfologia, układ krzepnięcia i elektrolity. Mimo że zabieg jest procedurą bezpieczną i szybką, zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta stawiam zawsze na pierwszym miejscu. Już podczas konsultacji opowiadam pacjentce, jak będzie przebiegała procedura, aby czuła się jak najpewniej podczas operacji.

W dniu zabiegu zaczynam od oznaczenia obszaru zabiegu, czyli precyzyjnie oznaczam markerem obszar, który zostanie poddany zabiegowi, uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. Po oznaczeniach i pomiarach, stosuję znieczulenie miejscowe, aby zniwelować wszelkie odczucia bólowe. Znieczulenie miejscowe zaczyna działać natychmiast, dlatego od razu przystępuję do wykonania nacięć zgodnie z wcześniej oznaczonymi obszarami oraz usuwam nadmiar skóry i/lub przepuklin tłuszczowych. Po wycięciu wszystkich wcześniej zaplanowanych obszarów, następuje hemostaza, czyli zamknięcie drobnych naczyń w celu zapewnienia jak najmniejszej ilości krwawienia i wybroczyn. Po tym etapie rany są starannie zszywane, aby uzyskać estetyczny efekt. Blizny znajdują się w załamaniu powieki, dlatego pacjentki nie muszą się martwić, że będą one widoczne po wygojeniu. Po zabiegu na powieki nakładany jest opatrunek, aby zminimalizować obrzęk i wspomóc gojenie.

Jak wyglądają blizny i czy są widoczne po zabiegu?

Najczęściej pacjentki obawiają się, że blizny po zabiegu będą widoczne i trzeba będzie używać mocnego makijażu, aby je ukryć. Uspokajam wtedy, że blizny po blefaroplastyce są zazwyczaj bardzo subtelne i ukrywają się w naturalnych fałdach skóry powiek. Po kilku miesiącach stają się one praktycznie niewidoczne, co sprawia, że efekty zabiegu są estetyczne i naturalne.

Czy po zabiegu konieczne są wizyty kontrolne?

Po wykonaniu zabiegu umawiam z pacjentką wizytę kontrolną po około 5-7 dniach. Aby zadbać o komfort pacjentki, zawsze przekazuję swój numer telefonu, aby w razie wątpliwości mogła się ze mną skontaktować i skonsultować ewentualne obawy. Zawsze proszę moje pacjentki o przesyłanie zdjęć oczu, aż do wizyty usunięcia szwów. To daje nie tylko mi, ale również pacjentkom spokój, że wszystko przebiega prawidłowo.

Blefaroplastyka przed i po
Przed i po blefaroplastyce

Jakie szwy są stosowane?

Po zabiegu plastyki powiek stosuję delikatne szwy, które są usuwane podczas wizyty kontrolnej po 5-7 dniach od zabiegu.

Jak długo po zabiegu pacjent powinien nosić opatrunek?

Opatrunek w postaci malutkiego plasterka przytrzymującego szwy jest noszony do dnia usunięcia szwów. Pacjentka niemal natychmiast może powrócić do swoich codziennych obowiązków, jednak zalecam, aby nie wykonywała ciężkiej pracy fizycznej i ograniczyła aktywność fizyczną.

Jakie są zalecenia pozabiegowe?

Po blefaroplastyce pacjent powinien unikać ekstremalnego wysiłku fizycznego, opalania i konieczne jest stosowanie kropli do oczu zgodnie z zaleceniami. Ważne jest również chronienie skóry wokół oczu przed promieniowaniem UV. Wszystkie zalecenia pozabiegowe pacjentka otrzymuje jeszcze przed zabiegiem, aby mogła zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze produkty.

Ile kosztuje plastyka powiek w klinice?

Koszt blefaroplastyki to 4500 zł. W przypadku decyzji o plastyce powiek górnych i dolnych, koszt wynosi 9500 zł.

W mojej karierze zawodowej przeprowadziłem z powodzeniem wiele zabiegów blefaroplastyki. Ta operacja to efektowny sposób na poprawienie wyglądu spojrzenia oraz przywrócenie młodszej i bardziej wypoczętej twarzy. Pamiętajmy, że blefaroplastyka to nie tylko zabieg poprawiający wygląd, ale także zwiększający komfort życia pacjentów, zwłaszcza tych cierpiących na opadające powieki czy efekt zmęczonego spojrzenia. Radość pacjentek po tym zabiegu utwierdza mnie w przekonaniu, że warto zdecydować się na jego wykonanie i cieszyć lepszą jakością życia.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.