Piezo – ultradźwiękowa korekta nosa

Piezo – ultradźwiękowa korekta nosa
Specjalista chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej; ekspert w dziedzinie chirurgii twarzy i głowy. Pacjentów przyjmuje w Warszawie (Klinika Dr Szczyt) i Łodzi. Przynależy do ISAPS i PTChPRiE.
Utworzono: 28 sty 2022 · Zaktualizowano: 23 mar 2023

Jak działa technologia piezoelektryczna?

Stale opracowywane są metody operacyjne, których celem jest maksymalne zmniejszenie uszkodzeń tkanek miękkich podczas chirurgicznej plastyki nosa. Precyzyjna osteotomia, czyli kontrolowane przecięcie kości jest kluczem do wykonania udanej plastyki nosa. Metoda piezoelektryczna umożliwia wykonanie precyzyjnych manewrów, dzięki zastosowaniu techniki ultradźwiękowej.

W dużym skrócie możemy powiedzieć, że urządzenie funkcjonuje, dzięki zjawisku polegającemu na wytwarzaniu drgań pod wpływem przyłożonego napięcia, które następnie przechodzą na element tnący, dając konkretny efekt operacji. Dzięki schładzaniu za pomocą płynu następuje redukcja wytwarzanego ciepła w trakcie zabiegu, czyli unikamy możliwości poparzenia pacjenta. Urządzenie to pozwala na selektywne przecinanie tkanek kostnych, zachowując nienaruszone struktury miękkie. Jest to technologia całkowicie bezpieczna pod warunkiem, że stosuje ją specjalista. 

Jakie defekty nosa pozwala nam skorygować ta metoda?

Za pomocą urządzenia piezoelektrycznego można skorygować wszystkie defekty nosa związane ze strukturami kostnymi, między innymi – garb grzbietu, skrzywienie piramidy kostnej, defekt przegrody. Dzięki różnorodnym końcówkom dostępnym w zestawie do urządzenia chirurg plastyk ma szeroki wachlarz możliwości modelowania tkanek kostnych nosa (kości nosowe, wyrostki czołowe szczęki, lemiesz, blaszka pionowa kości sitowej).

W jakich przypadkach ta technika nie może zostać zastosowana?

W przypadku technologii piezoelektrycznej nie ma wyróżnionych konkretnych przeciwwskazań co do tego, kiedy nie należy jej stosować. Operator przed zabiegiem ocenia anatomię nosa i przegrody, a następnie kwalifikuje pacjenta do konkretnej procedury chirurgicznej.

Gdzie wykonywane jest nacięcie podczas korekty nosa tą metodą? Czy po interwencji pozostają widoczne blizny?

W przypadku korekcji nosa z zastosowaniem techniki piezoelektrycznej nacięcia wykonywane są najczęściej w sposób typowy dla metody otwartej, czyli na słupku nosa, pozostawiając stosunkowo mało widoczną bliznę. Zdecydowanie rzadko wykonuje się niewielkie przezskórne nacięcia po bokach piramidy nosa.

Jak przebiega zabieg korekty nosa z wykorzystaniem technologii Piezo?

Zabieg korekty nosa z wykorzystaniem technologii piezoelektrycznej w swoim przebiegu etap po etapie przypomina raczej klasyczną operację nosa metodą otwartą. Jednakże w przypadku tej procedury wymagane jest szersze odpreparowanie grzbietu nosa. Ponadto czas operacji jest w niewielkim stopniu wydłużony, jednak nie wpływa to na ogólny przebieg całej procedury.

Jakie są zalety ultradźwiękowej korekty nosa w porównaniu do tradycyjnych metod chirurgicznych?

Uważa się, że przewaga metody ultradźwiękowej korekty nosa z zastosowaniem metody piezo polega na znacznie większej precyzji, niż wykonywanie osteotomii klasycznymi dłutami. Dodatkową zaletą techniki piezo jest ponadto znaczne wygładzenie powierzchni przecinanych kości oraz niewielka ilość wytwarzanych odłamów. Dzięki różnorodnym końcówkom urządzenie zapewnia również dużą możliwość manewrów, przekładających się na finalny efekt operacji.

Jak przebiega rekonwalescencja po korekcie nosa techniką piezo?

Obrzęk, zasinienia i dolegliwości bólowe po operacji nosa wykonanej metodą piezo są znacznie mniejsze niż po osteotomii wykonywanej klasycznymi dłutami. Dla pacjentów oznacza to w efekcie zdecydowanie lepszy efekt estetyczny oraz krótszy czas rekonwalescencji i szybszy powrót do normalnego funkcjonowania. 

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykorzystania tej metody?

Głównymi i właściwie jedynymi znanymi przeciwwskazaniami są – anatomia nosa w ocenie operatora, która nie pozwala lub nie wymaga zastosowania tej techniki, oraz brak zgody pacjenta na wykorzystanie tej metody. 

Czy technika piezo może być wykorzystywana podczas ponownej korekty nosa?

Technika piezo jest doskonałym narzędziem wykorzystywanym zarówno w pierwotnej, jak i wtórnej korekcie nosa. Jest to metoda zdecydowanie uniwersalna, a jej wybór zależy wyłącznie od chirurga plastyka.

Jakich efektów możemy się spodziewać?

W technice piezo możemy spodziewać się precyzyjnych efektów, którym towarzyszy znacznie krótszy czas rekonwalescencji.

Kiedy korzystniejsze będzie zastosowanie tradycyjnych technik chirurgicznych, a kiedy lepiej zdecydować się na ultradźwiękową plastykę nosa?

Jedynym ograniczeniem w stosowaniu techniki piezo względem tradycyjnych technik operacyjnych jest doświadczenie chirurga w pracy z urządzeniem oraz ocena anatomii okolicy nosa przed zabiegiem.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.