Naturalne efekty liftingu twarzy – czy to możliwe?

Naturalne efekty liftingu twarzy – czy to możliwe?
Chirurg plastyczny, członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, American Society of Plastic Surgeons i International Society of Aesthetic Plastic Surgery.
Utworzono: 24 lis 2023 · Zaktualizowano: 24 lis 2023

Dr n. med. Szymon Kołacz na co dzień kieruję Oddziałem Chirurgii Plastycznej Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego. im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu, współpracuje też z Kliniką Kolasiński oraz Dubai London Clinic and Hospital w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jestem autorem i współautorem licznych prac naukowych z zakresu chirurgii plastycznej. Dzisiaj odpowiada na pytania dotyczące popularnego zabiegu lifitngu twarzy.

Czym jest lifting twarzy?

Jest to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej mający na celu odmłodzenie twarzy. Pomaga zmniejszyć zwiotczenie skóry, wygładzić fałdy skóry na policzkach i bardziej zarysować linię szczęki. Lifting twarzy nazywany jest także plastyką twarzy.

Podczas operacji płat skóry po obu stronach twarzy zostaje odciągnięty do tyłu. Tkanki pod skórą, które stanowią dla niej rusztowanie, są specjalnie remodelowane, a nadmiar skóry zostaje usunięty. Dzięki temu twarz nabiera młodszego kształtu.

Należy pamiętać, że plastyka twarzy nie naprawi uszkodzeń powstałych na skutek ekspozycji na słońce, takich jak drobne linie i zmarszczki. Na to są już inne rozwiązania, które szczegółowo omawiam z pacjentami.

Czy to inwazyjny zabieg i jak długo trwa rekonwalescencja?

Tak jak każdy zabieg operacyjny jest to procedura inwazyjna. W zależności od techniki – a jest ich wiele – rekonwalescencja może trwać od 2 do nawet 3-4 tygodni. Oczywiście w tym czasie możemy normalnie funkcjonować, może poza wysiłkiem fizycznym i innymi drobnymi ograniczeniami, jednak obrzęki czy zasinienia mogą utrudniać nam powrót do pracy. Długość rekonwalescencji zależy od rozległości zabiegu, głębokości liftingu, jak i połączonych jednoczasowo wykonanych procedur dodatkowych np. liftu szyi, plastyki powiek lub uniesienia brwi. 

Lifting twarzy przed i po
Efekty liftingu twarzy

W jakich przypadkach warto wykonać lifting, a kiedy lepsze będą nieinwazyjne metody?

Lifting twarzy zawsze jest wskazany, kiedy czujemy że chcielibyśmy go zrobić. Oczywiście jest to ocena subiektywna, a rolą chirurga jest doradzić, czy to już ten moment, czy warto jeszcze poczekać, a w międzyczasie wykonać jakieś drobne zabiegu nieinwazyjne, np. laser czy peeling. Należy jednak pamiętać, że żaden zabieg nieinwazyjny nie zastąpi liftingu chirurgicznego.

Jakie są dostępne techniki liftingu twarzy?

Istnieje kilka chirurgicznych metod liftingu twarzy, z których najbardziej popularne to:

1. Pełny lifting twarzy: obejmuje lifting środkowej i dolnej części twarzy, w tym obszarów policzków, linii żuchwy i szyi. Często jest to tzn. głęboki lifting twarzy, pozwalający zredukować nawet zagłębione bruzdy nosowo-wargowe.

2. Lifting środkowej części twarzy: koncentruje się na obszarze policzków i dolnej powiece, poprawiając owal twarzy.

3. Lifting dolnej części twarzy: Skupia się na obszarze od linii żuchwy do szyi, poprawiając jędrność skóry i redukując zwiotczenie. Pomaga zniwelować „chomiki”

4. Mini-lifting: mniej inwazyjna wersja liftingu, która koncentruje się na konkretnym obszarze, najczęściej w okolicach policzków i żuchwy. Charakteryzuje się krótką blizną, ale zasięg jest bardzo ograniczony.

5. Lifting szyi: Skupia się na poprawie jędrności skóry i redukcji zmarszczek na szyi oraz w przypadku głębokiego liftingu twarzy zdecydowanie poprawia kontur żuchwy i kąt żuchwowo-szyjny powodując, że staje się on ostry.

6. Lifting brwi: koncentruje się na podniesieniu opadających brwi, poprawiając wygląd obszaru czołowego lub bocznych części brwi.

Każdy lifting twarzy opiera się na odpowiednio dopasowanych do pacjenta technikach w zakresie plastyki SMAS czyli rozcięgna mięśniowego, które stanowi „rusztowanie” dla naszej skóry. Wycięcie nadmiaru skóry jest wtórną rzeczą do plastyki SMAS. O tym należy pamiętać.

Jakie techniki najczęściej stosuje Pan w swojej praktyce?

Nie ma jednego klucza, który pasuje do wszystkich zamków, tak i nie ma jednej metody dla wszystkich pacjentów. Stosuję większość dostępnych metod liftingu twarzy i zawsze staram się dobrać odpowiedni sposób dla każdego pacjenta w zależności od jego oczekiwań oraz stanu miejscowego.

Czy dzięki zabiegowi można uzyskać naturalne efekty?

Tak, jak najbardziej. W dzisiejszych czasach oraz przy obecnych technikach efekty znane z lat 80-90 już raczej nie występują. Większość pacjentów oczekuje naturalnego rezultatu, a nie przerysowanego.

Jaka technika pozwala na uzyskanie najbardziej naturalnych efektów liftingu twarzy?

Ta, która jest dobrze dopasowana do pacjenta. Nie ma sensu wykonywać pełnego i głębokiego liftingu twarzy u osoby młodej z niewielkim opadaniem dolnego piętra twarzy. Może należałoby się wtedy zastanowić nad mniej inwazyjnymi metodami, a leczenie chirurgiczne zostawić na później.

Jak długo utrzymują się efekty?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Na czas utrzymywania się efektu wpływ ma wiele czynników, od samego zabiegu operacyjnego, poprzez predyspozycje genetyczne, na stylu życia kończąc. Wiadomo, że u osoby palącej papierosy, z dużymi wahaniami wagi lub nadużywającej słońca, efekt zabiegu będzie krótszy niż u osoby, która żyje bardziej higienicznie. Ważne jest aby w okresie pooperacyjnym stosować się zaleceń lekarskich. To zawsze pomaga wydłużyć efekt zabiegu.

Przed i po lifting twarzy
Przed i po liftingu twarzy

Czy w przypadku niezadowalających efektów możliwa jest korekta?

Tak, jak najbardziej. Ważne jest, aby tak jak przy każdym zabiegu odczekać trochę czasu, aby blizny i tkanki mogły się przebudować i przyjąć już swój ostateczny kształt. Wtedy zaplanowanie wtórnej korekcji, która zawsze jest trudniejsza, będzie bardziej precyzyjnie. Dodatkowo ważne jest, aby potrafić w trakcie konsultacji sprecyzować dokładnie swoje oczekiwania.

Kiedy po pierwszej operacji można powtórzyć zabieg?

Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od kolejnego zabiegu. Standardowo przyjmuje się odczekanie minimum 6 miesięcy.

Co może spowodować, że efekty liftingu będą nienaturalne?

Jest wiele przyczyn, ale moim zdaniem najważniejszą jest nieodpowiednie dobranie metody do oczekiwań pacjenta.

Jakie są możliwe powikłania po liftingu twarzy?

Tak jak każdy zabiegu operacyjny ten też jest obarczony możliwością powikłań. Począwszy od tych związanych z samym znieczuleniem, skończywszy na powikłaniach chirurgicznych takich jak: krwiak, rozejście się rany, martwica skóry, zaburzenia czucia, infekcja czy porażenie nerwy twarzowego. Oczywiście są to bardzo sporadyczne powikłania, opisywane w literaturze, co nie znaczy że nie mogą się przytrafić. Najważniejsze to dokładne ich omówienie podczas konsultacji przedoperacyjnej ze swoim operatorem.

Jaki zaleceń po zabiegu należy przestrzegać, aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty?

Przede wszystkim unikanie palenia papierosów, unikanie wysiłku fizycznego oraz słońca. Szczegółowe zalecenia są zawsze indywidualnie omawiane z pacjentami w zależności od rozległości i techniki zabiegu operacyjnego.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.