Lip lift, czyli podniesienie górnej wargi – powiększanie ust na stałe

Lip lift, czyli podniesienie górnej wargi – powiększanie ust na stałe
Lekarz medycyny estetycznej, aktualnie w trakcie specjalizacji w zakresie chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej. Zawodowo związana Wrocławiem.
Utworzono: 4 gru 2023 · Zaktualizowano: 4 gru 2023

Dr n. med. Adriana Paskal jest specjalistką medycyny estetycznej i specjalizantką w zakresie chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej. Dzisiaj odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące chirurgicznej metody powiększania ust, która pozwala uzyskać trwałe rezultaty, jaką jest lip lift.

Jakie pacjentki są zainteresowane zabiegiem lip lift?

Harmonijny wygląd twarzy zależy od proporcji między jej poszczególnymi elementami. Zbyt długa odległość między podstawą nosa a górną wargą może stwarzać wrażenie starszego wyglądu. Wraz z zaawansowaniem procesu starzenia tkanki wiotczeją i odległość ta ulega wydłużeniu. Niekiedy długa rynienka (odległość między nosem a łukiem kupidyna) jest cechą indywidualną urody pacjenta uwarunkowaną genetycznie. Często towarzyszy jej wąska warga górna, mogąca dawać wrażenie smutnego wyglądu. Problemem może być brak ekspozycji zębów podczas uśmiechania się. Zabiegiem adresującym powyższe kwestie jest lip lift (lifting wargi górnej) – zabieg uniesienia wargi górnej.

Na czym polega zabieg lip lift?

Zabieg lip lift polega on na precyzyjnym wycięciu fragmentu skóry tuż poniżej linii nozdrzy, następnie pozostała skóra wraz z wargą górną jest unoszona do góry, dając efekt wywinięcia wargi. Uszczegółowiona nazwa tego zabiegu – bullhorn lip lift pochodzi od kształtu wycinanego fragmentu skóry, który przypomina bawole rogi. Blizna jest umiejscowiona w naturalnej bruździe podnosowej dzięki czemu jej ekspozycja jest minimalna i z czasem staje się prawie niewidoczna. Jeśli przed zabiegiem występuje asymetria ust, w wybranych przypadkach można również ją skorygować.

Bullhorn lip lift
Bullhorn lip lift (przed i po)

Jak przygotować się do zabiegu liftingu wargi górnej?

Przed zabiegiem należy odbyć konsultację u wybranego lekarza, aby określić wskazania i zakres zabiegu. Podczas konsultacji zbierany jest wywiad medyczny, określane są przeciwwskazania do zabiegu jak np. palenie wyrobów tytoniowych lub e-papierosów. Lekarz zleca również wykonanie kontrolnych badań laboratoryjnych.

Jaki jest przebieg zabiegu lip lift?

Przed zabiegiem ustalany jest z pacjentką zakres zabiegu – dobierana jest nowa odległość od nosa do łuku kupidyna, na jaką zostanie podniesiona w trakcie zabiegu warga górna. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, po którego zastosowaniu sama procedura jest bezbolesna i trwa 40-60 minut. W trakcie zabiegu zakładane są szwy, które utrzymywane są przez około 7-10 dni po zabiegu. Pacjentka spędza w klinice około 2-3 godzin. Zalecane jest, aby podczas powrotu do domu pacjentowi towarzyszyła bliska osoba.

Po jakim czasie są widoczne efekty zabiegu lip lift?

Efekt uniesienia wargi górnej widoczny jest natychmiastowo, natomiast na pełen efekt zabiegu (wygojenie blizny i ustąpienie obrzęku) trzeba poczekać około 2-3 tygodni. Efekt zabiegu jest stały, nie wymaga powtarzania zabiegu w przyszłości.

Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu liftingu wargi górnej?

Po ustąpieniu działania znieczulenia miejscowego może się pojawić niewielki ból lub uczucie szczypania, które są do opanowania środkami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty. W trakcie rekonwalescencji ważnym jest ograniczenie mimiki dolnego piętra twarzy, w tym również uśmiechania się i ekspresyjnej mowy. Ponadto w pierwszych dniach po zabiegu ważna jest zmiana diety na miękką/płynną i unikanie gryzienia twardych pokarmów. Działania te mają na celu ograniczenie rozciągania skóry, tak aby napięcie na ranie było jak najmniejsze, co sprzyja szybkiemu gojeniu.

Bullhorn lip lift
Bullhorn lip lift (przed i po)

Jakie powikłania mogą wystąpić po zabiegu lip lift?

Zabieg liftingu wargi górnej tak jak każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z ryzykiem powikłań. Po zabiegu może dojść do krwawienia pooperacyjnego lub powstania krwiaka okolicy operowanej. W razie nieprzestrzegania higieny zmiany opatrunków może dojść do zakażenia miejsca operowanego. Przy nieprzestrzeganiu zaleceń odnośnie ograniczenia mimiki dolnego piętra twarzy gojenie może przebiegać wolniej lub szwy mogą się rozejść. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby stosować się do zaleceń pooperacyjnych, dzięki czemu ryzyko powikłań jest minimalizowane.

Czy blizna po zabiegu lip lift jest bardzo widoczna i w jaki sposób o nią dbać?

Początkowo blizna jest zaróżowiona – po usunięciu szwów można ją maskować makijażem. Z czasem blizna blednie i staje się coraz mniej widoczna. Ważnym elementem pielęgnacji blizny jest stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym SPF 50, aby nie uległa ona przebarwieniu pod wpływem promieni UV. Po miesiącu od zabiegu można rozpocząć masowanie blizny i stosowanie żeli bądź plastrów silikonowych na blizny. W razie wystąpienia nieprawidłowości w gojeniu, typu blizna przerostowa, można wykonywać zabiegi laserem frakcyjnym celem zmniejszenia widoczności blizny po ok. 3 miesiącach od zabiegu. Zabiegi laserowe wykonywane są w serii, w zależności od złożoności problemu może być potrzebne 4-6 zabiegów.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.