Lifting twarzy – czy warto łączyć go z korektą powiek górnych?
Na czym polega lifting i metoda SMAS?
Wiele pacjentów często zastawia się, czy warto łączyć ze sobą te dwa zabiegi, czy też może najpierw wykonać jeden, a później drugi i jeśli tak, to w jakiej kolejności?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – wszystko zależy od oczekiwań pacjenta i warunków anatomicznych, dlatego tak ważna jest konsultacja przedzabiegowa, na której z chirurgiem można przedyskutować wszystkie za i przeciw.
Często też zdarza się tak, że w przypadku chęci przeprowadzenia liftingu twarzy, lekarz sugeruje wykonanie plastyki powiek w tym samym czasie i pacjenci zastawiają się, czy jest to konieczne.
Lifting metodą SMAS jest zabiegiem polegającym na plastyce nie tylko skóry ale i mięśni, dlatego jest uważany za jedną z lepszych metod liftingu, również ze względu na stosunkowo niewidoczne cięcia.
W trakcie takiego zabiegu nadmiar skóry jest usuwany; pozostała skóra zostaje nacięgnięta do góry i do tyłu. Dzięki temu przywraca się napięcie skóry, a co za tym idzie, zmarszczki zostają wygłądzone. W bardziej wymagających przypadkach wykonuje się zabieg metodą SMAS (ang. Superficial MusculoAponeurotic System), który obejmuje ingenerncję w głębsze struktury, a także podciągnięcie i zmianę pozucji powięzi mięśni powierzchownych. Rozszerzenie operacji o lifting szyi nie jest trudne i nie wydłuża okresu rekonwalescencji.
W przypadku metody SMAS nacięcia wykonywane są zazwyczaj w okolicach uszu i skroni (części skroniowa, przeduszna, zauszna i potyliczna) – na granicy linii włosów, więc blizny po wygojeniu dla wielu pacjentek są niewidoczne, zwłaszcza w przypadku noszenia dłuższych włosów.
Dla lepszego gojenia używane są szwy nierozpuszczalne, które należy usunąć po około 1-3 tygodniach (w dwóch etapach). Decyzję, kiedy należy usunąć szwy, podejmuje chirurg na podstawie przebiegu procesu gojenia. Sam zabieg trwa około 3 godzin. Może być wykonany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Czas zabiegu wydłuża się o ok. 40 minut, jeśli jest połączony z korektą powiek górnych.
Lifting i korekta powiek górnych jednocześnie – czy to dobre rozwiązanie?
Korekta górnych powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry i tłuszczu z obszaru górnych powiek, co z kolei powoduje odmłodzenie okolicy oczu o kilka, a nawet kilkanaście lat, większe „otwarcie” oka, pogodniejszy wygląd twarzy, polepszenie pola widzenia oraz likwidację opadającej powieki.
Jedną z zalet wykonania obu operacji w tym samym czasie, jest fakt, że tylko raz przechodzi się przez proces rekonwalescencji. Po zabiegu należy przez parę miesięcy unikać słońca, dlatego w przypadku pacjentów, dla których ważny jest najszybszy powrót do codziennych czynności, zalecane jest wykonanie liftingu twarzy i korekty powiek górnych w tym samym czasie. Oznacza to także, że tylko raz należy wykonać wszystkie badania niezbędne do zabiegu. Wiele klinik oferuje również zniżki, jeśli pacjent decyduje się na łączone zabiegi.
Czasem pacjenci, którzy mają silne obawy związane z bólem, decydują się się na wykonanie operacji pojedynczo. Jeśli tak się wydarzy, nie ma znaczenia, który zabieg wykonany będzie jako pierwszy. Planując, warto zastanowić się nad czasem, jaki pacjent może poświęcić na rekonwalescencję, która jest dłuższa w przypadku liftingu twarzy niż korekty powiek. Pomiędzy zabiegami musi upłynąć parę miesięcy, tak żeby obszar mógł się wygoić.
W przypadku powiek górnych, nacięcie jest wykonywane w fałdzie powiekowym – naturalnym zagłębieniu na powiekach. Następnie nadmiar skóry jest wycinany. Ranę zszywa się cienkim szwem, który powoduje, że blizna jest prawie niewidoczna.
Po plastyce powiek górnych, szwy usuwane są zazwyczaj po 5 dniach. Opatrunki najłatwiej ukryć pod okularami przeciwsłonecznymi (warto o nich pamiętać).
Czas rekonwalescencji po łączonym zabiegu liftingu twarzy oraz korekcie górnych powiekach to parę tygodni. Po interwencji występują opuchlizna i zasienienia, które ustępują stopniowo w następnych dniach. Należy o tym pamiętać, planując powrót do pracy po operacji.
Do najważniejszych instrukcji pozabiegowych, jeśli chodzi o lifting twarzy, należy unikanie wysiłku fizycznego i dźwigania. Należy codziennie dokładnie oczyszczać miejsca nacięć, a następnie smarować wazeliną. Na oczy można robić okłady z rumianku, co przyniesie ulgę a także może pomóc, jeśli chodzi o opuchliznę.
Po liftingu twarzy, przez pierwsze dni po zabiegu należy unikać schylania głowy i używania suszarki. Nie należy nakładać makijażu w okolicę blizn przez 1 tydzień. Przez 6 tygodni należy unikać sauny, opalania się i solarium.
Czy lifting można połączyć z korekcją powiek dolnych?
Zabieg liftingu twarzy można połączyć z korektą powiek nie tylko górnych, ale także dolnych. Zdarza się to jednak rzadziej niż korekta powiek dolnych. Nadmiar skóry zbiera się mniej na powiekach dolnych niż górnych.
Jeżeli worki pod oczami są naszym problemem niezależnie do tego, czy się wysypiamy, czy nie, możemy rozważyć konsultację z chirurgiem plastycznym. Jeżeli problem występuje u osób młodych, powinniśmy udać się na konsultację lekarską w tej sprawie – opuchlizna w okolicach oczu może być sygnałem, świadczącym o nieprawidłowej chorobie nerek, tarczycy czy wątroby, lub świadczyć o alergii.
W przypadku pacjentów starszych, o ile wykluczone zostaną pozostałe przycyzny (takie jak alergie czy zaburzenia pracy nerek, wątroby czy tarczycy), nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej towarzące worki pod oczami można usunąć chirurgicznie, podczas zabiegu korekty powiek dolnych.
W przypadku korekty powiek dolnych, nacięcie wykonywane jest poniżej brzegu rzęskowego, następnie skóra jest oddzielana wraz z mięśniem od przegrody oczodołu, wycinany jest nadmiar skóry oraz usuwana jest przepuklina tłuszczowa pod oczami, jeśli taka występuje.