Laserowy lifting skóry w technologii frakcjonowania 3D
Czym jest frakcjonowania 3D i na czym polega jego innowacyjność?
Wykorzystywanie laserów w medycynie estetycznej i technologia frakcjonowania posiadają już dosyć długą tradycję. Frakcjonowanie może być metodą ablacyjną, czyli złuszczającą naskórek, lub nieablacyjną. Najbardziej popularnym przykładem metody ablacyjnej jest dermabrazja. A czym wyróżnia się technologia frakcjonowania 3D? W jakim sensie jest innowacyjna i przełomowa? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy dr. Wojciecha Rybaka z wrocławskiej kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica. – Rozwój technologii laserowej dąży do tego, by zabiegi były jak najmniej inwazyjne i obejmowały jak największy obszar ciała. Klasyczne frakcjonowanie dokonywało mikrouszkodzeń tkanek w formie kanalików. Udało się jednak odkryć nową metodę, która wspaniale odmładza, czyli właśnie laserowy lifting skóry w technologii frakcjonowania 3D. W tym przypadku mikrouszkodzenia obejmują większy obszar i są rozłożone nierównomiernie, dzięki czemu możemy pobudzić więcej fibroblastów, czyli komórek wytwarzających włókna kolagenowe, które odpowiadają za jędrność skóry. Ta innowacyjność sprawiła, że lifting laserowy stał się tak skuteczny, że porównywalny do tego z użyciem skalpela – tłumaczy specjalista.
Mechanizm działania lasera nie jest łatwy do wytłumaczenia, ale spróbujemy podjąć się tego zadania. Do frakcjonowania 3D używany jest laser Nd:YAG, czyli neodymowo-yagowy, który jest najgłębiej wnikającym w skórę laserem. Promieniowanie skupione w wiązkach rozpada się w kontakcie z tkanką, a wytworzone w trakcie ciepło prowadzi do powstania mikrouszkodzeń warstw skóry. Można powiedzieć, że laser w technologii frakcjonowania 3D wypala malutkie fragmenty tkanek, tak jak dzieje się to z mieszkami włosowymi podczas depilacji laserowej. W tym wypadku jednak wszystko prowadzi do uruchomienia procesów regeneracyjnych, które nie tylko zagoją owe mikrouszkodzenia, ale także odmłodzą skórę, co jest niejako skutkiem ubocznym odnowy.
Dla kogo przeznaczony jest zabieg?
Laserowy lifting skóry z zastosowaniem technologii frakcjonowania 3D to zabieg wskazany w przypadku dojrzałych pacjentów, którzy chcieliby poprawić stan skóry w obrębie twarzy, szyi i dekoltu. To małoinwazyjna procedura, podczas której nie dochodzi do złuszczania naskórka, jednak po zabiegu skóra będzie zaczerwieniona. Oczywiście te niedogodności w żaden sposób nie mogą równać się z rekonwalescencją po liftingu chirurgicznym.
Bardzo ważne jest także to, że istnieje niewiele przeciwwskazań do liftingu laserowego. Na pewno zabiegu tego nie można przeprowadzić u osób chorych na cukrzycę, posiadających rozrusznik serca, kłopoty z krzepliwością krwi czy zmiany bakteryjne i wirusowe w obszarze, który ma zostać poddany zabiegowi. Chwilowo z możliwości skorzystania z zabiegu wyłączone są także kobiety w ciąży, osoby ze świeżą opalenizną czy ci, którzy zażywają leki fotouczulające lub stosują kremy z retinolem.
Istnieje wiele zabiegów odmładzających, więc dlaczego laserowy lifting w technologii frakcjonowania 3D jest szczególnie warty uwagi? – Rzeczywiście zabiegów odmładzających jest wiele i oferta medycyny estetycznej nieustannie się poszerza. Jeżeli jednak zależy nam na widocznych efektach liftingu i mocnym napięciu skóry, to wybór staje się mniejszy i zazwyczaj sprowadza do pary: skalpel kontra laser. Technika frakcjonowania 3D pozwala poprawić stan skóry nawet o 40%, co jest bardzo zadowalającym wynikiem, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że procedura jest małoinwazyjna. Najczęściej frakcjonowanie 3D wykonywane jest przy użyciu najnowocześniejszych laserów.
A dla tych, którzy chcieliby przede wszystkim usunąć oznaki fotostarzenia w postaci przebarwień, nierównego kolorytu polecana jest metoda T3. Mamy zatem możliwość dobrania metody do problemu i kondycji naszej skóry, a wszystkie cztery zabiegi przeprowadzane są jednym nowoczesnym i innowacyjnym laserem.
W jaki sposób laser może ujędrnić skórę?
Lifting laserowy to technika polecana pacjentom, którym zależy na długo utrzymujących się efektach, ponieważ rezultaty tej procedury utrzymują się dłużej niż innych zabiegów medycyny estetycznej. Przykładowo zabieg z wykorzystaniem botoksu należy powtarzać co 6 miesięcy, podczas gdy rezultaty resurfacingu laserowego utrzymują się nawet kilka lat. Ma to związek z działaniem lasera, który powodując mikrouszkodzenia w skórze, pobudza do pracy fibroblasty odpowiedzialne za produkcję włókien kolagenowych. Włókna kolagenowe tworzą rusztowanie naszej skóry i jeśli się rozciągną, skóra staje się wiotka. Lifting laserowy pozwala pobudzić naturalne regeneracyjne procesy organizmu, przez co fibroblasty produkują więcej kolagenu, a skóra staje się jędrniejsza. Ostateczne efekty zabiegu możemy zaobserwować po upływie kilku miesięcy. Wśród zalet tej metody wymienić należy także małą inwazyjność oraz wysoki profil bezpieczeństwa.