Korekta powiek dolnych

Korekta powiek dolnych
Specjalista chirurgii plastycznej i chirurgii ogólnej wykształcony w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Umiejętności nabywał i doskonalił w placówkach polskich i zagranicznych.
Utworzono: 23 lip 2020 · Zaktualizowano: 22 mar 2023

O zabiegu

Plastyka powiek dolnych to zabieg, który najczęściej przeprowadzany jest z powodu powstających worków pod oczami lub zagłębień, zwanych doliną łez. Polega na usunięciu nadmiaru skóry oraz worków tłuszczowych, dzięki czemu oczy nabierają młodego, zdrowego wyglądu. Plastyka wykonywana jest bez nacinania, przez spojówki, lub metodą chirurgiczną, po której blizna ukryta jest pod linią rzęs. Wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i wymaga okresu rekonwalescencji trwającego od dwóch do czterech tygodni.

Korekcja powiek dolnych to zabieg wykonywany głównie u pacjentów z nadmiarem i zwiotczeniem skóry powiek. Prawidłowo wykonany zabieg odnosi się jednak do całej okolicy podoczodołowej i może dotyczyć również korekcji "doliny łez" czy usuwania przepuklin tłuszczowych tworzących "worki" pod oczami. Korekcja powiek dolnych jest jedną z trudniejszych operacji estetycznych w obrębie twarzy. Przeprowadzana jest najczęściej ambulatoryjnie, zwykle w znieczuleniu miejscowym i płytkim znieczuleniu dożylnym. Zabieg trwa od 60-120 min. w zależności od metody i rozległości zniekształcenia. Powrót do normalnego funkcjonowania następuje po około 10-14 dniach. Dobrze wykonany zabieg potrafi odmłodzić twarz nawet o 10 lat. 

Powieki są jednym z ważniejszych elementów aparatu ochronnego oka. Struktury te posiadają skomplikowaną budowę anatomiczną i pełnią bardzo ważną funkcję, chroniąc gałkę oczną przed wysychaniem i urazem.

Skóra powiek jest bardzo cienka i delikatna, a zarazem narażona na częste skurcze mięśni niezbędne przy mruganiu czy mrużeniu oczu. Dlatego też szybciej niż inne okolice twarzy ulega procesom starzenia. Przy tym wygląd okolicy oka wpływa na to, jak prezentuje się cała twarz, jak jest postrzegana przez nas samych i otoczenie, czy jesteśmy odbierani jako zdrowi, wypoczęci lub smutni, zmęczeni czy nawet chorzy.

Techniki

Mamy wiele sposobów służących estetycznej korekcji okolicy oka. Wygląd powiek dolnych i okolicy oczodołowej możemy poprawić stosując zabiegi małoinwazyjne, wśród których należy wymienić mezoterapię, radiofrekwencję, plexr, wypełniacze i botox.Czasem jednak jedynym sposobem na uzyskanie dobrego i trwałego wyniku odmłodzenia powiek i okolicy oczodołowej są zabiegi chirurgiczne.

6c67f39c-ccd3-11ea-9496-0050568b3871.jpg

Chirurgiczna korekcja powiek dolnych

Korekcja powiek dolnych i okolicy podoczodołowej należą do jednych z trudniejszych operacji estetycznych w obrębie twarzy ze względu na złożoną budowę anatomiczną tych okolic, jak i wieloczynnikowy charakter zniekształcenia.

Operacja powiek dolnych jest przez pacjentów często odbierana jako proste wycięcie nadmiaru skóry, prawda jest jednak najczęściej inna. Tak zwane worki pod oczami czy podkrążone oczy to nie tylko nadmiar skóry, więc ograniczenie korekty powiek dolnych do wycięcia jej nadmiaru najprawdopodobniej nie zapewni dobrego i trwałego efektu. Nie odniesie się bowiem do innych czynników postarzających okolicę oka, wśród których należy wymienić: zcieńczenie i przebarwienia skóry powiek dolnych, przepukliny tłuszczowe, deficyt tkanek w okolicy podoczodołowej, tworzący tzw. „dolinę łez”.

Wskazania

Proces starzenia w mniejszym lub większym stopniu dotyczy wszystkich powiek. Skóra traci elastyczność, napięcie powięzi słabnie, dochodzi do zaniku tkanki tłuszczowej. W wyniku hipertrofii mięśnia okrężnego uwidaczniają się zmarszczki wokół oczu, powieka zaczyna opadać, tworzą się tzw. "worki" pod oczami.Pacjenci, którzy najczęściej zwracają się do lekarza z prośbą o korekcję powieki dolnej, mają więc zmarszczki w obrębie powieki dolnej, luźną skórę, worki pod oczami, widocznie zarysowaną dolinę łez, podkrążone oczy.

Wśród pacjentów kwalifikujących się do operacji powiek są także osoby z zaburzeniami rozwojowymi lub ze zmianami chorobowymi czy urazami w obrębie powiek.Kwalifikując pacjenta do zabiegu należy również uwzględnić fakt, że obrzęk w obrębie powiek może być jednym z objawów chorób ogólnoustrojowych, m.in. tarczycy, nerek czy wątroby.

e91dbb70-ccd2-11ea-88f1-0050569948e1.jpg

Konsultacja przed zabiegiem

Aby wybrać najodpowiedniejszą metodę odmłodzenia okolicy powiek dolnych, należy dokładnie zebrać wywiad medyczny, wysłuchać oczekiwań i zbadać pacjenta.Ocenia się ogólny stan zdrowia pacjenta, zwłaszcza chorób wpływających na gojenie (cukrzyca, zaburzenia hormonalne) krwawienie (nadciśnienie, zaburzenia krzepnięcia krwi), jak również chorób oka i okolicy oczu lub innych uwarunkowań, które mogą mieć negatywny wpływ na efekt zabiegu (przewlekły alergiczny obrzęk powiek, przewlekłe zapalenie spojówek, choroby tarczycy, itp.).

Podczas konsultacji przedoperacyjnej lekarz powinien zbadać również 7 elementów anatomicznych okolicy oka, od kondycji których uwarunkowany jest wybór odpowiedniej terapii. To jest jak rozwiązanie równania matematycznego z siedmioma zmiennymi.

Tych 7 specyficznych cech anatomicznych, które powinny być zbadane w czasie konsultacji, nazywanych jest „siódemką Jelks’a”, od nazwiska jednego z najbardziej uznanych światowych ekspertów chirurgii plastycznej powiek, autora podręczników i niekwestionowanego autorytetu. Pominięcie nawet jednego z tych elementów może skutkować niepowodzeniem w uzyskaniu dobrego i trwałego wyniki.

Co to jest dolina łez?

Zniekształcaniem postarzającym wygląd okolicy powiek dolnych jest poza zwiotczeniem i nadmiarem skóry tzw. „dolina łez”, która wg. klasyfikacji Hirmand’a posiada trzy stopnie zaawansowania.

Pod powieką dolną mamy najczęściej cienką skórę, pod którą znajduje się niewielka warstwa tkanki tłuszczowej. Z wiekiem tracimy napięcie skóry, jak i następuje zanik tej i tak cienkiej warstwy tłuszczu. W wyniku deficytów tłuszczowych na wysokości brzegu dolnego oczodołu powstaje wgłębienie - dolina łez, które anatomicznie odpowiada bruździe między przyczepami części powiekowej i oczodołowej mięśnia okrężnego oka.

Istota tego zniekształcenia wynika z wielu czynników, z których najważniejsze to: zcieńczenie i wiotkość skóry, przebarwienia skóry, deficyt tkanki tłuszczowej na granicy powieki dolnej i polika, przepukliny tłuszczowe powiek dolnych, rozstęp między częściami powiekową i oczodołową mięśnia okrężnego oka, objawy starzenia się (opadanie) środkowej części twarzy.

Przed podjęciem decyzji o wyborze najwłaściwszej metody korekcji „doliny łez” konieczne jest dokładne badanie uwzględniające wszystkie czynniki zniekształcenia.

Metody korekcji doliny łez

  • W niechirurgicznych metodach najczęściej wykonuje się wypełnienie bruzdy kwasem hialuronowym lub przeszczepem tłuszczu oraz peelingi likwidujące przebarwienia pod oczami, które optycznie wzmagają efekt „doliny łez”. Metody niechirurgiczne zarezerwowane są dla pacjentek/pacjentów z grubszą i dobrze napiętą skórą w tej okolicy.
  • Chirurgiczna korekcja „doliny łez” wykonywana jest najczęściej wraz z operacją powiek dolnych i polega na wypełnieniu bruzdy uszypułowanym płatem tłuszczowym wytworzonym z poduszek tłuszczowych powieki dolnej. W przypadku braku nadmiaru poduszek tłuszczowych bruzdę wypełnia się przeszczepem tłuszczu pobranego z brzucha lub uda.
90c97224-ccd3-11ea-9bd7-0050569948e1.jpg

Co to są przepukliny tłuszczowe?

Zmianom zachodzącym w obrębie tkanki tłuszczowej powieki dolnej mogą towarzyszyć worki powstałe w wyniku przepukliny tłuszczu oczodołowego, jak również przerostu mięśni okolicy oka. Przepukliny poduszek tłuszczowych polegają na przenikaniu tłuszczu stanowiącego naturalne wypełnienie oczodołu przez przegrodę oczodołową i uwypuklenie się go w zakresie powiek.

Podczas zabiegu korekcji powiek dolnych dochodzi do otwarcia przegrody oczodołowej, dzięki temu chirurg może zlokalizować tłuszcz i wyciąć jego nadmiar w okolicy przyśrodkowej, środkowej i bocznej. Celem jest uzyskanie konturu dolnej powieki płynnie i stopniowe przechodzącego w policzek.

Przebieg zabiegu

Operacja korekcji powiek dolnych przeprowadzana jest zwykle w znieczuleniu miejscowym i płytkim znieczuleniu dożylnym dla maksymalnego komfortu pacjentów.

Operacja korekcji powiek najczęściej wykonywana jest ambulatoryjnie, nie wymaga pozostania na noc w klinice. Zabieg trwa od 60-120 min. w zależności od metody wynikającej z przyczyny i rozległości zniekształcenia.Cięcie wykonywane jest na skórze powiek dolnych blisko linii rzęs tak, aby powstała blizna była jak najmniej widoczna. W wybranych przypadkach można zastosować dostęp przezspojówkowy, który nie pozostawia na skórze żadnych blizn. Wycięcie nadmiaru skóry nie stanowi kluczowego elementu plastyki powiek dolnych. W czasie operacji należy wzmocnić napięcie wiotkiej powieki dolnej, wykonując zabieg kantoplastyki lub kantopeksji na bocznym kącie oka, a następnie usunąć nadmiar skóry, który wyznacza się przy opuszczonej żuchwie. Nadmiar ten rzadko przekracza 5 mm. Wycięcie zbyt dużego obszaru skóry z powieki dolnej bez wzmocnienia jej napięcie jest jednym z najczęstszych błędów operacji korekcji powiek dolnych. Przy istnieniu wiotkości powiek dolnych może dojść do ich wywinięcia na zewnątrz (ektropia), co niestety jest stygmatem niewłaściwe przeprowadzonej kwalifikacji do operacji i wymaga korekcji chirurgicznej.Podczas korekcji powiek dolnych mogą być również usuwane przepukliny tłuszczowe i może być wypełniana dolina łez. Rany są zamykane szwami rozpuszczalnymi, które samoistnie oddzielają się po 7-10 dniach od zabiegu.

17859b0e-ccd3-11ea-9463-0050569948e1.jpg

Rekonwalescencja

Blizna po korekcji powiek jest ulokowana na skórze powiek dolnych blisko linii rzęs tak, aby była jak najmniej widoczna. Dostęp przezspojówkowy nie pozostawia na skórze żadnych blizn. Ogólnie należy stwierdzić, że powieki są uprzywilejowana okolicą ludzkiego ciała, jeśli chodzi o blizny. Rany pooperacyjne goją się bardzo dobrze, pozostawiając minimalne blizny ukryte w naturalnych bruzdach, które po pół roku są całkowicie niewidoczne.

Powrót do normalnego funkcjonowania następuje po około 10-14 dniach i uzależniony jest od właściwej opieki pooperacyjnej, w której najistotniejszym elementem jest chłodzenie operowanych okolic. Na pełen efekt korekcji powiek dolnych musimy poczekać około 6 tygodni, co wynika z długości ustępowania obrzęków.

Efekty

Dobrze wykonany zabieg uwzględniający wszelkie defekty, z którymi borykał się pacjent, ale również specyficzną anatomię okolicy oka, potrafi odmłodzić twarz nawet o 10 lat. Niestety żadna terapia odmładzająca nie zatrzyma procesu starzenia, a jedynie spowolni go. Po kilku, kilkunastu latach można rozpatrywać powtórzenie zabiegu.

Przed i po: plastyka powiek dolnych
Przed i po: plastyka powiek dolnych (źródł: dr n. med. Kamil Pietrasik)

Możliwe powikłania

  • infekcja w obrębie blizny;
  • krwiak, przedłużający proces gojenia;
  • łzawienie;
  • zespół suchego oka;
  • przebarwienia skóry;
  • przedłużające gojenie się rany;
  • blizny przerostowe;
  • asymetria powiek;
  • zapadnięcie gałki ocznej w wyniku wycięcia nadmiernej ilości tłuszczu;
  • niedomykanie szpary powiekowej lub odwinięcie powieki - które może być naturalnym zjawiskiem we wczesnym okresie pozabiegowym;
  • do poważniejszych powikłań, które wymagają natychniastowej interwencji lekarskiej należy uszkodzenie rogówki i krwiak zagałkowy.
Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.