Jak usunąć drugi podbródek – techniki małoinwazyjne i chirurgiczne

Jak usunąć drugi podbródek – techniki małoinwazyjne i chirurgiczne
Katarzyna Gołko
Ukończyłam filologię hiszpańską i translatorykę na UJ. Specjalizuję się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywałam w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 28 lis 2023 · Zaktualizowano: 28 lis 2023
Skontaktuj się ze zweryfikowanymi klinikami, które mogą zaoferować Ci ten zabieg.

Problem drugiego podbródka odnosi się do nagromadzenia nadmiernej ilości tłuszczu pod brodą — tworzą się fałdy, twarz staje się pulchna i zaokrąglona, co wygląda nieestetycznie i obniża samoocenę. Niestety, dolegliwość ta dotyka wielu osób, nie tylko otyłych, ale i szczupłych. Warto mieć świadomość, czym dokładnie jest drugi podbródek i jakie są przyczyny powstawania nadmiaru skóry, by podjąć odpowiednie działania, a także wiedzieć, jak można walczyć z tym problemem.

Jakie są przyczyny powstawania drugiego podbródka?

Podwójny podbródek, czyli druga broda, dotyka wielu kobiet, mężczyzn i to nie tylko w starszym wieku. Ten defekt kosmetyczny obniża samoocenę, wręcz staje się kompleksem, szczególnie pań. U młodych osób, może nie być jeszcze widoczny, bo skóra jest napięta.

Problem pojawia się wówczas, gdy z wiekiem ciało wiotczeje i wtedy podejmowane są różne działania, mające na celu likwidację fałd, m.in. intensywne ćwiczenia i domowe zabiegi. Aby jednak skóra wchłaniała się i odzyskiwała elastyczność potrzeba wytrwałości i poświęcenia dużo czasu, by poczuć wewnętrzne zadowolenie.

Powstawanie drugiego podbródka ma wiele przyczyn, a za najczęstsze uważa się:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • częste siedzenie z pochyloną głową,
  • nieodpowiednia postawa,
  • zła pozycja podczas snu,
  • otyłość,
  • utrata jędrności skóry,
  • brak pielęgnacji skóry szyi i twarzy,
  • zmniejszone napięcie mięśni mimicznych twarzy,
  • starzenie skóry,
  • niewłaściwa dieta,
  • brak aktywności fizycznej,
  • zmiany hormonalne.

Drugi podbródek jest zmartwieniem szczególnie dla pań, choć nie zawsze mają wpływ na tworzenie się dodatkowych fałd. Jeśli problem wynika ze starzenia się skóry czy genetyki, to pomimo starań, dbałości o cerę, stosowania masaży domowych, wysiłki bywają daremne. Kobiety zmagające się z defektem, niekiedy rezygnują z życia towarzyskiego, wręcz unikają kontaktów z otoczeniem.

Drugi podbródek
Drugi podbródek to problem także osób młodych i szczupłych

Czy można zapobiegać powstawaniu drugiego podbródka?

Powstawaniu drugiego podbródka warto zapobiegać, unikając garbienia się, nadmiernego pochylania głowy, spania na dużych poduszkach. Właściwa pozycja ciała jest podstawą, więc siedząc przy komputerze, rozmawiając przez telefon, serfując po internecie na smartfonie, oglądając telewizję, czytając książkę, robiąc na drutach czy wykonując czynności w kuchni, trzeba zadbać o prosty kręgosłup.

Niezbędna jest też właściwa pielęgnacja skóry, poprzez stosowanie kremów. Przebywając na słońcu, trzeba koniecznie używać kosmetyków z filtrem, smarując również podbródek. Wybierając produkty w drogerii, należy zwracać uwagę, żeby były dobrane do rodzaju cery. W tym celu można zrobić test, dzięki czemu używane kremy będą skuteczne. Czytanie etykiet to podstawa, która umożliwia wyeliminowanie szkodliwych składników, które niestety znajdują się w kosmetykach wielu marek.

Sposobem na zapobieganiu powstawaniu drugiej brody jest zdrowa dieta. Należy zadbać o jakość, ale też ilość spożywanych potraw. 4-5 posiłków dziennie o stałych porach to podstawa prawidłowego odżywiania. Aktywność fizyczna zapobiega nadwadze, dlatego wskazane jest uprawianie sportu.

Zdrowy styl życia należy do profilaktyki zabezpieczania się przed tworzeniem podwójnego podbródka. Należy również wzmacniać mięśnie szyi, poprzez ich napinanie. Pomocne są proste ćwiczenia jak np.: wykonywanie okrężnych, prawo- i lewoskrętnych ruchów głową. Można też wykonywać ćwiczenia emisyjne lub za pomocą ust oraz języka.

Skutecznym sposobem są masaże, poprawiające krążenie i ujędrniające szyję. Najlepiej wykonywać je masażerem po kąpieli, a następnie wmasowywać krem w elastyczne ciało. Zabiegi przeprowadza się w delikatny sposób, by nie rozciągać skóry.

Regularne i długotrwałe działania przynoszą rezultaty. Jednak, gdy skóra traci swoją naturalną jędrność, należy jej poświęcić więcej czasu. Warto ją wzmocnić witaminami, minerałami i preparatami zawierającymi kolagen.

Niezbędne jest też prawidłowe nawodnienie organizmu, pozwalające poprawić elastyczność skóry. Zabiegi w salonach kosmetycznych są bardzo pomocne i warto z nich korzystać, by zapobiegać podwójnemu podbródkowi. Kiedy mimo wszystko pojawią się fałdy, niełatwo się ich pozbyć.

Centrum Medyczne Intermed
Brak opinii
Kraków, Małopolskie
Dr n. med. Tomasz Bonczar
Brak opinii
Kraków, Małopolskie

Jakie zabiegi są skuteczne w tym przypadku?

Zapobieganie pojawieniu się podwójnego podbródka jest najlepszym sposobem, ale z reguły, profilaktyka schodzi na drugi plan, z braku czasu lub ze zmęczenia. Jeśli domowe zabiegi nie usuną problemu, naprzeciw oczekiwaniom pacjentów wychodzi medycyna estetyczna.

Istnieją różne i skuteczne zabiegi, a do wyboru są:

1. Lipoliza iniekcyjna – metoda bezinwazyjna, sprawdzająca się u pacjentów z lekką nadwagą. Eliminuje nadmiar tkanki tłuszczowej i likwiduje „chomiki” po obu stronach żuchwy.

Przed przystąpieniem do zabiegu specjalista przeprowadza wywiad z pacjentką, w celu wykluczenia przeciwwskazań, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia wątroby i nerek, narządów odpowiedzialnych za metabolizację tłuszczy.

Podczas zabiegu przy pomocy cienkiej igły podawane są zastrzyki, niewywołujące bólu. Przed jego przeprowadzeniem pacjent otrzymuje maść znieczulającą. Po zabiegu pojawia się obrzęk i zaczerwienienie, co jest naturalną reakcją organizmu, ale objawy po kilku dniach znikają.

Rozwiązanie to jest chętnie wybierane przez pacjentki ze względu na skuteczność, szybkie i trwałe efekty. Pierwsze rezultaty widoczne są po ok. 3. tygodniach od wykonanego zabiegu.

Lipoliza iniekcyjna podbródka
Lipoliza iniekcyjna to jedna z popularniejszych nieinwazyjnych metod usuwania drugiego podbródka

2. Kriolipoliza – metoda niechirurgiczna polegająca na zamrażaniu tkanki tłuszczowej jest coraz popularniejsza w Polsce. Osoby poszukujące nieinwazyjnych zabiegów decydują się kriolipolizę, ponieważ szybko i bezboleśnie redukuje komórki tłuszczowe z podbródka.

Przed jego wykonaniem, urządzeniem emitującym ultradźwięki, specjalista mierzy poziom tkanki tłuszczowej. Należy zawsze stosować się do zaleceń lekarza, tak przed zabiegiem, jak i po jego przeprowadzeniu.

Podczas schładzania do ujemnej temperatury, ulegają one uszkodzeniu i są stopniowo eliminowane przez naturalne procesy metaboliczne. Likwidowanie tkanki tłuszczowej jest całkowicie bezpieczne, ponieważ lekarz kontroluje temperaturę, chroniąc skórę przed odmrożeniem, za pomocą specjalnej membrany.

W czasie przeprowadzania kriolipolizy pacjent pozostaje w pozycji leżącej, a do miejsca, z którego ma być usunięty nadmiar tłuszczu, zostaje przykładana głowica, wyposażona w specjalne panele chłodzące. Aby zabieg był bezpieczny, lekarz przeprowadza wywiad z pacjentką, w celu ustalenia ewentualnych przeciwwskazań.

Efekty kriolipolizy są zauważalne dopiero po kilku tygodniach, ponieważ eliminacja komórek tłuszczowych następuje w naturalny sposób.

3. Liposukcja – metoda chirurgiczna, polegająca na usuwaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej z podbródka. Liposukcja jest powszechnie stosowana, ze względu na wysoką skuteczność.

Technika ta jest zabiegiem chirurgicznym, więc lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, by wykluczyć wszelkiego typu przeciwskazania. Jeśli nie będzie mógł wykonać liposukcji, zaproponuje inne rozwiązanie.

Zabieg odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, więc pacjent nie odczuwa bólu. Lekarz rozbija tkankę tłuszczową w okolicy szyi i podbródka, a następnie odsysa tłuszcz. Cały proces trwa ok. godziny. Zaletą tej metody jest eliminacja problemu i wyszczuplenie oraz uzyskanie wyraźnego konturu twarzy, poprawienie linii żuchwy, ujędrnienie skóry, a także młodszego wyglądu cery.

Za liposukcją przemawia fakt, że usunięte komórki tłuszczowe nie odbudują się w tym samym miejscu. Efekty są trwałe, ale należy pamiętać o zdrowym trybie życia, by unikać przybierania na wadze.

4. Liposukcja laserowa – stosowana w celu eliminacji nadmiaru tkanki tłuszczowej w obszarze podwójnego podbródka. Metoda cieszy się popularnością wśród pań, z uwagi na minimalną inwazyjność.

Lekarz ocenia zdrowie ogólne, aby wykluczyć przeciwwskazania, ale też określić czy liposukcja laserowa będzie odpowiednia w danym przypadku. Omawia oczekiwania klienta i możliwości osiągnięcia celu. Przekazuje informacje na temat liposukcji laserowej, wskazówki dotyczące przygotowania do zabiegu i ustala termin sesji.

Zabieg wykonywany jest laserem, którego wiązki światła rozbijają komórki tłuszczowe. Tłuszcz jest odsysany niewielką kaniulą, podobną do igły. Urządzenie, z uwagi na możliwości obkurczania włókien kolagenowych, po zabiegu ściąga i napina podskórne tkanki, zamykając małe naczynia krwionośne, co pozwala poprawić elastyczność skóry i ograniczyć powstawanie obrzęków. Skuteczność zabiegu zależy od indywidualnych cech pacjenta, elastyczności skóry, ilości tłuszczu oraz doświadczenia i umiejętności chirurga. Pacjent poddawany jest znieczuleniu miejscowemu w obszarze podwójnego podbródka, w celu zminimalizowania dyskomfortu podczas zabiegu.

Efekt po liposukcji laserowej jest zauważalny po wykonaniu zabiegu, ale na końcowy rezultat trzeba poczekać ok. 3 miesiące. Im więcej tłuszczu z podbródka zostanie usunięte, tym więcej czasu potrzeba na widoczne efekty.

Wybór metody warto pozostawić chirurgowi plastycznemu, który doradzi najskuteczniejszy zabieg. Każdy przypadek jest inny, dlatego warto zaufać specjaliście. Drugą sprawą, są ograniczenia z uwagi na schorzenia. Należy upewnić się, że zabieg nie wpłynie negatywnie na zdrowie pacjenta.

Usuwanie drugiego podbródka przed i po
Wybór metody należy skontultować z lekarzem, aby uzyskać jak najlepsze efekty

Jaki zabieg zaleca się w przypadku pacjentów z nadmiarem skóry w tej okolicy?

Lifting podbródka jest zabiegiem dla osób, zmagających się z podwójną brodą czy obwisłą skórą pod żuchwą. Ta innowacyjna technika usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej, ale i odmładza oraz poprawia wygląd twarzy. Chirurgiczny lifting eliminuje zwisającą skórę, unosi opadające tkanki, poprawia napięcie mięśni, a także modeluje podskórną tkankę, wygładzając twarz i poprawiając jej kontury. Metoda przynosi doskonałe, ale też długotrwałe efekty.

Są różne rodzaje zabiegów;

  • lifting EasyLift – jest alternatywą dla operacyjnego liftingu twarzy, ponieważ nie pozostawia blizn. Zabieg usuwa nadmiar skóry z podbródka, poprawiając proporcje twarzy. Wybierany jest przez osoby, którym zależy na natychmiastowych i trwałych efektach, bez poddawania się inwazyjnym zabiegom chirurgicznym
  • lifting szyi (neck lift) – zabieg wykonywany jest w obrębie szyi i podbródka. Specjalista usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej oraz skóry i napina mięśnie szyi. Chirurg może również poprawić linię żuchwy. Zabieg przeprowadzany jest przy znieczuleniu, ponieważ lekarz za uszami czy też w linii włosów wykonuje niewielkie nacięcia
  • lifting twarzy (mini facelift) – metoda jest stosowana, gdy problem dotyczy jedynie podwójnego podbródka. Zabieg jest mniej inwazyjny niż w przypadku pełnego liftingu twarzy, a więc i czas rekonwalescencji jest krótszy. Rezultaty miniliftingu są zauważalne dopiero po kilku miesiącach, gdy zniknie obrzęk i zagoi się skóra.

Lifting może być wykonywany niezależnie od wieku. Zazwyczaj decydują się osoby między 45 a 65 rokiem życia, bo wtedy drugi podbródek zaczyna być bardziej widoczny. Przed podjęciem decyzji o zabiegu należy umówić się na konsultację z doświadczonym chirurgiem, który oceni potrzeby klienta i określi, jakie są możliwości uzyskania oczekiwanego efektu. Należy mieć świadomość o konieczności procesu rekonwalescencji i przestrzegania wskazówek lekarza.

Kiedy wystarczy mniej inwazyjny zabieg, a kiedy najlepiej jest sięgnąć po skalpel?

Likwidacja podwójnego podbródka jest możliwa nieinwazyjnymi metodami, ale w początkowym stadium problemu. Nadmiar tłuszczu chirurg usunie w ciągu 15 czy 60. minut, w zależności od wybranej techniki. Do wyboru jest wiele zabiegów, wykonywanych przy znieczuleniu miejscowym.

Im wcześniej pacjent zdecyduje się na konsultację ze specjalistą, tym szybciej pozbędzie się nieestetycznych fałd i krótszy będzie okres rekonwalescencji. Nieinwazyjne zabiegi mogą być nieskuteczne, przy dużych fałdach skóry, zakrywających niekiedy szyję. Wiele zależy też od elastyczności skóry i oczekiwań pacjenta oraz jego preferencji. W takiej sytuacji chirurg, chcąc usunąć drugi podbródek, musi użyć skalpela.

Z reguły klientom zależy na tym, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu szybko i nieoperacyjnie, bo obawiają się narkozy i blizn po nacięciach. Po zabiegu potrzeba kilku tygodni na rekonwalescencję, by dojść do siebie. Zrozumiałe jest, że pacjenci poszukują łatwiejszego rozwiązania.

Jednak liposukcja czy kriolipoliza nie zawsze są wystarczająco skutecznymi sposobami. Użycie skalpela ma tę zaletę, że ogranicza ilość zabiegów. Jest wygodną metodą, bo chirurg plastyczny przeprowadza operację tylko raz, gdyż zapewnia oczekiwane, trwałe efekty. Medycyna estetyczna jest na wysokim poziomie — procedury chirurgiczne są bardziej zaawansowane i w porównaniu do niechirurgicznych metod, są również skuteczniejsze.

nadmiar skóry na podbródku
Nadmiar skóry to wskazanie do zabiegu chirurgicznego

Czy efekty są trwałe?

Aby zapewnić sobie długotrwały efekt, trzeba niekiedy poddać się serii zabiegów. Przykładowo, wybierając lipolizę iniekcyjną, należy zaplanować przynajmniej 3 sesje. Efekt utrzymuje się trwale, ponieważ podawany preparat rozpuszcza tłuszcz, który usuwany jest z organizmu. Liposukcja laserowa rozbija komórki tłuszczowe i fizjologicznie są one wydalane z organizmu. Korekcja przy użyciu nici liftingujących zapewnia efekty na okres do 3 lat, a przy okazji następuje poprawa wyglądu skóry i spłycenie zmarszczek na szyi.

Metoda kriolipolizy także zapewnia trwałe efekty i polecana jest osobom, które pomimo stosowania diety i wykonywania ćwiczeń, nie mogły pozbyć się drugiego podbródka. Redukcja tkanki tłuszczowej pozwala osiągnąć cel w krótkim czasie i bez specjalnego wysiłku. Tkanka tłuszczowa zostaje trwale zniszczona i podobnie jak przy powyższych zabiegach, stopniowo usunięta z organizmu.

Decyzję o wyborze metody warto pozostawić lekarzowi, bo może się okazać, że najskuteczniejszy będzie lifting podbródka. Przeważnie wystarczy jedna operacja, ale wszystko zależy od sytuacji pacjenta, czyli stanu skóry oraz nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zabiegi są trwałe, ale wymagają okresu rekonwalescencji.

Niezależnie od sposobu, w jaki lekarz pozbędzie się problemu, to tak naprawdę od pacjenta zależy, jak długo utrzyma się efekt. Konieczne jest przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia, by podwójny podbródek nie powrócił. Ponowne przybranie na wadze niesie ze sobą ryzyko zwiększenia tkanki tłuszczowej w tym obszarze.

Odpowiednia dieta i regularna aktywność fizyczna pomagają w utrzymaniu wagi i elastyczności skóry. Jeśli jednak skłonność do gromadzenia się tłuszczu w obrębie podbródka ma podłoże genetyczne, zawsze istnieją obawy, że fałdy pojawią się ponownie. W takiej sytuacji trwałe wyeliminowanie problemu może być bardzo trudne. Podobnie zresztą, gdy skóra się starzeje i w wyniku tego procesu traci elastyczność.

Warto umawiać się na konsultacje ze specjalistą od medycyny estetycznej, by zaproponował takie rozwiązanie, które pozwoli utrzymać ładny wygląd twarzy.

Bibliografia

Bandachowicz D., Przegląd metod likwidacji tkanki tłuszczowej, Kosmetologia Estetyczna 3/2013/ vol. 2, s.221-223.

Przylipiak A., Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017, s. 179.

Kononowicz W., Tkanka podskórna. Charakterystyka oraz metody niwelowania i zastosowania tkanki tłuszczowej w kosmetologii i medycynie estetycznej, Aesthetic Cosmetology and Medicine 4/2020/ vol. 9, s. 353-362.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.