Jak pozbyć się drugiego podbródka?
Dr Jakub Miszczyk jest specjalistą chirurgii plastycznej w Klinice Dr Szczyt-Charytonowicz. Jego szczególne zainteresowanie stanowią chirurgia estetyczna twarzy, chirurgia odtwórcza włosów i medycyna regeneracyjna. W swojej pracy łączy leczenie operacyjne z zabiegami z zakresu medycyny estetycznej dla uzyskania optymalnych rezultatów. W badaniach nad autologiczną tkanką tłuszczową współpracuje z czołowymi klinikami na świecie, zmieniając oblicze medycyny regeneracyjnej. Wykładowca akademicki, prelegent wielu międzynarodowych kongresów medycznych. Jest zwolennikiem naturalnych rezultatów, które osiąga, praktykując jednocześnie chirurgię plastyczną i medycynę estetyczną. Dzisiaj odpowiada na pytania dotyczące zabiegów redukcji tkanki tłuszczowej w okolicy podbródka.
Jakie są przyczyny powstawania drugiego podbródka?
Tak zwany „drugi podbródek” jest spowodowany nadmiarem i wiotkością tkanek dolnego piętra twarzy i szyi, szczególnie dna jamy ustnej. Problem może wynikać z prostego nadmiaru podskórnej tkanki tłuszczowej, ale może też dotyczyć głębszych warstw i być znacznie bardziej złożony. Od złożoności problemu zależy sposób optymalnego leczenia od małoinwazyjnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej aż po chirurgiczny lifting.
Jakie nieinwazyjne zabiegi mogą pomóc pozbyć się tego problemu?
W przypadku niewielkiego nadmiaru powierzchownej tkanki tłuszczowej dobrze sprawdzą się zabiegi małoinwazyjne pozwalające na redukcję objętości tłuszczu. Poprawę estetyczną może przynieść lipoliza iniekcyjna czy kriolipoliza, często połączona z endermologią czy radiofrekwencją mikroigłową dla poprawy napięcia skóry.
W jakich przypadkach wskazany jest zabieg chirurgiczny, a kiedy wystarczy kriolipoliza lub lipoliza iniekcyjna?
W przypadku większej objętości podskórnej tkanki tłuszczowej, zabiegi z zakresu medycyny estetycznej okazują się niewystarczające i konieczny staje się zabieg chirurgiczny. Jeżeli problem dotyczy głównie nadmiaru powierzchownego tłuszczu, bez znacznej wiotkości skóry czy głębokich tkanek, to optymalnym i stosunkowo mało inwazyjnym zabiegiem jest chirurgiczna liposukcja, która pozwala na większą redukcję objętości niż metody małoinwazyjne.
Jakie zabiegi chirurgiczne można wykonać u pacjentów z nadmiarem tkanki tłuszczowej w okolicy podbródka?
Poza chirurgiczną liposukcją podbródka dla osiągnięcia optymalnego rezultatu konieczne mogą być bardziej inwazyjne interwencje chirurgiczne takie jak lifting szyi. Chirurgiczny lifting szyi pozwala zredukować objętość tłuszczu nie tylko podskórnego, ale również głębokiego położonego pod mięśniem szerokim szyi. Te głębokie warstwy nie są dostępne dla działania liposukcji, dlatego konieczne jest usunięcie tkanek pod kontrolą wzroku z niewielkiego cięcia pod brodą. Podczas operacji można również skorygować napięcie i objętość mięśni dna jamy ustnej, a nawet zredukować objętość ślinianek podżuchwowych dla uzyskania optymalnego konturu podbródka. W przypadku nadmiaru wiotkiej skóry można usunąć jej nadmiar z cięć w okolicy za usznej. Z tego dostępu można również podwiesić podbródek na zasadzie hamaka, jeszcze silniej zarysowując kąt między podbródkiem a szyją. Właściwe leczenie zależy od nasilenia problemu, ale również stopnia inwazyjności, jaki jest akceptowany przez pacjenta.
Ile trwa liposukcja podbródka?
Liposukcja podbródka jest stosunkowo krótkim zabiegiem, izolowana trwa około godziny, dlatego często bywa łączona z innymi zabiegami chirurgicznymi w obrębie twarzy jako element kompleksowej harmonizacji.
Jakie znieczulenie jest stosowane podczas tego zabiegu?
Zazwyczaj liposukcja podbródka wykonywana jest w dożylnej sedacji anestezjologicznej. Pozwala to wyeliminować jakikolwiek dyskomfort pacjenta podczas zabiegu, najczęściej eliminując potrzebę intubacji dotchawiczej.
Jakie techniki odsysania tłuszczu są stosowane w tej okolicy?
W przypadku mniejszych objętości tłuszczu sprawdzić się może nawet prosta liposukcja strzykawkowa, jednak dla osiągnięcia optymalnych rezultatów warto wykorzystać liposukcję wspomaganą mechanicznie czy laserowo. Poza samą liposukcją wskazane jest uzupełnienie zabiegu o interwencje poprawiające napięcie skóry na przykład wykorzystujące plazmę argonową czy helową już na etapie tego samego zabiegu lub na przykład radiofrekwencję mikroigłową w okresie pozabiegowym.
Która technika jest najbardziej wskazana i dlaczego?
W mojej ocenie optymalne rezultaty pozwala uzyskać połączenie liposukcji wspomaganej mechanicznie z obkurczeniem skóry plazmą argonową wykonywane podczas jednego zabiegu. Liposukcja mechanicznie wspomagana pozwala uzyskać równomierną redukcję objętości tkanki tłuszczowej, a plazma argonowa wspomaga obkurczanie skóry od razu po zabiegu, co znacznie przyśpiesza rekonwalescencję.
Jakie szwy są stosowane po zakończeniu procedury?
Po liposukcji podbródka pozostawiane są niezwykle cienkie szwy skórne, które usuwamy podczas pierwszej wizyty kontrolnej.
Czy konieczne są wizyty kontrolne? Ile ich jest i w jakich odstępach czasu się odbywają?
Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się najczęściej 7 dni po zabiegu, wtedy też zdejmujemy pojedyncze szwy skórne. Najczęściej kolejna wizyta kontrolna odbywa się po 3 miesiącach i wtedy też oceniamy efekt zabiegu. Pomiędzy wizytami zalacene jest leczenie uzupełniające u fizjoterapeuty i kosmetologa.
Czy efekty są trwałe? Co może spowodować nawrót problemu?
Redukcja objętości jest trwała pod warunkiem zachowania stałej masy ciała. Starzenie tkanek wpływa również na okolicę podbródka i pomimo trwałej redukcji objętości z czasem może pojawić się nadmiar tkanek związany z wiotczeniem mięśni czy skóry.
Jak wyglądają blizny po operacji?
Najczęściej po operacji pozostają trzy kilkumilimetrowe blizny okolicy podbródka, które po kilku miesiącach przestają być widoczne.
Czy po zabiegu może pojawić się problem wiotkiej skóry?
W przypadku dużej redukcji objętości podskórnego tłuszczu może pojawić się nadmiar skóry, dlatego tak ważne jest leczenie uzupełniające na przykład wykorzystanie plazmy argonowej do obkurczenia skóry już podczas samego zabiegu operacyjnego czy później leczenie wspomagające prowadzone przez fizjoterapeutę i kosmetologa.
Jak długo trwa rekonwalescencja?
Wstępna rekonwalescencja trwa około tygodnia, po tym czasie również zdejmowane są szwy ze skóry.
Jakich zaleceń należy przestrzegać po zabiegu i kiedy można wrócić do codziennych aktywności?
Powrót do pełnej codziennej aktywności możliwy jest już po około tygodniu. Przez 3 tygodnie należy nosić specjalną opaskę uciskową okalającą podbródek i zapinaną na szczycie głowy, która pełni również rolę opatrunku pozabiegowego. Blizny pozabiegowe ze względu na swój niewielki rozmiar goją się bardzo szybko, już po upływie kilku miesięcy od operacji stają się praktycznie niezauważalne.