Dookoła oka

Dookoła oka
Lekarz z ponad 20 letnim doświadczeniem. Prowadzi własną klinikę medycyny estetycznej Estetica Nova w Warszawie. Kształciła się u wybitnych specjalistów z całego świata. Jest trenerem marki Radiesse.
Utworzono: 26 lip 2016 · Zaktualizowano: 2 wrz 2024

Dr Ewa Rybicka to specjalistka medycyny estetycznej z ponad 20 letnim doświadczeniem i ekspert w zakresie medycyny anti-aging. Prowadzi prywatne kliniki Estetica Nova w Warszawie. Dzisiaj odpowiada na pytania o to, jak zadbać o skórę okolic oczu.

Okolice oczu to trudny obszar do wykonywania zabiegów?

Tak, zabiegi w obszarze oczu nie są łatwe. Wykonując zabieg jakąkolwiek techniką w tym obszarze, trzeba zachować szczególną ostrożność. Specjalista powinien bardzo dokładnie znać anatomię tych okolic i wiedzieć, na jakim poziomie działa, aby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo i oczekiwane rezultaty. 

Jak bardzo okolica oka narażona jest na przedwczesne starzenie?

Skóra powiek jest praktycznie stale narażona na ekspozycję na promienie słoneczne, dodatkowo praca mięśni mimicznych sprawia, że jest ciągle napinana i rozluźniania. Co więcej, skóra wokół oczu jest zazwyczaj nieodpowiednio pielęgnowana, ponieważ kobiety nie stosują specjalnych kremów dedykowanych do stosowania w tej delikatnej okolicy. Przez to dochodzi do zmniejszenia ilości kolagenu w skórze, zmniejszenia liczby naczyń krwionośnych, a w konsekwencji do wiotczenia skóry i przyspieszenia tempa procesów starzenia. 

Porównując skórę 50-latki do skóry 20-latki możemy zaobserwować spadek liczby naczyń krwionośnych nawet o 50%, czego efektem są mniejsze odżywienie i niewystarczający transport tlenu do okolic oka. Dochodzi także do redukcji poduszek tłuszczowych, co powoduje ubytki wolumetryczne. Innymi oznakami starzenia są rozluźneinie więzadeł i mięśni oraz zmiany w strukturze kostnej. Wszystkie te procesy sprawiają, że wyglądamy starzej.

Prof. dr hab.  Piotr Wójcicki
Polanica-Zdrój, Dolnośląskie
Katowice, Śląskie
dr n. med. Karolina Wójcicka
Wrocław, Dolnośląskie

Jakie są najlepsze metody dla starzejącej się okolicy oka?

Decyzję o wyborze metody podejmuje się indywidualnie po konsultacji z lekarzem, a zależy ona od kilku czynników, w tym od wieku i stanu skóry okolic oczu. W przypadku młodych kobiet w wieku około 20 lat, które zaczynają obserwować pierwsze niedoskonałości, takie jak delikatne cienie pod oczami, zaleciłabym mezoterapię, na przykład z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, witaminy C i polirybonukleotydami, aby odżywić i rozświetlić skórę pod i wokół oczu.

Odmładzanie okolic oka
Odmładzanie okolic oka (dr Ewa Rybicka)

U osób, które skończyły 30 lat, często mamy do czynienia z przesuszoną skórą powiek, co jest skutkiem zmniejszenia liczby naczyń krwionośnych. Warto wtedy udać się do lekarza medycyny estetycznej. W tym przypadku możemy wykonać tradycyjną mezoterapię lub mezoterapię osoczem bogatopłytkowym, aby odżywić skórę. Dodatkowo, jeżeli ubytki tkanki tłuszczowej zaczynają być widoczne, warto zastanowić się nad wykorzystaniem wypełniaczy, aby zwiększyć objętość tkanek w tej okolicy.

U pacjentek w wieku 30-35 lat ze zmarszczkami mimicznymi (zwanymi też dynamicznymi) do koktajlu wykorzystywanego podczas mezoterapii możemy też dołączyć toksynę botulinową, która pomoże wygładzić te zmarszczki. Dzięki temu skora wokół oczu będzie gładsza, a twarz zyska świeży, wypoczęty wygląd.

Co można polecić kobietom po 40-tce, które pragną odmłodzić okolicą oka?

Pacjenci około 40-tego roku życia skarżą się na zmęczony wygląd oczu, co jest efektem wiotkiej skóry górnej powieki. Opadanie powieki sprawiają, że oczy wydają się mniejsze. W pierwszych stadiach tego procesu pomocne okażą się zabiegi mezoterapii osoczem bogatopłytkowym (PRP) lub zabiegi z wykorzystaniem radiofrekwencji mikroigłowej, które pobudzą produkcję kolagenu. 

Od niedawna w Polsce dostępne są urządzenia do tzw. softchirurgii, pozwalające lekarzom medycyny estetycznej wykonywać między innymi zabiegi mniej inwazyjnej plastyki powiek. To zaawansowane technologicznie urządzenia, których działanie polega na wytwarzaniu mikrowiązki plazmy i doprowadzeniu do sublimacji tkanki. Blefaroplastyka z wykorzystaniem tej technologii to zabieg przeznaczony dla pacjentów, którzy obawiają się zabiegu chirurgicznego lub z różnych powodów nie mogą się mu poddać. To małoinwazyjna, ale skuteczna interwencja, do której wykonania praktycznie nie ma przeciwwskazań. Efektem jest odmłodzenie okolicy oka i uzyskanie młodszego wyglądu całej twarzy. 

Zaraz po zabiegu występuje niewielki obrzęk, który ustępuje po 1-2 dniach. Mogą też pojawić się małe strupki, które odpadną po 5-7 dniach. Opisywana metoda przyniesie także dobre rezultaty w przypadku zmarszczek palacza.

Kobietom, które ukończyły 50-ty rok życia, proponuję indywidualny program leczenia, łączący różne zabiegi. W tym przypadku zwykle zastosowanie kilku różnych technik, dostosowanych do potrzeb pacjentki przynosi najlepsze efekty.

Czy każdy problem okolicy oka da się rozwiązać w gabinecie medycyny estetycznej?

Czasem już u pacjentów w wieku 40-tu lat może dojść do powstania tzw. przepukliny podoczodołowej, co uwidacznia się jako dobrze nam znane worki pod oczami, które stopniowo będą stawać się coraz większe. W tym przypadku zabiegi medycyny estetycznej okażą się niewystarczające i konieczna będzie wizyta u chirurga, który wykona zabieg plastyki powiek dolnych. 

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.