Co warto wiedzieć o wolumetrii?
Na czym polega zabieg wolumetrii?
Wolumetria to zabieg z użyciem kwasu hialuronowego lub stymulatora tkankowego (hydroksyapatyt wapnia, kwas polimlekowy), który pozwala na odtworzenie punktów podporowych twarzy, utraconych w związku z procesem starzenia się (utraty tkanki tłuszczowej, masy kostnej oraz jędrności skóry). Wolumetria może być również świetnym rozwiązaniem dla osób chcących poprawić swój wygląd poprzez: uwydatnienie policzków i brody, zarysowania linii żuchwy czy wyrównanie proporcji twarzy. Zabieg najczęściej wiąże się z kilkoma wkłuciami i podaniem preparatu kwasu hialuronowego bądź stymulatora tkankowego (np. Radiesse, Sculptra) za pomocą cienkiego przewodu, tzw. kaniuli, która sprawnie przesuwa się między tkankami i nie powoduje powstawania siniaków, przez co zabieg jest praktycznie bezinwazyjny.
Dla jakich pacjentów dedykowany jest zabieg wolumetrii?
Wolumetria jest zabiegiem dedykowanym pacjentom, którzy zauważają u siebie utratę młodzieńczego owalu i konturów twarzy ale również u takich osób, które nie są do końca usatysfakcjonowane swoimi naturalnymi rysami – chcą je trochę podkreślić/wyostrzyć lub wyrównać asymetrię danych partii twarzy.
Jakie obszary twarzy możemy wymodelować dzięki tej technice?
Dzięki wolumetrii możemy podkreślić kości policzkowe, brodę, żuchwę, skronie, wypełnić obszar wokół oczu, ust lub same usta oraz wymodelować nos.
Jakie problemy pozwala rozwiązać wolumetria?
Wolumetria pozwala odmłodzić twarz pacjenta: poprawić jej owal, dzięki czemu zyskujemy efekt nieinwazyjnego liftingu twarzy. Zabieg wolumetrii niweluje również asymetrie w obrębie twarzy, podkreśla kości policzkowe, linię podbródka czy też usta, gdy te są zbyt słabo zarysowane.
Jakie substancje są stosowane do wykonywania zabiegów wolumetrii?
Najczęściej stosuje się kwas hialuronowy – polisacharyd występujący naturalnie niemal we wszystkich tkankach organizmów żywych; jest to w pełni bezpieczna substancja z racji tego, iż nie wykazuje właściwości immunogennych. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie stymulatora tkankowego na bazie hydroksyapatytu wapnia bądź kwasu polimlekowego, które należą do wypełniaczy dających semi-permanentne efekty, utrzymujące się od roku do pięciu lat w skórze pacjenta. Cząsteczki wypełniacza tworzą rodzaj rusztowania, pomiędzy którym produkuje się nasz naturalny kolagen. Poprzez odbudowanie trójwymiarowej struktury włókien kolagenowych otrzymujemy długotrwałe efekty zabiegowe.
Czy aby uzyskać pożądane efekty, należy wykonać kilka serii, czy też wystarczy jeden zabieg?
Na to pytanie ciężko jest opowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależne jest od ilości preparatu, jakiej dany pacjent potrzebuje, a także od obszaru zabiegowego. Często zdarza się, że podczas jednego zabiegu jesteśmy w stanie wykonać pełną wolumetrię, która nie wymaga powtórnego zabiegu. W niektórych okolicach nie rekomenduje się podawania większych ilości preparatu w trakcie jednego zabiegu, dlatego czasem należy przyjść na dopełnienie danego obszaru po czasie wskazanym przez lekarza wykonującego zabieg.
Jakie są zalecenia pozabiegowe?
Bezpośrednio po zabiegu wolumetrii należy dbać o to, aby miejsca iniekcji pozostawały czyste (nie dotykać ich). Przez 48h od podania kwasu hialuronowego pacjent powinien uważać na mimikę twarzy oraz unikać wahań termicznych – nie korzystać z sauny, solarium, kriokomory, opalania. Należy unikać zabiegów stomatologicznych do 2 tygodni od zabiegu wolumetrii, a do 4 tygodni po zabiegu nie wolno wykonywać w okolicach iniekcji zabiegów związanych ze ścieraniem naskórka oraz makijażu permanentnego.
Jak długo utrzymują się efekty i od czego to zależy?
Długość utrzymywania się kwasu hialuronowego to średnio od roku do trzech lat w zależności od miejsca podania i twardości preparatu. W obrębie podanego kwasu hialuronowego organizm wytwarza swój naturalny kolagen, dlatego szacuje się że około 15% efektu zabiegu kwasem hialuronowym zostaje na stałe. W związku z powyższym regularnie wykonywane zabiegi wolumetrii dają coraz lepsze i dłuższe efekty poprawy i odmłodzenia rysów twarzy. Efekt wolumetrii w przypadku stymulatora tkankowego bywa dłuższy – do 5-ciu lat, po upływie tego czasu również część efektu (większa niż w przypadku zabiegu kwasem hialuronowym) zostaje zachowana z racji wytworzenia się kolagenu pomiędzy cząsteczkami hydroksyapatytu wapnia bądź kwasu polimlekowego.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu?
Przeciwwskazaniami do zabiegu wolumetrii kwasem hialuronowym bądź stymulatorem tkankowym są:
- ciąża i karmienie piersią;
- aktywne stany zapalne (angina);
- zmiany zapalne w obszarze planowanego zabiegu (trądzik, opryszczka);
- choroby immunologiczne z kręgu kolagenoz, skłonność do tworzenia blizn przerostowych;
- niekontrolowana cukrzyca;
- przyjmowanie antykoagulantów, kosteroidów;
- bielactwo, łuszczyca;
- zapalenie zatok;
- zmiany okołowierzchołkowe zębów (leczenie stomatologiczne 2 tygodnie wstecz);
- nowotwory;
- miejsca ostrzyknięte wypełniaczem permanentnym.
Z jakimi innymi technikami warto łączyć ten zabieg i jakie odstępy czasu należy zachować między interwencjami?
Jeżeli pacjent ma skłonności do powstawania zmarszczek mimicznych, idealnym dopełnieniem wolumetrii jest zabieg z użyciem toksyny botulinowej, która wygładzi oraz zapobiegnie ponownemu powstawaniu zmarszczek: wokół oczu, na czole czy też w okolicy ust. Gdy skóra wykazuje dużą utratę jędrności, zaleca się również zabiegi wpływające na produkcję kolagenu i elastyny w skórze, np. mezoterapię igłową, mikromezoterapię, termolifting czy też HIFU. Wspomniane zabiegi powinny być wykonywane w odpowiedniej kolejności i odstępach czasowych. Plan terapii całościowej dobiera lekarz po indywidualnej konsultacji z pacjentem.