Chirurgiczna plastyka powiek – najczęstsze obiekcje

Chirurgiczna plastyka powiek – najczęstsze obiekcje
Chirurg oraz dyplomowany lekarz medycyny estetycznej. Właściciel kliniki PRESTIGE. Stale pogłębia swoją wiedzę, ucząc się najnowszych technik zabiegowych. Uczestniczka kongresów w Polsce i za granicą.
Utworzono: 28 maj 2019 · Zaktualizowano: 7 mar 2023

Lek. med. Julita Jędrzejczak to specjalistka chirurgii ogólnej oraz medycyny estetycznej. Prowadzi Klinikę Medycyny Estetycznej i Zabiegowej Prestige w Kole. Specjalizuje się w małoinwazyjnych zabiegach odmładzających, laseroterapii, usuwaniu żylaków, a także plastyce powiek. Dzisiaj rozwiewa wątpliwości dotyczącego tego ostatniego zabiegu, które często słyszy od swoich pacjentów w gabinecie.

Jakie są wskazania do zabiegu plastyki powiek (blefaroplastyki)?

Jeśli borykasz się z problemem:

  • opadających powiek,
  • utraty elastyczności (skóra powiek stała się obwisła i pomarszczona),
  • worków pod oczami,
  • wiecznie zmęczonego wyglądu (przez co wydaje się, że masz więcej lat niż w rzeczywistości),

...to ten zabieg jest dla Ciebie.

Dzięki chirurgicznej plastyce powiek pozbędziesz się raz na zawsze zmory każdej kobiety – niewidocznego makijażu przez nadmiar skóry na powiece. Twoja twarz nie będzie wyglądała na zmęczoną, worki pod oczami znikną, skóra stanie się jędrna, a Ty będziesz wyglądała o kilka lat młodziej. U niektórych Pacjentów poprawia się również widzenie.

Jest to zabieg bardzo efektywny, ponieważ efekt widoczny jest od razu i utrzymuje się przez całe życie.

Przygotowanie do zabiegu plastyki powiek
Przygotowanie do zabiegu plastyki powiek

Blefaroplastyka – jakie wątpliwości najczęściej mają pacjentki?

Z pewnością każdy, kto zastanawiał się nad zabiegiem plastyki powiek, miał wiele wątpliwości – to oczywiste. Chciałabym w tym artykule odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania i rozwiać pewne kwestie.

Bardzo często słyszę od pacjentów:

  •  jak długi jest okres rekonwalescencji?
  •  czy efekt jest widoczny od razu?
  •  czy po zabiegu nie będzie niedomykalności powiek?
  •  czy zabieg jest bolesny?
  •  co jak otworzę powieki podczas zabiegu?

Rozprawmy się więc raz na zawsze z tymi obiekcjami.

Polanica-Zdrój, Dolnośląskie
Warszawa, Mazowieckie
Dr n. med. Piotr Stabryła
Warszawa, Mazowieckie
Dr n. med. Tomasz Bonczar
Brak opinii
Kraków, Małopolskie

Jak długi jest okres rekonwalescencji po plastyce powiek?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż każdy organizm jest inny. Skóra wokół oczu jest bardzo elastyczna, a poprzez ruchy mięśnia okrężnego oka zmienia swoje napięcie i położenie, dlatego też okres ten jest inny u każdego z pacjentów.

FAKT: Po zabiegu plastyki powiek górnych okres rekonwalescencji jest krótszy niż po plastyce powiek dolnych. Uśredniając, okres rekonwalescencji po zabiegu plastyki powiek górnych wynosi około miesiąca, natomiast jeśli chodzi o plastykę powiek dolnych od 3, nawet do 6 miesięcy.

WAŻNE: W ciągu pierwszych dni po zabiegu nie wolno doprowadzić do zakażenia miejsc, które były poddane zabiegowi. Należy również stosować krople nawilżające. Bardzo często po zabiegu mogą pojawić się obrzęki (należy wtedy stosować zimne okłady) oraz krwiaki (na które zalecam maść arnikową).

FAKT: Po zabiegu plastyki powiek górnych obrzęki i krwiaki mogą również pojawić się też na powiece dolnej.

Czy efekt blefaroplastyki jest widoczny od razu?

Tak, efekt plastyki powiek jest widoczny od razu, ponieważ chirurgicznie usuwamy nadmiar skóry oraz tłuszczu. Należy jednak pamiętać, że bezpośrednio po operacji skóra jest obrzęknięta, a rany nie są wygojone, dlatego na ostateczne efekty należy zaczekać minimum 2-3 miesiące.

Przed i po blefaroplastyce
Efekty widoczne dwa miesiące po zabiegu blefaroplastyki (lek. med. Julita Jędrzejczak)

Czy po zabiegu nie będzie niedomykalności powiek?

Wszystko zależy od ilości wyciętej skóry na powiece. By uniknąć tego powikłania, lekarz powinien przed zabiegiem dokładnie naszkicować na powiece obszar, który ma zostać poddany zabiegowi, a następnie odpowiednim chwytem (za pomocą pęsety) sprawdzić, czy na pewno został wyznaczony prawidłowo (linia źrenic nie powinna unosić się do góry). Jeśli wyżej wymienione procedury zostaną zachowane i wykonane z należytą starannością, w zasadzie nie ma obawy o niedomykalność powiek.

Czy zabieg korekcji powiek jest bolesny?

Nie. Sam zabieg nie jest zabiegiem bolesnym. Jedynie podczas podawania znieczulenia odczuwalne jest delikatne rozpieranie i szczypanie. Jeśli przy zabiegu wykonujemy również usunięcie przepuklin tłuszczowych, może być odczuwalny delikatny ucisk na gałkę oczną. To jedyne odczucia bólowe, jakie są odczuwalne.

Co jak otworzę powieki podczas zabiegu?

Dzięki znieczuleniu powieka staje się bardzo ciężka i pacjent nie jest w stanie podnieść jej podczas zabiegu.

Jeżeli po lekturze dalej masz pytania, zachęcam do kontaktu i przypominam, że konsultacje w klinice Prestige są darmowe.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.