Blefaroplastyka – 10 najczęściej zadawanych pytań

Blefaroplastyka – 10 najczęściej zadawanych pytań
Specjalistka chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. Przynależy do Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej Rekonstrukcyjnej i Estetycznej. Współprowadzi Klinikę Wójcicki we Wrocławiu.
Utworzono: 1 wrz 2022 · Zaktualizowano: 25 paź 2022

Dr Karolina Wójcicka to specjalistka chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. Od ponad 15 lat pracuje w Klinice Wójcicki we Wrocławiu, gdzie wykonuje zabiegi z zakresu medycyny estetycznej oraz chirurgii plastycznej, w tym pełen zakres operacji okuloplastycznych, tj. korekcja opadających powiek górnych i dolnych, zabieg skrócenia mięśnia dźwigacza powiek górnych, operacje wywijania i wwijania powiek, a także przeszczepy tłuszczu oraz korektę odstających małżowin usznych. W niniejszym artykule odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegów plastyki powiek górnych i dolnych.

1. Jak przebiega plastyka powiek górnych i dolnych? Czy zabieg wykonuje się w trybie ambulatoryjnym?

Zabieg plastyki powiek górnych i/lub dolnych najczęściej wykonuje się w trybie ambulatoryjnym, tzn. bez konieczności hospitalizacji

Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym po wcześniejszym bardzo precyzyjnym zaznaczeniu linii cięcia. Następnie usuwa się nadmiar wiotkiej skóry powiek górnych i/lub dolnych, a w niektórych przypadkach również przepukliny tłuszczowe. Po założeniu szwów i krótkim odpoczynku w klinice pacjent może wrócić do domu.

2. Jakie znieczulenie jest stosowane podczas operacji plastyki powiek?

Blefaroplastykę powiek górnych najczęściej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, które skutecznie niweluje ból i dyskomfort w czasie zabiegu.

W przypadku jednoczasowej korekty powiek górnych i dolnych można rozważyć znieczulenie ogólne lub dożylne tj. w asyście anestezjologa. Dotyczy to szczególnie pacjentów wrażliwych na ból, u których dłuższy czas trwania zabiegu oraz dyskomfort podczas usuwania przepuklin może być znacznym ograniczeniem. Decyzja o rodzaju znieczulenia jest zawsze indywidualna i podejmowana wspólnie z pacjentem w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

3. Kurze łapki to często występujący defekt. Czy możemy go skorygować dzięki plastyce powiek? Jeżeli nie, to jakie techniki można zastosować w tym przypadku?

Kurze łapki są to zmarszczki mimiczne rozchodzące się promieniście od bocznego kąta oka, które powstają w wyniku kurczenia się włókien mięśnia okrężnego oka. Można je zlikwidować poprzez zablokowanie aktywności tego mięśnia dzięki zastosowaniu toksyny botulinowej.

Plastyka powiek nie pozwala na uzyskanie tego efektu. W wielu przypadkach w celu uzyskania najlepszych efektów (młodszego, wypoczętego spojrzenia) można połączyć plastykę powiek górnych i/lub dolnych z korektą kurzych łapek za pomocą toksyny botulinowej.

4. Jakie są przyczyny powstawania worków pod oczami? Czy plastyka powiek pomoże rozwiązać ten problem?

Jedną z najczęściej występujących przyczyn powstawania tzw. worków pod oczami jest obecność przepuklin tłuszczowych, a więc tkanki tłuszczowej fizjologicznie stanowiącej ochronę gałki ocznej w oczodole, która wychodzi poza jego dolny brzeg i uwypukla skórę powieki dolnej. Duże „poduszeczki tłuszczowe” mogą być uwarunkowane genetycznie i występować u młodych pacjentów. W większości jednak przypadków dotyczą starszych osób, u których defekt jest związany z naturalnym, związanym z wiekiem osłabieniem struktur anatomicznych zatrzymujących tkankę tłuszczową w ich fizjologicznym oczodołowym kompartmencie, czyli mięśnia okrężnego oka, torebki łącznotkankowej oraz przegrody oczodołu.

Plastyka powiek dolnych jest jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się nieestetycznych worków pod oczami. Linię cięcia prowadzi się ok. 2-3 mm poniżej brzegu rzęsowego, przechodząc nieco poza boczny kąt oka i ku dołowi. W ten sposób uzyskuję się dostęp do przepuklin tłuszczowych, które częściowo usuwamy. W niektórych przypadkach uzyskany w ten sposób tłuszcz można ponownie wykorzystać po odpowiednim przygotowaniu (nanograft, micrograft) jak uzupełnienie zabiegu. W kolejnym etapie wycina się nadmiar skóry powieki górnej.

Blefaroplastyka - przed i po
Blefaroplastyka – przed i po (dr Karolina Wójcicka)

5. Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem?

Przed zabiegiem plastyki powiek dolnych i/lub górnych pacjent powinien wykonać podstawowe badanie krwi, tj. morfologia, OB, parametry krwawienia i krzepnięcia – APPT, PT, INR.

Do zabiegu kwalifikowane są osoby zdrowe. Pacjenci ze schorzeniami przewlekłymi tj. nadciśnienie, cukrzyca, choroby tarczycy mogą być poddani zabiegowi pod warunkiem dobrej kontroli farmakologicznej oraz klinicznej choroby.

6. Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu plastyki powiek?

Zabieg plastyki powiek wykonujemy u pacjentów zdrowych. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia plastyki powiek są aktualne choroby infekcyjne, takie jak przeziębienie, grypa, zapalenie gardła, zapalenie spojówek, aktywne zmiany skórne o charakterze infekcji bakteryjnej lub wirusowej (np. opryszczka), a także nieleczone lub niewłaściwie kontrolowane choroby przewlekłe. Zabiegu nie wykonuje się u kobiet w ciąży, karmiących piersią i pacjentów niestabilnych emocjonalnie oraz z nierealnymi oczekiwaniami.

7. Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?

Czas utrzymania się efektu zależy od wielu czynników, w tym m.in. wieku pacjenta, kondycji skóry, stylu życia, predyspozycji genetycznych, warunków anatomicznych. Zwykle efekt utrzymuje się od 5-10 lat. Po tym czasie zabieg można wykonać ponownie.

W celu utrzymania jak najdłużej uzyskanego efektu warto zadbać po zabiegu o stan i

kondycję skóry powiek w sposób nieinwazyjny, np. wykorzystując osocze bogatopłytkowe,

fibrynę lub rewitalizując skórę za pomocą silnie stymulujących nici Aptos Nano Vitis.

8. Czy po zabiegu mogą wystąpić trwałe lub przejściowe problemy ze wzrokiem?

Problemy ze wzrokiem należą do bardzo rzadkich efektów niepożądanych po plastyce powiek. Mają one charakter przejściowy i są najczęściej związane z czasowym obrzękiem tkanek powieki uciskającym kanaliki łzowe, co może doprowadzić do nadmiernego łzawienia. U niektórych pacjentów występuje uczucie suchego oka oraz nadmierna wrażliwość na światło. Wszystkie te objawy mają charakter czasowy i ustępują w okresie od kilku dni do kilku tygodni po zabiegu.

9. Czy po operacji pozostają widoczne blizny?

U zdecydowanej większości pacjentów blizny po plastyce powiek są ledwo zauważalne. Jest to w dużym stopniu związane z ich lokalizacją. W przypadku powieki górnej blizna przebiega w naturalnie występującym fałdzie nadtarczkowym oraz tuż poniżej brzegu rzęsowego na powiece dolnej. Dodatkowo czynnikami sprzyjającymi gojeniu jest bardzo dobre unaczynienie powiek.

Oczywiście warunkiem koniecznym dobrego gojenia jest ścisłe stosowanie się do zaleceń pozabiegowych oraz pielęgnacja rany, a następnie blizny według wskazówek lekarza.

10. Jak długo trwa rekonwalescencja? Kiedy po operacji można wrócić do pracy i codziennych zajęć?

Po zabiegu plastyki powiek w szczególności w przypadkach, gdy były usuwane przepukliny tłuszczowe, mogą wystąpić obrzęki i zasinienia. Zazwyczaj utrzymują się od kilku dni do dwóch tygodni. Bezpośrednio po zabiegu pacjent powinien odpoczywać z głową ułożoną wyżej. W kolejnych dniach należy unikać wysiłku fizycznego, dźwigania, ekspozycji na promieniowanie UV.

Do spokojnej pracy biurowej można wrócić już po kilku dniach po zabiegu. Szwy z powiek górnych i dolnych usuwa się po 5-7 dniach. Należy zrezygnować z intensywnych zajęć fizycznych, treningów, basenu przez okres min. 4 tygodni. Po tym czasie można stopniowo wracać do aktywności ruchowej.

Reklama

Treści publikowane na Estheticon.pl w żadnym wypadku nie mogą zastąpić konsultacji pacjenta z lekarzem. Estheticon.pl nie ponosi odpowiedzialności za produkty ani usługi oferowane przez specjalistów.