Chirurgia rekonstrukcyjna to gałąź chirurgii zajmująca się chirurgicznym leczeniem wad i anomalii, które są wynikiem wad wrodzonych lub powstały w wyniku działania czynników zewnętrznych. Ten rodzaj chirurgii wymaga wysokiego stopnia specjalizacji, aby osiągnąć optymalne rezultaty.
Podana cena jest orientacyjna, ustalona na podstawie średniej cen podanych przez specjalistów na portalu Estheticon.pl. Cena może się różnić w zależności od kliniki, pacjenta i/lub stopnia skomplikowania zabiegu.
Jak wspomnieliśmy powyżej, istnieją różne rodzaje chirurgii rekonstrukcyjnej w zależności od obszaru wymagającego operacji i rodzaju urazu. W zależności od przypadku, do osiągnięcia pożądanych rezultatów może być konieczna więcej niż jedna operacja.
Zabiegi chirurgii szczękowo-twarzowej (np. plastyka brody, chirurgia dwuszczękowa, operacje zatoki szczękowej) u dorosłych kosztują średnio średnio 15 000-20 000 złotych. Korekta rozszczepu wargi i/lub podniebienia u niemowląt i dzieci kosztuje zwykle od15 000 złotych. W przypadku rekonstrukcji piersi, średnia cena wynosi około 20 000 złotych, jednak jest bardzo uzależniona między innymi od tego, czy jest to opóźniona czy natychmiastowa rekonstrukcja i od tego czy zastosowano implanty czy inne techniki. Rekonstrukcja aureoli i sutka również może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Oparzenia wymagające pomocy chirurgów rekonstrukcyjnych są zwykle oparzeniami trzeciego stopnia, dlatego oprócz leczenia blizn, często konieczne jest uprzednie odbudowanie tkanek, takich jak mięśnie czy stawy, aby nie utracić mobilności.
Niezależnie od rodzaju zabiegu w cenę wlicza się:
Pierwsza wizyta: jest konieczna, aby przeprowadzić pełny wywiad z pacjentem i badanie fizykalne, a jej cena wynosi zazwyczaj od 100 do 300 złotych.
Operacja: cena zależy od wielu czynników, w tym rodzaju operacji, techniki zabiegowej, leczonego obszaru i stopnia urazu. Zazwyczaj obejmuje ona znieczulenie, salę operacyjną, opłaty medyczne i hospitalizację.
Wizyty kontrolne: są niezbędne do monitorowania stanu pacjenta i postępu rekonwalescencji; zwykle kosztują od 100 do 300 złotych.
Leki zazwyczaj nie są wliczone w cenę.
W przypadku chirurgii rekonstrukcyjnej konieczne może być zastosowanie szyn lub nakładek na zęby, które stanowią dodatkowy koszt.
Niektórzy pacjenci mogą wymagać pomocy fizjoterapeuty po operacji. Sesje u fizjoterapeuty nie są wliczone w cenę i zwiększają całkowity koszt zabiegu.
Pacjenci z oparzeniami mogą wymagać wieloetapowego leczenia, w tym operacji i przeszczepów. Podobnie jak w przypadku innych zabiegów reputacja lekarza może wpłynąć na cenę, jako że honoraria są ustalane indywidualnie na podstawie różnych czynników.
Genioplastyka, czyli chirurgia brody, to operacja zbliżona do zabiegów chirurgii szczękowo-twarzowej. Można ją wykonać z zastosowaniem implantów lub bez nich, a cena zależy między innymi od tego, czy zostaną one zastosowane. Średnia cena za ten zabieg to 8000 złotych.
Operacją podobną do rekonstrukcji piersi jest mastopeksja, która w Polsce kosztuje średnio 17 000 złotych.
Po wyleczeniu oparzeń pacjenci mogą zdecydować się na zabiegi minimalizowania blizn, takie jak węglowy laser frakcyjny, fale radiowe, fototerapia LED, mikropigmentacja czy wypełnianie kwasem hialuronowym. Koszt tych zabiegów zależy od liczby sesji, które należy wykonać i od wielkości obszaru zabiegowego. Średnia cena wynosi około 600-1200 złotych. Dostępne są także chirurgiczne metody usuwania blizn.
Zależy od przypadku. Na przykład większość operacji rozszczepu wargi i/lub podniebienia u dzieci objęta jest refundacją.
Większość zabiegów chirurgii twarzowo-szczękowej i ortognatycznej również pokrywa NFZ, jednak wada lub uraz powinny mieć charakter nie tylko estetyczny i niektóre bardziej nowoczesne techniki mogą nie być dostępne dla pacjentów decydujących się na tę opcję.
Również operacje rekonstrukcji piersi można wykonać w ramach publicznego ubezpieczenia, jednak nie wszystkie techniki zabiegowe są dostępne w tym systemie.
W przypadku oparzeń, leczenie mające na celu wyleczenie danego obszaru jest zwykle pokrywane przez NFZ, natomiast zabiegi mające na celu zminimalizowanie blizn mogą nie być uwzględnione, ponieważ są zwykle uznawane za zabiegi o charakterze estetycznym.
Niektórzy lekarze i kliniki oferują różne opcje płatności na raty również w przypadku zabiegów chirurgii rekonstrukcyjnej. Zapytaj o to podczas wizyty, aby poznać warunki i wymogi przystąpienia do tego rodzaju płatności.
Tak jak w przypadku każdej operacji zachęcamy, aby decyzji nie podejmować tylko i wyłącznie na podstawie ceny, ale przede wszystkim wziąć pod uwagę doświadczenie specjalisty i opinie innych pacjentów.