Wypełnianie zmarszczek jest małoinwazyjną alternatywą dla zabiegów chirurgii plastycznej, stosowaną w celu wypełnienia zmarszczek, zwiększenia utraconej jędrności skóry i modelowania konturów twarzy. Zabieg wykonywany jest w obrębie twarzy, szyi, dekoltu i dłoni. Po aplikacji wypełniaczy skóra jest wyraźnie gładsza i bardziej sprężysta, pacjent odzyskuje świeży i młodzieńczy wygląd. To jedna z najbardziej popularnych procedur medycyny estetycznej, ponieważ gwarantuje natychmiastowy efekt, jest obarczona niewielkim ryzykiem i nie wymaga długiej rekonwalescencji.
Wypełniacze są substancjami wstrzykiwanymi śródskórnie lub podskórnie i mają na celu odbudowę utraconej objętości tkanki podskórnej lub wygładzenie zmarszczek. Są wykorzystywane do leczenia objawów starzenia, a nie zapobiegawczo. Wszystko dzięki temu, że naśladujemy naturę, dostarczając naszemu organizmowi składniki, których ubywa z wiekiem.
Wypełniacze niwelują efekty starzenia, które są spowodowane fizjologiczną utratą tkanki tłuszczowej i łącznej, ale również przebudową struktur kostnych i chrzęstnych. Preparaty te nadają się więc również do modelowania twarzy – poprawią jej owal, dodadzą objętości ustom i policzkom.
Wiele z nich ma nie tylko działanie wypełniające, ale i stymulujące. Skóra pod wpływem ich działania się regeneruje, a efekty dobrze wykonanego zabiegu wyglądają bardzo naturalnie.
Z roku na rok rośnie popularność zabiegów medycyny estetycznej i nieinwazyjnych technik odmładzania. Producenci preparatów stosowanych w medycynie anti-aging oraz specjaliści odpowiadają na potrzeby pacjentów, co powoduje dynamiczny rozwój tej dziedziny, a zatem wprowadzanie do gabinetów nowych preparatów i technik. W ostatnich latach dużą popularność zyskały zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy.
Według danych ISAPS (International Society of Aesthetic Plastic Surgery) z 2021 roku iniekcja kwasu hialuronowego to druga najczęściej wykonywana małoinwazyjna procedura medycyny estetycznej na świecie (4 053 016 przeprowadzonych zabiegów). Wśród pierwszych 10 pozycji znalazły się także zabiegi z wykorzystaniem hydroksyapatytu wapnia) i kwasu L-polimlekowego.
Zainteresowanie wypełniaczami jest coraz większe, a pacjenci coraz częściej szukają odpowiedzi na pytania o to, czym są wypełniacze, jakie są ich rodzaje, kiedy są stosowane i w jaki sposób się je podaje. Poniżej odpowiadamy na te i inne często występujące pytania.
Medycyna estetyczna jako dyscyplina medyczna pojawiła się w latach 70-tych XX wieku. Jej kolebką jest Francja: to właśnie tam endokrynolog Jean Jacques Legranda założył pierwsze Towarzystwo Medycyny Estetycznej.
Kwas hialuronowy został po raz pierwszy wykorzystany w medycynie w 1961 r. przy operacji siatkówki oka. Dwadzieścia lat później naukowcy zajęli się badaniami nad jego wykorzystaniem w dermatologii. Pierwsze preparaty na bazie kwasu hialuronowego wprowadzono na rynek w Europie w 1996 roku. Zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy od samego początku stały się jednym z podstawowych zabiegów wykonywanych przez lekarzy specjalizujących się w tej dziedzinie.
Dr Katarzyna Mudel wyjaśnia, że warto rozważyć zabieg wypełniania zmarszczek, jeżeli:
Wypełniacze możemy podzielić ze względu na czas działania i utrzymywania się efektów:
Preparaty na bazie kwasu hialuronowego dają tymczasowe efekty, a więc są wchłanialne, podczas gdy inne rodzaje produktów zapewniają dłuższe rezultaty.
O wyborze preparatu z pewnością powinien zadecydować lekarz. Pierwszym krokiem w terapii każdego defektu jest dokładna diagnoza. Znaczenie ma obszar, który chcemy poprawić, stan skóry oraz budżet, jakim dysponujemy. Musimy pamiętać, że nie wszystkie dostępne na rynku medycyny estetycznej produkty są odpowiednie dla każdego. Najlepiej więc kierować się rozsądkiem i zaufać doświadczeniu oraz wiedzy lekarza, do którego powinno należeć ostatnie słowo w wyborze najskuteczniejszej metody odmładzającej.
Kolagen jest naturalnie występującym białkiem, podstawowym składnikiem tkanki łącznej. Włókna kolagenowe są fundamentalnym budulcem skóry, ścięgien, kości i stawów. Jego zadaniem jest między innymi utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia skóry oraz odnawianie jej komórek.
Kolagen był pierwszym wypełniaczem na rynku, ale pojawienie się wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego zmniejszyło jego popularność. Ponadto ze względu na to, że było to białko obcogatunkowe, produkt powodował bardzo dużo reakcji alergicznych. Przed każdym zabiegiem trzeba było przeprowadzać dwuetapowe testy skórne. Kolejną jego wadą był dosyć krótki czas utrzymywania się efektów zabiegu, dlatego też iniekcje trzeba było powtarzać co kilka miesięcy. Kolagen jest nadal używany w niektórych krajach, np. USA, jednak w Polsce od lat nie jest już stosowany.
Preparaty na bazie kolagenu możemy pogrupować według ich pochodzenia:
Obecnie pojawiły się na rynku nowe, biostymulacyjne preparaty na bazie kolagenu do rewitalizacji skóry. Wykorzystywany jest w nich atelokolagen, z którego usunięto elementy białkowe powodujące uczulenia. Nowe preparaty (np. Linerase) wspierają proliferację fibroblastów, co oznacza, że aktywują komórki do produkcji nowego, naturalnego kolagenu typu III.
Kwas hialuronowy, podobnie jak kolagen, to organiczny związek chemiczny, polisacharyd, substancja, która naturalnie występuje we wszystkich żywych organizmach. U wszystkich organizmów ma również taką samą budowę. Jest naturalnym składnikiem macierzy międzykomórkowej skóry właściwej. Zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie, ma bowiem ogromną zdolność przyłączania cząsteczek wody (jedna cząsteczka kwasu może przyłączyć aż 250 cząsteczek wody). Dzięki jego zdolności do wiązania wody skóra zachowuje jędrność, gładkość i elastyczność.
Niestety ilość kwasu hialuronowego wraz z wiekiem maleje. Gdy poziom kwasu hialuronowego w skórze spada, dochodzi do niszczenia włókien kolagenowych, a skóra wysusza się, wiotczeje i pojawiają się zmarszczki.
Kwas hialuronowy jest najbardziej uniwersalnym i najczęściej stosowanym wypełniaczem. Służy nie tylko do odtwarzania objętości, ale też sprawia, że skóra dłużej zachowuje młody wygląd skóry i poprawia wygląd blizn, jak informuje zespół Centrum Medycznego Bieńkowski. Cechuje go też duża wszechstronność: jego najrzadsza oraz nieusieciowana postać wykorzystywana jest w mezoterapii igłowej, z kolei do wypełniania zmarszczek, bruzd i korekcji ust stosuje się kwas o większej gęstości (usieciowany). Wykorzystuje się go także do korekty defektu okolicy oczu, jakim jest dolina łez. Wreszcie do wolumetrii, czyli poprawiania konturów twarzy, głęboko pod mięśnie lub w głębsze przedziały tłuszczowe, podaje się gęsty kwas hialuronowy usieciowany. W przypadku powikłań, kwas można rozpuścić za pomocą hialuronidazy.
Występuje w warunkach naturalnych w kościach i zębach, stanowiąc ich rusztowanie.
Unikalną cechą preparatów na bazie hydroksyapatytu wapnia jest to, że poza efektem wypełnienia poprawiają jakość i gęstość skóry. Mikrocząsteczki preparatu tworzą coś na wzór rusztowania pod skórą, a poprzez bardzo silne właściwości stymulacyjne pobudzają fibroblasty do produkcji nowego kolagenu oraz elastyny, jak wyjaśnia zespół Estetica Nova. Dlatego wypełniacze te zalicza się do tzw. biostymulatorów tkankowych. Skóra, nawet gdy preparatu już w niej nie ma, pozostaje bardziej zagęszczona, napięta i grubsza.
Wyjątkowa zaletą tych preparatów jest wysoka gęstość i tzw. wiskoelastyczność. Te cechy zapewniają doskonałe utrzymywanie się preparatu w miejscu jego wstrzyknięcia oraz bardzo skuteczne uniesienie tkanek przy podaniu mniejszej ilości w porównaniu z kwasem hialuronowym. Również dzięki tym cechom jest to idealny wypełniacz do konturowania dolnej części twarzy.
Wypełniacz ten jest wstrzykiwany głębiej pod skórę i zwykle nie wywołuje reakcji odpornościowych ani alergicznych. Efekty zabiegu utrzymują sie ponad 18 m-cy.
Dostępne są także wypełniacze na bazie polimeru kwasu polimlekowego, związku chemicznego, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Kwas, który podajemy w czasie zabiegu, jest preparatem otrzymywanym sztucznie, ale o takiej samej budowie jak naturalny.
Działanie kwasu polimlekowego polega na stymulacji produkcji kolagenu, a tym samym naturalnej regeneracji i odbudowie objętości tkanek, co powoduje efekt liftingu i tworzenie się naturalnego rusztowania. W efekcie preparat widocznie poprawia jakość skóry, przywraca utraconą objętość i unosi opadające partie twarzy. Efekt narasta w czasie, a ostateczny rezultat widoczny jest po około 4-6 miesiącach od iniekcji. Uzyskujemy go dzięki odbudowie struktur kolagenowych w skórze pacjenta, a nie dzięki wypełnieniu.
Zespół Kliniki Chirurgii Mazan wyjaśnia, że wypełniacze na bazie kwasu polimlekowego są stosowane do leczenia głębszych zmarszczek twarzy. To najsilniejszy stymulator kolagenu dostępn na rynku. Jest świetnym rozwiązaniem u pacjentów, u których chcemy odbudować utraconą objętość i zagęścić skórę.
Efekty jej działania utrzymują się długo, bo minimum 2 lata, ale nawet po tym okresie skóra pozostaje w dużo lepszej kondycji niż przed zabiegiem. Z tego względu, że efekt wypełnienia narasta w czasie, jest on bardzo naturalny i dyskretny, a jednocześnie satysfakcjonujący dla pacjenta.
Z polikaprolaktonu, całkowicie bioabsorbowalnego i bezpiecznego materiału, tworzy się rozpuszczalne szwy i ortopedyczne implanty. W organizmie rozkłada się powoli i stopniowo. W medycynie estetycznej jest stosowany do korekcji zmarszczek statycznych, fałdów, dodatkowo pobudza produkcję kolagenu, jak wyjaśnia zespół Osadowska Clinic. Stosowany jest na bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki na policzkach i podbródku i zmarszczki w kącikach ust. Znalazł również swoje zastosowanie przy wypełnianiu zapadniętych policzków i pourazowych ubytków. Efekt może utrzymywać się od roku do czterech lat w zależności od dobranego preparatu.
Nowym podejściem do kuracji skóry dłoni jest odmładzanie tego obszaru wypełniaczami na bazie polikaprolaktonu. Daje ono natychmiastowy efekt, dłuższy niż w przypadku kwasu hialuronowego czy hydroksyapatytu wapnia.
Wybór odpowiedniego lekarza to klucz do sukcesu. W procesie wyboru powinniśmy kierować się następującymi wskazówkami:
Podczas wstępnej konsultacji lekarz zapyta Cię, jakie obszary uważasz za najbardziej problematyczne i jaki efekt chcesz osiągnąć. Oceni także zmarszczki na twojej twarzy i stan skóry. Wspólnie podejmiecie decyzję co do rodzaju wypełniacza, który będzie najlepiej dopasowany do twoich potrzeb i będzie dedykowany dla miejsc wymagających korekcji.
Wypełniacze można podawać w dniu konsultacji ze względu na minimalnie inwazyjny charakter zabiegu, szybki czas wchłaniania i wysoki profil bezpieczeństwa.
Lekarz uwzględniając Twoje cechy fizyczne oraz cel, który chcesz osiągnąć, poinformuje Cię o następujących aspektach zabiegu:
Twój lekarz w trakcie konsultacji przekaże Ci wszelkie informacje dotyczące leczenia. Na kilka dni przed zabiegiem warto jest powstrzymać się od przyjmowania aspiryny, ibuprofenu, witaminy E, imbiru i innych leków, które mogą być przyczyną powstawania siniaków.
Pamiętaj, aby poinformować swojego lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach. W przypadku występowania opryszczki lekarz/ specjalista może zalecić stosowanie leków przeciwwirusowych jako środka ostrożności. Jeśli masz opryszczkę w dniu zaplanowanego zabiegu, musisz go przełożyć. Powinno się także poinformować specjalistę o niedawnym lub planowanym szczepieniu.
Twój lekarz może poprosić Cię o powstrzymanie się przed paleniem przed i po zabiegu.
Jeśli zabieg jest przeprowadzany w obrębie twarzy, pacjent powinien wcześniej u swojego stomatologa wykluczyć stany zapalne zębów i dziąseł.
Bez względu na rodzaj wykonywanej procedury, przed i po leczeniu istotne jest właściwe nawodnienie organizmu, które zagwarantuje bezpieczny powrót do zdrowia.
Wypełniacze są podawane iniekcyjnie, a więc strzykawką z cienką igłą lub kaniulą, w wybrane miejsca w obrębie twarzy: wokół oczu, wzdłuż żuchwy, wokół warg i na czole. Liczba, lokalizacja i głębokość iniekcji zależy w dużej mierze od rodzaju stosowanych preparatów skórnych i rezultatów, które chcemy osiągnąć.
Niektóre preparaty zawierają w swoim składzie preparaty znieczulające, np. lidokainę, aby zwiększyć komfort pacjenta podczas wstrzykiwania. Przed zabiegiem można również zastosować krem znieczulający. Zabieg wypełniania zmarszczek jest więc prawie bezbolesny, można czuć lekkie rozpieranie związane z podawaniem preparatu pod skórę. Po wprowadzeniu preparatu lekarz delikatnie rozmasować i modeluje jego ułożenie. Zabieg trwa ok. 10-20 minut, jak informuje ISAPS.
Efekty wypełnienia zmarszczek będą widoczne tuż po zabiegu, pomimo że w miejscu wstrzyknięcia może pojawić się obrzęk lub siniaczki. Lekarz może bezpośrednio po zabiegu przyłożyć zimny kompres w celu złagodzenia obrzęku i zalecić chłodzenie tego miejsca jeszcze przez jakiś czas po powrocie do domu. Okres utrzymywania się obrzęku zależy w dużej mierze od rodzaju wypełniacza, ale w większości przypadków wszelkie ślady po zabiegu (obrzęk, zasinienie i zaczerwienienie) powinny zniknąć w ciągu tygodnia. W tym okresie lekarz może zalecić noszenie kapeluszy lub innych nakryć głowy. Można stosować niewielkie ilości makijażu.
Po leczeniu przez dwa tygodnie należy unikać silnego nasłonecznienia z solarium włącznie i nagrzewania, np. w saunie. Zabiegi nie powodują wyłączenia pacjenta z codziennego życia.
Przez 2 tyg. po zabiegu pacjent powinien unikać zabiegów usuwania kamienia nazębnego, gdyż wiążą się one z ryzykiem nadkażenia i powstania biofilmu.
Odstęp czasowy między zabiegiem wypełniania zmarszczek, a innymi metodami odmładzania skóry (laseroterapia, peeling chemiczny, mikrodermabrazja itp.) powinien wynosić min. 2 tygodnie.
Czas utrzymywania się efektów zależy od rodzaju wypełnienia:
Podobnie jak w przypadku każdej procedury z zakresu medycyny estetycznej, pacjenci powinni pozostać w kontakcie z lekarzem w okresie rekonwalescencji. Należy natychmiast zgłaszać wszelkie niepokojące objawy i działania niepożądane. Przedłużający się ból i obrzęk mogą być oznaką infekcji lub reakcji alergicznej. Istnieje bardzo niewiele powikłań związanych z technikami wypełniania zmarszczek, ale powinieneś skontaktować się z lekarzem, jeśli:
Postępując zgodnie z zaleceniami i wskazówkami lekarza, pomagasz zminimalizować ryzyko powikłań.
Centrum Medyczne Bieńkowski (data nieznana). Kwas hialuronowy. Dostępny: https://wbienkowski.pl/medycyna-estetyczna/kwas-hialuronowy/. [dostęp: 15.07.2022]
Dr Katarzyna Mudel (data nieznana). Wypełnianie zmarszczek. Dostępny: https://drmudel.com/wypelnianie-zmarszczek/. [dostęp: 09.08.2022]
Estetica Nova (data nieznana). Hydroksyapatyt wapnia. Dostępny: https://esteticanova.com.pl/zabieg/radiesse-hydroksyapatyt-wapnia-112. [dostęp: 15.07.2022]
ISAPS (data nieznana). Body Fillers. Dostępny: https://isaps.org/discover/pat... [dostęp: 10.01.2023]