Wolumetria to zabieg modelowania twarzy bez użycia skalpela, polegający na zastosowaniu wypełniaczy, które są wstrzykiwane w określone obszary w celu uzupełnienia ich objętości oraz nadania im pożądanego kształtu i wielkości. Jak wyjaśnia dr Katarzyna Mudel, zabiegi wolumetryczne mają za zadanie wypełnić te miejsca, w których zanikły tkanki podskórne i w ten sposób odmłodzić twarz. Na przykład, aby unieść obwisłą skórę z linii żuchwy (wolumetria żuchwy), podaje się wypełniacz w okolice skroni i policzków, a nadmiar skóry nad górną powieką, zmniejszający optycznie oko, zredukować można poprzez wypełnienie obszaru nad linią łuków brwiowych.
Każdy problem jest nieco inny i wymaga dostosowania sposobu i miejsca wypełnienia oraz doboru właściwego preparatu. Wiele technik wolumetrycznych pozwala redukować zmarszczki, przywracać właściwą gęstość i sprężystość skóry, poprawiać owal twarzy, pozbyć się „doliny łez”, cieni pod oczami lub opuszczonych kącików ust. Wolumetria pozwala także zmienić wygląd nosa np. poprzez korektę jego grzbietu czy poprawić symetrię warg i zwiększyć ich objętość.
Do zabiegów wolumetrycznych wykorzystuje się preparaty o różnym składzie chemicznym, a więc i odmiennych właściwościach. Rolą specjalisty jest ustalenie nie tylko właściwej mapy nakłuć, ale także dobór preparatu, który będzie gwarantował oczekiwane efekty.
Dr Izabela Lenartowicz objaśnia, że najczęściej wykorzystywanymi wypełniaczami są preparaty zawierające w składzie usieciowany kwas hialuronowy. Jego zastosowanie pozwala zwiększyć objętość tkanek i przywrócić ich dawną jędrność, co skutkuje wyrównaniem konturu twarzy, a w przypadku wypełnienia zmarszczek ich wyraźnym spłyceniem. Jak informują specjaliści z Kliniki Sfera, kwas hialuronowy zdolny do wiązania cząsteczek wody w skórze, pomaga także przywrócić jej odpowiedni poziom nawilżenia i sprężystości, dzięki czemu twarz zyskuje wyraźnie młodszy wygląd. Preparaty z kwasem hialuronowym przeznaczone do wolumetrii twarzy są standardowo gęstsze od tych stosowanych do wypełniania bruzd czy zmarszczek. Wolumetria kwasem hialuronowym to prawdopodobnie najczęściej wykonywany rodzaj tego zabiegu.
Inne bardzo popularne preparaty to grupa tzw. stymulatorów kolagenu. Działają one nieco inaczej niż kwas hialuronowy. Jak wyjaśnia lek. med. Przemysław Styczeń, nie tyle zwiększają swoją objętością modelowany obszar, ile, przede wszystkim, stymulują produkcję własnego kolagenu w miejscu poddanym zabiegowi. Należą do nich m.in. kwas polimlekowy, hydroksyapatyt wapnia, polikaprolakton. Efekty zabiegów z biostymulatorami zwykle mogą utrzymywać się dłużej, niż to jest w przypadku zabiegów z kwasem hialuronowym, zwłaszcza wykorzystujących preparaty starszej generacji. Poza działaniem wolumetrycznym mają też wpływ na poprawę jakości oraz zagęszczenie skóry. Istnieją jednak również ograniczenia w ich użyciu. Nie stosuje się ich m.in. do wypełniania ust czy czoła.
Wolumetria może przyjmować również formę lipofillingu, czyli przeszczepu własnego tłuszczu do miejsc wymagających powiększenia czy wymodelowania. Jedną z największych zalet tego wypełniacza jest jego naturalne pochodzenie. Według ekspertów z Kliniki OT.CO to ważny walor, bo pobrana z uda czy fałdu brzusznego własna tkanka tłuszczowa nie wywoła u pacjenta alergii i lepiej będzie się przyswajał. Wypełnienie tłuszczem własnym gwarantuje przy tym bardzo naturalnie wyglądający efekt. Jednak i ta technika ma swoje mankamenty. Tłuszcz zastosowany jako wypełniacz z czasem się wchłania, więc efekt zabiegu może nie być tak spektakularny, jak jest to w przypadku innych wypełniaczy.
W przypadku wolumetrii wybór specjalisty ma szczególne znaczenie. Wybór lekarza wpływa na bezpieczeństwo i efekt zabiegu. Tylko wysoki poziom umiejętności lekarza, jego wprawa i rozeznanie w metodzie gwarantują zadowalający efekt. Ponadto, jak informuje dr Iwona Radziejewska-Choma, przy wolumetrii kluczowe znaczenie ma wybór preparatu, a w tym pomaga nam właśnie lekarz. Również dlatego bardzo ważne jest to, by wybrać doświadczonego lekarza, który posiada specjalistyczną i precyzyjną wiedzę o właściwościach poszczególnych preparatów. Zdarza się, że w niektórych przypadkach najlepsze efekty zagwarantować może zastosowanie zaawansowanych metod łączenia dwóch różnych preparatów: kwasu hialuronowego i biostymulatorów.
Bywa również tak, że użycie zbyt gęstego wypełniacza w niewłaściwym miejscu wywołać może efekt sztuczności, Istnieje także wiele szczegółowych reguł doboru wypełniacza w zależności od indywidualnych cech pacjenta. Doświadczony specjalista będzie w stanie przewidzieć np. szybsze tempo zanikania preparatów z kwasem hialuronowym u osób narażonych na przewlekły stres czy intensywnie uprawiających sport i rozważy w takim przypadku zastosowanie któregoś z termostabilnych wypełniaczy (hydroksyapatyt, polikaprolakton).
Konsultacja lekarska pozwala specjaliście dobrać właściwą technikę wolumetryczną do problemu, z którym zjawia się pacjent w jego gabinecie. Ocena stopnia zaawansowania zmian w obrębie twarzy, rozpoznanie oczekiwań pacjenta, wiedza o jego trybie życia czy jego innych indywidualnych cechach, umożliwia ponadto wybór odpowiedniego preparatu wypełniającego. Wywiad lekarski przeprowadzany przez lekarza ma również na celu wykluczenie wystąpienia powikłań i istnienie ewentualnych przeciwwskazań do przeprowadzenia wolumetrii. Po kwalifikacji do zabiegu pacjent informowany jest także o tym, jak przebiega procedura oraz czego może się on spodziewać po jego zakończeniu. Wolumetria zwykle nie wymaga wykonania dodatkowych badań, chyba że lekarz uzna pogłębienie diagnostyki za konieczność.
Zabieg polega na wstrzyknięciu preparatu w wyznaczone wcześniej miejsca. Wolumetrię przeprowadza się najczęściej po uprzednim znieczuleniu twarzy kremem typu Emla, niekiedy stosuje się znieczulenie stomatologiczne. Procedura trwa zwykle od 15 do 50 minut.
Przebieg zabiegu wygląda następująco:
Po zabiegu można od razu powrócić do normalnej aktywności. Możliwe jest wystąpienie zaczerwienienia w miejscach wkłucia i tkliwość obszarów poddanych zabiegowi. Bardzo rzadko zdarza się zasinienie lub obrzęk. Objawy te ustępują w ciągu kilku godzin, najpóźniej dni.
Jeśli interwencję wykonuje się z wykorzystaniem tłuszczu własnego w roli wypełniacza, iniekcje w modelowane rejony twarzy poprzedzone są pobraniem tkanki tłuszczowej do przeszczepu. Miejsce, z którego będzie ona pobierana, jest wcześniej znieczulane, dzięki czemu procedura jest bezbolesna i nieuciążliwa. Jak wyjaśniają to specjaliści z Bieńkowscy Clinic, odessane komórki tłuszczowe (najczęściej z ud, pośladków czy fałdu brzusznego) są oczyszczane w specjalnych urządzeniach po to, aby usunąć z pobranego materiału martwe komórki i nadmiar wody. Odpowiednio przygotowany tłuszcz wstrzykuje się następnie w wyznaczone miejsca twarzy.
Wolumetria jest zabiegiem dedykowanym wszystkim osobom, bez względu na płeć, dla których widoczne na twarzy oznaki starzenia się są źródłem dyskomfortu psychicznego i niezadowolenia ze swojego wyglądu. Specjaliści z kliniki Centrum Medycznego Veno-Med polecają zabiegi z użyciem wypełniaczy pacjentom z następującymi oznakami starzenia:
To także doskonała metoda poprawy owalu twarzy, wymodelowania podbródka, nosa, okolic skroni, likwidacji tzw. zmarszczek marionetkowych oraz odmłodzenia skóry szyi, dekoltu, dłoni.
Dużą grupą pacjentów, którzy skorzystać mogą z dobrodziejstw wolumetrii, są osoby zainteresowane poprawą proporcji twarzy i kształtu jej poszczególnych elementów. Wypełniacze pozwalają skorygować zarys nosa, powiększyć objętość ust i nadać im ładniejszy kontur czy zniwelować asymetrię twarzy. Specjaliści z Lecznicy Melitus zalecają ponadto zabiegi lipofillingu jako skuteczny sposób poprawienia wyglądu blizn zanikowych i pooperacyjnych. Autoprzeszczep tkanki tłuszczowej stosowany jest z powodzeniem jako metoda modelowania nie tylko twarzy, ale i sylwetki. Wypełnia się piersi, aby zwiększyć ich rozmiar i kształt, a także pośladki czy łydki, w zależności od istniejących u pacjenta dysproporcji.
Wolumetria z zastosowaniem kwasu hialuronowego przynosi natychmiastowe efekty, natomiast ich trwałość jest uzależniona nie tylko od osobniczych cech pacjenta, ale też od rodzaju użytego preparatu. Jak wyjaśnia dr Małgorzata Legocka, największą trwałość wykazują wypełniacze z dużą ilością cząsteczek usieciowanego kwasu, który wykazuje większą stabilność i jest wolniej wchłaniany. Efekty odmłodzenia i poprawy objętości modelowanych partii twarzy mogą się utrzymywać od 6 do 24 miesięcy. Zwykle zaleca się powtarzanie zabiegów w miarę zaniku wypełniacza.
Zabiegi z wykorzystaniem hydroksyapatytu wapnia wywołują również natychmiastowe rezultaty, chociaż mechanizm działania preparatu jest nieco inny. Specjaliści z Estetica Nova objaśniają, że w początkowej fazie objętości modelowanym obszarom dodaje użyty preparat. Ten jednak wchłania się po około 4 miesiącach, a w jego miejsce pojawia się nowy kolagen, dla którego rusztowaniem były cząsteczki hydroksyapatytu. Dzięki temu, że preparat stymuluje fibroblasty do intensywnej produkcji kolagenu, a ten w naturalny sposób zmienia grubość i sprężystość skóry twarzy, efekty zabiegu mogą utrzymywać się przez 12 do 24 miesięcy.
Podobny mechanizm działania preparatów z polikaprolaktonem powoduje, że dają one efekty zbliżone do rezultatów zabiegów z hydroksyapatytem. Niektóre wypełniacze tego typu mogą utrzymywać się nawet 3-4 lata. Wypełniacze z kwasem polimlekowym wywołują stopniowo pojawiające się efekty, które narastają po każdej kolejnej sesji. Pierwsze oznaki poprawy grubości, jędrności i sprężystości skóry wyraźnie pogłębiają się wraz z upływem czasu i produkcją nowych włókien kolagenowych. Seria od 1 do 4 zabiegów pozwala utrzymać efekty leczenia przez około 2 lata.
Lipofilling, choć uznawany za najbezpieczniejszą metodę, ze względu na pochodzenie i właściwości wypełniacza, wykazuje najmniejszą trwałość efektów. Pierwsze efekty wolumetryczne uwidaczniają się od razu po zabiegu, ale z czasem część przeszczepionego tłuszczu jest wchłaniana. Zwykle rezultat zabiegu w swojej ostatecznej formie jest widoczny po 2-3 miesiącach. Przeszczepione komórki tłuszczowe w wielu przypadkach wchłaniają się najszybciej spośród wszystkich wypełniaczy.
Wolumetria jest małoinwazyjna, działa miejscowo i opiera się na wprowadzeniu do tkanek wypełniaczy biodegradowalnych, naturalnych i niealergizujących. Zarówno kwas hialuronowy, jak i hydroksyapatyt, który buduje nasze zęby i kości, a tym bardziej własny tłuszcz są wypełniaczami bezpiecznymi i jako takie gwarantują nikłe ryzyko pojawienia się powikłań. To powoduje, że z zabiegów wolumetrycznych korzystać może bardzo duża grupa pacjentów. Wypełniaczy nie stosuje się jednak w kilku przypadkach.
Przeciwwskazaniami do zabiegu są:
Standardowo, ze względu na zaburzenia w zakresie krzepliwości krwi, nie wykonuje się zabiegów wolumetrycznych podczas miesiączki i w trakcie kuracji lekami wpływającymi na proces krzepnięcia.
Bieńkowscy Clinic (2019). Lipofilling twarzy – bezpieczny sposób na odmłodzenie twarzy, dający spektakularny efekt [online]. Dostępny: https://bienkowscyclinic.pl/blog/lipofilling-twarzy-bezpieczny-sposob-na-odmlodzenie-dajacy-spektakularny-efekt/. [dostęp: 10.03.2020].
Estetica Nova Dr Ewa Rybicka (data nieznana). Biostymulujący wypełniacz [online]. Dostępny: https://esteticanova.com.pl/zabieg/ellanse-biostymulujacy-wypelniacz-117. [dostęp: 09.03.2020].
Estetica Nova Dr Ewa Rybicka (data nieznana). Hydroksyapatyt wapnia [online]. Dostępny: https://esteticanova.com.pl/zabieg/radiesse-hydroksyapatyt-wapnia-112. [dostęp: 09.03.2020].
Lecznica Melitus (data nieznana). Lipofilling – przeszczepy tłuszczu własnego [online]. Dostępny: https://klinikamelitus.pl/dermatochirurgia/lipofilling/. [dostęp: 09.03.2020].
Legocka M. (2020). Ile kosztuje wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym? [online]. Dostępny: https://www.arsestetica.pl/blog/ile-kosztuje-wypelnianie-zmarszczek-kwasem-hialuronowym/. [dostęp: 10.03.2020].