Liposukcja wodna to nowoczesna metoda liposukcji, czyli odsysania tłuszczu, z wykorzystaniem technologii WAL (strumień wodny). Metoda ta nazywana jest także liposukcją wspomaganą strumieniem wodnym. Liposukcja tą techniką polega na wtłoczeniu do tkanek za pomocą kaniuli strumienia specjalnego roztworu wodnego i jednoczesnym odciągnięciu tego płynu wraz z komórkami tłuszczowymi. Ze względu na ten specyficzny sposób usuwania nadmiaru tłuszczu, metoda WAL jest często określana jako liposukcja wodna.
Innowacyjna technologia zastosowana do redukcji tkanki tłuszczowej czyni ją wyjątkową na tle pozostałych technik liposukcji. Przede wszystkim jest to metoda, która oferuje natychmiastowe efekty, jest bardzo bezpieczna oraz małoinwazyjna, a więc nie wymaga długiego czasu rekonwalescencji. Ponadto tłuszcz pozyskany metodą wodną może być z powodzeniem wykorzystany do autoprzeszczepu. Komórki tłuszczowe pełnią wówczas rolę naturalnego materiału do wypełnień w zabiegach modelowania twarzy i ciała.
Dieta i regularne ćwiczenia fizyczne nie zawsze są w stanie zagwarantować nam smukłą sylwetkę o ładnych proporcjach. Oporną, miejscowo nagromadzoną tkankę tłuszczową pomaga wówczas usunąć liposukcja. Jak informują eksperci z kliniki dr Anny Olender, odsysanie tłuszczu jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej. Oferuje ona trwałe efekty w postaci redukcji opornej tkanki tłuszczowej z wybranych partii ciała, dzięki czemu jest doskonałym sposobem na wymodelowanie sylwetki i nadanie jej pożądanych proporcji. Współczesna medycyna pozwala wykorzystywać w tym celu najnowocześniejsze metody usuwania zbędnej tkanki tłuszczowej, które są małoinwazyjne, bezpieczne i coraz bardziej precyzyjne. Aktualnie w renomowanych klinikach dostępne są różne mniej inwazyjne niż tradycyjna liposukcja techniki redukcji tkanki tłuszczowej, takie jak liposukcja laserowa, liposukcja ultradźwiękowa, liposukcja infradźwiękowa i inne nieinwazyjne techniki modelowania sylwetki, jak na przykład liposukcja kawitacyjna czy lipoliza iniekcyjna. redukuje się tkankę tłuszczową przy użyciu lasera, strumienia wody, ultradźwięków czy infradźwięków. Jedną z najbardziej innowacyjnych metod odsysania tłuszczu jest liposukcja wodna (ang. water-jet assisted liposuction, czyli WAL).
Liposukcja wodna znajduje swoje zastosowanie przy modelowaniu i wyszczuplaniu poszczególnych partii ciała. W połączeniu z autoprzeszczepem pozwala zredukować tkankę tłuszczową w miejscach, gdzie jest jej za dużo i jednocześnie powiększyć zbyt małe piersi czy pośladki. Każdy pacjent, dla którego ważne jest zachowanie idealnych proporcji w budowie sylwetki, skorzysta w znacznym stopniu z dobrodziejstw tej techniki. Dr Artur Broma poleca WAL tym, którzy planują zabiegi wymagające precyzji odsysania tłuszczu, np. modelowanie łydek, wyszczuplanie kolan, kostek, ramion. Z kolei specjaliści z Kliniki La Perla widzą w liposukcji strumieniem wodnym doskonały sposób na walkę z zaawansowanym cellulitem, „bryczesami”, drugim podbródkiem czy ginekomastią. Niezależnie od tych wszystkich konkretnych problemów, WAL z powodzeniem można wykorzystać także do redukcji tkanki tłuszczowej w obszarach najczęściej poddawanych zabiegom redukcji tłuszczu, a więc do wysmuklenia talii, ud czy pośladków.
Podczas pierwszej konsultacji lekarskiej przeprowadzany jest wywiad oraz ocena stanu zdrowia pacjenta. Chirurg omawia także poszczególne etapy zabiegu i wyjaśnia wszelkie zawiłości procedury medycznej. Rozmowa ze specjalistą ma na celu doprecyzowanie oczekiwań pacjenta, a także dobór optymalnego rozwiązania problemu, z którym pacjent zgłosił się do kliniki. Eksperci z Kliniki Elite wyjaśniają, że w sytuacji, gdy technika wodna będzie najwłaściwszym wyborem, lekarz zleca pacjentowi wykonanie podstawowych badań. Ich wyniki pozwolą wykluczyć istnienie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Najczęściej zlecane są:
Dr Ilona Osadowska informuje, że pacjent do liposukcji strumieniem wodnym jest przygotowywany podobnie, jak w przypadku każdej niewielkiej interwencji chirurgicznej. Operacja jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, a więc niesie mniejsze ryzyko operacyjne. Przed samym zabiegiem pacjent może jeść i pić. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo procedury, specjaliści zlecają także okołozabiegową kurację antybiotykową.
W trakcie zabiegu wprowadzany jest do tkanek specjalny roztwór wodny. Płyn ten wstrzykiwany jest przy pomocy kaniuli, którą chirurg wsuwa w głąb tkanek poprzez niewielkie nacięcie w skórze. Z kaniuli wypływa cienki, pulsujący i ukierunkowany strumień roztworu. Wnika on w przestrzenie międzykomórkowe i powoduje rozluźnienie tkanki tłuszczowej. Komórki tłuszczowe oddzielają się od siebie i są następnie odbierane przez kaniulę wraz z wcześniej wprowadzonym płynem. Płyn jest podczas zabiegu jednocześnie podawany i odsysany.
Roztwór wodny stosowany w technologii WAL zawiera środek znieczulający działający miejscowo, dlatego w czasie liposukcji pacjent pozostaje przytomny i może zmieniać pozycję. Pozwala to lekarzowi precyzyjniej modelować poddane zabiegowi partie ciała i na bieżąco oceniać jego stan w trakcie procedury. Jednocześnie pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu, ponieważ działa preparat znieczulający, a sam zabieg jest delikatny. Strumień wodny wnikający w tkanki pod względem mocy przypomina silny prysznic, w związku z czym w trakcie liposukcji wodnej nie występuje nieprzyjemne wrażenie rozciągania czy rozrywania tkanek.
Chirurdzy z Centrum Medycznego Bieńkowski wyjaśniają, że strumień działa bardzo precyzyjnie i delikatnie. Dzięki temu nie dochodzi do zniszczenia nerwów, naczyń krwionośnych i struktur tkanki łącznej znajdujących się w okolicy komórek tłuszczowych. One same także są nieuszkodzone i mogą być wykorzystane do reimplantacji. Z pobranego roztworu można również wyizolować komórki macierzyste pomocne przy rewitalizacji skóry lub wykorzystywane w leczeniu wielu schorzeń, np. urazów sportowych.
Dzięki technologii WAL zabieg odsysania tłuszczu jest małoinwazyjny i bezpieczniejszy niż klasyczna metoda redukcji tkanki tłuszczowej. Eksperci z Centrum Liposukcji informują, że płyn wprowadzany do tkanek w procedurze WAL zawiera między innymi lignokainę i adrenalinę. Ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa pacjenta, jego komfortu podczas zabiegu oraz znacznie skraca czas rekonwalescencji. Wstrzykiwany roztwór znieczula operowany obszar i powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co minimalizuje krwawienie. Takie działanie płynu, w połączeniu z delikatnym charakterem interwencji w tkanki, powodują, że zabieg jest bezbolesny i nie pozostawia po sobie krwiaków ani obrzęków. Pacjent może także od razu cieszyć się jego efektami.
Ponieważ podczas liposukcji strumieniem wodnym pacjent pozostaje przytomny i może się poruszać, lekarz może lepiej ocenić przebieg zabiegu i uzyskać efekt równomiernej redukcji tłuszczu. Dzięki temu, że na poddanym zabiegowi obszarze ciała nie dochodzi do obrzęku, chirurg wykonujący zabieg od razu widzi rezultaty swoich działań. To pozwala mu reagować na bieżąco, a pacjentowi gwarantuje uniknięcie ewentualnych dodatkowych sesji korygujących.
Podczas zabiegu strumieniem wodnym wystarczająca jest niewielka ilość środków znieczulających, a więc pacjent nie jest narażony na ich silne i długotrwałe działanie. Zastosowanie miejscowego znieczulenia zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia efektów ubocznych, takich jak zakrzepica, ryzyko zatorów czy mdłości. Specjaliści z Lecznicy Melitus wyjaśniają, że innowacyjność tej techniki wynika przede wszystkim z tego, że ryzyko wystąpienia krwawień w trakcie i po zabiegu jest minimalne. Ponadto w odsysanym tłuszczu jest mało krwi, bo tylko 1-3%. Przy klasycznej metodzie odsysania tłuszczu krew może stanowić nawet 40% odessanego płynu, a to może wywołać konieczność przeprowadzenia transfuzji podczas zabiegu.
Liposukcja WAL jest unikatową procedurą medyczną również dlatego, że można go połączyć z zabiegiem autoprzeszczepu tłuszczu. Ta technika redukuje tkankę tłuszczową i jednocześnie pozwala pozyskać materiał, który jest najbezpieczniejszym wypełniaczem używanym w zabiegach modelowania ciała i twarzy. Jeśli pacjent zainteresowany jest lipofillingiem np. ust czy biustu, w ramach jednego zabiegu można wykonać liposukcję i przeszczep tłuszczu. Pobrany tłuszcz wykorzystuje się między innymi w zabiegach powiększania piersi, pośladków, ust, wypełniania zmarszczek, kości policzkowych, wąskich łydek, itp. Eksperci z Medical Margaret Spa podkreślają, że własny tłuszcz jest najbezpieczniejszym wypełniaczem, który nie wywoła alergii, nie zostanie odrzucony i gwarantuje bardzo naturalne efekty. Sama procedura wszczepienia przy użyciu kaniuli trwa krótko oraz jest małoinwazyjna i bezpieczna.
Po liposukcji wodnej specjaliści zalecają noszenie odzieży uciskowej przez minimum 2-4 tygodnie. Opatrunki chłonne zdejmowane są podczas wizyty kontrolnej, która odbywa się zwykle następnego dnia po zabiegu. Ponieważ strumień wodny nie uszkadza tkanek w miejscach poddanych zabiegowi, nie występują zwykle krwiaki ani obrzęki, powrót do pełnej aktywności może nastąpić w drugim dniu po liposukcji. Jest to jednak zależne od wielu czynników i u każdego pacjenta może wyglądać nieco inaczej. Czas rekonwalescencji nie przekracza jednak zazwyczaj kilku dni. Ćwiczenia fizyczne można rozpocząć w chwili, gdy ich wykonanie nie wywołuje dyskomfortu.
Największe walory techniki WAL wynikają z innowacyjności zastosowanej w jej przebiegu technologii: małoinwazyjnej, bezpiecznej i efektywnej. Lista zalet liposukcji WAL jest zresztą dość długa. Liposukcja wodna:
Technika WAL charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa, dlatego może być wykonany u większości zainteresowanych redukcją tkanki tłuszczowej. Eksperci z Bona Dea podpowiadają jednak, że przeciwwskazaniami do wykonania liposukcji wodnej są:
O kwalifikacji do zabiegu zawsze decyduje lekarz specjalista, który bierze pod rozwagę dobro pacjenta i jego oczekiwania.
Rezultatem zabiegu jest natychmiastowa i trwała redukcja tkanki tłuszczowej z okolic poddanych zabiegowi. Lekarze z Kliniki Melitus oceniają, że dzięki liposukcji wodnej możliwa jest utrata takiej ilości tkanki tłuszczowej, aby kupować ubrania mniejsze o 1-2 rozmiary. Ostateczny efekt może być nawet bardziej widoczny po kilku miesiącach, gdy ustabilizuje się proces regeneracji komórek tłuszczowych pozostałych po zabiegu. Dzięki liposukcji wodnej można nie tylko zlikwidować miejscową otyłość, ale także wymodelować sylwetkę poprzez powiększenie piersi, bioder czy ust lub odmłodzić twarz za sprawą zabiegu wypełniania zmarszczek.
Centrum Liposukcji (data nieznana). Liposukcja wspierana strumieniem wodnym (WAL) [online]. Dostępny: https://centrum.... [dostęp: 18.02.2020].
Centrum Liposukcji (data nieznana). Tłuszcz w służbie piękna – przeszczep tłuszczu [online]. Dostępny: https://centrum.... [dostęp: 04.01.2023].
Dr Olender Prywatny Szpital Chirurgii Plastycznej (data nieznana). Liposukcja [online]. Dostępny: http://chplast.com.pl/.... [dostęp: 18.02.2020].
Dr Olender Prywatny Szpital Chirurgii Plastycznej (data nieznana). Liposukcja – nie taka straszna jak ją malują [online]. Dostępny: http://chplast.com.pl/blog/item/.... [dostęp: 18.02.2020].
Klinika La Perla (data nieznana). Liposukcja [online]. Dostępny: https://klinikalaperla.pl/zabiegi/.... [dostęp: 18.02.2020].