Usuwanie cellulitu to różne zabiegi, których celem jest zredukowanie cellulitu i skórki pomarańczowej na różnych partiach ciała. Wśród popularnych metod walki z cellulitem znajdują się m.in. mezoterapia, radiofrekwencja, terapia ultradźwiękowa, karboksyterapia, fala uderzeniowa, drenaż limfatyczny i endermologia
Cellulit, lipodystrofia, czyli obrzękowo-włókniste zwyrodnienie tkanki łącznej, nazywane popularnie skórką pomarańczową, jest jednym z najczęstszych mankamentów urody. Występuje aż u 80% kobiet; powstaje na skutek nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w połączeniu ze zmianami obrzękowo-włóknistymi tkanki podskórnej. Pierwsze zmiany mogą pojawić się najczęściej w okolicach ud, pośladków, bioder, brzucha już w okresie dojrzewania.
Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, jak się pozbyć cellulitu? W pierwszej fazie zaawansowania można go leczyć wykorzystując domowe sposoby – masaże, peelingi, kremy czy zimne prysznice przy zachowaniu zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. Widoczny cellulit wymaga leczenia pod okiem specjalisty.
Cellulit dotyczy prawie wyłącznie kobiet. Aż 80% kobiet w różnym wieku, czasami już bardzo młodych, ma cellulit. Może on dotyczyć jak kobiet szczupłych, tak tych z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Jego obecność nie zależy od ilości tkanki tłuszczowej w ciele, choć nierzadko ma to duży wpływ.
Sedno problemu stanowią żeńskie hormony płciowe – estrogeny. To one wpływają na rozluźnienie tkanki łącznej, która w prawidłowo zbudowanej tkance jest podporą i stanowi uporządkowanie dla tkanki podskórnej, zamyka tkankę tłuszczową w coś na kształt „pudełeczek”. W momencie, kiedy jest rozluźniona, następują po sobie kolejne stadia: najpierw rozluźnienie i upośledzenie krążenia krwi, następnie narasta obrzęk, narastają procesy tkankowe, które są związane z powstawaniem wolnych rodników w tej tkance, włóknienie tkanki łącznej, powstają zrosty i materacykowe zagłębienia na skórze. W ostatnim stadium pakiety komórek tłuszczowych są otorbione, czyli otoczone dookoła tkanką łączną. Te zwłókniałe struktury są bardzo trudne do leczenia.
Podstawowe rodzaje to:
Medycyna estetyczna wyróżnia cztery fazy cellulitu: fazę obrzękową, włóknieniową, stwardnieniowo-grudkową, stwardnieniowo-guzkową:
Cellulit to problem o złożonej etiologii, wymagający przede wszystkim postawienia prawidłowej diagnozy, która poprzedza rozpoczęcie leczenia.
Nie ma jednej metody, o której można byłoby powiedzieć, że jest najlepsza, bo każdy pacjent jest inny. Dlatego obecnie odchodzi się od monoterapii i łączy się kilka metod w celu uzyskania najlepszych efektów terapeutycznych.
Pacjent nie może jednak liczyć na to, że jeden zabieg rozwiąże problem. Leczenie jest długotrwałe i wymaga konsekwencji. A najlepsze efekty uzyskiwane są tylko wtedy, kiedy odpowiednio dobrane zabiegi wspierane są odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną.
W pierwszej fazie cellulitu bardzo dobre rezultaty przynoszą domowe sposoby leczenia. Warto więc obok aktywności fizycznej, która poprawia krążenie, stosować masaże szorstką rękawicą lub szczotką z włosia. Masując tkankę, udrażniamy naczynia żylne i powodujemy w ten sposób zmniejszenie obrzęku i zastoju żylnego.
Na poprawę krążenia dobrze wpływają naprzemiennie ciepłe i zimne prysznice.
Ponadto warto stosować peelingi i kremy antycellulitowe, które zawierają np. kofeinę, kwas askorbinowy, retinol, l-karnitynę, ekstrakty z bluszcza, alg, kasztanowca, arniki, skrzypu, miłorzębu itp.
Popularny jest także zabieg kosmetyczny w oparciu o wykorzystanie folii spożywczej. Metoda ta polega na nałożeniu aktywnych preparatów (kremów) i wykonaniu termoizolacyjnego owinięcia ciała folią.
Endermologia to ustandaryzowany mechaniczny masaż podciśnieniowy, który silnie stymuluje zarówno tkankę tłuszczową, jak i tkankę łączną skóry. Są ściśle wytyczone programy, ściśle wytyczone ciśnienia masażu dostosowane do indywidualnych odczuć pacjenta. Wiadomo, kiedy skórę trzeba drenować, a kiedy trzeba ją ujędrniać. Endermologia sprzyja temu, że tkanka ma coraz lepszą kondycję.
Zabieg musi być wykonywany systematycznie i regularnie, np. w serii 10 zabiegów dwa razy w tygodniu.
Jest to bardzo dobra technologia właśnie wtedy, kiedy tkanka łączna podskórna jest rozluźniana przez estrogeny. Polega na działaniu fal elektromagnetycznych o częstotliwości fal radiowych, które powodują mocne ogrzanie skóry właściwej. Podczas zabiegu włókna kolagenowe kurczą się i napinają, odnawiając swą strukturę. Fibroblasty są natomiast stymulowane do produkcji białek, kolagenu i elastyny. Stymulując tkanki skóry porządkujemy jednocześnie tkankę tłuszczową.
Zabieg należy wykonać w serii 4-8 zabiegów co 15-20 dni. Efektem jest stopniowa redukcja cellulitu.
Fale radiowe wnikają jeszcze głębiej i bardziej precyzyjnie w głąb skóry dzięki użyciu głowicy z mikroigłami. Energia cieplna RF jest więc rozprowadzana jedynie wewnątrz skóry właściwej, nie uszkadzając naskórka.
Zaleca się wykonanie 2-3 zabiegów w miesięcznych odstępach.
Zabieg polega na śródskórnym lub podskórnym wstrzykiwaniu małych dawek dwutlenku węgla do wybranych tkanek w organizmie. W efekcie zwiększa się przepływ krwi, poprawia mikrokrążenie, wspomaga drenaż i i ukrwienie tkanek.
Zalecana jest seria 5-10 zabiegów w odstępach tygodniowych.
Polega na rozbijaniu komórek tłuszczowych falą ultradźwiękową. Uwolniony tłuszcz jest usuwany z ciała przez układ limfatyczny.
Zabieg należy wykonać w serii, np. 10 zabiegów 2 razy w tygodniu.
Polega na wstrzykiwaniu niewielkich dawek substancji leczniczych bezpośrednio w miejsca z cellulitem. Rezultatem jest wzrost elastyczności, jędrności i gęstości skóry.
Średnio należy wykonać od 3-6 zabiegów w odstępach 10-14 dniowych
Fala akustyczna o bardzo dużym przyspieszeniu uszkadza ściany komórek tłuszczowych i uszkadza zwłóknienia, które powodują zaciąganie skóry.
Na skórę nakładany jest żel, a następnie cała dotknięta cellulitem okolica jest opracowana specjalną głowicą. Ustawione jest odpowiednie ciśnienie w zależności od tego, jakie jest zaawansowanie cellulitu i jaki obszar jest poddawany leczeniu. Uzyskujemy efekt rozbijania tkanki, pobudzenia krążenia i metabolizmu, co skutkuje widoczną redukcją cellulitu.
W mało zaawansowanych stadiach wystarczy 6 zabiegów, w bardziej zaawansowanych 10-12 zabiegów.
To małoinwazyjny zabieg laserowy, pomagający zredukować cellulit. Konieczne jest wykonanie tylko 1 sesji; efekty są widoczne po 3-12 miesiącach, podczas których tkanka tłuszczowa i cellulit ulegają stopniowej redukcji. Rekonwalescencja jest krótka.
To ostateczne rozwiązanie, zalecane w przypadku pacjentów, u których nieinwazyjne metody zawiodły. To usuwanie tłuszczu metodą chirurgiczną, przy pomocy kaniul.
O ile nie mamy wpływu na czynniki genetyczne, czynniki hormonalne i na budowę tkanki tłuszczowej, o tyle mamy wpływ na nasz sposób odżywiania, na styl życia, dlatego bardzo ważne jest prowadzenie zdrowego i aktywnego trybu życia oraz ograniczenie chodzenia na wysokich obcasach i w zbyt obcisłych ubraniach na co dzień.
Kobiety najczęściej cierpią z powodu cellulitu na pośladkach. I nie ma reguły, że szczupłe kobiety nie mają pomarańczowej skórki na tym obszarze.
Jeśli chcesz zapobiec powstawaniu cellulitu na pośladkach, bierz na przemian prysznic ciepły i zimny, pij odpowiednie ilości wody, a na ćwiczenia noś obcisłe spodnie lub spodenki. Pomogą one pobudzić układ limfatyczny.
Doskonałą profilaktyką jest wzmocnienie ud poprzez odpowiednie ćwiczenia (np. przysiady) i utrzymanie stałej wagi.
Uprawiaj sport regularnie. Nie musisz biegać, wystarczy dynamiczny spacer czy wchodzenie po schodach.
Cellulit w ciąży jest dosyć powszechny. Może być spowodowany zmianami hormonalnymi i szybszym przyrostem masy ciała. Jaka jest odpowiednia profilaktyka cellulitu w ciąży? Pij wystarczająco dużo, odżywiaj się zdrowo, chodź na spacery lub gimnastykę dla ciężarnych. Jeśli oczekujesz bardziej radykalnych rozwiązań lub chcesz się umówić na zabieg, poczekaj, aż Twój organizm zregeneruje się w pełni po urodzeniu dziecka.