Przeszczep włosów to chirurgiczny zabieg, który polega na pobraniu włosów z miejsca dawczego (najczęściej potylicy) i wszczepieniu uzyskanych włosów do miejsca biorczego, najczęściej zakoli i szczytu głowy. Dedykowana jest zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn borykających się z wypadaniem i utratą włosów w następstwie zmian hormonalnych, skłonności dziedzicznych, procesu starzenia lub chorób czy urazów. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa od 3 do 7 godzin. Pozwala na odtworzenie ubytku włosów na głowie, ale również na odbudowanie brwi lub wzmocnienie zarostu na twarzy.
„Ojcem" zabiegu przeszczepu włosów jest amerykański dermatolog dr Orentreich. To on w 1959 roku wykonał przeszczep włosów u pacjenta z łysieniem androgenowym.
Procedura jest powszechnie stosowana od końca XX wieku. Zabieg FUE wykonuje się od około 10 lat.
Aby przeczytać o innych metodach leczenia łysienia, kliknij tutaj.
Najpopularniejszymi i najczęściej stosowanymi metodami transplantacji włosów są metody FUT i FUE.
Polega na wycięciu paska na skórze głowy okolicy potylicy długości zależnej od ilości pozyskiwanych graftów. Po pobraniu paska skóry powstaje rana, któa zostaje zaszyta. W tym miejscu pozostaje linijna blizna. Z uzyskanego paska skóry pod mikroskopem wydzielane zostają pojedyncze jednostki włosowe, tzw. grafty.
Zalety: mieszki włosowe o dużej żywotności, wskazana dla pacjentów, którzy nie chcą golić głowy, szczególnie dobra dla kobiet.
Wady: duży uraz zabiegowy, długi okres rekonwalescencji, widoczna linijna blizna.
W tego rodzajach zabiegu przeszczepiane włosy pobierane są z okolic innych niż głowa, najczęściej z brody, klatki piersiowej rzadziej kończyn.
Zalety: pobrane tą metoda włosy są dobre do rekonstrukcji owłosienia na brodzie i brwiach.
Wady: widoczne blizny, ograniczona ilość graftów, przeszczepiane włosy są o innym charakterze.
Przeszczep włosów metodą FUE to małoinwazyjna procedura przeszczepu włosów. Podczas zabiegu pobierane są pojedyncze grafty – jednostki włosowe. W miejscu pobrania pozostają śladowe, mało widoczne blizny. Uzyskane w ten sposób mieszki włosowe przeszczepiane są następnie do miejsca dawczego.
Zalety: szybka rekonwalescencja, zabieg małoinwazyjny, mało widoczne blizny
Wady: większa możliwość uszkodzenia mieszków włosowych, konieczne golenie głowy w miejscu dawczym, czas zabiegu.
Technika FUE ewoluowała. Odmianą techniki FUE jest metoda S.A.F.E.R. Przeszczep włosów metodą SAFER (S.A.F.E.R.) to innowacyjna, małoinwazyjna technika przeszczepu włosów wykorzystująca podciśnienie. Od tradycyjnej metody FUE różni się ona sposobem pobierania mieszków włosowych. Metoda ta jest małoinwazyjna, ale również pozostawia mikroskopijne blizny w okolicy dawczej.
Zabieg przeszczepu włosów wykonywany jest zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Główne wskazania to:
Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja lekarska. Lekarz dokładnie zbiera wywiad chorobowy, ogląda skórę głowy, wykonuje badanie, tzw. folicosopię, wstępnie nakreśla planowaną linię odbudowy włosów.
Około 10 dni przed zabiegiem należy odstawić leki wpływające na krzepnięcie krwi np. Aspiryna, vit.E, Loxon. Należy zaprzestać palenia papierosów lub mocno je ograniczyć. W dniu zabiegu nie nakładać żadnych masek i odżywek na włosy. Zażyć leki zazwyczaj stosowane, np. na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę itp.
W dniu zabiegu pacjent musi być zupełnie zdrowy, bez żadnej infekcji.
Przeszczep włosów wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie sprawia, że zabieg jest zupełnie bezbolesny i można po nim samemu wrócić do domu.
Podczas transplantacji własnych włosów pacjent pozostaje w pozycji leżącej lub siedzącej, co jest komfortowe podczas kilkugodzinnego zabiegu.
Interwencja zaczyna się od przygotowania miejsca dawczego. Najczęściej do przeszczepu pobierane są włosy z tyłu głowy, które są niewrażliwe na działanie aktywnego testosteronu, głównej przyczyny łysienia androgenowego. Włosy te przeszczepione w nowe miejsce zachowują swoją zdolność wzrostu. Pierwszy etap transplantacji włosów to znieczulenie miejsca dawczego.
Następnie w metodzie FUT wycinany jest pasek skóry. Wielkość przeszczepu jest różna w zależności od wielkości obszaru, który jest poddawany tranplantacji. Jest to średnio 1,5x10 cm. Bezpośrednio przed zabiegiem włosy w miejscu pobrania należy przystrzyc na długość około 2mm. Pozostałych włosów nie trzeba skracać.
W metodzie FUE pobierane są pojedyncze grafty. Na miejsce pobrania zakładany jest opatrunek - bandaż dookoła głowy.
Kolejnym etapem jest znieczulenie miejsca wszczepiania włosów i wytworzenie na skórze nacięć. Nacięcie najczęściej wykonuje się przy pomocy specjalnego skalpela o wielkości w przybliżeniu odpowiadającej wielkości wkładanych przeszczepów lub przy pomocy lasera czy specjalnego robota.
Podczas metody FUT przeszczepy włosów wraz z cebulkami włosowymi wkładane są przy pomocy mikropincety w nacięcia na obszarze poddanym transplantacji. Opatrunek jest zakładany na miejsce dawcze i miejsce biorcze.
Również w metodzie FUE poszczególne grafty są umieszczane na tym obszarze za pomocą specjalnych penset lub specjalnych implantatorów. Po tym zabiegu pacjent wychodzi z opatrunkiem tylko w miejscu dawczym.
Zabieg jest dość czasochłonny. Średnio trwa od 3 do 7 godzin w zależności od ilości przeszczepianych graftów i techniki zabiegu.
Po zakończeniu operacji na głowę zakładany jest sterylny opatrunek elastyczny, który nie tylko chroni nowe przeszczepy i zaszytą ranę w miejscu biorczym w przypadku metody FUE, ale też zapobiega powstawaniu większych obrzęków w miejscu transplantacji.
Opatrunek zazwyczaj zdejmuje się w 2 lub 3 dniu po zabiegu i wtedy pacjent może już umyć włosy. W miejscach przeszczepów tworzą się drobne strupki, które po 7-10 dniach same odpadają.
W przypadku metody FUT szwy w tyle głowy usuwane są po upływie ok. 2 tygodni.
Do aktywności fizycznej można wrócić po 2-3 tygodniach.
Po zabiegu metodą FUT może wystąpić dość duży ból, w przypadku FUE ból jest znacznie mniejszy. Często po upływie 3 dni po zabiegu w okolicy czołowej i okolicy zakoli pojawia się obrzęk czoła i powiek górnych. Obrzęk ten samoistnie ustępuje.
Tak jak w przypadku wszystkich blizn skóra wokół przeszczepów po odpadnięciu strupków jest różowa, ale wraz z upływem czasu nabierze normalnego koloru.
Część włosów z włożonych przeszczepów może po zabiegu stopniowo wypadać, ale w dalszym etapie dochodzi do regeneracji cebulek włosowych i odnowienia wzrostu tych włosów.
Efekt zabiegu jest trwały - przeszczepiane włosy nigdy nie wypadną.
Transplantowane włosy spełniają w nowym miejscu takie same funkcje, jakie miały w miejscu ich odebrania. Rosną w naturalny sposób, można je obcinać, farbować, itd. Należy jednak zaznaczyć, że ich pełnowartościowy wzrost rozpocznie się po upływie dłuższego czasu, a efekt zabiegu możemy ocenić po około roku. Natomiast już po 3 miesiącach widać „nowe włosy”.
Dobrze wykonanego zabiegu nie trzeba powtarzać. Proces łysienia jednak postępuje i wraz z upływem czasu niekiedy jest wymagane uzupełnienie.
W obecnej chwili nie ma innych metod, które pozwoliłyby osiągnąć efekt porównywalny z zabiegiem transplantacji włosów.
W przypadku metody FUT pozostaje długa linijna blizna w miejscu dawczym.
W przypadku FUE i BHT są punktowe blizny o średnicy ok 0,5 mm.
Po pobraniu włosów metodą FUE blizny są praktycznie niewidoczne.
Powikłania po transplantacji włosów zdarzają się niezwykle rzadko, wśród nich można wymienić:
Przeciwwskazaniem do przeszczepu włosów jest:
Zabieg przeszczepu włosów to naturalny zabieg, który pozwala na odtworzenie ubytku włosów. Stosowany jest nie tylko na głowie. Bardzo często korzystają z niego kobiety, aby odbudować brwi i mężczyźni, aby uzyskać gęsty zarost na twarzy. Zabieg ten jest małoinwazyjny szczególnie w przypadku metody FUE. Ryzyko związane z przeszczepem włosów jest niewielkie. Powikłania zdarzają się wyjątkowo rzadko i nie zagrażają życiu ani zdrowiu. Zabieg powinien wykonywać doświadczony specjalista z zakresu chirurgii lub chirurgii plastycznej.
Ogromną zaletą jest fakt, że do transplantacji są wykorzystywane nasze własne włosy, dzięki czemu można osiągnąć bardzo naturalne efekty. Nie ma innej metody, która umożliwiłaby w podobny sposób odbudować utracone włosy.
W ostatnich latach dokłada się starań, aby zautomatyzować zabieg przeszczepu włosów. W tym celu wykorzystuje się roboty, o których opowiadają nam specjaliści z Kliniki Elite.
Roboty wykorzystuje się podczas zabiegów techniką FUE. Najpierw robot skanuje głowę pacjenta, a następnie pobiera mieszki włosowe z wyznaczonego przez lekarza miejsca dawczego i przygotowuje obszar do wszczepień. Wśród zalet automatycznego przeszczepu włosów możemy wymienić między innymi precyzję, krótszy czas zabiegu, szybszą rekonwalescencję, mniejszy ból oraz brak blizn po pobraniu mieszków włosowych.
Samej transplantacji dokonuje lekarz, dlatego bardzo ważne jest, aby i taki zabieg przeprowadzał doświadczony specjalista.
Wśród
lekarzy są zwolennicy i przeciwnicy stosowania robotów. Obecne na
rynku roboty posiadają licencję do pobierania mieszków ze skóry
głowy ciemnowłosych mężczyzn. System nie musi więc zadziałać u
osób rudych, z jasnymi, siwymi lub kręconymi włosami.
Niektórzy lekarze twierdzą, że problem wypadania włosów dotyczy jednej z pięciu kobiet. Jest ono zazwyczaj spowodowane procesem starzenia się, chorobami lub zmianami hormonalnymi w okresie menopauzy.
U kobiet wypadanie włosów przejawia się jako rzednięcie na środku głowy i ma znacznie bardziej skomplikowane podłoże niż u mężczyzn. Dlatego bardzo istotna jest zwrócenie się do lekarza tuż po wystąpieniu pierwszych objawów, a następnie właściwa diagnostyka i wdrożenie leczenia, które ma na celu usunięcie przyczyn łysienia i wzmocnienie mieszków włosowych.
Do takich metod obok farmakoterapii i stosowania właściwej diety uzupełniającej niedobory minerałów i witamin można zaliczyć różnego rodzaju wcierki, mezoterapię skóry głowy i laseroterapię.
Wskazana jest również odpowiednia pielęgnacja włosów z tendecją do wypadania.
Transplantacja włosów jest dla kobiet najbardziej radykalną metodą leczenia łysienia i pacjentki muszą sobie uświadomić, że nie można osiągnąć takiej samej gęstości włosów, jaką miały przed ich wypadaniem. Może natomiast w doskonały sposób zakryć przerzedzone miejsca i uzupełnić ubytki.
U osób dotkniętych łysieniem androgenowym dochodzi do tzw. miniaturyzacji mieszków włosowych, co jest spowodowane działaniem męskich hormonów. Do miniaturyzacji mieszków i w konsekwencji utraty włosów dochodzi głównie w okolicy czołowej i na czubku głowy, podczas gdy włosy na potylicy są odporne na działanie hormonów. Z tego względu włosy do przeszczepu pobiera się z tej okolicy. Jeśli zaplanujemy przeszczep zbyt dużej ilości graftów, np. 4-5 tys. graftów podczas jednego zabiegu, będzie się on wiązał z ryzykiem. Pobranie tak dużej ilości mieszków włosowych podczas jednego zabiegu może skutkować znacznym przerzedzeniem w obszarze dawczym. Efekty zabiegu mogą być wówczas niezadawalające. Zazwyczaj przeszczep włosów w 3 obszarach – okolice czubka głowy, zakola i tonsura (tył głowy) – to ponad 3 tys. graftów i warto rozdzielić taki zabieg na dwa w odstępie kilku miesięcy, aby nie doprowadzić do nadmiernego przerzedzenia włosów w obszarze dawczym. Klinika ELITE - Centrum Laseroterapii
Nowoczesna
medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna wskazują na dwie metody:
robotyczną i manualną. Obydwie dają zadawalające efekty i często
dzięki nim pacjent czy pacjentka potrzebuje jedynie jednego zabiegu
w życiu, aby odzyskać
gęste włosy.
Robotyczne
przeszczepy włosów pozwalają uniknąć blizn
i precyzyjnie przeszczepić mieszki włosowe w odpowiednie
miejsca. Przeszczep z wykorzystaniem nowej
generacji robota zapewnia najwyższą precyzję wykonania, doskonałe
efekty i wysoki komfort podczas zabiegu. Działanie
robota opiera się na algorytmie
sztucznej
inteligencji. Podczas zabiegu system komputerowy analizuje jakość
graftów (jednostek włosowych) i selekcjonuje je do przeszczepu.
Roboty mają możliwość pobrania nawet do 1000 mieszków włosowych i utworzyć
ponad 2000 miejsc do wszczepień w ciągu 1 godziny. Klinika ELITE - Centrum Laseroterapii
Tak, zabieg można wykonać u kobiet. Przeszczep mieszków włosowych to sposób walki z łysieniem androgenowym, który pozwala osiągnąć zadowalające rezultaty zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. nieść realną pomoc kobietom i mężczyznom w różnym wieku borykających się z problemem łysienia androgenowego. Transplantacja włosów skuteczna jest nawet w najtrudniejszych przypadkach, takich jak pacjenci po przeszczepie skóry głowy lub osoby, które poddały się radioterapii. Zabieg jest tak samo skuteczny u kobiet jak u mężczyzn. Przeszczep włosów FUE pozwoli na zakrycie zakoli, obniżenie linii czoła i zagęszczenie włosów. Klinika Sienna