Toksyna botulinowa

Warto
100%
Warto
Na podstawie 1 historii
Średnia cena
994 zł
Średnia cena
Według 167 specjalistów
  • Znieczulenie miejscowe
  • Nie wymaga hospitalizacji
  • 1-3 godziny
  • Bez rekonwalescencji
  • Efekty widoczne po 1 tygodniu
  • Efekty tymczasowe

Czym jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa (botulina, jad kiełbasiany) to neurotoksyna produkowana przez bakterie Clostridium botulinum (laseczki jadu kiełbasianego), to substancja mająca wiele zastosowań w różnych gałęziach medycyny. Wykorzystuje się ją nie tylko w medycynie estetycznej, w celu wygładzenia i spłycenia zmarszczek czoła, okolicy nosa, zewnętrznych kącików oczu i do redukcji zmarszczek na szyi, ale również w leczeniu nadpotliwości, bruksizmu i migreny.

Według danych Międzynarodowego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej (ISAPS) z 2021 roku zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej jest najczęściej wykonywanym na świecie małoinwazyjnym zabiegiem medycyny estetycznej – w 2021 roku na całym świecie wykonano 7 312 616 zabiegów z użyciem tego produktu. Ponadto w ankiecie przeprowadzonej przez Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA) aż 87% lekarzy wskazało zabieg z użyciem botuliny jako najczęściej wykonywany zabieg w ich gabinetach.

Historia toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa

Jad kiełbasiany jest wykorzystywany w wielu gałęziach medycyny

Pierwsze badania nad toksyną botulinową zostały przeprowadzone przez niemieckiego pisarza i lekarza Justinusa Kernera w 1793 roku i historia jego odkrycia jest dość osobliwa. Po sytym obiedzie urządzonym z okazji ślubu pewnej pary kilkanaście osób zatruło się kiełbasą zakażoną przez bakterie Clostridium botulinum. Stąd nazwa toksyny botulinowej, którą nazywa się także jadem kiełbasianymbotulus po łacinie znaczy „kiełbasa”.

Toksyna botulinowa to typ neurotoksyny, której zbyt duże ilości mogą powodować botulizm, czyli śmiertelną chorobę, która prowadzi do paraliżu mięśni. Z uwagi na dużą toksyczność, pierwsze badania nad tą substancją przeprowadzono w wojskowych laboratoriach w Stanach Zjednoczonych. Jad kiełbasiany do dzisiaj uznawany jest za jedną z najpotężniejszych broni biologicznych na świecie.

W latach 40. XX w. zaczęto studiować inne właściwości toksyny botulinowej i odkryto jej pierwsze zastosowania w medycynie – pierwsze próby przeprowadzone zostały przez okulistów, którzy testowali zastosowanie jadu kiełbasianego w leczeniu zeza. Z biegiem lat, toksyna botulinowa zyskiwała coraz więcej zastosowań i obecnie używa się jej między innymi w leczeniu zaburzeń motorycznych, nadpotliwości, pochwicy, nadczynności pęcherza moczowego czy spastyczności (nieprawidłowe, zwiększone napięcie mięśni). Od lat 90 substancja jest wykorzystywana jest także w medycynie estetycznej, przede wszystkim w celu złagodzenia zmarszczek mimicznych.

Jak działa toksyna botulinowa?

Zastosowania toksyny botulinowej

Botulina stosowana jest m.in. w medycynie estetycznej

Obecnie toksyna botulinowa znajduje najwięcej zastosowań właśnie w medycynie estetycznej – to jedna z najskuteczniejszych substancji w walce ze zmarszczkami, pozwalająca na osiągnięcie widocznych i naturalnych efektów. W Polsce dopuszcza się użycie zarówno toksyny botulinowej A, jak i B, jednak użycie tej pierwszej jest dużo bardziej rozpowszechnione.

Działanie toksyny botulinowej objaśniają specjaliści z Kliniki Ambroziak: wstrzyknięcie jadu kiełbasianego powoduje zahamowanie wydzielania acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przewodnictwo impulsów nerwowych do mięśni. Wskutek blokady synaps nerwowo-mięśniowych, dochodzi do okresowego sparaliżowania mięśni, dzięki czemu możliwe jest leczenie bruksizmu, nadpotliwości, napięcia mięśniowego, migren, nadreaktywności pęcherza moczowego, pochwicy, a także wygładzenie zmarszczek.

Istnieją dwa typy zmarszczek:

  • dynamiczne: inaczej zmarszczki mimiczne – za ich pojawienie się odpowiada mimika i praca mięśni twarzy; pojawiają się jako pierwsze.
  • statyczne: z upływem czasu zmarszczki mimiczne pogłębiają się i stają się zmarszczkami statycznymi, co oznacza, że są widoczne nawet wtedy, kiedy mięśnie twarzy pozostają w spoczynku

Botulinę wykorzystuje się najczęściej do korekcji:

  • zmarszczek promienistych wokół ust (tak zwanych zmarszczek palacza);
  • lwiej zmarszczki między brwiami;
  • kurzych łapek wokół oczu;
  • zmarszczek na czole.

Bibliografia

AMC Medical Center (data nieznana). Toksyna botulinowa. Dostępny: http://www.artmedicalcenter.eu/.... [dostęp: 05.03.2020]

Bona dea (data nieznana). Azzalure/Botox – toksyna botulinowa typu A (zmarszczki mimiczne, leczenie nadpotliwości, migreny, depresji, bruksizm). Dostępny: https://bonadea-krakow.net.pl/oferta.... [dostęp: 05.03.2020]

Estetica Nova (data nieznana). Toksyna botulinowa. Dostępny: https://esteticanova.com.pl/zabieg.... [dostęp: 05.03.2020]

Klinika Ambroziak (data nieznana). Toksyna botulinowa. Dostępny: https://klinikaambroziak.pl/zabiegi/toksyna-botulinowa. [dostęp: 05.03.2020]

Medestetis (data nieznana). Iniekcja toksyny botulinowej. Dostępny: https://www.medestetis.pl/zabiegi/iniekcja-toksyna-botulinowa-botoks-botox-azzalure/. [dostęp: 05.03.2020]

Veno-Med (data nieznana). Toksyna botulinowa. Dostępny: https://veno-med.pl.... [dostęp: 05.03.2020]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."
Zobacz specjalistów