Lipofilling (czy też lipotransfer) odnosi się do zabiegu, pozwalającego na modelowanie sylwetki i twarzy, dzięki technice autologicznego przeszczepu tłuszczu.
Obecnie ta metoda jest coraz bardziej rozpowszechniona w chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej i stosuje się ją na przykład u pacjentek po mastektomii do rekonstrukcji piersi oraz u pacjentów, którzy w wyniku urazów, chorób lub wad wrodzonych do odtworzenia struktur twarzoczaszki lub ciała. Ponadto tkankę tłuszczową wykorzystuje się także w medycynie estetycznej jako wypełniacz, jako alternatywę dla bardziej inwazyjnych zabiegów. Zabieg pozwala usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej z jednej partii ciała i przeszczepić ją w pożądane miejsce, jak na przykład piersi czy usta.
Przeszczep tłuszczu to zabieg operacyjny, polegający na pobraniu tkanki tłuszczowej z wybranego obszaru ciała pacjenta (miejsce dawcze), gdzie jest jej wystarczająco lub występuje jej nadmiar, i przeszczepieniu jej w inne miejsce ciała lub twarzy, wymagające wypełnienia.
Zespół Kliniki Liposukcji i Medycyny Estetycznej Lipoline podkreśla, że lipofilling to bezpieczna i małoinwazyjna metoda; własna tkanka tłuszczowa stanowi naturalny wypełniacz, dlatego nie ma ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej lub odrzucenia przeszczepianej tkanki, jak podkreślają specjaliści.
Jak wyjaśniają eksperci z Kliniki Melitus tłuszcz pobiera się z miejsc, gdzie jest go najwięcej, czyli najczęściej są to:
Możliwe jest jednak pobranie tłuszczu także z innych partii ciała.
Eksperci z Lipoline przedstawiają wskazania do przeszczepu tłuszczu w obrębie twarzy:
a także w obrębie ciała:
Ponadto warto pamiętać, że mimo że przeszczep tkanki tłuszczowej to małoinwazyjny zabieg, wciąż jest to interwencja chirurgiczna, dlatego też kandydat do lipotransferu powinien mieć ogólny dobry stan zdrowia i mieć prawidłowy lub zbliżony do prawidłowego wskaźnik BMI. Przed zabiegiem należy rzucić palenie.
Zabieg jest przeciwwskazany dla kobiet w ciąży i karmiących, osób bardzo otyłych lub ze zbyt małą ilością tkanki tłuszczowej. Nie zaleca się wykonywania przeszczepu tłuszczu także u osób z chorobami układu oddechowego, krążenia i odpornościowego, a także z problemami z krzepliwością i gojeniem się ran.
Zabieg lipofillingu wykonuje chirurg plastyczny lub rekonstrukcyjny; przy wyborze specjalisty i kliniki, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:
Podczas pierwszej wizyty specjalista zapyta, dlaczego chcesz poddać się zabiegowi. Bądź szczery i wyjaśnij, na jakim efekcie Ci zależy i jakie masz oczekiwania względem zabiegu. Opowiedz lekarzowi dokładnie, co chcesz poprawić.
Specjalista przeprowadzi również wywiad medyczny, aby poznać historię medyczną Twoją i Twojej rodziny. Pozwoli to na wykluczenie przeciwwskazań i dobranie odpowiedniej metody.
Na pierwszej wizycie chirurg ustali także, skąd zostanie pobrana tkanka tłuszczowa oraz oceni stan skóry zarówno miejsca dawczego, jak i miejsca przeszczepu. Ponadto zadecyduje, jaki rodzaj znieczulenia należy zastosować i czy hospitalizacja będzie konieczna. Przedstawi Ci także krok po kroku, na czym polega zabieg i wyjaśni, jakich efektów możesz się spodziewać. Dowiesz się także, jakich zaleceń przed- i pozabiegowych powinieneś przestrzegać.
To także dobra okazja, aby zapytać o całkowity koszt zabiegu i ewentualnego pobytu w klinice.
Zaufanie to kluczowy element w relacji lekarz-pacjent. Wybierz specjalistę, który budzi Twoje zaufanie – w ten sposób stres związany z zabiegiem będzie mniejszy. Na pierwszej konsultacji możesz poprosić o zdjęcia innych pacjentów, aby zobaczyć efekty pracy lekarza.
Lipofilling to zabieg kilkuetapowy. Pierwszy krok polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z danego obszaru przy pomocy mikrokaniul (2-3 mm średnicy) na zasadzie liposukcji. Następnie tkanka tłuszczowa jest poddawana obróbce, czyli oczyszczania i filtrowana, dzięki czemu możliwe jest oddzielenie komórek tłuszczowych od surowicy. Odpowiednio przygotowany i oczyszczony tłuszcz podaje się w miejsca wymagające wypełnienia, wykorzystując strzykawkę o pojemności 1 ml, kontynuują specjaliści.
Oto na jakich obszarach ciała najczęściej stosuje się ten zabieg:
Zabieg może trwać od 1 do 3 godzin i można go wykonać zarówno w znieczuleniu miejscowym jak i ogólnym, w zależności od zaleceń chirurga i potrzeb pacjenta.
Do głównych zalet tej techniki należą:
Zazwyczaj okres rekonwalescencji trwa krótko i nie jest zbyt uciążliwy dla pacjenta. Przez około 1 miesiąc należy nosić ubranie uciskowe wokół miejsca, z którego pobrano tłuszcz. W przypadku powiększenia piersi własnym tłuszczem, konieczne będzie noszenie stanika pooperacyjnego.
W 1 tygodniu pacjent powinien unikać wysiłku fizycznego. Prawdopodobnie specjalista przepisze antybiotyki i/lub środki przeciwbólowe, aby pomóc uśmierzyć ból i uniknąć infekcji.
Należy pamiętać, że w miejscu liposukcji mogą pojawić się siniaki, opuchlizna lub obrzęk, które powinny jednak minąć wkrótce po zabiegu.
Zespół Kliniki Dr Grzesiak podkreśla, że prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań jest bardzo małe, ponieważ nie ma ryzyka alergii ani odrzucenia przeszczepu, a po zabiegu nie występują blizny. Należy jednak mieć świadomość, że komplikacje mogą wystąpić na skutek wykonania zabiegu w sposób nieprawidłowy, a wśród nich można wyróżnić:
Efekty możemy zaobserwować już po kilku (5-6) dniach od zabiegu, chociaż na ostateczne rezultaty należy zaczekać do zakończenia się procesu gojenia i wchłonięcia się części tłuszczu, czyli około 5-6 miesięcy. Rezultaty są długotrwałe, a wśród nich możemy wymienić między innymi:
Warto pamiętać w przeciągu pierwszych 6 miesięcy po zabiegu wchłania się 30% tkanki tłuszczowej, jak informują specjaliści z Kliniki Prończuk.
Klinika Prończuk (data nieznana). Lipofilling (lipotransfer) biustu, twarzy [online]. Dostępny: https://mediderm.com.pl/oferta/naturalne-metody-odmladzania/.... Dostęp: 06.04.2020.
Lipoline (data nieznana). Lipotransfer [online]. Dostępny: https://lipoline.pl/.... Dostęp: 06.04.2020.
Melitus (data nieznana). Przeszczepy tłuszczu [online]. Dostępny: https://klinikamelitus.pl/dermatochirurgia/.... Dostęp: 06.04.2020.