Termolifting (ang. thermolifting), nazywa się także liftingiem bez skalpela. Specjaliści z La Guèl objaśniają, że zabieg polega na podgrzaniu głębokich warstw skóry (działa na poziomie skóry właściwej), czego można dokonać przy pomocy urządzenia emitującego fale radiowe (RF) lub podczerwone (IR), a w niektórych przypadkach również ultradźwięki. Efekt termiczny sprawia, że włókna kolagenowe, które są odpowiedzialne za jędrność i napięcie skóry, skracają się; ponadto wysoka temperatura pobudza fibroblasty, czyli komórki produkujące kolagen i elastynę do ich produkcji. Po zabiegu dochodzi do przebudowy siatki kolagenowo-elastynowej w skórze i możliwe jest osiągnięcie efektu liftingu bez cięć skalpelem.
Niewątpliwą zaletą metody jest jej nieinwazyjność i bezpieczeństwo, a także brak konieczności hospitalizacji i wyłączenia pacjenta z życia codziennego – praktycznie od razu po zabiegu można wrócić do pracy. Nie należy także zapominać o tym, że zabieg jest praktycznie bezbolesny, a ryzyko komplikacji bardzo niskie, również ze względu na to, że nie występuje ryzyko związane ze znieczuleniem ogólnym.
Jak wyjaśniają eksperci Emory Aesthetic Center na starzenie się skóry ma wpływ wiele czynników, takich jak ekspozycja na słońce, predyspozycje genetyczne, stres, który odczuwamy w codziennym życiu, a także zanieczyszczenie powietrza i niektóre nasze wybory, takie jak na przykład palenie papierosów. Nie należy także zapominać o naturalnym procesie starzenia. Z upływem lat nasza skóra staje się cieńsza, zaczynają pojawiać się zmarszczki mimiczne i bruzdy, a naturalna warstwa tkanki tłuszczowej stopniowo zmniejsza się. Skóra traci również jędrność i napięcie.
Wiele osób pragnie temu zapobiec, stąd rosnąca popularność nieinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej: według danych ISAPS z 2021 roku na świecie wykonano ich aż 17 598 888. Wśród nich znajdziemy różne metody modelowania sylwetki i ciała, w tym innowacyjną metodę termoliftingu, która pozwala osiągnąć efekt napiętej, młodej skóry bez konieczności wizyty u chirurga.
Specjalistka dermatologii Beata Kociemba wyjaśnia, że zabieg można wykonać zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, którzy zauważyli u siebie oznaki starzenia się skóry twarzy i innych partii ciała takie jak:
Tego rodzaju defekty zauważa się najczęściej u osób w wieku co najmniej średnim, dlatego specjalistka zaznacza, że zabieg zazwyczaj wykonuje się u pacjentów po 35 roku życia, choć nie ma przeciwwskazań do wykonania go wcześniej, jeżeli zauważymy u siebie przedwczesne oznaki działania lat.
Zabiegu nie można wykonać u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Przeciwwskazaniem są także infekcje skóry, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, implanty metalowe, choroby skóry (np. łuszczyca), infekcje bakteryjne i wirusowe (w tym opryszczka), epilepsja, przyjmowanie leków światłouczulających a także świeża opalenizna oraz używanie samoopalaczy i wykonanie zabiegu z wykorzystaniem wypełniaczy 3-4 tygodnie przed planowanym termoliftingiem.
Termolifting to małoinwazyjny zabieg, niemniej jednak należy poświęcić czas na wybór odpowiedniego specjalisty i gabinetu. Zabieg może wykonać lekarz, specjalizujący się w dermatologii lub medycynie estetycznej, ale także kosmetolog. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na udanie się do kosmetologa czy lekarza, kieruj się następującymi wskazówkami:
Pierwsza wizyta to doskonała okazja, aby wyjaśnić wątpliwości, które odczuwasz. Na pierwszej konsultacji specjalista będzie chciał dowiedzieć się, jakie efekty chcesz osiągnąć. Zbada on Twoją skórę i oceni, czy termolifting w Twoim przypadku przyniesie wymarzone rezultaty. Jeżeli gabinet lub klinika dysponuje sprzętem zarówno do termoliftingu IR jak i RF, może Ci zaproponować jedną lub drugą metodę.
Na pierwszej wizycie padną także pytania o Twój stan zdrowia w celu wykluczenia przeciwwskazań. Specjalista wyjaśni Ci, jak przebiega zabieg, jak się do niego przygotować oraz jakie są zalecenia pozabiegowe. Opowie Ci, jakiego urządzenia będzie używał. W niektórych przypadkach możliwe jest wykonanie zabiegu jeszcze tego samego dnia.
Zapytaj o całkowity koszt terapii, ile sesji będzie koniecznych w Twoim przypadku oraz o zastosowanie innych metod w celu poprawy efektów.
Zespół Kliniki Mazan zapewnia, że zabieg jest bezinwazyjny i zupełnie bezbolesny, dlatego też znieczulenie nie jest konieczne. Urządzenia wykorzystywane podczas zabiegu termoliftingu podgrzewają tkanki, dlatego też podczas zabiegu pacjent odczuwa ciepło; specjalista powinien monitorować temperaturę i pytać pacjenta, czy uczucie ciepła nie jest zbyt intensywne, aby w razie konieczności obniżyć temperaturę.
Podczas zabiegu specjalista przykłada i przesuwa głowicę urządzenia w obrębie wybranego obszaru. Czas trwania zabiegu zależy od wielkości powierzchni poddawanej działaniu urządzenia oraz od jego rodzaju, jednak zabieg trwa dość krótko – zazwyczaj od 30 do 90 minut. Wykonuje się go w trybie ambulatoryjnym (pobyt w klinice nie jest konieczny) i praktycznie od razu po zabiegu pacjent może wrócić do wykonywania codziennych czynności.
Zazwyczaj konieczne jest wykonanie kilku sesji, których liczba zależy od danego defektu, stopnia jego zaawansowania oraz stanu skóry pacjenta; zespół Promedion zaleca wykonanie 4-6 sesji co 3-4 tygodnie, aby osiągnąć optymalne rezultaty.
Urządzenia, których używa się do wykonania tej procedury to:
Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i może wystąpić obrzęk, które jednak ustępują w przeciągu kilku do kilkunastu godzin po interwencji, jak utrzymuje zespół Kliniki Tazbir. Okres rekonwalescencji pacjenci przechodzą lekko i nie odczuwają bólu. Do normalnej aktywności można wrócić praktycznie bezpośrednio po zabiegu.
Po termoliftingu o skórę należy dbać w odpowiedni sposób. Najważniejszym zaleceniem jest unikanie ekspozycji na słońce: nie można opalać się ani korzystać z solarium przez okres około 2 tygodni. Powinno się także aplikować kremy przeciwsłoneczne.
Pierwsze efekty są zauważalne niemal od razu po zabiegu – skóra jest wyraźnie bardziej napięta – jednak działanie termoliftingu w pełni możemy docenić dopiero po około 5-6 miesiącach. Z czego to wynika? Tak jak wspomnieliśmy powyżej, zabieg stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, dlatego też należy dać skórze czas na regenerację i odbudowę. Po zabiegu zawartość kolagenu w skórze wzrasta o niemal 30%. Specjaliści z Beauty Derm zapewniają, że skuteczność zabiegu jest bardzo wysoka i pozwala on na osiągnięcie spektakularnych efektów.
Oto, jakie rezultaty możesz osiągnąć dzięki termoliftingowi:
Efekty są długotrwałe, chociaż uzależnione od stylu życia pacjenta oraz predyspozycji jego organizmu. Warto zdać sobie sprawę, że proces starzenia skóry jest naturalny i nie jest w stanie zatrzymać go żaden zabieg. Z tego względu procedurę powinno się powtórzyć po kilku latach.
Termolifting to nieinwazyjna i bardzo bezpieczna metoda, dlatego też ryzyko powikłań jest niskie. Większość z nich może wystąpić na skutek nieprawidłowego korzystania z urządzenia podczas zabiegu lub z niestosowania się do zaleceń pozabiegowych. Oto możliwe skutki uboczne:
Emory Aesthetic Center (data nieznana). Minimally invasive solutions [online]. Dostępny: https://www.emoryhealthcare.org/.... [dostęp: 07.04.2020]
La Guèl (wrzesień 2018). Czym jest thermolifting? [online]. Dostępny: https://www.laguel.pl/.... [dostęp: 07.04.2020]
Promedion (data nieznana). Termolifting twarzy [online]. Dostępny: https://klinikapromedion.pl/.... [dostęp: 07.04.2020]