Stymulatory tkankowe (określane także jako stymulatory kolagenu i biostymulatory) to preparaty stosowane w medycynie estetycznej, których celem jest przede wszystkim pobudzanie fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu możliwe jest naturalne wypełnienie tkanek, które utraciły swoją objętość i uzyskanie efektu liftingu, a także znaczna poprawa jakości i gęstości skóry.
Stymulatory kolagenu stosowane są w medycynie estetycznej jedynie od kilku lat, jednak z uwagi na małą inwazyjność i wysoką skuteczność stale zyskują na popularności. Formuła każdego produktu będącego stymulatorem tkankowym jest nieco inna – w ich skład mogą wchodzić różne substancje, takie jak kolagen, aminokwasy, kwas hialuronowy, kwas L-polimlekowy czy hydroksyapatyt wapnia. Preparaty z tej grupy mogą być stosowane na różnych partiach twarzy, a także w okolicy szyi i dłoni.
Stymulatory tkankowe możemy podzielić ze względu na skład preparatu. Jest to zróżnicowana grupa produktów i wyróżnić możemy preparaty na bazie:
Główna różnica między klasycznymi produktami wypełniającymi a stymulatorami tkankowymi polega na tym, że rolą wypełniaczy jest wypełnić tkanki, a stymulatorów pobudzić fibroblasty i inne tkanki do produkcji m.in. kolagenu i elastyny, które w wyniku naturalnego procesu wypełnią ubytki. W związku z tym efekt zabiegu z wykorzystaniem wypełniacza widoczny jest od razu po wykonaniu procedury, a na rezultaty działania stymulatorów kolagenu należy poczekać zwykle kilka miesięcy.
Kolejną różnicę dostrzec możemy w efekcie zabiegu, ponieważ w przypadku stymulatorów tkankowych rezultaty są bardziej subtelne i naturalne.
Za przewagę stymulatorów tkankowych nad klasycznymi wypełniaczami można też uznać czas utrzymywania się efektów, a co za tym idzie częstotliwość wykonywania zabiegów. W większości przypadków efekty po zabiegu z wykorzystaniem tradycyjnych wypełniaczy utrzymują się ok. 4-8 miesięcy, podczas gdy w przypadku biostymulatorów to nawet 2-3 lata.
Jak objaśnia dr Iwona Anna Gołębiowska, stymulatory tkankowe będą dobrym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy potrzebują skutecznej rewitalizacji skóry lub zauważyli u siebie utratę elastyczności, objawy starzenia, zmarszczki, przebarwienia i suchość skóry. Zabieg można wykonać niezależnie od wieku i rodzaju skóry.
Specjalistka precyzuje, że to zabieg odpowiedni dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą poddać się zabiegowi chirurgicznemu lub obawiają się go, albo chcą uniknąć długiej rekonwalescencji, ponieważ procedury z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych są bezpieczne i praktycznie nie niosą ze sobą ryzyka powikłań. Wykorzystywane substancje są biokompatybilne, dlatego przed zabiegiem nie ma konieczności wykonywania prób uczuleniowych. Po zabiegu natomiast mogą się pojawić jedynie drobne siniaczki lub niewielki obrzęk. To także rozwiązanie odpowiednie dla pacjentów, którym zależy na naturalnych efektach, ponieważ stymulatory tkankowe nie zmieniają rysów twarzy pod względem wolumetrycznym.
Dzięki obecności wysokocząsteczkowego kwasu hialuronowego i liofilizowanych aminokwasów, jak również peptydów i antyoksydantów, efekty są wielowymiarowe. Produkty te mają za zadanie stymulować fibroblasty (komórki w skórze) do wzmożonej produkcji kolagenu (białko odpowiedzialne za jędrność i sprężystość), co wizualnie daje nam efekt:
Biostymulatory mogę być stosowane nie tylko na twarzy (mogą być stosowane do modelowania ust, skroni, nosa, konturów twarzy, policzków i rewitalizacji skóry pod oczami), ale też w obrębie szyi i dłoni.
Zabieg może być wykonywany zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn po uprzednim wykluczeniu przeciwwskazań, wśród których zespół Kliniki Skórna.pl wymienia:
Pierwsza wizyta jest niezwykle ważnym etapem na drodze do wykonania zabiegu nie tylko w przypadku operacji plastycznych, ale także małoinwazyjnych procedur medycyny estetycznej. Najważniejszym jej elementem jest wywiad z pacjentem, ponieważ pozwala poznać jego oczekiwania i potrzeby, aktualny stan zdrowia i wykluczyć przeciwwskazania. Na podstawie tych informacji lekarz jest w stanie zaplanować skuteczny plan leczenia dla każdego pacjenta. O wyborze preparatu decyduje specjalista.
Na pierwszej konsultacji można zadać lekarzowi pytania dotyczące zabiegu. Warto jest zwrócić uwagę na relację pacjent-lekarz. Na tym etapie specjalista wyjaśni, jak przygotować się do procedury – w tym przypadku od pacjenta nie wymaga się większych przygotowań. Pacjent zostanie także poinformowany o cenie zabiegu, przebiegu procedury oraz możliwych efektach i powikłaniach.
Zabiegi z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych wykonuje się metodą iniekcji, czyli wstrzykuje się wybrany produkt w daną okolicę. Mimo że procedurę uznaje się za małoinwazyjną, nieprawidłowa technika iniekcji może prowadzić do powikłań. Z tego względu zabieg powinien być wykonywany przez lekarza medycyny estetycznej – doświadczony, wyszkolony w dziedzinie biostymulatorów specjalista będzie w stanie wykluczyć przeciwwskazania, prawidłowo podać preparat, a także pomóc pacjentowi w przypadku wystąpienia powikłań.
Na co warto zwrócić uwagę, wybierając specjalistę lub gabinet medycyny estetycznej:
Procedury z wykorzystaniem stymulatorów kolagenu należą do grupy małoinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej, co oznacza, że wykonywane są w trybie ambulatoryjnym (pacjent od razu po zabiegu może wrócić do domu), nie wymagają zastosowania znieczulenia ogólnego ani nie wiążą się z długą rekonwalescencją. Mała inwazyjność to duża zaleta procedur z zastosowaniem biostymulatorów, szczególnie w porównaniu z tradycyjnym chirurgicznym liftingiem twarzy.
Jak objaśnia specjalistka medycyny estetycznej, dr Ewa Rybicka pierwszym krokiem jest zastosowanie znieczulenia miejscowego (zazwyczaj stosuje się krem znieczulający), dzięki czemu pacjent nie odczuwa dyskomfortu podczas procedury. Preparat podaje się metodą iniekcji; specjalista korzysta z cienkiej igły i kaniuli i podaje preparat na odpowiednią głębokość skóry. W zależności od rodzaju preparatu wykonuje się wkłucia punktowe lub mikroiniekcje liniowe z wycofywaniem. Dr Ewa Rybicka wyjaśnia, że w zależności od produktu i miejsca aplikacji wykonuje się masaż, aby prawidłowo rozprowadzić produkt. Zabieg trwa około 30-40 minut.
Po zabiegu pacjent może powrócić do codziennych czynności. Nie zaleca się nakładania makijażu bezpośrednio po wykonaniu procedury. Przez kilka tygodni lepiej także unikać słońca. Po wykonaniu procedury mogą wystąpić niewielkie zasinienia w miejscu wkłuć, zaczerwienienie i lekki obrzęk skóry, jednak wszystkie objawy powinny ustąpić w ciągu kilku dni, jak informuje zespół SCM Estetic.
W przypadku większości stymulatorów kolagenu pierwsze efekty (wypełnienie tkanek) są widoczne od razu po zabiegu. Jednak jak już wspomnieliśmy wcześniej, działaniem tego rodzaju preparatów jest stymulowanie procesów produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, dlatego też rezultaty zabiegu (zarówno rewitalizacja skóry, jak i efekt liftingu) są coraz bardziej widoczne w miarę upływu czasu. Pełne działanie stymulatorów tkankowych możemy zaobserwować zatem po kilkunastu tygodniach od wykonania procedury.
Zespół Kliniki Elite objaśnia, jakie efekty możemy osiągnąć dzięki zastosowaniu stymulatorów tkankowych:
Rezultaty zabiegów z wykorzystaniem stymulatorów kolagenu są czasowe. Efekty utrzymują się średnio od 1 do 3 lat w zależności od różnych czynników: wieku i wyjściowego stanu skóry pacjenta, uwarunkowań genetycznych, trybu życia i składu preparatu.
Mimo że preparaty klasyfikowane jako stymulatory tkankowe zostały uznane w badaniach klinicznych za bezpieczne, żaden zabieg nie jest całkowicie pozbawiony ryzyka powikłań. W przypadku biostymulatorów wystąpić mogą krótkotrwałe skutki uboczne, takie jak obrzęk, zaczerwienienie, zasinienia czy też ból, nadwrażliwość i świąd w miejscu wkłuć. Powikłania długoterminowe są zwykle skutkiem nieprawidłowego podania preparatu lub alergii na któryś ze składników produktu. Wśród możliwych komplikacji wymienić można następujące objawy:
Większość wymienionych wyżej komplikacji ma związek z nieprawidłową techniką iniekcji produktu, dlatego też wybór doświadczonego specjalisty pozwala znacznie zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.
Estetica Nova (data nieznana). Biostymulujący wypełniacz [online]. Dostępny: https://esteticanova.com.pl/zabieg/biostymulujacy-wypelniacz-117. [Dostęp: 12.09.2022]
Klinika Elite (data nieznana). Stymulatory tkankowe [online]. Dostępny: https://www.elite.waw.pl/medycyna-estetyczna/stymulatory-tkankowe/. [Dostęp: 12.09.2022]
Klinika Skórna.pl (14 maja 2022). Poznaj kwas L-polimlekowy – biostymulator tkankowy [online]. Dostępny: https://skorna.pl/poznaj-kwas-polimlekowy-biostymulator-tkankowy/. [Dostęp: 12.09.2022]