Stymulatory tkankowe

  • Znieczulenie miejscowe
  • Nie wymaga hospitalizacji
  • Mniej niż 1 godzina
  • Bez rekonwalescencji
  • Efekty widoczne po 1 tygodniu
  • Efekty tymczasowe

Czym są stymulatory tkankowe?

Stymulatory tkankowe

Stymulatory tkankowe pozwalają w naturalny sposób ujędrnić tkanki, które utraciły objętość.

Stymulatory tkankowe (określane także jako stymulatory kolagenu i biostymulatory) to preparaty stosowane w medycynie estetycznej, których celem jest przede wszystkim pobudzanie fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu możliwe jest naturalne wypełnienie tkanek, które utraciły swoją objętość i uzyskanie efektu liftingu, a także znaczna poprawa jakości i gęstości skóry.

Stymulatory kolagenu stosowane są w medycynie estetycznej jedynie od kilku lat, jednak z uwagi na małą inwazyjność i wysoką skuteczność stale zyskują na popularności. Formuła każdego produktu będącego stymulatorem tkankowym jest nieco inna – w ich skład mogą wchodzić różne substancje, takie jak kolagen, aminokwasy, kwas hialuronowy, kwas L-polimlekowy czy hydroksyapatyt wapnia. Preparaty z tej grupy mogą być stosowane na różnych partiach twarzy, a także w okolicy szyi i dłoni.

Rodzaje stymulatorów tkankowych

Stymulatory tkankowe

Na rynku dostępnych jest kilkanaście rodzajów stymulatorów kolagenu.

Stymulatory tkankowe możemy podzielić ze względu na skład preparatu. Jest to zróżnicowana grupa produktów i wyróżnić możemy preparaty na bazie:

  • kwasu L-polimlekowego: to składnik naturalnie występujący w organizmie. Wstrzykiwany jest do głębszych warstw skóry. Efekt wypełnienia tkanek zostaje zredukowany do 72 godzin po zabiegu, jednak rolą preparatu jest pobudzenie tkanek do produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu objętość tkanek zostaje przywrócona w sposób naturalny. 
  • polikaprolaktonu: to polimer medyczny stosowany od ponad 20 lat, w tym m.in. do produkcji implantów i szwów. Produkt jest całkowicie wchłaniany przez organizm. Jego zadaniem jest pobudzenie procesów produkcji włókien kolagenowo-elastynowych.
  • hydroksyapatyt wapnia: jego bazą jest wapń. Występuje naturalnie w ludzkich kościach i zębach, a także od lat jest stosowany w różnych dziedzinach medycyny. 
  • kwasu hialuronowego: występuje naturalnie w ludzkim organizmie. Stymulatory tkankowe na bazie kwasu hialuronowego różnią się od wypełniaczy opartych na tym składniku właściwościami.
  • kolagenu: zadaniem tego rodzaju preparatów jest uzupełnienie braków kolagenu w tkankach oraz pobudzenie produkcji nowych włókien kolagenowych. 
  • polinukleotydów: to małe fragmenty kwasów nukleinowych DNA i RNA. Efektem zabiegu jest biostymulacja i odnowa skóry. Preparaty tego rodzaju zwykle aplikowane są techniką mezoterapii. 

Stymulatory tkankowe a wypełniacze – jaka jest różnica?

Iniekcja kwasu hialuronowego

Optymalne rezultaty zastosowania wypełniaczy są widoczne od razu po zabiegu, podczas gdy efekty biostymulatorów narastają z czasem.

Główna różnica między klasycznymi produktami wypełniającymi a stymulatorami tkankowymi polega na tym, że rolą wypełniaczy jest wypełnić tkanki, a stymulatorów pobudzić fibroblasty i inne tkanki do produkcji m.in. kolagenu i elastyny, które w wyniku naturalnego procesu wypełnią ubytki. W związku z tym efekt zabiegu z wykorzystaniem wypełniacza widoczny jest od razu po wykonaniu procedury, a na rezultaty działania stymulatorów kolagenu należy poczekać zwykle kilka miesięcy.

Kolejną różnicę dostrzec możemy w efekcie zabiegu, ponieważ w przypadku stymulatorów tkankowych rezultaty są bardziej subtelne i naturalne.

Za przewagę stymulatorów tkankowych nad klasycznymi wypełniaczami można też uznać czas utrzymywania się efektów, a co za tym idzie częstotliwość wykonywania zabiegów. W większości przypadków efekty po zabiegu z wykorzystaniem tradycyjnych wypełniaczy utrzymują się ok. 4-8 miesięcy, podczas gdy w przypadku biostymulatorów to nawet 2-3 lata.

Bibliografia:

Estetica Nova (data nieznana). Biostymulujący wypełniacz [online]. Dostępny: https://esteticanova.com.pl/zabieg/biostymulujacy-wypelniacz-117. [Dostęp: 12.09.2022]

Klinika Elite (data nieznana). Stymulatory tkankowe [online]. Dostępny: https://www.elite.waw.pl/medycyna-estetyczna/stymulatory-tkankowe/. [Dostęp: 12.09.2022]

Klinika Skórna.pl (14 maja 2022). Poznaj kwas L-polimlekowy – biostymulator tkankowy [online]. Dostępny: https://skorna.pl/poznaj-kwas-polimlekowy-biostymulator-tkankowy/. [Dostęp: 12.09.2022]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."