Rozszczep podniebienia

Warto
100%
Warto
Na podstawie 8 historii
Średnia cena
14.000 zł
Średnia cena
  • Znieczulenie ogólne
  • 3 dni
  • 3-6 godzin
  • Ponad 10 dni rekonwalescencji
  • Efekty widoczne po 1 miesiącu
  • Trwałe efekty

Czym jest rozszczep podniebienia?

Rozszczep wargi i/lub podniebienia to przerwa albo szczelina powstała w wyniku niepołączenia się w trakcie życia płodowego części anatomicznej tkanek jamy ustnej formujących wargę i/lub części anatomicznej układów mięśniowych i kostnych nosa. To wada rozwojowa, która pojawia się bardzo wcześnie, bo już w I trymestrze ciąży, a dokładnie między 6 a 12 tygodniem rozwoju płodu. Częstość jej występowania jest różna w zależności od rasy oraz statusu materialnego społeczeństwa. Według statystyk przytaczanych przez zespół FormmedES w Polsce rocznie rodzi się około 800 dzieci z różnymi postaciami tej wady.

Rodzaje rozszczepów

Rodzaje rozszczepów

Rozszczep może dotyczyć tylko wargi lub obejmować też podniebienie, może być jednostronny lub obustronny.

Rozszczep najczęściej znajduje się po lewej stronie. Poniżej przedstawiamy różne rodzaje rozszczepów i ich krótką charakterystykę:

  • Rozszczep wargi (tzw. zajęcza warga): może być całkowity lub częściowy i obejmować tylko jedną lub obie strony (jednostronny lub obustronny). Czasami obejmuje też górne dziąsła i nos.
  • Rozszczep podniebienia: w tym przypadku nos i jama ustna stanowią jedną przestrzeń. Może obejmować część lub całe podniebienie miękkie, a czasami też podniebienie twarde. Podtypem tego rodzaju rozszczepu jest podśluzówkowy rozszczep podniebienia – wówczas mięśnie nie są połączone pod błoną śluzową ust i nosa.
  • Rozszczep wargi i podniebienia – może być jedno- lub obustronny i oprócz wargi i podniebienie może obejmować również podstawę nosa i dziąsła.
  • Zespół Pierre’a Robina: to rozszczep podniebienia twardego i miękkiego, któremu towarzyszy cofnięta żuchwa i zapadający się język.

W rozszczepie jednostronnym u dziecka powstaje asymetria mięśniowa, która sprawia, że skrzywiona przegroda nosa przemieszcza się w stosunku do linii środkowej. W przypadku rozszczepu obustronnego, struktury związane z kością przysieczną rosną w sposób niekontrolowany do przodu. Dzieje się tak z powodu przerwania mięśni nosowo-wargowych i okrężnych ust. Są to mięśnie, których prawidłowa praca odpowiada nie tylko za oddychanie czy połykanie, lecz przede wszystkim za rozwój jamy ustnej, nosa oraz gardła, mający bezpośredni wpływ na mowę i słuch.

Rozszczep wargi i podniebienia – konsekwencje

Wizyta u logopedy

Dzieci z rozszczepem wymagają kompleksowej opieki, w tym konsultacji z logopedą.

Jak objaśnia zespół prestiżowej Mayo Clinic, rozszczep to wada znacznie wpływająca na rozwój i ogólne samopoczucie dziecka. Pierwszą przeszkodą, jaką mogą napotkać rodzice takiego dziecka, jest karmienie piersią – u dzieci z dużym rozszczepem nie jest możliwe wytworzenie ssania i nie mogą być one karmione piersią. W przypadku dzieci z dużym rozszczepem w pierwszych tygodniach życia konieczne może być karmienie sondą, a na późniejszym etapie życia wykorzystanie do tego celu specjalnych butelek i smoczków. U dzieci z mniej zaawansowaną wadą karmienie piersią może być możliwe, chociaż może wymagać konsultacji z doradcą laktacyjnym. 

U dzieci z tą wadą występują także problemy w rozwoju mowy i konieczna jest współpraca z logopedą. Im bardziej skomplikowana wada, tym większe trudności. Duże rozszczepy podniebienia mogą też spowodować nieprawidłowy rozwój narządu słuchu i problemy z oddychaniem.

Bibliografia

CLAPA (2023). Leczenie rozszczepu wargi i podniebienia [online]. Dostępny: https://www.clapa.com/wp-content/uploads/2015/10/RCS-Polish-web-version.pdf. [dostęp: 23.05.2024].

FORMMED (2023). Rozszczep wargi i podniebienia [online]. Dostępny: https://formmed.com.pl/rozszczep/. [dostęp: 21.05.2024].

Klinika Wójcicki (data nieznana). Rozszczepy wargi i podniebienia [online]. Dostępny: https://bella-estetica.pl/polanica-zdroj/oferta/chirurgia-plastyczna/rozszczepy-wargi-i-podniebienia/. [dostęp: 21.05.2024].

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."
Zobacz specjalistów