Laser frakcyjny CO2 to urządzenie, które stymuluje tkanki do syntezy kolagenu i ma bardzo wiele zastosowań w gałęzi medycyny jaką jest dermatologia i medycyna estetyczna. Specjaliści z Kliniki Ambroziak wyjaśniają, czym różni się on od innych laserów: „Inaczej niż stosowane do tej pory lasery, laser frakcyjny nie naświetla lub odparowuje jednorodnie powierzchni skóry, ale „dziurkuje” ją tysiącami mikroskopijnych kolumn, pozostawiając wokół „studni oparzeń” siateczkę utworzoną z wysp zdrowej, nieuszkodzonej skóry. Dzięki temu proces leczenia postępuje się bardzo szybko i bez tworzenia widocznej rany.”
Specjalista medycyny estetycznej, lek. med. Marek Wasiluk wyjaśnia mechanizm działania lasera: woda zawarta w tkankach pochłania światło lasera, wskutek czego dochodzi do reakcji fototermicznej i podgrzania się wody. Następnie woda odparowuje, pozostawiając w skórze mikrouszkodzenia, co pobudza procesy regeneracyjne w tkankach je otaczających. Zabieg laserem stymuluje tkanki do produkcji kolagenu i elastyny, dwóch substancji, które sprawiają, że skóra jest jędrna, sprężysta i napięta. Z tego powodu zabiegi laserem frakcyjnym są szczególnie zalecane dla osób, szukających sposobu na odmłodzenie skóry twarzy, szyi czy dłoni.
Zabiegi laserem frakcyjnym są mniej bolesne, a proces rekonwalescencji krótszy niż w przypadku innych laserów. Zabieg laserem CO2 niekiedy określany jest po angielsku jako resurfacing, ponieważ usuwana jest zewnętrzna warstwa naskórka, dzięki czemu możemy uzyskać efekt odmłodzenia.
Laser frakcyjny CO2 ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Poniżej przedstawiamy wskazania do tego zabiegu, bazując na wiedzy zespołu Triclinium:
Zabiegowi frakcyjnym laserem CO2 mogą poddać się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Mimo że zabieg nie jest uznawany za inwazyjny, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania; niektóre mają związek ze stanem lub typem skóry, a inne są związane ze stanem zdrowia pacjenta. Specjaliści z kliniki Estetica Nova przedstawiają główne przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu:
Zabieg laserem frakcyjnym wykonuje lekarz, zazwyczaj specjalista dermatologii i wenerologii, chirurgii plastycznej lub medycyny estetycznej. Zabieg może wykonać także kosmetolog. Przed wyborem specjalisty powinniśmy upewnić się, że przeszedł on odpowiednie szkolenie i posiada uprawnienia do obsługi danego urządzenia.
Możesz również poszukać opinii o danym gabinecie i specjaliście w internecie: najlepszą wizytówką lekarza są opinie jego pacjentów.
Na pierwszej konsultacji specjalista oceni, czy problem, z którym przychodzicie, może zostać rozwiązany przy pomocy lasera frakcyjnego. Przeprowadzi także wywiad, aby poznać Waszą historię medyczną i aktualny stan zdrowia oraz dowiedzieć się nieco, o Waszym stylu życia. Ważnym elementem wywiadu jest wykluczenie przeciwwskazań: bądź szczery.
Następnie specjalista oceni ogólny stan skóry – jej gęstość, stopień napięcia i elastyczności – oraz niedoskonałości skóry – na przykład głębokość blizn lub wielkość plam i przebarwień. Dzięki temu będzie w stanie ustalić, ile sesji jest koniecznych do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów i objaśnić, jakich rezultatów możecie oczekiwać. Lekarz poinformuje Was również o tym, w jaki sposób dbać o skórę, zarówno przed, jak i po zabiegu.
Rodzaj lasera dobiera się w zależności do rodzaju defektu. Podstawową decyzją jest wybór, czy zastosować laser frakcyjny ablacyjny czy nieablacyjny. Lasery jako małoinwazyjna alternatywa dla innych zabiegów zyskują na popularności, dlatego też dostępnych jest wiele typów urządzeń laserowych. Szczególnie w dziedzinie takiej jak medycyna estetyczna ich wykorzystanie jest bardzo szerokie (zachęcamy do zapoznania się z naszym tekstem o laserowych zabiegach dermatologii estetycznej, gdzie można znaleźć wszystkie jego zastosowania). Ważne jest, aby upewnić się, że dany specjalista korzysta z oryginalnych, certyfikowanych sprzętów, które zostały dopuszczone do użytku w Europie.
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta, chociaż istnieją pewne zalecenia przedzabiegowe, do których należy się zastosować. Przytaczamy instrukcje specjalistów z Centrum Kosmetyki Laserowej i Dermatologii Estetycznej Estetica:
Przed przystąpieniem do zabiegu specjalista oczyści fragment skóry, który zostanie poddany działaniu lasera; w przypadku twarzy, konieczny będzie demakijaż.
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym (krem znieczulający); hospitalizacja nie jest konieczna. Specjaliści z Osipowicz i Turkowski Clinic zapewniają, że zabieg jest praktycznie bezbolesny, aczkolwiek pacjent może odczuwać szczypanie lub pieczenie, jednak dyskomfort jest niewielki. Podczas zabiegu operator nakierowuje wiązkę lasera na wybrane partie skóry. Urządzenia laserowe mają różne kształty i wielkość, dzięki czemu mogą zostać użyte także w trudno dostępnych miejscach. Parametry lasera (natężenie wiązki) dobiera się na podstawie leczonego problemu i stanu skóry pacjenta.
Zabieg trwa od 15 do 90 minut w zależności od wielkości obszaru, który poddaje się zabiegowi oraz stopnia zaawansowania zmian. Także ilość sesji jest uzależniona od rodzaju niedoskonałości i marki lasera: zazwyczaj zaleca się wykonanie od 2 do 5 zabiegów, co 30-40 dni. Specjaliści z kliniki ESTmedica zalecają wykonanie zabiegu zimą.
Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i opuchnięta: może wyglądać jak po zbyt długim opalaniu się. Specjaliści z kliniki Noviline zapewniają, że tego rodzaju objawy są normalne: zaczerwienienie znika po 3-5 dniach, a obrzęk najpierw nasila się, aby zniknąć po 3-4 dniach. Następnie skóra zaczyna się łuszczyć; eksperci podkreślają, że wraca do normalnego stanu po upływie około 7 dni.
Przez jakiś czas po zabiegu należy unikać ekspozycji na słońce i stosować filtry UV, szczególnie jeśli zabieg wykonano na twarzy. Należy odstawić na jakiś czas stosowanie peelingów i kremów z retinolem, a także unikać masaży i nie używać szorstkich ręczników. Przez jakiś czas nie powinno się chodzić na basen ani korzystać z sauny, gdyż są to miejsca, gdzie przenoszone są bakterie, mogłoby zatem dojść do infekcji miejsc poddanych zabiegowi.
Eksperci z AGKlinik objaśniają, że ostateczne rezultaty można zaobserwować po ukończeniu serii zabiegów, jako że skóra potrzebuje czasu na regenerację i odbudowę, chociaż pierwsze rezultaty są widoczne już po pierwszej sesji.
W przypadku blizn efekty są trwałe. Zespół Medestetis zapewnia, że efekt odmłodzenia utrzymuje się mniej więcej 2 lata, co zależy od takich czynników jak wiek czy stan zdrowia i skóry pacjenta. Skóra ulega naturalnym procesom, dlatego po tym czasie można powtórzyć zabieg, aby podtrzymać rezultaty.
Oto jakich rezultatów możemy się spodziewać:
Jak informują specjaliści z Kliniki Krajewski, ryzyko powikłań w przypadku zabiegu laserem frakcyjnym wynosi jedynie 2%. Należy pamiętać, że zabiegowi nie mogą się poddać osoby z wysokim fototypem skóry (ciemna i czarna skóra), gdyż grozi to powstaniem przebarwień.
Wśród możliwych skutków ubocznych eksperci z Mayo Clinic wymieniają:
Można ich jednak uniknąć, stosując się do zaleceń pozabiegowych i wybierając doświadczonego specjalistę.
Mayo Clinic (data nieznana). Laser resurfacing. Dostępny: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/laser-resurfacing/about/pac-20385114. [dostęp: 10.01.2020]
Noviline (data nieznana). Laser frakcyjny. Dostępny: https://noviline.pl/zabiegi-laserowe/.... [dostęp: 13.01.2020]
Wasiluk, M. (listopad 2016). Laser frakcyjny – zasady działania i możliwe powikłania. Dostępny: https://www.marekwasiluk.pl/.... [dostęp: 10.01.2020]