Radiofrekwencja mikroigłowa i bezigłowa to małoinwazyjne zabiegi medycyny estetycznej wykorzystujące działanie fal radiowych, które przenikając w głąb skóry, wywołują szereg procesów w tkankach i w efekcie dochodzi do poprawy jakości skóry na wybranym obszarze.
Wzrost popularności zabiegów medycyny estetycznej jest spowodowany między innymi faktem, że przez stres, zanieczyszczenie czy opalanie skóra szybciej się starzeje, pojawiają się plamy i zmarszczki, które wizualnie wpływają na nasz wygląd. Jednocześnie dzięki postępowi technologicznemu medycyna estetyczna szybko się rozwija i pojawiają się rozwiązania i zabiegi, takie jak radiofrekwencja (RF) bezigłowa i mikroigłowa, które pomagają zmniejszyć skutki starzenia się dzięki nieinwazyjnemu i bardzo bezpiecznemu zabiegowi estetycznemu.
Radiofrekwencja ma wiele zalet, a jest ich z każdym rokiem więcej ze względu na ewolucję sprzętu medycznego, którym jest wykonywana. Dzięki niej można spłycić zmarszczki mimiczne, które pojawiają się wraz z upływem czasu, zniwelować rozstępy i blizny i pomóc cerze trądzikowej. Ponadto na każdej sesji można po trochu korygować owal twarzy. Technologia fal radiowych pomoże także w modelowaniu sylwetki: bioder, boczków, ud, brzucha i innych. Dzięki niej możliwe jest osiągnięcie liftingu bez skalpela i napiąć skórę zarówno twarzy jak i innych części ciała.
Radiofrekwencja twarzy pomaga również skórze w produkcji nowych włókien kolagenowych, dlatego jest bardzo pożądana przed ważnymi wydarzeniami, takimi jak ślub, urodziny lub po prostu specjalne okazje. Ponieważ jest to zabieg estetyczny, który zwykle wykonuje się w kilku sesjach, wyniki są kumulatywne. Dzięki stymulacji komórek spowodowanej przez radiofrekwencję wytwarzanie kolagenu odbywa się nawet kilka tygodni po zabiegu, o ile pacjent zachowuje niezbędną ostrożność przed i po leczeniu.
Radiofrekwencja (RF) to technologia, która pozwala na nieoperacyjny lifting twarzy lub ciała; to najnowocześniejsza metoda terapeutyczna służąca do odmładzania i leczenia skóry na jakimkolwiek obszarze ciała. Umożliwia poprawę jędrności, gęstości i kolorytu skóry, korekcję okolicy oka i poprawę owalu twarzy, redukcję lub spłycenie zmarszczek, blizn i rozstępów, a także modelowanie sylwetki. Technologia wykorzystuje działanie fal elektromagnetycznych o częstotliwości radiowej, jak wyjaśniają specjaliści Mediderm.
Z kolei frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa to metoda stosowana w medycynie estetycznej, która łączy w sobie dwie techniki: RF, która wykorzystuje prąd o częstotliwości fal radiowych do podgrzania tkanek skóry, oraz mikronakłuwanie, które służy do mechanicznego pobudzania skóry.
Fale o częstotliwości radiowej wywołują efekt termiczny, jak wyjaśnia zespół Mediderm, co powoduje kurczenie oraz napięcie włókien kolagenowych. Głowica urządzenia, która jest wyposażona w kilkadziesiąt mikroigieł dzięki nakłuwaniu przenosi to działanie w głąb skóry.
Podczas zabiegu nie dochodzi do poparzenia naskórka, prąd bowiem zaczyna działać dopiero po wprowadzeniu igieł w skórę właściwą na głębokość regulowaną przez lekarza. Głębokość wkłucia jest uzależniona od obszaru, który poddajemy zabiegowi. Może być więc 0,5 mm dla delikatnej okolicy oka, aż do 3,5 mm w przypadku leczenia blizn czy rozstępów. Lekarz określa również czas oraz intensywność działania urządzenia.
Wielką zaletą technologii RF w porównaniu z laserami jest to, że każda warstwa skóry jest nagrzewana równomiernie, jej działanie jest więc wyjątkowo skuteczne.
Radiofrekwencja to zabieg, który można wykonać u każdego powyżej 18 roku życia, kto wymaga napięcia i ujędrnienia skóry twarzy lub ciała. Dzięki temu zabiegowi możesz również leczyć (bez znieczulenia lub gdy nie możesz poddać się operacji) oznaki starzenia, blizny potrądzikowe i plamy oraz uzyskać wymarzoną sylwetkę bez poddawania się liposukcji.
Z zabiegu mogą również skorzystać osoby, które mają plamy powstałe pod wpływem słońca, rozszerzone pory i u których skóra twarzy utraciła napięcie. Pod koniec zabiegu skóra będzie wyglądać na gładszą i jaśniejszą. Jedynie osoby, które chorowały na raka skóry lub mają cienkie naczynia włosowate lub trądzik różowaty, nie powinny wykonywać tego typu zabiegów. W dwóch ostatnich przypadkach najlepiej skonsultować się z lekarzem, który zdecyduje, jakiego leczenia może użyć w zależności od rodzaju skóry i jej stanu.
Aby wybrać najlepszego specjalistę należy:
Przed rozpoczęciem sesji RF specjalista udzieli szeregu wskazówek odnośnie postępowania przed zabiegiem. Najważniejsze to:
Na pierwszej wizycie specjalista medycyny estetycznej przeanalizuje skórę i każdą z jej warstw, aby zdecydować, czy i w ilu sesjach należy przeprowadzić zabieg radiofrekwencji, aby osiągnąć pożądane cele. Oceni, czy nie ma przeciwwskazań do zabiegu, ponieważ kobiety w ciąży, pacjenci z rozrusznikami serca lub z rakiem skóry nie mogą do niego podejść.
Podczas pierwszej wizyty można również przeanalizować, czy aby osiągnąć pożądane wyniki, pacjent musi przejść przez kilka różnych zabiegów, ponieważ radiofrekwencja pomaga wzmocnić efekty innych zabiegów estetycznych. Można to stwierdzić, gdy pacjent przedstawi specjaliście swoje oczekiwania.
Zabieg może się różnić w zależności od specjalisty i gabinetu, ale dalej przedstawimy ogólnie etapy każdej sesji radiofrekwencji twarzy.
Leczenie wymaga od 1 do 6 sesji, a zalecana jest co najmniej jedna sesja na tydzień. Wyniki są prawie natychmiastowe, ale zaleca się sesje podtrzymujące po zakończeniu wszystkich terapii.
W przypadku frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej, zabieg wymaga wcześniejszego znieczulenia pacjenta. Na skórę nakładany jest krem znieczulający, pozostawiany na około 20 minut, po czym lekarz ustala odpowiednie parametry urządzenia zgodnie z tym, czego skóra danego pacjenta wymaga. Reguluje głębokość wysuwania mikroigiełek w zakresie od 0,5 do 3,5 mm oraz natężenie prądu.
Operator przykłada głowicę z kartridżami do skóry pacjenta. Mikroigły wnikają na ustaloną głębokość, energia fal radiowych zamienia się na energię termiczną, podgrzewając tkanki do temperatury 45-60 st. C. Pacjent odczuwa ciepło i leciutkie ukłucia.
Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, obrzęknięta, co jest normalne, jak zapewniają specjaliści z Triclinium. Po 24 aż 48 godzinach skóra już przybiera normalny koloryt, a pacjent może powrócić do codziennej aktywności.
Zalecenia po radiofrekwencji są bardzo podobne do tych, których każdy pacjent powinien przestrzegać przed zabiegiem, a nawet każda osoba dbająca o swoją skórę na co dzień:
Chociaż są to podstawy, których powinien przestrzegać każdy, kto chce dbać o swoją skórę, nie są one w stu procentach obowiązkowymi zaleceniami po zabiegu radiofrekwencji.
Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa doskonale się sprawdza w terapiach łączonych; można ją łączyć z takimi zabiegami jak na przykład mezoterapia mikroigłowa, laser frakcyjny mikrogiłowy i inne.
Bardzo dobry efekt synergiczny osiągniemy natomiast w przypadku zastosowania radiofrekwencji mikroigłowej po zabiegu HIFU. Połączenie obu zabiegów pozwala na nieinwazyjny lifting wolumetryczny, przywraca młodzieńcze rysy twarzy, wyostrza owal, unosi tkanki i przywraca objętość w tych miejscach, gdzie wraz z wiekiem doszło do ich zaniku.
Rezultaty tego zabiegu różnią się w zależności od stanu skóry pacjenta, ale w większości przypadków osoby, które zostały poddane zabiegowi, twierdzą, że widzą wyniki już po pierwszej sesji. Skóra po zabiegu jest bardziej napięta i promienna, ma mniej zmarszczek mimicznych i wygląda bardziej młodzieńczo, jak zapewnia zespół Medestetis.
Pełna przebudowa naskórka następuje stopniowo do 2 miesięcy. Fibroblasty są stymulowane do produkcji nowego kolagenu, zagęszczają się jego włókna, a drobne zmarszczki stopniowo się wypełniają.
Pozostałe efekty zabiegu to, jak informują specjaliści z kliniki Dr Dethloff:
Chociaż wyniki są w większości zadowalające i jest to bardzo popularne leczenie jako alternatywa zabiegów chirurgicznych twarzy, PTMEiAA stwierdza, że na wyniki tego zabiegu może wpływać palenie, picie alkoholu powyżej średniej lub brak monitorowania szkodliwych skutków słońca, ponieważ leczenie zależy również od tego, jak pacjent pielęgnuje skórę.
Dr Dethloff (data nieznana). Radiofrekwencja mikroigłowa i bezigłowa [online]. Dostępny: https://drbeatadethloff.pl/zabiegi/.... [dostęp: 12.01.2020]
Medestetis (data nieznana). Frakcyjna radiofrekwencja (RF) [online]. Dostępny: https://www.medestetis.pl/zabiegi/.... [dostęp: 12.01.2020]