Powiększanie piersi to od lat najpopularniejszy zabieg chirurgii plastycznej na świecie. Według najnowszych statystyk Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej (ISAPS), tylko w 2023 roku ponad prawie 1,9 miliona kobiet na całym świecie poddało się tej procedurze. Kobiety decydują się na powiększanie piersi z różnych powodów. Mogą być niezadowolone z rozmiaru lub kształtu swoich piersi, co może mieć negatywny wpływ na samoocenę, a w konsekwencji na życie towarzyskie i relacje damsko-męskie.
Jednak wiele kobiet dalej ma obawy związane z wykorzystaniem implantów lub samą operacją. Z tego względu metoda powiększania biustu własnym tłuszczem (lipofilling piersi) cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zabieg zyskuje na popularności nie tylko ze względu na mniejsze ryzyko i niższy stopień skomplikowania, ale także dlatego, że pozwala usunąć niechcianą tkankę tłuszczową z wybranych części ciała. Autologiczny przeszczep tłuszczu to dobra alternatywa dla pacjentek, które obawiają się ewentualnych komplikacji związanych z implantami (w tym reakcji alergicznej lub odrzucenia implantu) i zależy im na naturalnym rezultacie. Własna tkanka tłuszczowa to najbardziej naturalny wypełniacz i nie występuje ryzyko alergii.
Z których części ciała pobierany jest tłuszcz? Zwykle tkankę tłuszczową pobiera się z obszarów, w których występuje jego nadmiar. Zazwyczaj są to
W zależności od przypadku i oceny lekarza tkankę tłuszczową można jednak pobrać z innego obszaru.
Specjaliści z Centrum Medycznego Bieńkowski dodają, że możliwe jest wykonanie lipofillingu jako dodatkowy etap powiększenia piersi implantami (tzw. metoda hybrydowa), w szczególności u szczupłych pacjentek, u których kontury implantów piersi mogą być widoczne, a także w rekonstrukcji piersi.
Jeżeli interesuje Cię powiększenie piersi i oczekujesz naturalnych rezultatów, jednak obawiasz się operacji chirurgicznej lub skutków ubocznych związanych z implantami, lipofilling piersi może okazać się idealnym rozwiązaniem.
Idealną kandydatką do zabiegu powiększania piersi jest pacjentka po ukończonym 18 roku życia, ciesząca się dobrym zdrowiem i szukająca naturalnej techniki powiększania biustu. Ważne jest, aby pacjentka miała wystarczającą ilość tkanki tłuszczu, aby możliwe było jego pobranie, podkreśla chirurg plastyczny, dr n. med. Szymon Kołacz. Aby dowiedzieć się, czy kwalifikujesz się do zabiegu, umów się na konsultację do doświadczonego chirurga plastycznego.
Operacja ta może być również wykorzystywana jako jeden z etapów w chirurgii rekonstrukcyjnej piersi.
Mimo że powiększanie piersi tłuszczem to minimalnie inwazyjny zabieg, dalej jest to interwencja chirurgiczna, dlatego wybór specjalisty jest bardzo ważny. Powierzając nasze zdrowie w czyjeś ręce, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Procedura lipofillingu piersi powinna być wykonywana przez chirurga plastycznego, dlatego w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy dany lekarz ukończył specjalizację w tej dziedzinie. Informacje na ten temat znajdziesz w Centralnym Rejestrze Lekarzy prowadzonym przez Naczelną Izbę Lekarską (NIL). Możesz też sprawdzić, czy dany lekarz przynależy do Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (PTChPRiE).
Jednak nawet ukończona specjalizacja, wysoka cena i najlepsza reklama nie zagwarantują, że efekt zabiegu będzie zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Najlepszą wizytówką lekarza są zadowoleni pacjenci. Dlatego nie spiesz się z wyborem specjalisty i poświęć trochę czasu na zrobienie researchu, który pomoże Ci podjąć decyzję. Poszukaj opinii, doświadczeń i zdjęć „przed i po” byłych pacjentów, aby upewnić się, że dany chirurg jest ekspertem w swojej dziedzinie. Możesz też ustalić pewne kryteria, które zawężą i ułatwią poszukiwania.
Przed podjęciem decyzji o zabiegu i wyborze lekarza warto rozważyć następujące kwestie:
Pierwsza konsultacja z lekarzem do niczego nie zobowiązuje. Lekarz uważnie wysłucha Twoich oczekiwań co do rezultatu, odpowie na Twoje pytania i rozwieje wątpliwości, a następnie oceni, czy powiększanie piersi własną tkanką tłuszczową jest dla Ciebie odpowiednią procedurą. Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza wywiad medyczny i badanie fizykalne, aby wykluczyć przeciwwskazania i wybrać najkorzystniejszą technikę.
Podczas pierwszej konsultacji chirurg określi również, z jakich części ciała zostanie pobrana tkanka tłuszczowa i oceni stan skóry w tych obszarach. Zdecyduje również o rodzaju znieczulenia i czy konieczna będzie hospitalizacja. Lekarz szczegółowo opisze przebieg zabiegu, poinformuje o możliwych powikłaniach, czasie trwania rekonwalescencji i wyjaśni, jakiego rodzaju rezultatu możesz się spodziewać. Przed podjęciem ostatecznej decyzji ważne jest, aby pacjent miał pełne zaufanie do wybranego specjalisty i czuł się komfortowo w klinice.
Zabieg lipofillingu piersi można wykonać w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. To, który z nich będzie dla Ciebie najlepszy, zależy od wielu czynników, które można ustalić podczas konsultacji z chirurgiem plastycznym. Jeżeli zabieg będzie wykonywany w znieczuleniu ogólnym, konieczne jest wykonanie badań (w tym krwi i moczu) na 1-2 tygodnie przed operacją. Na kilka tygodni przed zabiegiem lekarz może zalecić noszenie specjalnego stanika rozciągającego, który zdaniem Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych (ASPS) pozwala uzyskać lepsze efekty zabiegu.
Jeżeli przyjmujesz jakieś leki przewlekle, należy to skonsultować z lekarzem przed zabiegiem. Ryzyko powikłań jest zwiększone u palaczy, dlatego przed zabiegiem warto spróbować rzucić palenie.
Jeżeli wspólnie z lekarzem zostanie podjęta decyzja o zastosowaniu znieczulenia miejscowego, nie musisz specjalnie przygotowywać się do zabiegu. Dla swojego bezpieczeństwa stosuj się do wszystkich zaleceń, jakie przekaże Ci Twój specjalista przed procedurą.
Zabieg powiększania piersi własną tkanką tłuszczową zazwyczaj wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym (lub miejscowym) i trwa 1-2 godziny, jak wyjaśnia zespół kliniki Uniestetica. Procedura składa się z trzech etapów: liposukcji (pobrania tkanki tłuszczowej), obróbki i przygotowania pobranego materiału oraz wszczepienia tłuszczu do piersi. Tkankę tłuszczową zwykle pobiera się z obszarów, gdzie warstwa podskórnej tkanki tłuszczowej jest nieco grubsza, czyli z brzucha, ud i pośladków. Dużą zaletą zabiegu jest to, że pozwala on nie tylko powiększyć piersi, ale też wymodelować sylwetkę w problematycznych miejscach.
Pierwszy krokiem jest wstrzyknięcie roztworu soli fizjologicznej do obszaru, z którego zostanie pobrana tkanka tłuszczowa, co pozwala na jego łatwiejsze odessanie. Tkankę tłuszczową usuwa się przy pomocy kaniuli o średnicy 1-3 mm, podobnie jak w przypadku zabiegu liposukcji. Następnie pobrany tłuszcz jest przetwarzany przez wirówkę, która usuwa zanieczyszczenia przed przeszczepieniem materiału.
W pobranej tkance tłuszczowej obecne są komórki macierzyste, które również są przeszczepiane do piersi. Niemal od razu po pobraniu materiał jest wstrzykiwany w okolice piersi przy użyciu cienkiej kaniuli iniekcyjnej. Skupiska komórek tłuszczowych są wstrzykiwane do drobnych kanałów, które mogą następnie rosnąć przez nowo utworzone naczynia krwionośne, łącząc wszczepioną tkankę z układem krążenia. Jest to bardzo ważny proces, ponieważ w przeciwnym razie tkanka tłuszczowa zostałaby wchłonięta i usunięta w sposób naturalny z organizmu. Technika zastosowana do wszczepienia tłuszczu ma kluczowe znaczenie w tego typu zabiegach, ponieważ tylko prawidłowe wykonanie zabiegu może zagwarantować, że tłuszcz utrzyma się w nowym obszarze, a tym samym pożądane efekty utrzymają się na dłużej.
Efektem zabiegu jest nie tylko zwiększenie objętości piersi w wybranym obszarze, ale także poprawa jego ukrwienia dzięki nowo powstałej sieci naczyń krwionośnych. Cała procedura może trwać od około godziny do kilku godzin w przypadku bardziej skomplikowanych zabiegów obejmujących większe obszary.
Jeśli operacja jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym, może ona potrwać nieco dłużej. Anestezjolog powinien uprzednio ocenić, czy stan zdrowia pacjenta pozwala na podanie znieczulenia. Po operacji pacjent pozostaje pod nadzorem personelu, dlatego też pobyt w klinice wydłuża się.
Zabieg jest stosunkowo małoinwazyjny i nie stanowi zbyt dużego obciążenia dla organizmu. Powrót do domu następuje zwykle tego samego dnia. W trakcie rekonwalescencji pacjentki zazwyczaj nie skarżą się na intensywne dolegliwości bólowe, jednak można stosować leki przeciwbólowe. Podczas operacji wykonuje się jedynie drobne nacięcia, dlatego ryzyko powstania blizn jest niewielkie. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń dotyczących dbania o miejsca zabiegowe i noszenie specjalnej bielizny uciskowej przez 2-4 tygodnie.
Chociaż procedura ta jest minimalnie inwazyjna w porównaniu z innymi zabiegami chirurgii plastycznej, należy pamiętać, że będziesz dochodzić do siebie po dwóch zabiegach jednocześnie. W związku z tym bezpośrednio po wykonaniu procedury należy dużo odpoczywać i unikać nadmiernego wysiłku, aby organizm mógł się zregenerować i powrócić do równowagi. Rekonwalescencja trwa jednak krótko i większość kobiet może funkcjonować bez większych ograniczeń już kilka dni po zabiegu. Zaleca się odczekanie przynajmniej 1 tygodnia po zabiegu, aby wrócić do uprawiania sportu.
Jedną z głównych zalet tej techniki jest to, że łączy ona dwa zabiegi w jednym – podczas jednej operacji wykonywana jest liposukcja w celu pozyskania tkanki tłuszczowej, którą następnie przeszczepia się do piersi, aby je powiększyć i uzyskać pożądany kształt. Rezultatem jest zatem nie tylko zwiększenie rozmiaru piersi, ale także redukcja tkanki tłuszczowej z obszarów ciała, z których pacjentka nie była w stanie usunąć ich dietą i ćwiczeniami. Zabieg obejmuje modelowanie sylwetki na dwa osoby: redukcja tkanki tłuszczowej i powiększenie piersi. Co więcej, dzięki krótkiemu czasowi wykonywania zabiegu i jego nieinwazyjności, pacjent może wrócić do domu i wznowić codzienną aktywność już po 24 godzinach.
Ponadto wykorzystanie autologicznego tłuszczu sprawia, że zabieg ten jest bardzo bezpieczny i nie ma ryzyka reakcji alergicznej lub odrzucenia ciała obcego, jak to może mieć miejsce w przypadku powiększania piersi przy użyciu implantów.
W przypadku powiększenia piersi implantami chirurg może zasugerować dodatkowo przeszczepienie tkanki tłuszczowej w celu poprawy wyglądu i kształtu piersi. Rezultat będzie wówczas bardziej naturalny, a krawędzie implantu nie będą widoczne.
Jedną z głównych zalet tej techniki jest to, że łączy ona dwa zabiegi w jednym – podczas jednej operacji wykonywana jest liposukcja w celu pozyskania tkanki tłuszczowej, którą następnie przeszczepia się do piersi, aby je powiększyć i uzyskać pożądany kształt. Rezultatem jest zatem nie tylko zwiększenie rozmiaru piersi, ale także redukcja tkanki tłuszczowej z obszarów ciała, z których pacjentka nie była w stanie usunąć ich dietą i ćwiczeniami. Zabieg obejmuje modelowanie sylwetki na dwa osoby: redukcja tkanki tłuszczowej i powiększenie piersi. Co więcej, dzięki krótkiemu czasowi wykonywania zabiegu i jego nieinwazyjności, pacjent może wrócić do domu i wznowić codzienną aktywność już po 24 godzinach.
Ponadto wykorzystanie autologicznego tłuszczu sprawia, że zabieg ten jest bardzo bezpieczny i nie ma ryzyka reakcji alergicznej lub odrzucenia ciała obcego, jak to może mieć miejsce w przypadku powiększania piersi przy użyciu implantów.
W przypadku powiększenia piersi implantami chirurg może zasugerować dodatkowo przeszczepienie tkanki tłuszczowej w celu poprawy wyglądu i kształtu piersi. Rezultat będzie wówczas bardziej naturalny, a krawędzie implantu nie będą widoczne.
Mimo że lipofilling piersi to stosunkowo prosty i mniej inwazyjny od tradycyjnego powiększania piersi zabieg, nie powinniśmy zapominać, że każda ingerencja w pracę naszego ciała i organizmu niesie ze sobą pewne ryzyko. Wśród możliwych powikłań należy wymienić wchłonięcie się zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej, co może skutkować koniecznością powtórzenia zabiegu. Inne komplikacje negatywnie wpływające na efekty zabiegu to martwica komórek tłuszczowych i przeszczepienie zbyt dużej lub zbyt małej ilości tkanki tłuszczowej do piersi, czego rezultatem są nierówności i niedoskonałości, co również może wymagać zabiegu korekcyjnego. Możliwe jest również wystąpienie niewielkiej asymetrii piersi, jeżeli tkanka tłuszczowa będzie się wchłaniać w inny sposób w obu piersiach. Można to skorygować, wykonując dodatkowy zabieg.
Według Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych (ASPS) ryzyko wystąpienia infekcji jest niskie, jednak w przypadku jej wystąpienia jest ona łatwa do wyleczenia przy zastosowaniu antybiotyków. Jako że podczas zabiegu nie stosuje się implantów, pozwala to uniknąć potencjalnych komplikacji z nimi związanymi, takich jak przykurcz torebki, przemieszczenie się lub pęknięcie implantu itp.
American Society of Plastic Surgeons (2012). Fat Transfer Provides Alternative to Breast Implants [online]. Dostępny: https://www.plasticsurgery.org/news/press-releases/fat-transfer-provides-alternative-to-breast-implants [dostęp: 13.09.2024].
Centrum Medyczne Bieńkowski (2021). Powiększanie piersi metodą hybrydową [online]. Dostępny: https://www.estheticon.pl/nowosci/powiekszanie-piersi-metoda-hybrydowa [dostęp: 13.09.2024].
Dr n. med. Szymon Kołacz (data nieznana). Powiększanie piersi tkanką tłuszczową [online]. Dostępny: https://drkolacz.com/piersi/powiekszanie-piersi-tkanka-tluszczowa/ [dostęp: 13.09.2024].
Uniestetica (data nieznana). Powiększanie piersi własną tkanką tłuszczową [online]. Dostępny: https://uniestetica.pl/chirurgia-plastyczna/piersi/powiekszanie-piersi-wlasna-tkanka-tluszczowa/ [dostęp: 13.09.2024].