Powiększanie ust własnym tłuszczem, zwane lipofillingiem, to chirurgiczna metoda powiększania warg poprzez przeszczep tkanki tłuszczowej pochodzącej z innej partii ciała tego samego pacjenta. Innymi słowy, zabieg polega na wypełnieniu ust komórkami tłuszczowymi pobranymi od osoby, której wargi następnie będą nim napełniane. Przeszczep tłuszczu, który wykorzystany będzie jako wypełniacz, poprzedza w tym wypadku zabieg liposukcji, czyli pobrania z wyznaczonego przed zabiegiem obszaru ciała niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej. Pobrany na tej drodze tłuszcz zostaje następnie poddany specjalistycznym procedurom przygotowawczym, między innymi filtracji, po czym zostaje wprowadzony w obręb czerwieni wargowej przy użyciu cienkiej igły lub kaniuli. Materiał do przeszczepu pobierany jest najczęściej z okolic brzucha, obszaru kolca biodrowego, z ud lub wewnętrznej części kolana. Jeżeli pobrany tłuszcz posłużyć ma jedynie wypełnieniu ust, pobierane jest około 20-30 ml tej tkanki. Liposukcja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Cały zabieg kończący się wypełnieniem warg jest nieskomplikowany i trwa 20-40 minut.
Rekonwalescencja po zabiegu również nie jest uciążliwa i przebiega szybko. Ponieważ jako wypełniacz używana jest naturalna tkanka pochodząca od tej samej pacjentki, potencjalne ryzyko, wystąpienia reakcji alergicznych czy odrzucenia przeszczepianej tkanki tłuszczowej przez organizm jest niezwykle niskie, niemal zerowe, a cała procedura nie jest obarczona dużą ilością ewentualnych niepożądanych skutków ubocznych czy powikłań. Wypełnianie warg przeszczepionym tłuszczem własnym, dzięki temu jest z jednej strony dobrą alternatywą dla bardziej inwazyjnych sposobów zwiększania objętości warg np. dla implantów, a z drugiej bezpieczniejszą od wypełnień kwasem hialuronowym czy kolagenem. Dr n. med. Maria Noszczyk z Kliniki Melitus ocenia nawet, że lipofilling jest jedną z najbardziej naturalnych i bezpiecznych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej. Lipofilling ust ma przede wszystkim na celu nadanie wargom pożądanej objętości i sprężystości, wymodelowanie ich kształtu, redukcję asymetrii, odmłodzenie poprzez wygładzenie drobnych zmarszczek.
Usta przyciągają uwagę i w istotny sposób wpływają na wygląd całej twarzy, a przez to są bardzo ważnym elementem naszego wizerunku. Usta są nie tylko nośnikiem emocji, ale potrafią zdradzić wiele innych informacji o danej osobie. Mogą świadczyć o nastawieniu czy samopoczuciu, ale otoczenie z ich wyglądu i kondycji może także wyciągać wnioski o usposobieniu danej osoby, jej pewności siebie, o stanie zdrowia, wieku i wreszcie również o jej atrakcyjności. Usta są zresztą postrzegane jako jeden z najistotniejszych atrybutów kobiecości, silnie kojarzony z jej zmysłowością.
Pełne usta, o wyraźnym konturze, ładnych proporcjach i idealnym kształcie są z tego powodu częstym marzeniem wielu kobiet. Z naturalnego wyglądu swych ust bywają również nie w pełni zadowoleni mężczyźni, dlatego różnorodne zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej, zmierzające do korekty wyglądu ust, polegającej na ich powiększeniu, od lat cieszą się wielką popularnością. Zabiegi medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej pozwalają uzyskać efekt trwale powiększonych ust przy wykorzystaniu mniej lub bardziej inwazyjnych metod. Wydatne, kształtne i odmłodzone usta w miejsce nieakceptowanych – zbyt wąskich, dotkniętych asymetrią czy pozbawionych jędrności, znacząco odmieniają samopoczucie i samoocenę osoby, która poddała się korekcie. Większa pewność siebie, poczucie akceptacji względem siebie i wzrost zadowolenia ze swojego wyglądu to pierwsze, ale wcale nie jedyne pozytywne efekty zabiegu powiększenia ust.
Jedną z najczęstszych metod powiększania ust, jest wolumetria, prowadząca do zwiększenia objętości warg poprzez wypełnianie ich odpowiednio dobranymi preparatami. Powiększanie ust poprzez zastosowanie zabiegów wolumetrycznych jest bardzo częstym wyborem, ponieważ jest zabiegiem małoinwazyjnym, bezpiecznym i skutecznym. Wypełnienie ust jest prostą procedurą i jednocześnie pozwala osiągnąć oczekiwane rezultaty, które w dodatku mają charakter długotrwały. Do zabiegów wypełniania i powiększania warg wykorzystuje się obecnie najczęściej wypełniacze medyczne, takie jak: usieciowany kwas hialuronowy, wypełniacze kolagenowe czy własna tkanka tłuszczowa. Specjaliści medycyny estetycznej z kliniki Noviline podkreślają przy tym, iż występujące naturalnie w organizmie substancje, jako bardziej biokompatybilne, są bezpieczniejsze niż tzw. wypełniacze trwałe o syntetycznym pochodzeniu. Warto zatem przy wyborze metody powiększania warg, skierować swoją uwagę na jedną z najbardziej naturalnych metod zwiększania objętości ust, jaką jest lipofilling, czyli wypełnianie warg własną tkanką tłuszczową.
Lipofilling ust jest zabiegiem dedykowanym zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Każdy, kto postrzega swoje naturalne wargi jako zbyt małe, wąskie czy niekształtne może dzięki wypełnieniu tłuszczem zwiększyć ich objętość i skorygować ich kształt. Z pewnością bardzo zainteresowane mogą być zabiegiem także wszystkie panie, których usta utraciły ponętny wygląd i zmniejszyły rozmiar na skutek ubytku wagi, po okresie ciąży czy laktacji. Powiększanie ust z jednoczesnym ich modelowaniem przez doświadczonego lekarza jest doskonałym sposobem usunięcia istniejących dysproporcji pomiędzy wargą dolną a górną czy ewentualnych asymetrii w budowie ust. Lipotransfer sprawdzi się także w przypadku osób, które pragną zniwelować oznaki starzenia widoczne w tej strefie twarzy. Eksperci z Dr Osuch Clinic polecają zabieg wolumetrii tłuszczem również jako alternatywę dla nieodwracalnych metod augmentacji ust, która pozwala pacjentom niejako „na próbę” sprawdzić efekt powiększenia warg.
Najbardziej oczywistym rezultatem powiększania ust własnym tłuszczem jest oczywiście zwiększenie ich objętości, a więc usta staną się pełniejsze. Wargi dzięki zabiegowi będą również bardziej jędrne, „młodsze”, a ich kontur wyraźniejszy. W przypadku zabiegu, którego celem była redukcja widocznej różnicy między wielkością warg czy asymetria jednej z nich, można spodziewać się poprawy kształtu ust i ich proporcji.
Bardzo istotnym aspektem w przypadku wolumetrii tłuszczem jest świadomość pacjentki na temat tego, kiedy pojawią się oczekiwane rezultaty zabiegu. Tłuszcz bowiem systematycznie będzie się wchłaniał. W związku z tym bezpośrednio po zabiegu usta mogą wydawać się w pierwszych dniach po zabiegu zbyt duże, a wrażenie to dodatkowo potęgowane jest między innymi opuchlizną, która zwykle pojawia się po wstrzyknięciach. Ponadto z tego powodu, że część wypełniacza ulegnie wchłonięciu, standardowo lekarz wprowadza do warg nieco większe ilości tkanki lipidowej, niż wydaje się tego wymagać zakładany rezultat. Ostateczne efekty powinny zatem być oceniane na podstawie wyglądu ust po około 2 tygodniach, gdy założona partia tłuszczu zostanie wchłonięta.
Efekty dobrze przeprowadzonego zabiegu są oceniane przez pacjentki i lekarzy jako widoczne i bardzo naturalne oraz trwałe. Chociaż wraz z upływem czasu część tłuszczu ulega wchłonięciu, pożądanymi zmianami pacjentki mogą cieszyć się nawet przez kilka lat. Istnieje także możliwość wstrzyknięcia kolejnej dawki wypełniacza w przypadku osób, u których tłuszcz, który systematycznie będzie ulegał redukcji, wchłania się szybciej. Zdarza się także, że u pacjentek i pacjentów po kilku czy kilkunastu miesiącach od pierwszego zabiegu obserwuje się naturalny ubytek objętości warg o około 40%, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, by zabieg powtórzyć i zapewnić ustom powrót do idealnego, wymarzonego wyglądu.
Konsultacja z lekarzem specjalistą będzie miała na celu przede wszystkim ocenę tego, czy zabieg wypełniania ust tłuszczem jest optymalną metodą dla danej pacjentki. Lekarz w oparciu oczekiwania wyjawione podczas wywiadu będzie zatem w stanie rozstrzygnąć, czy lipotransfer okaże się w tym konkretnym przypadku zabiegiem satysfakcjonującym. Wybrany specjalista zadba ponadto o to, aby upewnić się, że zabieg będzie dla danego pacjenta bezpieczny. Rozmowa pozwoli także ustalić czy stan zdrowia nie jest przeszkodą do przeprowadzenia planowanego zabiegu oraz umożliwi wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Jeżeli pacjent zostanie zakwalifikowany ostatecznie do lipofillingu, podczas spotkania zostanie on także poinformowany o przebiegu zabiegu i rekonwalescencji.
Jak wyjaśnia dr Marzena Majcherczyk-Skulimowska, sam zabieg wypełniania ust nie wymaga ze strony pacjenta skomplikowanych przygotowań. Ponieważ powiększanie ust tą metodą odbywa się w znieczuleniu miejscowym, nie trzeba stawić się do zabiegu na czczo. Twarz powinna być czysta i pozbawiona jakiegokolwiek makijażu. Osoby palące są zawsze proszone o zaprzestanie palenia z powodu negatywnego wpływu nikotyny w procesie na stan organizmu i procesy regeneracyjne. Należy także przed zabiegiem ograniczyć spożycie alkoholu, a także odstawić niektóre leki, zwłaszcza wpływające na krzepliwość krwi, ale tylko wówczas jeśli to możliwie i lekarz wyda takie zalecenie. Konieczne będzie także wykonanie kilku badań, zazwyczaj nie później niż 3 dni przed planowanym lipotransferem. Wśród badań, które zalecić może lekarz znajdują się najczęściej:
Krok pierwszy
Procedurę rozpoczyna znieczulenie tych miejsc, które będą poddane zabiegowi. Stosuje się zatem znieczulenie miejscowe tej partii ciała, z której pobrana będzie tkanka tłuszczowa oraz znieczulenie stomatologiczne.
Krok drugi
Zabieg następnie wchodzi w pierwszą fazę, której celem będzie pobranie materiału z miejsca, wcześniej wytypowanego przez lekarza. Po nakłuciu pozostaje niewielka ranka, która zaopatrzona zwykłym sterylnym opatrunkiem wyleczy się samoistnie.
Krok trzeci
Pobrany na drodze liposukcji tłuszcz jest następnie filtrowany, dzięki czemu odsiewa się między innymi uszkodzone komórki tłuszczowe i inne zbędne składniki.
Krok czwarty
Kolejny etap zabiegu to wprowadzenie pobranej tkanki tłuszczowej do ust poprzez iniekcję. Nakłucia cienką igłą lub kaniulą pozwalają w sposób precyzyjny przetransferować odpowiednią ilość komórek tłuszczowych w konkretne miejsca, tak aby efekt zabiegu był jak najbardziej zadowalający. Podane komórki tłuszczowe następnie integrują się z zastaną w miejscu iniekcji tkanką, zaczynają być przez nią odżywiane i dotleniane, co także sprzyja szybkiej rekonwalescencji po zabiegu.
Lipofilling zwykle nie trwa dłużej niż godzinę i nie wymaga pozostania w szpitalu, a więc pacjent może powrócić w tym samym dniu do domu.
Przez kilka dni po zabiegu usta będą z pewnością znacznie bardziej wrażliwe i tkliwe. Może także utrzymywać się w tym czasie obrzęk i pojawić niekiedy zasinienie. Warto wówczas stosować chłodne okłady np. z lodu, które skutecznie zmniejszą opuchliznę i nieco złagodzą ewentualny dyskomfort czy lekką bolesność.
W pierwszych godzinach po zabiegu nie wolno spożywać gorących potraw i płynów. Dr n. med. Diana Kupczyńska przypomina ponadto o konieczności odłożenia lotu samolotem, zaniechaniu palenia i spożywania alkoholu. Centrum Medyczne Bieńkowski poprzez swoich specjalistów przestrzega także, iż należy wystrzegać się przez kolejne 2 tygodnie intensywnego wysiłku, opalania, wizyt w solarium, saunie i na basenie. Warto także dbać o dobry poziom nawilżenia ust, stosując kosmetyki z witaminą E oraz wspierać regenerację na przykład przy użyciu preparatów na bazie arniki.
Powikłania po zabiegu występują bardzo rzadko, a przestrzeganie zaleceń lekarza wręcz minimalizują szansę ich pojawienia się niemal do zera. Rekonwalescencja trwa kilka dni i nie wiąże się z dużym dyskomfortem. Tkanki goją się szybko, a opuchlizna znika. Dr Anna Olender ocenia, iż powrót do aktywności zawodowej pacjenta może nastąpić po 3-4 dniach, a bywa, że wcześniej. Sporadycznie zdarzyć się mogą przypadki silniejszego krwawienia, uszkodzenia naczyń czy zakażenia, które należy koniecznie zgłosić lekarzowi, by wprowadził on właściwe środki zaradcze.
Powiększanie ust tłuszczem nie jest zabiegiem o dużej inwazyjności, dzięki czemu bardzo duża grupa zainteresowanych może bez przeszkód korzystać z jego dobrodziejstw. Istnieją jednak przeciwwskazania do lipofillingu, które należy wziąć pod uwagę przy rozważaniu tej metody. Do najważniejszych z nich należą:
Wszystkie wątpliwości w tym zakresie rozwiewa oczywiście konsultacja z profesjonalistą.
Mimo iż lipofilling ust nie jest skomplikowanym zabiegiem i nie towarzyszą mu zwykle powikłania, a procedura ta wykonywana jest przez chirurgów z powodzeniem od dziesięcioleci, dobór lekarza, którzy we właściwy sposób przygotuje nas do zabiegu, a następnie prawidłowo go przeprowadzi, ma kluczowe znaczenie. Warto wybierać kliniki sprawdzone i doświadczonych w swoim fachu lekarzy, a ostateczną decyzję oprzeć na rekomendacjach innych pacjentów.
Warto również wziąć pod rozwagę dodatkowe możliwości, jakie oferować może dana klinika. Zgodnie z opinią specjalistów z Bieńkowscy Clinic już sama kwalifikacja do odpowiednich zabiegów dotyczących upiększania ust ma kolosalne znaczenie. Niektóre próby powiększania ust u pacjentów z opadnięciem i wywinięciem wargi do środka na skutek procesów starzenia się może zakończyć się niepowodzeniem. Dlatego kluczowe jest rozpoznanie wszystkich problemów danego pacjenta i zastosowanie odpowiednich zabiegów we właściwej kolejności. W terapii starzejących się ust zasadnym postępowaniem jest rozważenie liftingu ust, a dopiero w dalszej kolejności zastosowanie zabiegów wolumetrycznych, np. przeszczepu tkanki tłuszczowej.
Lipofilling ust to także doskonała okazja, by zatroszczyć się bardziej kompleksowo o wygląd twarzy. Na przykład podczas zabiegów w Aestetic dra Włodzimierza Rosińskiego standardem jest to, że chirurg prowadzący pacjentkę wskazuje dodatkowe możliwości wykorzystania pobranej na etapie liposukcji tkanki tłuszczowej. Warto wówczas rozważyć wykorzystanie przeszczepu do zabiegów wypełniających zmarszczki innych partii twarzy (lipofilling twarzy). Eksperci z Instytutu Medycyny Estetycznej Medestetis podkreślają, że metoda lipotransferu świetnie sprawdza się w zabiegach modelowania policzków, wypełniania doliny łez, skroni czy w terapii blizn. Specjalista chirurgii plastycznej dr n.med. Lubomir Lembas podkreśla także zasadność wzbogacenia pobranego materiału komórkami macierzystymi (MSC), czego efektem jest poprawa wyników przeszczepu i poprawa kondycji skóry.
Największą zaletą powiększenia ust z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej jako wypełniacza jest z pewnością fakt, że materiał ten jest dla organizmu najbezpieczniejszy, nie wywoła alergicznych reakcji, a ryzyko powikłań dzięki temu jest nieznaczne. Wśród zalet tego rozwiązania dr Marzena Majcherczyk-Skulimowska i zespół Dream-Med wymieniają:
Aestetic Clinic (2016). Powiększanie ust własnym tłuszczem [online]. Dostępny: https://www.wrosinski.pl/.... [dostęp 04.02.2020].
Dream-Med (data nieznana). Lipofiling - przeszczep tkanki tłuszczowej [online]. Dostępny: https://dream-med.pl/oferta/ch.... [dostęp 29.09.2023].
Dr Olender Prywatny Szpital Chirurgii Plastycznej (data nieznana). Powiększanie ust [online]. Dostępny: http://chplast.com.pl/zabiegi/.... [dostęp 03.02.2020].
Lembas L. (2018). Aspiracyjny przeszczep tkanki tłuszczowej w praktyce chirurga plastyka [online]. Dostępny: https://lembas.pl/zabiegi/inne/.... [dostęp 04.02.2020].
Kupczyńska D. (2019). Jak planować zabiegi, czyli ile trwa regeneracja skóry [online]. Dostępny: https://www.arsestetica.pl/blog/.... [dostęp 04.02.2020].
Noviline Klinika Chirurgii i Medycyny Estetycznej (data nieznana). Powiększanie ust [online]. Dostępny: https://noviline.pl/chirurgia-estetyczna/twarz/.... [dostęp 03.02.2020].