Zabieg powiększania pośladków to operacja plastyczna, wykonywana zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym, której celem jest nadanie nowej formy i powiększenie pośladków przy pomocy implantów, przeszczepu tłuszczu lub innych metod.
Głównym celem zabiegu jest, oprócz wypełnienia i powiększenia płaskich, obwisłych pośladków, wymodelowanie ich w taki sposób, aby wyglądały na bardziej jędrne, kształtne i sprawiały wrażenie zaokrąglonych ćwiczeniami na siłowni.
Rozmiar protezy zalecany w celu uzyskania naturalnych efektów to zazwyczaj 150-450 cm3; implanty używane do powiększania pośladków przypominają te do powiększania piersi z tą różnicą, że żel silikonowy wypełniający te pierwsze jest gęstszy i bardziej wytrzymały.
Operacja powiększania pośladków pozwala skorygować wiele defektów tej partii ciała jak na przykład:
Wzrost popularności tego zabiegu zawdzięczamy zmianom zachodzącym w kanonie piękna: w ostatnich latach popularnością cieszy się amerykańska gwiazda Kim Kardashian słynąca z wydatnych pośladków. Również sylwetki gwiazd pochodzących z Ameryki Łacińskiej są podziwiane przez wiele kobiet, a ich pośladki i biodra są zazwyczaj pełniejsze niż te europejskich kobiet. Badanie (Wong WW, Motakef S, Lin Y, Gupta SC. Redefining the Ideal Buttocks: A Population Analysis. Plast Reconstr Surg. 2016 Jun;137(6):1739-174) przeprowadzone przez Międzynarodowy Instytut Zdrowia (National Institute of Health) potwierdza tę nową tendencję i zmianę w kanonie piękna: w raporcie przeczytać możemy, że teraz idealna pupa to jędrne i bardziej wydatne niż wcześniej pośladki i krągłości.
Według badań ISAPS (International Society of Aesthetic Plastic Surgery. ISAPS Global Survey Results 2021) z 2021 roku, powiększanie pośladków to aktualnie 10 najczęściej wykonywana na świecie operacja plastyczna, a w roku przeprowadzenia ankiety wykonano niemal 396 105 tysięcy takich zabiegów na świecie.
Na zabieg mogą zdecydować się zarówno kobiety, jak i mężczyźni; wiek nie jest ograniczeniem: operacji mogą poddać się również starsi pacjenci, warunkiem jest jednak dobry ogólny stan zdrowia. W przypadku młodszych pacjentów należy brać pod uwagę, że z operacją należy zaczekać do zakończenia procesu dojrzewania oraz uzyskania pełnoletniości.
Zazwyczaj osoby, które zastanawiają się nad tego rodzaju operacją, są niezadowolone ze swojej sylwetki i pragną zmiany. Dotyczy to pacjentów z płaskimi lub obwisłymi pośladkami, które gwałtownie straciły na wadze, mają słabo rozwinięte mięśnie pośladków lub bardzo szczupłą budowę. To osoby, które nie są w stanie poprawić wyglądu i kształtu tej części ciała mimo ćwiczeń i diety. Stereotypy mogą sprawić, że myślimy o operacji powiększenia pośladków jak o zabiegu, któremu chcą się poddawać głównie kobiety, jednak także mężczyźni są nim zainteresowani. W przypadku panów, na zabieg decydują się ci, którzy chcą pochwalić się bardziej umięśnioną, proporcjonalną i atletyczną sylwetką.
Warto pamiętać, że zaleca się wykonywanie zabiegu u osób, które osiągnęły swoją docelową wagę, jako że spadek wagi lub przybranie kilku kilogramów po zabiegu wpłynie negatywnie na rezultat. Dlatego też jeżeli chcesz zgubić trochę kilogramów lub pozbyć się tkanki tłuszczowej, zaczekaj z zabiegiem, aż osiągniesz ten cel.
Obecnie istnieje wiele metod modelowania i powiększania pośladków: od inwazyjnych (powiększenie implantami, lifting) poprzez mniej inwazyjne (lipotransfer) po minimalnie inwazyjne (kwas hialuronowy). Dr n. med. Wojciech Rybak jest zdania, że zabiegi modelowania i powiększania pupy są coraz bardziej popularne, ponieważ pojawiło się kilka małoinwazyjnych metod (takich jak np. modelowanie pośladków kwasem hialuronowym), zapewniających efekty bez bólu i długiej rekonwalescencji.
Wybór chirurga plastycznego, niezależnie od rodzaju operacji, to bardzo ważna decyzja, od której wiele zależy, dlatego też należy podejść do niej ostrożnie.
Aby ułatwić Ci ten proces, przedstawiamy dwie podstawowe zasady, którymi warto się kierować:
Wykształcenie i doświadczenie to nie jedyne kryterium, jakim powinniśmy się kierować przy wyborze specjalisty. Nie mniej ważne są bowiem empatia i podejście do pacjenta oraz to, czy dany lekarz wzbudza nasze zaufanie. Wszystkie te czynniki wpływają na przebieg całej procedury oraz na jej ostateczne wyniki. Relacja oparta na zaufaniu i szczerości jest również ważna dlatego, że pacjent nie powinien czuć wstydu i nie bać się zadawać pytań. Warto poprosić lekarza o pokazanie zdjęć przed i po innych pacjentów.
Powiększenie pośladków z wykorzystaniem implantów to zabieg chirurgiczny, dlatego też należy się do niego odpowiednio przygotować. Na 4 tygodnie przez operacją należy przestać palić papierosy, aby zapewnić lepszy przebieg narkozy. Pacjent powinien także odstawić leki przeciwzapalne, zawierające kwas acetylosalicylowy, jak na przykład aspiryna. Konieczne jest także wykonanie badań laboratoryjnych, na przykład morfologii krwi.
Zabieg trwa około 2 godziny i wykonuje się go w znieczuleniu przewodowym i/lub ogólnym. Wprowadzenie implantu wymaga poprowadzenia nacięcia długości około 5 centymetrów, najczęściej w fałdzie międzypośladkowym lub u podstawy pośladka, dzięki czemu blizna pozostaje ukryta, jak zapewnia dr n. med. Rafał Pabiańczyk. Implanty wprowadza się w utworzoną kieszeń, zazwyczaj w mięśniu pośladkowym większym. Po zabiegu często zakłada się dreny odprowadzające wydzieliny oraz szwy.
Operacja powiększenia pośladków może zapewnić naturalne rezultaty, o ile rozmiar i kształt implantów zostanie dobrze dobrany, aby pośladki były proporcjonalne w stosunku do reszty sylwetki. Z tego względu na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów i dwa podstawowe kształty implantów:
Implanty pośladków, podobnie jak piersi, są uważane za bezpieczne, o ile pochodzą od sprawdzonych, certyfikowanych producentów, spełniających międzynarodowe standardy bezpieczeństwa i zostały zaaprobowane przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) oraz/lub opatrzone znakiem CE Unii Europejskiej. Protezy są wypełnione żelem silikonowym i pokryte silikonem. Co więcej są zabezpieczone przed wypływaniem płynu na zewnątrz.
Zabieg zazwyczaj wiąże się z hospitalizacją: 1-2 dni. Wielu specjalistów zaleca, aby pacjent pozostawał na brzuchu i unikał pozycji siedzącej przez pierwsze 72 godziny. Bezpośrednio po zabiegu występują obrzęk, ból, krwiaki i wydzielina, co jednak jest naturalne jak informuje zespół Kliniki chirurgii Mazan. Specjaliści informują także o dalszym przebiegu procesu rekonwalescencji: „Szwy zdejmuje się po 10 dniach. Aktywność ruchowa ograniczona jest przez co najmniej 10 dni. Pełną aktywność fizyczną, włącznie z uprawianiem sportu można podjąć po 6-8 tygodniach”. Do pracy można jednak wrócić wcześniej, po 10-14 dniach.
Przez 3 tygodnie po zabiegu należy powstrzymać się od palenia papierosów, aby nie zakłócać procesu gojenia. U osoby z implantami nie można wykonywać zastrzyków w okolicy pośladkowej: do tego celu wykorzystuje się uda lub brzuch. Efekty są trwałe, implantów nie trzeba wymieniać.
Alternatywą dla osób, które oprócz powiększenia pośladków, chcą wymodelować inne partie ciała i pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej jest autologiczny przeszczep tłuszczu. Lipofilling pośladków, czyli wypełnienie ich własnym tłuszczem pozwala je podnieść, wymodelować i powiększyć, a jednocześnie wyszczuplić inne partie ciała.
Zabieg powiększania pośladków własnym tłuszczem trwa 2-3 h i wykonuje się go najczęściej w znieczuleniu ogólnym; zespół Dr Osadowska Clinic objaśnia przebieg zabiegu:
Zaletą zabiegu jest fakt, że tłuszcz to naturalny wypełniacz. Procedura jest także nieco mniej inwazyjna niż wszczepienie implantów. Z drugiej jednak strony należy się liczyć z faktem, że część tłuszczu zostanie wchłonięta, więc – mimo że tłuszcz przeszczepiony do pośladków wchłania się wolniej niż w innych partiach ciała – istnieje ryzyko, że po jakimś czasie zabieg trzeba będzie powtórzyć.
Dr n. med. Kamil Pietrasik informuje, że w okresie rekonwalescencji (ok. 6 tygodni) należy nosić ubranie uciskowe, które zapewnia prawidłowy proces gojenia. Specjalista informuje także, że przez ok. 1 tydzień po operacji pacjent nie powinien obciążać pośladków ani siadać. Do pracy można wrócić po 2-3 tygodniach, w zależności od rodzaju wykonywanego zajęcia.
Efekty są naturalne: pośladki są krągłe, a okolica, z której pobrano tłuszcz, wyszczuplona. Aby osiągnąć równomierny efekt, zaleca się masaże limfatyczne. Pierwsze efekty są widoczne od razu po zabiegu, jednak na ostateczne rezultaty należy poczekać kilka tygodni. Należy brać pod uwagę, że część tłuszczu się wchłonie.
Lifting pośladków, czyli gluteoplastyka polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej i obwisłej skóry, przez co pośladki stają się jędrne i kształtne, a skóra sprężysta. Często łączy się go z liftingiem innych dolnych partii ciała, na przykład ud. Zabieg zalecany jest dla osób, które gwałtownie straciły na wadze, przez co skóra jest zwiotczała, oraz u pacjentek z cellulitem.
Lifting pośladków to zabieg chirurgiczny, wykonywany w znieczuleniu ogólnym, trwającym 1,5-2 godziny. Zespół Kliniki chirurgii plastycznej Sankowski wyjaśnia, na czym polega operacja: podczas zabiegu wykonuje się nacięcie w fałdzie pośladkowym lub wzdłuż górnego pół obwodu mięśni pośladków i usuwa się wrzecionowaty fragment skóry wraz z tkanką tłuszczową. W obu przypadkach po zabiegu pozostaje blizn.
Zabieg pozwala podnieść obwisłe pośladki i nadać im krągły kształt, a także usunąć nadmiar skóry i tłuszczu. Efekty są trwałe, jednak pacjent powinien uważać na tycie, gdyż przybranie na wadze dużej ilości kilogramów może zniwelować efekt. Zabieg pozwala nie tylko wymodelować pośladki, ale także talię poprzez usunięcie tłuszczu z dolnej części pleców czy boczków, a zatem uzyskać figurę klepsydry.
Mniej inwazyjną alternatywą liftingu jest podniesienie pośladków przy pomocy nici liftingujących, na przykład PDO. Efekt podniesienia jest uzyskiwany przede wszystkim dzięki ujędrnieniu i poprawie jakości skóry, ale również podwieszeniu tkanek. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa kilkanaście minut. Jak informują lekarze z Kliniki La Perla, lifting nićmi daje naturalny i natychmiastowy efekt. Pośladki wyglądają na jędrniejsze, pełniejsze, a skóra staje się gładka.
Efekty są zauważalne od razu jednak na skutek zwiększonej produkcji kolagenu po zabiegu, stopniowo są coraz bardziej widoczne. Nici wchłaniają się po kilku miesiącach (w zależności od typu i marki), dlatego zabieg należy powtórzyć.
U pacjentów, u których nie ma wystarczająco dużo tkanki tłuszczowej, a nie chcą się oni poddać zabiegowi wszczepienia implantów, można wykonać zabieg powiększenia pośladków z wykorzystaniem specjalnego żelu, preparatu na bazie kwasu hialuronowego, jak informuje zespół AGKlinik. Zabieg ten zaleca się pacjentom z płaskimi pośladkami i lekką asymetrią lub nierówno rozmieszczoną tkanką tłuszczową oraz grudkami cellulitu.
To najmniej inwazyjny z przedstawionych zabiegów i jedna z najbezpieczniejszych metod powiększania pupy: jest prawie bezbolesny, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym przy pomocy mikrokaniul, przez które podaje się żel. Po wkłuciach nie pozostają blizny, a okres rekonwalescencji jest krótki. Wśród zalet metody zespół NATIVIS CLINIC wymienia także fakt, że kwas hialuronowy jest bezpieczny dla organizmu, a odsetek powikłań bardzo niski.
Efektem są naturalnie zaokrąglone, symetryczne pośladki. Skóra staje się jędrna i sprężysta. Eksperci z Ars Estetica zapewniają, że proces biodegradacji żeli na bazie kwasu hialuronowego nie jest tak szybki, jak kwasu naturalnie występującego w naszym organizmie, jednak koniec końców zostanie on wchłonięty. Efekt utrzymuje się średnio około 18 miesięcy; po tym okresie należy powtórzyć zabieg – w przeciwnym razie skóra zwiotczeje jeszcze bardziej. Należy pamiętać, że można podać maksymalnie 100 ml kwasu, przez co efekty są ograniczone.
Największe ryzyko zawsze wiąże się z interwencjami chirurgicznymi, chociaż można je zredukować do minimum, wybierając doświadczonego specjalistę i stosując się do zaleceń przed i pozabiegowych lekarza. W przypadku wszystkich metod zachodzi ryzyko infekcji, a także wystąpienia komplikacji związanych ze znieczuleniem ogólnym/miejscowym/przewodowym. Jeśli zdecydujemy się na implanty, mogą wystąpić także powikłania mające związek z implantami, takie jak:
Z kolei w przypadku przeszczepu tłuszczu istnieje możliwość nierównomiernego rozłożenia się tkanki tłuszczowej. Co więcej, trzeba pamiętać o doniesieniach o ofiarach śmiertelnych wszczepiania tłuszczu w pośladki. Z reguły wynikało one z niewłaściwego wykonania operacji, gdy tłuszcz wstrzykiwany był za głęboko i przez to doszło przypadkowej penetracji dużych naczyń oraz wstrzyknięcia do nich tłuszczu. Skutkowało to zatorami tłuszczowymi.
Zabiegiem obciążonym najmniejszym ryzykiem jest powiększenie pośladków żelem hialuronowym, choć nawet w tym przypadku istnieje małe prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej lub nierównomiernego efektu; ponadto, kwas hialuronowy rozciąga skórę – gdy się wchłonie, skóra w tym miejscu będzie jeszcze bardziej wiotka niż wcześniej.
Ars Estetica (listopad 2011). Metody powiększania pośladków. Dostępny: https://www.estheticon.pl/nowosci/metody-powiekszania-posladkow. [dostęp: 3 marca 2020].
Dr Osadowska Clinic (data nieznana). Modelowanie pośladków tłuszczem. Dostępny: https://www.estheticon.pl/nowosci/metody-powiekszania-posladkow. [dostęp: 3 marca 2020].
ISAPS (2021). Global Survey 2021 [online]. Dostępny: https://www.isaps.org/media/vd... [dostęp: 10.01.2023]
National Institutes of Health (06.2016). Redefining the Ideal Buttocks: A Population Analysis [online]. Dostępny: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27219230/. [dostęp: 2 marca 2020].
Pabiańczyk, R. (data nieznana). Powiększenie pośladków z użyciem implantów. Dostępny: http://drpabianczyk.pl/zabiegi/powiekszenie-posladkow-wykorzystaniem-implantow/. [dostęp: 3 marca 2020].
Pietrasik, K. (data nieznana). Powiększanie pośladków. Dostępny: http://drpietrasik.pl/modelowanie-sylwetki/33. [dostęp: 3 marca 2020].